PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk günden arabayı yakıyordum, ibret olsun okuyun lütfen

volume001
14/03/2012, 22:28
selamlar herkese..

Dün 2008 otomatik grande punto aracımı aldım. ilk arabam. aracı üsküdardan eski sahibinden teslim aldım, besmeleyi çektim ve attım kendimi yola. bu arada acemiyim doğru düzgün araç kullanmadım istanbulda.

neyse.. üsküdardan E-5'e çıktım. baktım gayet rahat kullanımı. hiç de korkulacak heyecanlanacak bir durum yok. hatta arabayı test etmek için kademeli olarak 120'ye falan çıktım.sonra maltepeye evime geldim. tam sokağa girdim,ilk park deneyimimi yaşarken komşular bağırmaya başladı araba yanıyor diye...

Allahım elim ayağıma dolandı resmen. güya sert erkek geçiniriz altıma ediyodum. dedim heralde motor alev aldı gümleyecek araba birazdan. indim hemen araçtan. baktım sağ arka çamurluktan dumanlar çıkıyor ve pis bir yanık lastik kokusu.evet doğru tahmin ettiniz, el freni çekik gelmişim onca yolu... meğer eski sahibi arabayı bana bırakırken bir diş çekili bırakmış aracı. ben de acemiyim zaten e tabi heyecan ve biraz da salaklık birleşince farketmemişim.

hemen konu komşu toplandı, su döktük tekerin üstüne. jant falan attı tabi yerinden. gerçi jant mant gözüm görmüyor hala. neyse soğuttuk arabayı. bir yarım saat sonra dediler kitlenmesin al yürüt arabayı. cesaretimi topladım ve biraz dolaştım ara sokaklarda. el frenini falan test ettim tutuyor.(şimdilik?)

evet sevgili arkadaşlar biliyorum çok duymuşsunuzdur el freni çekik gitme muhabbetini ama acemilik işte.

Asıl sorum şu. şimdi ben aracı bostancı oto sanayiye götürsem, kime, neye baktırmam lazım? dediğim gibi acemiyim kaportacı elektrikçi gibi bu mevzu için ne ustasına gitmek lazım ve neye baktırmak lazım? bir de arka sis farı kapağı kırık hazır gitmişken onu da taktırayım diyorum. valla arkadaslar keklik gibi gezmek istemiyorum sanayinde bildiğiniz bir yer varsa çok makbule geçer.

kusura bakmayın kafanızı ağrıttım ilk günden:)

saygılar sevgiler.

mehmet 28 istanbul maltepe

armi
14/03/2012, 22:38
Çok geçmiş olsun hocam,

aracınızda hayırlı olsun güle güle kullanın. Yangın tüpünüde kontrol etmek lazım bu arada.

GP COSKUN
14/03/2012, 22:42
mehmet geçmiş olsun
arka kampananın sökülüp balatanın durumuna fren pistonunun lastiklerine bakılması lazım
aşırı bir ısınma olduysa tekerde iki gün sonra hidrolik kaçıracaktır
yarın öğlen saat 2 de göztepe otoda olucam eğer gelirim dersen orada baktırırız ustaya hemde yetkili servis te bakılmış olur için rahat eder

erdiyilmaz
14/03/2012, 22:48
gecmis olsun, ilk gunden hayli sanssizlik olmus

volume001
14/03/2012, 22:48
mehmet geçmiş olsun
arka kampananın sökülüp balatanın durumuna fren pistonunun lastiklerine bakılması lazım
aşırı bir ısınma olduysa tekerde iki gün sonra hidrolik kaçıracaktır
yarın öğlen saat 2 de göztepe otoda olucam eğer gelirim dersen orada baktırırız ustaya hemde yetkili servis te bakılmış olur için rahat eder

çalışıyor olmasam mutlaka gelirdim, ama malesef maaşlı çalışmanın dezavantajları işte... cumartesiye kadar gidemem gibi görünüyor ama yazınızdan anladığım kadarıyla hidrolik kaçırırsa frenler gider ve büyük risk.
ilginiz için çok teşekkürler

GP COSKUN
14/03/2012, 22:51
çalışıyor olmasam mutlaka gelirdim, ama malesef maaşlı çalışmanın dezavantajları işte... cumartesiye kadar gidemem gibi görünüyor ama yazınızdan anladığım kadarıyla hidrolik kaçırırsa frenler gider ve büyük risk.
ilginiz için çok teşekkürler

evet aynen
fazla ısınan fren pistonun içindeki lastikler bollaşır ve hidrolik kaçırır
bir iki gün servise gidene kadar fren hidrolik seviyesini kontrol et devamlı
ama mutlaka arka frenlerini göster servise
gideceğin zaman bana özelden haber ver seni yönlendiririm

volume001
14/03/2012, 22:55
tamam cumartesi sabahtan gidiyorum servise. hocam son sorum; fren hidrolik seviyesini nasıl kontrol edebilirim? panelde öyle bir gösterge yok sanırım, kaputu açıp (?) bakmak mı lazım?

tekrar çok teşekkürler desteğiniz için.

GP COSKUN
14/03/2012, 23:03
tamam cumartesi sabahtan gidiyorum servise. hocam son sorum; fren hidrolik seviyesini nasıl kontrol edebilirim? panelde öyle bir gösterge yok sanırım, kaputu açıp (?) bakmak mı lazım?

tekrar çok teşekkürler desteğiniz için.

kaputu aç
şöför tarafının önüne doğru bak yuvarlak ufak bir depo göreceksin
fuel brake yazar üstünde oradan bakabilirsin

tayfux
14/03/2012, 23:08
geçmiş olsun Mehmet hocam sana çok aşırı sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum neden dersen tek diş çekiliymiş çok da hissetmemişsin ama yukarı da da Coşkun hocamın dediği olaylar başına gelebilir sen yetkili bir servise yada iyi bir ustaya kontrol ettir..

volume001
14/03/2012, 23:12
kaputu aç
şöför tarafının önüne doğru bak yuvarlak ufak bir depo göreceksin
fuel brake yazar üstünde oradan bakabilirsin

tamamdır.

Ziyaretci037
14/03/2012, 23:31
Çok geçmiş olsun..

SteinGP
14/03/2012, 23:36
geçmiş olsun usta.göstergelerde el freni işareti yanmıyor muydu merak ettim:)

oz.frkn
14/03/2012, 23:50
geçmiş olsun. bardağa dolu tarafından bakarsak iyi bi tecrübe edinmişsin bundan sonra arabaya daha iyi bakacağını daha dikkatli olacağını düşünüyorum.:) tekrar geçmiş olsun.

takres
15/03/2012, 00:07
geçmiş olsun...

pdr42
15/03/2012, 07:18
Geçmiş olsun.El freni lambasının yanında araç zaten ikaz sesi vermiyor mu?

USTA
15/03/2012, 10:27
Geçmiş olsun,aynı durum sattığımız Opel Corsa otomatikte eşimin başına gelmişti,el freni tek diş çekili kullanınca balatalar aşırı ısınma yapmış Tem de trafik aniden kitlenince tırın altına girmesine ramak kalmıştı,emniyet şeridine girerek zorda olsa aracı durdurabilmiş.
Arka balatalar aşırı ısınınca frenlerde tutmuyor maalesef,ucuz atlatmışsın sende...

mywzz
15/03/2012, 10:36
hayırlı olsun oncelıkleee

gecmıs olsun!

motor delisi
15/03/2012, 10:41
Geçmiş olsun, elfrenı çekikken göstergede ! işareti olur kırmızı hiç görmedinizmi onu hayretvallahi heyecandan olsa gerek :/

Ziyaretci036
15/03/2012, 10:48
geçmiş olsun..

fotobelit
15/03/2012, 11:11
Öncelikle hayırlı olsun ve aynı zamandada geçmiş olsun..Bende göstergede ikaz lambasını merak ettim..Tek diş olunca yanmama olasılığı varmı acaba?

reddragon
15/03/2012, 11:19
Geçen gün ben de tek diş unutmuşum freni. İkaz ünlem olarak ve sesli olarak veriyor ama yeterli değil. Sürekli ve rahatsız edici bir ses olmalı bence ki adam durup baksın. Ben 100 metre sonra farketttim ikazı indirdim freni. 1. kademe el fren sürüşte hiç farkedilmiyor...

volume001
15/03/2012, 17:52
geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkürler. ikaz sesi kesinlikle duymadım, arabanın öyle özelliği var mı hala da bilmiyorum ama kırmızı ünlemi çıktığını daha sonra el frenini denerken farkettim. belki de dediğiniz gibi tek dişte olduğu için yanmadı ya da ben görmedim.

arkadaşlar lütfen yangın söndürme tüplerinizi kontrol edin. kime ne zaman nerde lazım olacağı belli olmaz.

macsea
15/03/2012, 17:57
geçmiş olsun . elfreni sesi emniyet kemeri sesiyle karışıyor bazen. kısa süreli mesafede benimde başıma gelmişti

Luc
15/03/2012, 18:30
Herford Rauf Usta'ya goturebilirsin.

Inonu Caddesi uzerinde dukkan. Sanayinin 2-3km ilerisi.

05336522222 telefon numarasi. Cuneyt'in arkadasiyim Kirmizi tjeti olan demen yeterli :)

Sent from my GT-I9100 using

sebasti
15/03/2012, 19:13
Çok geçmiş olsun, eski aracımda başıma gelmiş ve erken farketmiştim.

Bizim araçlar el freni çekili gidince ikaz sesi veriyor mu emniyet kemeri gibi ?

reddragon
15/03/2012, 19:24
Çok geçmiş olsun, eski aracımda başıma gelmiş ve erken farketmiştim.

Bizim araçlar el freni çekili gidince ikaz sesi veriyor mu emniyet kemeri gibi ?
Veriyor ama sürekli bir ses değil. Dakikada bir biip şeklinde bir ses ve ekranda ünlem...

MehmetCoruh
15/03/2012, 19:49
acemisen kullanma kardeşim araba başkasının canını tehlikeye atma git iyice öğren öyle çık trafiğe alla alla sizin yüzünüzden kaç kişi hayatını kaybediyo !

berko
15/03/2012, 20:25
geçmiş olsun

cemal arslan
15/03/2012, 21:19
geçmiş olsun...

volume001
15/03/2012, 21:24
acemisen kullanma kardeşim araba başkasının canını tehlikeye atma git iyice öğren öyle çık trafiğe alla alla sizin yüzünüzden kaç kişi hayatını kaybediyo !

evet siz annenizin karnından usta şoför olarak doğmuş olabilirsiniz, ama malesef bugüne kadar para biriktirip de araba almak nasip olmamıştı. beyefendi, ben ne bir trafik kuralını ihlal ettim, ne de aracımın bakımı aksattım.

inşallah ne sizin ne de bir yakınınızın başına gelmez böyle bir şey.

volume001
15/03/2012, 21:25
Herford Rauf Usta'ya goturebilirsin.

Inonu Caddesi uzerinde dukkan. Sanayinin 2-3km ilerisi.

05336522222 telefon numarasi. Cuneyt'in arkadasiyim Kirmizi tjeti olan demen yeterli :)

Sent from my GT-I9100 using

hocam, çok sağolasın.

sehzadeamasya
15/03/2012, 21:46
geçmiş olsun

cihankardes
15/03/2012, 22:06
Bir musibet bin nasihatten iyidir.

M@GIC
16/03/2012, 10:05
geçmiş olsun.. bi dahi sefere daha dikkatlı olursanız hem mal hemde can güvenliğiniz açısından.

OzzY
16/03/2012, 12:00
utanaraktan yazıyorum :) bende dün yaptım benzer bi acemilik :)

otoparktan çıktım hafif bi kasıntı vardı araçta baktım el freni inik bana öyle geliyo diyip devam ettim bi 20-30 km yol yaptım arabada var bir gariplik ama anlam veremedim, arkadaki arkadaş camı açınca ya dedim arkadan o taraftan bi ses geliyor yok sana öyle geliyo dedi peki dedim. bi 15-20km daha gidip park ettim baktım arka lastik inik. 2 saat sonra gittiğimde tamamen inikti :)

MehmetCoruh
16/03/2012, 12:35

otoparktan çıktım hafif bi kasıntı vardı araçta baktım el freni inik bana öyle geliyo diyip devam ettim bi 20-30 km yol yaptım arabada var bir gariplik ama anlam veremedim, arkadaki arkadaş camı açınca ya dedim arkadan o taraftan bi ses geliyor yok sana öyle geliyo dedi peki dedim. bi 15-20km daha gidip park ettim baktım arka lastik inik. 2 saat sonra gittiğimde tamamen inikti :)

acemilik işte yapcak bişey yok

GP COSKUN
16/03/2012, 12:55
bence acemilik demeyelim
ozan eski kullanıcılardan ve tecrübeli bir arkadaşımız
bence bunun adı dalgınlık

shams
16/03/2012, 12:56

hoppalaa. Neden böyle bir tepki verdiniz anlamadım şimdi:S. Hepimizin başına gelebilecek bir olay. Aracı ilk aldığı için lambayı farketmemesi son derece olağan. Neyin ne olduğunu insan ilk anda bilemiyor aracı inceledikçe çözüyor.

HarbiAslan
16/03/2012, 13:19
çok geçmiş olsun...

tayfux
16/03/2012, 15:40
evet siz annenizin karnından usta şoför olarak doğmuş olabilirsiniz, ama malesef bugüne kadar para biriktirip de araba almak nasip olmamıştı. beyefendi, ben ne bir trafik kuralını ihlal ettim, ne de aracımın bakımı aksattım.

inşallah ne sizin ne de bir yakınınızın başına gelmez böyle bir şey.
Mehmet takma kafana kardeşim zaten Türkiyenin başına ne geldiyse ben bilirim havası takınanlardan geldi sen işine bak boşver..

aykut_1914
16/03/2012, 16:04

ozan naptın :D

geçmiş olsun dostum,ekranda hiç ünlem falan çıkmıyo mu ya?

OzzY
16/03/2012, 16:16
bence acemilik demeyelim
ozan eski kullanıcılardan ve tecrübeli bir arkadaşımız
bence bunun adı dalgınlık
ihmal diyebiliriz (bi gariplik olduğunu anladım ama durupta bakmadım) :)
tecrübesizlik diyebiliriz. ilk defa patlak lastikli arabaya bindim etkisinin bu kadar az olacağını düşünmemiştim.(ön tekerlek olsa kesin anlardım tabii) birde tam inmemişti lastik, en son park ettiğim yerden çıkartırken iyice inmişti(asfalta aldım) o zaman çok bariz olarak anlaşılıyordu :)
gülme komşuna gelir başına diyebiliriz :) 2 sene önce filan nizamiyeden yaya olarak geçiyordum, bir araba geliyor patapata sesle birlikte. nizamiyede durdu görevliye; arabayı çarptım arka taraftan bir ses geliyo ne olmuş bakarmısınız diye sordu. ona epey gülmüştüm :) gerçi o direk jantın üzerinde gidiyordu :)

lastiği kompresörle şişirdim bir sorun görünmüyor. bakalım yarın servis karar vericek duruma :) janağı içten yememiştir umarım.

ozan naptın :D

geçmiş olsun dostum,ekranda hiç ünlem falan çıkmıyo mu ya?
türkiyeye gelen gplerin hiç birinde lastik basınç uyarısı yok diye biliyorum :)
geçenlerdede otoparktan çıkmaya çalışırken fena rezil oldum oda başka bi konuya kalsın :P

pilotender
16/03/2012, 16:28

Unutmayın siz de bir zamanlar acemiydiniz. Kimse anasının karnında öğrenmiyor. Herkes biçok şeyi başa geldikçe öğreniyor. Aracını kullanmadığı sürece öğrenip de gelmesi diye birşey söz konusu olamaz. Acemiler araç kullandığı için meydana gelen kazaların sayısıyla, sizin gibi usta olduğunu düşünen kişilerin sebep olduğu kazaların sayısını oranlarsanız ne kadar yanlış düşündüğünüzü daha net anlarsınız. Arkadaşa buradan geçmiş olsun diyorum. Olur, insanlık halidir el freni de unutulur, hepsi de olur geçer. Dert edecek birşey yok. Tarafınızca bu kadar kızacak birşey de yok bence. Saygılar üstadım.

abulbul08
16/03/2012, 16:53
Geçmiş olsun

akca37
16/03/2012, 17:00
Geçmiş olsun, büyük bir musibetten korumuş rabbim sizi, aracınızı da güle güle kullanın bundan sonraki günlerde, bir sözüm olcak

"Az sadaka çok belayı defeder, imkanınız ve durumunuz müsait oldukça küçükte olsa sadakalar biriktirin ve ilgili yerlere iletin" çok faydasını göreceksiniz...

RecepK
16/03/2012, 17:26
geçmiş olsun :( rabbim başka kaza vermesin nazarlığı olmuş bu :)

OzzY
17/03/2012, 21:42
ihmal diyebiliriz (bi gariplik olduğunu anladım ama durupta bakmadım) :)
tecrübesizlik diyebiliriz. ilk defa patlak lastikli arabaya bindim etkisinin bu kadar az olacağını düşünmemiştim.(ön tekerlek olsa kesin anlardım tabii) birde tam inmemişti lastik, en son park ettiğim yerden çıkartırken iyice inmişti(asfalta aldım) o zaman çok bariz olarak anlaşılıyordu :)
gülme komşuna gelir başına diyebiliriz :) 2 sene önce filan nizamiyeden yaya olarak geçiyordum, bir araba geliyor patapata sesle birlikte. nizamiyede durdu görevliye; arabayı çarptım arka taraftan bir ses geliyo ne olmuş bakarmısınız diye sordu. ona epey gülmüştüm :) gerçi o direk jantın üzerinde gidiyordu :)

lastiği kompresörle şişirdim bir sorun görünmüyor. bakalım yarın servis karar vericek duruma :) janağı içten yememiştir umarım.

türkiyeye gelen gplerin hiç birinde lastik basınç uyarısı yok diye biliyorum :)
geçenlerdede otoparktan çıkmaya çalışırken fena rezil oldum oda başka bi konuya kalsın :P

servise gittim, sonuç acı :( 2 lastik 390 tl :S