PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazot 4 lira alkışlıyoruz...

Ziyaretci036
14/03/2012, 16:45
hayırlı olsun..

engincantan33
14/03/2012, 16:48
hocam sımdı opetın sıtesınden baktım mersın ıcın hala 3.88 dıo ıstanbulda mı 4 tl oldu?

Ziyaretci036
14/03/2012, 16:49
istanbulda opet 3.99 :D

blackhawk
14/03/2012, 16:51
evet yarından itibaren %3.08 zam varmış:(
Ne mutlu bizlere....

ufuk_punto
14/03/2012, 16:56
hayırlı olsn..5 e kadar yolu var..her ay zam geliyor nerdeyse:) şaka gibi

kadir07
14/03/2012, 16:59
durmak yok zamma devam...

akca37
14/03/2012, 17:05
Sormayın arkadaşlar dün akşam çok az mazot alım dedim bi baktım 4,01 TL
bugün ise opetten yine az aldım bi baktım 3,92, yarın zamlancak mı

macman
14/03/2012, 17:06
Bende dün akşam aldım opet'ten 3.88 bizede yazık yaa

USTA
14/03/2012, 17:07
Sabah Shell den 3.96 ya almıştım,bu zamla 4.10 olur en az...

blackhawk
14/03/2012, 17:13
Size bize acıyan olduğunu mu düşünüyorsunuz!... Ses çıkmadığı sürece bu iş devam edip gidecek... Tek zevkim haftasonu aracıma binip ailemle gezmek onuda elimden alıyorlar. Yazıklar olsun...

emreonur
14/03/2012, 17:14
arkadaşlar aranızda vergi hukuku, ticaret hukuku vs ile ilgilenen avukat var mı?

ödediğim vergi aldığım hizmet ile orantılı olsa belki tamam diyebilirsiniz,
yol yok, olan yollar rezalet, otoyol köprü paralı, şehir içinde trafik belası çözülmüyor, sürücüler katil, otomobil pahalı, yedek parça pahalı...

ufuk_punto
14/03/2012, 17:17
tüm türkiye kontak kapatmazsa benzinin de mazotunda litresi 10 tl kadar gider

motor delisi
14/03/2012, 17:22
benzinle aynı oldu ya :D Bide dalga geçer gibi 3.99 :D

byspayn
14/03/2012, 17:24
Dizel araç almanın da bir mantığı kalmayacak yakında :S Yoksa kalmadı mı desek :(

frkan54
14/03/2012, 17:35
bencede kalmadı bir mantığı. kontak kapatma olayına ben varım zaten evin önünde yatıyor en son aldığımda istanbul PO 3.97 idi.

Ziyaretçi034
14/03/2012, 17:41
köprünün ortasında kontak kapatıp arabadan insek, sigorta kutusundan bi röle söksek araba bozuldu diye dolansak ortada, arabayı çekici ile çekmekten başka ne gibi yaptırım olur ? bilen var mı?

motor delisi
14/03/2012, 17:49
köprünün ortasında kontak kapatıp arabadan insek, sigorta kutusundan bi röle söksek araba bozuldu diye dolansak ortada, arabayı çekici ile çekmekten başka ne gibi yaptırım olur ? bilen var mı?
hiç bişeyi sökmek olmazda eğerki grandepuntotr ailesi olarak bir buluşma olunursa arka camlarımıza yazı yazarak boğaz köprüsünün ortasında kontak kapatıp durmayan adam değil ! kesin gelirim yönetici biri bu mesajı görüp böyle bi etkinlik yaparsa en baş sradayım hem bi sürü punto köprüyü keseriz güzel olur :) hem ogs kgs yi kaparız hem sesimizi duyururuz adam gibi ne ceza gelir bilmem ama gerekirse hepiiz z.kuyuda buluşup çıkmadan plaka sökeriz hatta aramıza en az 30 40 tane motosiklette getiririm böyle bi etkinlik olursa onlarda sesini duyurur bizde görüntü ama kesin yanımda getiririm garanti laf olsun diye demiyorum

Ziyaretci036
14/03/2012, 17:51
hocam kontagı ancak toplu taşıma araçları nakliye araçları kısacası özel sektör kapatırsa olur. işçiler işe gitmeyecek. malzemeler yerine ulaşmayacak. öteki türlü bir faydası olacağını sanmıyorum. yüksek katılım olacağını hiç sanmıyorum bir hafta sonra unuturuz.

blackhawk
14/03/2012, 17:52
Köprü kapatmak değilde punto ailesi olarak sticker ya da protesto için yazı yazıp konvoy yapsak daha çok dikkat çeker ve kimse bir şey diyemez...

Ziyaretci036
14/03/2012, 17:54
son aldığım haberlere göre yerli otomobil insan gücüyle hareket edecekmiş. mühendisler çalışmlarına hızla devam ediyorlar hadi bakalım hayırlısı :D

motor delisi
14/03/2012, 17:54
hocam kontagı ancak toplu taşıma araçları nakliye araçları kısacası özel sektör kapatırsa olur. işçiler işe gitmeyecek. malzemeler yerine ulaşmayacak. öteki türlü bir faydası olacağını sanmıyorum. yüksek katılım olacağını hiç sanmıyorum bir hafta sonra unuturuz.
kimse ekmeğinden olmak istemez kişisel olarak yapmazsak bu iş yaş

Ziyaretci036
14/03/2012, 17:56
kimse ekmeğinden olmak istemez kişisel olarak yapmazsak bu iş yaş
bu şekil devam ettiği sürece ekmek nasıl götürcez onu düşünüyorum...

cemehmetbaran
14/03/2012, 17:57
Protesto amaçlı her türlü eylemi destekliyorum. Bayilerin %7-10 karına laf atarak hedef şaşırtıyorlar. Oysa kendileri verginin vergisinden bile vazgeçseler bile ciddi fark olacak.

Ziyaretci036
14/03/2012, 17:57
2. olarak işçiler işe gitmesinden kastım. toplu taşıma araçlarının kontak kapatmasıydı.(otobüsler,minibüsler, servisler)

xarsi
14/03/2012, 18:08
lanet olsun...

takres
14/03/2012, 18:16
yazıklar olsun...

Ziyaretçi034
14/03/2012, 18:17

paşam özel sektör neden kapatsın, başka bir yazımda daha yazdım insanlar yakıt giderlerini vergiden düştüğü sürece tuzu kuru. her zam geldiğinde ya çiftçiye oluyor olay ya da bizim gibi bireysel kullanıcılara.

kuzenim şikayetçi bu zam işinden çünkü öğrenci, iş sahibi insanlara soruyorum kimsenin umrunda değil. bu tarz bir eylemde anca senden benden tepki gelir, başkasından beklemek hayal

Ayberk0616
14/03/2012, 18:40
insanlar yakıt giderlerini vergiden düştüğü sürece tuzu kuru.

Demişsiniz ama yakıt giderini vergiden düşmenin ne faydası var? İnsanlara getirisi nedir?

sedini
14/03/2012, 18:43
Haydi bidaha bidaha bidaha.. Beraber yürüdük biz bu yollarda.. gibi bazı sloganların amacı meğersem buymuş.. Durmak yok.. Hamdolsun bu da teğet geçti :D

Ziyaretçi034
14/03/2012, 18:45
Demişsiniz ama yakıt giderini vergiden düşmenin ne faydası var? İnsanlara getirisi nedir?

kendilerine getirisi var işte vergi ödemiyorlar. sen ben mazotu 4 liradan almışız adamın umrunda değilki, bu para öylede benden çıkacak böylede benden çıkacak diyor. oğlunun sevgisiline şirket üzerine araba alan, taşıtmatik ile yakıtı gider gösteren insanlarla aynı havayı sorguluyoruz. bir eylem olacaksa özel sektörü unutun (istisnalar kaideyi bozmaz tabi ama herkesin kontak kapatmasını beklemeyin). kişisel görüşüm bu

lektonstar17
14/03/2012, 18:46
Bloomberg HT'nin haberine göre, motorinin fiyatına 12 kuruş zam geldi. Zamlı tarife saat 24:00'ten sonra geçerli olacak.

3.85 - 3.89 TL arasında olan motorinin litre fiyatı, 3.97 - 4.01 TL fiyat aralığına çıkacak. İşte İstanbul Avrupa yakası için markalar bazında tahmini fiyatlar.

ESKİ FİYAT YENİ FİYAT (tahmini)
MOil 3.85 3.97
Petrol Ofisi 3.85 3.97
Total 3.85 3.97
BP 3.86 3.98
Shell 3.86 3.98
Lukoil 3.87 3.99
Opet 3.89 4.01

effect1903
14/03/2012, 18:47
2 güne bir zam var ve ses yok, yazıklar olsun artık bu işin ciddi ciddi cılkı çıktı!

lektonstar17
14/03/2012, 18:49
Offf oooffff uyan türkiyeeee !!!

SteinGP
14/03/2012, 18:52
içimden neler geçiyor,yazamıyorum........allaha şükür mazot koyacak param var cebimde ama, o 3 kuruş para alıpta her gün bu adamlara şükür edenler var ya,yok yollarımız şöyle oldu bilmemne diyenler,daha beter olsun be,10 lira yapsınlar o duble yollarda eşekle gezersiniz anasını satayım..Neyzen Tevfik'in bi lafı var mümkün olduğunca sansürleyerek yazayım;

Türk insanı gariptir her lafı kaldırmaz, i*ne dersin kızarda s**ersin aldırmaz..

uLTRa GP
14/03/2012, 19:08
tinerci mazotçu benzinci gençlik yetiştirmemek için galiba bütün bunlar :( içimden neler geçiyor ama sabır sabır sabır katkılı motorin 4.07 ye kadar çıkacakmış

aykut_1914
14/03/2012, 19:16
kadoile geçme zamanıı

tayfux
14/03/2012, 19:26
nasıl bir ülke gerçekten anlamıyorum herşeyin acısını benzinden mazottan çıkarıyorlar zengin adam zaten düşünmüyor mazot benzin yine olan bizlere oluyor..

burhankutlu
14/03/2012, 19:50
toplu olarak BİMER e mesaj atalım bir iki kişi belki etki etmez ama forumda ki herkes atsa etki eder ortak bi mesaj bularak tüm üyeler atsa bi işe yarar..

uLTRa GP
14/03/2012, 19:56
mercedese binme fiata bin lafı eskide kaldı artık fiata binme toplu taşımaya bin der

sehzadeamasya
14/03/2012, 20:00
bizde ucuz bineceğiz diye dizel araç aldık sıfır araba kapıda yatıyor ya araba kapıda ve benzin fiyatından dolayı binemiyorsun böyle bir ülke yoktur başka başabakanda haricten gazel okuyor neymiş petrol çıkmıyormuş vergileri indir olsun bitsin bu iş rafineri çıkışı 1.80 biz 4 liraya alıyoruz insaf be insaf hiç mi Allah korkunuz yok neyse bu tarafın birde öbür tarafı var bunların topunu yaradana havale ediyorum o en güzel cezayı verecektir onlara

shams
14/03/2012, 22:32
bütün dünyada yükseliyor bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar, yok dolarla yükseliyor şu bu diyorlar ancak dünyanın en pahalı yakıtları bizim ülkemizde nasıl satılıyor madem öyle anlayabilmiş değilim.

gorkem kaan
14/03/2012, 22:37
Ooohhhh haşırttıblackboard durmakkk yoooooookk

celenlee
14/03/2012, 23:23
Eskiden bu kadar sık güncellenmezdi fiyatlar. Ama artık dünyadaki değişimi anında yansıtıyorlar pompa fiyatlarına sağolsunlar!!

Son 5 günde - Altın Dip yaptı.
Dolar Tavan yaptı,üstüne brent betron tavan yaptı..
Bizim pompalar da tavan yaptı.. Eskiden değişime bu kadar hızlı yanıt vermezdi birim fiyatlar..

Artık piyasayorum sitesini takip etmicem :)
Her gün benzinliklerin önünden geçerken fiyatlara bakmak yeterli olacak herhalde : P
IMKB boardları gibi oldu,benzinlik fiyat levhaları

flood01
15/03/2012, 00:15
allah bildikleri gibi yapsın bıktık artık az önce fulledim depoyu sabaha iyiki bırakmadım

omer06
15/03/2012, 00:20
depoyu doldurup geldim valla...

Ziyaretci037
15/03/2012, 00:42
Yolmaya devam..

macit
15/03/2012, 02:35
Köprü kapatmak değilde punto ailesi olarak sticker ya da protesto için yazı yazıp konvoy yapsak daha çok dikkat çeker ve kimse bir şey diyemez...

+1
yapalım harbiden bişey bari biz sesimizi duyuralım medyayada haber veririz birilerinin bişeyler yapması lazım öncü olalım bu konuda yapalım bi organizasyon

ayaman
15/03/2012, 08:38
allah sonumuzu hayretsin diyecek başka bir şey yok. başa gelen çekilir ne diyelim. çok ama çok can sıkıcı bir durum ya. bu gidişle yakıt indirimine kendi metodlarımla hal edeceğim yani full istasyonlarından yakıt alacağım :(

senergurbuz
15/03/2012, 08:46
ALLAH cezalarını versin bunların.ne petrol şirketleri kendi karından nede devletin başındaki yaratıklar aldığı vergilerden indirime yanaşmıyor.
filler tepişiyor olan yerdeki çimlere oluyor kısacası.ALLAH bize yardım bizi sömürenlere de ceza verir inşallah.

BabyShee
15/03/2012, 09:55
Ticari Taksicileride Bilgilendiriceksin Onlarda Katılır...

lektonstar17
15/03/2012, 10:06
Sayın tayyeeep fiat alın dedi zaten almıştık ama sıfır araba yatıyor garajda.Ben sınır koydum kendime,ayda sadece bir kere 100 tl lik mazot alıyorum.Her yere arabayla gitmeye kalkarsam maaş hayatta yetmez eksiye girerim.Garibim bu yüzden haftada bir belki görebiliyor asfaltı :(

lektonstar17
15/03/2012, 10:12
Hadi o zaman bu pazar buluşma ayarlayalım.Tüm istanbuldaki forum üyeleri olarak konvoy yapalım,asalım araçlarımızın camına protesto yazılarımızı.Az da olsa duyuralım sesimizi.

armi
15/03/2012, 10:26
Hadi o zaman bu pazar buluşma ayarlayalım.Tüm istanbuldaki forum üyeleri olarak konvoy yapalım,asalım araçlarımızın camına protesto yazılarımızı.Az da olsa duyuralım sesimizi.

Ben varim dostum..

GP COSKUN
15/03/2012, 10:27
arkadaşlar tepkilerinizi anlayışla karşılıyoruz
ancak
küfürsüz mesajlar yazalım
zor durumda kalmayalım

oxite
15/03/2012, 10:29
az önce aldım excellium diesel litre fiyatı 4.06

lektonstar17
15/03/2012, 11:11
Haydi millet pazar günü toplanalım !

Engin_T
15/03/2012, 11:17
Eskiden hatırlarım akaryakıta zam geldiği zaman haberlerde başlığı geçerdi ama artık onlarda halkın alıştığını düşünüp bültenlerde yer bile vermiyorlar..

maccoder
15/03/2012, 11:32
Bir çok araç formu takip ediyorum hepsinde aynı konular mevcut benzine motorine zam gelir öyle yapalım şöyle yapalım eylem yapalım falan filan bakıyorsun hiç birinden tık yok konu bir kaç gün sonra unutuluyor ve başlık git gide aşağılara düşüyor yapılan ne bir eylem oluyor ne bir tepki biz anca işte böyle forumlarda yazarız sonra fiyatlara alışırız yine zam gelince yine forumlarda yazamaya başlarız eylem yapalım tepkimizi verelim yine hiç bir şey olmaz bu böyle gider benzin ve mazotta alır başını gider. (Söylediklerim yanlış anlaşılmasın sırf burası için değil takip ettiğim çoğu araç formunda durum bundan ibarettir.)

yavuzkep
15/03/2012, 11:37
aslında bırlık olcan cok deıl bır saat kontak kapatcan baq nasıl dusuo fıyatlar :D

cihankardes
15/03/2012, 12:32
Aracı satıp 1.2 fire alıcam. Dizelin hiç bir esprisi kalmadı bence. Zaten benim aracım 8-9 lt yakıyor şehir içinde. Takarım lpg de oh mis.

cihankardes
15/03/2012, 12:34
aslında bırlık olcan cok deıl bır saat kontak kapatcan baq nasıl dusuo fıyatlar :D

"Sen kapatsan ne oluurrr kapatmasan ne oluuurr" diye bir cevap alırsın en fazla ;)

blackhawk
15/03/2012, 12:44
kontak kapatmak yerine tüm punto ailesi her ilde pazar günü toplanıp protesto edelim. araçlarımıza yazı yazalım. ses getirelim.

SteinGP
15/03/2012, 23:03
Türkiye, dünyanın en pahalı akaryakıt satışını gerçekleştiren ülke. Bu gerçeği artık duymayan, bilmeyen kalmadı.

Hemen herkes akaryakıt satış fiyatlarında "rekortmen" olmamızın nedeninin vergi olduğunu da biliyor. Peki çok şikayet ettiğimiz, kimi zaman "isyan" ettiğimiz bu akaryakıt üzerindeki vergi paylarının ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

Sizler için rafineri çıkış fiyatı ve sonrasında üzerine eklenen vergiler ve kar payları ile akaryakıt fiyatlarının nasıl iki katından daha yüksek seviyeye çıktığını araştırdık.

İşte akaryakıt ürünlerinin rafineri çıkış fiyatları ve vergilendirildikten sonra satış fiyatı:

KURŞUNSUZ BENZİN 95 OKTAN
95 oktan kurşunsuz benzinin İzmir ve İzmit'teki rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira.

Bu fiyata önce 1.891 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre 95 oktan kurşunsuz benzinin KDV hariç satış fiyatı 3.447 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 620,46 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.553 lira olan bir litre benzin 4.067 liraya fırlıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre benzin depoya 4 buçuk liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira, pompa fiyatı 4.50 lira. Fark 2.947 lira.

MOTORİN
Motorinde durum daha farklı. Bugün motorin fiyatları son zamla birlikte benzinden 50 kuruş daha ucuz. Ancak, rafineri çıkış fiyatına baktığımızda motorinin benzinden daha pahalı olduğunu görüyoruz.

95 oktan kurşunsuz benzin rafineriden 1.553 liradan çıkarken, motorin rafineriden 1.657 liradan çıkıyor.

1.657 liradan rafineriden çıkan motorine önce 1.305 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre motorinin KDV hariç satış fiyatı 2.963 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 533 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.657 lira olan bir litre motorin 3.50 liraya çıkıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre motorin depoya 4 liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Gazyağı, kalorifer yakıtı, fuel oil ve yüksek kükürtlü fuel oilde de durum bundan farklı değil.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.657 lira, pompa fiyatı 4 lira. Fark 2.343 lira.

VERGİNİN DE VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ
Buradan da görüldüğü üzere, akaryakıt firmaları aslında çok yüksek karlar elde etmiyor.

Asıl yükü devletin almış olduğu ÖTV ve KDV oluşturuyor. Hatta devlet, önce ÖTV ekleyip, sonrasında ÖTV'li satış fiyatının üzerinden KDV alarak verginin de vergisini alıyor. Sırf bundan vazgeçilse, yani KDV, ÖTV'li fiyat üzerinden değil de rafineri çıkış fiyatı üzerinden alınsa 40-50 kuruşluk indirim olur. Ama devletin böyle birşey yapmaya hiç mi hiç niyeti yok. Çünkü devlet başka yerlerden toplayamadığı vergiyi bu şekilde akaryakıt ürünlerinden topluyor.

TÜPRAŞ KAFASINA GÖRE Mİ ZAM YAPIYOR?
Akaryakıt fiyatlarında zam ve indirimi TÜPRAŞ yapıyor. TÜPRAŞ'ın fiyat hareketlerini Brent petrolü baz alarak ayarladığı belirtiliyor. Brent petrol fiyatlarındaki fiyat artışları veya fiyat düşüşleri TÜPRAŞ tarafından değerlendirilerek bize yansıyor.

Burada sektör temsilcilerinin önemle dikkat çketiği bir konu var. TÜPRAŞ, eskiden bir devlet kuruluşuydu ve Enerji Bakanlığı onayıyla fiyatlar belirleniyordu. Ama artık özel bir kuruluş ve burada her hangi bir denetim yok. Yani zam ve indirimler devletin her hangi bir mekanizmasına danışılmadan karar verilerek yürürlüğe giriyor. Sektör oyuncularının genel isteği, fiyatların bu kadar oynak hale gelmesine izin verilmemesi yönünde.

Burada belki de yıllık anlaşmalar yapılarak fiyatlar belirlenmeli. Çünkü, bütün dünyada devletler petrolü hangi ülkeden alırsa alsın, yıllık anlaşmalar yapıyor. Yani sizin bugün almış olduğunuz petrolün fiyatı aslında bir yıl öncesinden belli. Bu nedenle, her sene başında petrol ihraç eden ülkelerle yapılan anlaşma çerçevesinde fiyatın ayarlanması, hergün akaryakıt fiyatlarında zamlar görmemizi engelleyebilir.

BENZİN RAFİNERİDE UCUZ, POMPADA PAHALI
Akaryakıtta bir diğer çarpıklık da benzin ve motorin fiyatlarındaki dengesizlik.

Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatı çevreye daha az zarar verdiği için motorine göre daha ucuz satılıyor. Ancak, Türkiye'de durum çok farklı. Benzin rafineriden motirine göre daha ucuza çıkmasına karşın, litrede 50 kuruş daha pahalı satılıyor. Doğal olarak da motorin satışları artarken benzin satışları düşüyor. Vatandaş da çevreden çok kesesini düşündüğü için motorine yöneliyor.

Sektör oyuncuları, benzin fiyatının düşürülmesi gerektiğini vurguluyor. Benzin fiyatlarında yaşanacak bir düşüşle birlikte, hem akaryakıt hem otomotiv hem de yan sektörlerde bir hareketlilik yaşanacağı öngörülüyor.

Mynet Haber'den alıntıdır.

x-ray
16/03/2012, 00:34
aylar önce bir tv programında konuşan ekonomi profesörü (adını, dalını , üniversitesini unuttum ) akaryakıt ile ilgili yaşanan üretim ve satış durumunu anlatmıştı. duyduğumda hayretler içinde kalmıştım. belki forumdaki sizler biliyorsunuz ama bilmeyenler için tv den dinlediğim, ülkemizdeki ham petrolün rafineride işlenmesi ve satılması nasıl oluyor özetleyeceğim;
ham petrol işlendiğinde ürün olarak benzin çıkıyorsa mutlaka benzinde üretilmesi gerekiyormuş. afaki bir örnek vereceğim 1 lt ham petrolden yarım litre benzin yarım litre mazot üretiliyor mesela. yani sonuç olarak benzin üreteceksen mazotu, mazot üreteceksen benzini zorunlu olarak üretiyormuş rafineriler. ülkemizde, özellikle son yıllarda, dizel araçların sayısı benzinli araçların sayısına nispeten çok hızlı arttı. bu da mazot talebini benzine nazaran kat be kat arttırdı. prof. dedi ki; artan bu mazot talebini karşılamak için ham petrolden üretilen mazotun yanında mecburen üretilen benzin, ülke talebinin çok üstünde. dolayısıyla satılamıyor ve elde kalıyor. mazot talebi arttıkça ve fakat üretilen benzin elde kaldıkça bunu depolamak da imkansız oluyor. dolayısıyla elde şişen bu benzin stoğunu ülke dışına tutturabildiği fiyatla satıyor. bu tutturabildiği fiyat 1 tl nin aldına düştüğü bile olabiliyormuş. yani yurtiçinde 4.50tl gibi satılan benzin, talebin çok düşük olması ve "mecburen" üretilip elde kalan benzin, 1 tl nın daha azına dahi satılıyormuş.
bunu tv de duyduğumda hayretler içinde kalmıştım. hoca, genel ekonomi değerlendirmesi yaparken konu akaryakıt fiyatlarına gelmiş ve bunları anlatmıştı. program konusu özellikle akaryakıt da değildi. bu aktardıklarım ne kadar doğru bilmiyorum ama burda sınırın (artvinde yaşıyorum, gürcistan sınırında yani batumda )hemen 10 km içerde benzin türkiyenin yarısından daha az fiyatla satılıyor (ve gürcistanda da türkiyede olduğu gibi petrol çıkmıyor). k.k.t.c akaryakıtı bizden alıyormuş ve orda da çok çok ucuzmuş, gidenler öyle söylüyorlardı. k.k.t.c de de petrol çıkmıyor.

dünyanın içinde bulunduğu bu dönem petrol fiyatları ve doların yükselmesini beraber yaşıyor. tüm dünya ülkelerinde akaryakıta zam haberleri duyuyoruz. yani konjonktür ( umarım doğru yazmışımdır :) ) geçmişte olmayan bir petrolde fiyat artışını göstermekte. fiyat artışlarının birinci dereceden sorumlusu mevcut hükümet olarak görmek bence çok yanlış.
ancak bir ülkede;
a) yukarıda anlattığım bu olay (eğer hakikat ise),
b) gelmiş ve geçmiş hükümetlerin-devletin vergi politikaları,
c) çevre politikalarının
sonucu olarak bugün ki fahiş ve zulüm gibi olan akaryakıt fiyatı belirleniyor.
bu fiyatları belirleyen yöneticileri de ,geçmişten bugüne, toplum olarak bizim belirlediğimiz düşünülürse;

SONUÇ : TOPLUMLAR LAYIK OLDUKLARI GİBİ YÖNETİLİRLER...

puntor
16/03/2012, 19:48
konu gereksiz pahalı olmassa almayız :D

cihankardes
16/03/2012, 21:09
bugün 4.07 den aldım.
100 tl verip 25 litre alamamak koydu gerçekten.

puntor
16/03/2012, 21:51
4.07 olmuş komik :D

aykut_1914
16/03/2012, 22:11
4.07 olmuş komik :D

sen benzini 1.5 liraya alıyorsun galiba,komedyen seni

celenlee
16/03/2012, 22:17
dünyanın içinde bulunduğu bu dönem petrol fiyatları ve doların yükselmesini beraber yaşıyor. tüm dünya ülkelerinde akaryakıta zam haberleri duyuyoruz. yani konjonktür ( umarım doğru yazmışımdır :) ) geçmişte olmayan bir petrolde fiyat artışını göstermekte. fiyat artışlarının birinci dereceden sorumlusu mevcut hükümet olarak görmek bence çok yanlış.
ancak bir ülkede;
a) yukarıda anlattığım bu olay (eğer hakikat ise),
b) gelmiş ve geçmiş hükümetlerin-devletin vergi politikaları,
c) çevre politikalarının
sonucu olarak bugün ki fahiş ve zulüm gibi olan akaryakıt fiyatı belirleniyor.

Şu yazdıkların mutlak doğru olsa da:

Bu olayı anlamaya çalışmak yerine, oy kullanan insanlardan her 2 kişisinden 1ini suçlamak birçok insana daha kolay geliyor ne yazıkki ;)

fiery_hunter
16/03/2012, 22:20
kamuran sen misin yoksa :D

x-ray
16/03/2012, 22:45
Şu yazdıkların mutlak doğru olsa da:

Bu olayı anlamaya çalışmak yerine, oy kullanan insanlardan her 2 kişisinden 1ini suçlamak birçok insana daha kolay geliyor ne yazıkki ;)

ne yazık ki politikacılar son yıllarda toplumu bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar. bu sebeple hükümet ve oy verenler, oy vermeyenlerin düşmanlığına muhatap oluyor(terside diğer cenah için geçerli). bilinçli yada değil sonuç malesef hizipleşme ve düşmanlık. çok yazık...! ALLAH ülkemize selamet versin.

Ziyaretci036
20/07/2012, 16:26
mazot yine zamlandı hayırlı olsun.

liebermann
20/07/2012, 16:29
kaç oldu?

muratpunto16
20/07/2012, 16:33
gazada zam gelmişmi :)

Ziyaretci036
20/07/2012, 16:34
10 kuruş zam yapmışlar istanbulda 3.80 tl.

Engin_T
20/07/2012, 16:38
Dizel araç almanın da bir mantığı kalmayacak yakında :S Yoksa kalmadı mı desek :(

Kesinlikle kalmadı..

Semih Kurtulmus
20/07/2012, 16:49
10 kuruş zam yapmışlar istanbulda 3.80 tl.

yuh ya yine mi zam yeh anasını yeh :@

Misafir047
20/07/2012, 17:10
hep aynı muhabbet ne zaman zam gelse hepimiz aynı şeyleri konuşuyoruz valla parası olan alıyor değilmi 2 türlü dizel var ucuzunu almıyorsunuz en pahalısını alıyorsunuz birde shellden alıyorsunuz sonra zamda şikayet et bu nasıl iş anlamadım ben full den alıyorum ucuz diye

hem en pahalı dizeli kullanacaksın hemde şikayet edeceksin bu ne saçmalık ya

Ziyaretci037
20/07/2012, 17:17
Zam gece gelir nasolsa isten cikiyimde bi depoyu fulliyim bari:)

araciligiyla Htc HD 2'den gonderilmistir..

gorkem kaan
20/07/2012, 17:29
sabah 50tl koyduk. yine başladılar...

ozdemir58
20/07/2012, 17:38
Motorine geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere 10 kuruşluk zam yapıldı.

aykutisci
20/07/2012, 17:41
mazot 3,88 hayırlı olsun

aykut_1914
20/07/2012, 20:52
oha :S

blackhawk
21/07/2012, 11:44
ne petrolun fiyatı yükseldi ne de dolar bu artışın nedenini bilen var mı?

biancoangelo
21/07/2012, 20:04
dahada artacak benden demesi

aykutisci
21/07/2012, 20:23

varil fiyatı 80 dolardan 100 dolara çıktı

FeyyazYavuz
21/07/2012, 20:30

106 dolara yukseldi baska bi nedeni yok

efe_erdem
21/07/2012, 20:38
benzın 1 ay ıcınde bı ara zırve fıyatı olan 4.70 e cıkarmazotta 4 tl yı gecer arkadaslar petrol fıyatları yuzde 15 cıvarı arttı bu aralar

ygurbuz
21/07/2012, 22:38
beyler; bu artış hayra alamet değil. kesin benzine de gelir ben eniyisi full gidem bi depoyu fulliyem..
Benzinli aracı olanlar fullemeyi unutmayın...

USTA
21/07/2012, 23:23
Yapın kardeşim yapın bu millete az bile bu Zam cıklarınız...!

cosworth20
22/07/2012, 14:55
arkadaşlar mazota ve benzine karşı bi sürüş mü yapsak güzel olmaz mı grandepuntotr.com stickerlarımızla reklamımızla ilgi de çekeriz.Eğer birlik olmassak bişiyler yapmassak bu sadece bizler için değil diğer tüm traktör kullanıcıları bile dahil herkes için geçerli fiyatlara daha çok uzaktan bakar el kol mahkul gider o fiyattan da alırız ...

Birkan61
22/07/2012, 15:14
arkadaşlar mazota ve benzine karşı bi sürüş mü yapsak güzel olmaz mı grandepuntotr.com stickerlarımızla reklamımızla ilgi de çekeriz.Eğer birlik olmassak bişiyler yapmassak bu sadece bizler için değil diğer tüm traktör kullanıcıları bile dahil herkes için geçerli fiyatlara daha çok uzaktan bakar el kol mahkul gider o fiyattan da alırız ...

iyi güzel hoş düşünüyorsunuz fakat katılım fazla olmuyor olsa bile bugün almasak mazot yarın alıyoruz.

Yani kısacası bu sürüşü yapsak yaktığımız mazota yazık olacak üstüne gidip bide mazot alacaz:)

Adamların pek umrunda olmuyor yani

van_hoijdonk
22/07/2012, 16:15
Maalesef bu sabah 7'de Bartın'da 3.95'ten doldurdum depoyu. Oysa geçen cumartesi istanbuldan çıkarken 3.78 ile doldurmuştum. :(

ZAK1980
22/07/2012, 17:02
Carı acık yukselmıstır kesın malum memlekette yıyen cok yedıklerı gıbı doymayanda cok

rohan4421
27/07/2012, 02:48
arkadas anlamıyom ya mazot benzin bunlar artık keyif değil ihtiyac ne diye ihtiyaca zam yapıp canından bezdirion milleti, git içkiye yap sigaraya yap anasını satim. keyfini düşünen verir onlar ihtiyaç değil ama bu yakıt işi sapıttı be kardeşim

rbcn
27/07/2012, 12:49
kredi kartlarının kampanyalarını takip etmekte fayda var % 10 a varan indirimler oluyor axessle 50 TL ye 55 TL lik mazot alıyorum bu da litre fiyatını 3.42 yapar :) diğer kartlarda aynı şekilde % 10 indirim veriyor

Birkan61
27/07/2012, 13:07
Full iyidir ya :D :D

iphonecu
27/07/2012, 14:30
Full de sikinti var bence shell 50 tl ile 250 km yol yapiyorum litresi 3.72 den
Full den 50 aliyorum litre daha fazla ama 250 km den az gidiyor

Saygilar...

rbcn
27/07/2012, 14:36
aracaını seven bence full den almaz

Ziyaretci036
27/07/2012, 15:01
Ben full açıldığından beri alıyorum daha sıkıntı yaşamadım .

Ziyaretci040
27/07/2012, 15:24
Ben full açıldığından beri alıyorum daha sıkıntı yaşamadım .

Abi birebir denedim.50 tl mazot aldım fullden. 195 km civarı yaptım.Daha sonra fuelsave aldım 220 küsürdü km.Bide nedendir bilemiyorum ancak sanki daha sesli çalışıyor gibime geldi.Belkide ses olayı psikolojik.Ama daha az km yaptığım bi gerçek.Şuanda gtl kullanıyorum bakalım.