PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic vites titreme sorunu

since1453
12/03/2012, 14:31
Arkadaşlar forumda birçok yazıda duologic araçların çok dur kalkta titreme yaptığını okumuştum fakat cms gününe kadar hiç başıma gelmemişti.
Cumartsi günü

Haznedar-yayla
yayla-soğanlı
soğanlı-haznedar
haznedar-ataköy
ataköy-boğaz köprüsü

yaklaşık 4 saat boyunca sürekli dur kalk yaparak hareket ettim.Son 30 dakika köprüde dururken araç bir anda at tepmesi gibi sarsılmaya başladı.ısınmadan kaynaklı olduğunu anladım.tan fren yapıp her durduğumda araç titremeye devam etti.Çözümü durduğumda boşa atmakta buldum ve araç arza ışığı vermeden evime geldim.

Sormak istediğim aracı kenara çekip soğumasını beklemem araca zarar verir mi ?

celenlee
12/03/2012, 15:56
Arkadaşlar forumda birçok yazıda duologic araçların çok dur kalkta titreme yaptığını okumuştum fakat cms gününe kadar hiç başıma gelmemişti.
Cumartsi günü

Haznedar-yayla
yayla-soğanlı
soğanlı-haznedar
haznedar-ataköy
ataköy-boğaz köprüsü

yaklaşık 4 saat boyunca sürekli dur kalk yaparak hareket ettim.Son 30 dakika köprüde dururken araç bir anda at tepmesi gibi sarsılmaya başladı.ısınmadan kaynaklı olduğunu anladım.tan fren yapıp her durduğumda araç titremeye devam etti.Çözümü durduğumda boşa atmakta buldum ve araç arza ışığı vermeden evime geldim.

Sormak istediğim aracı kenara çekip soğumasını beklemem araca zarar verir mi ?

Meslektaşım, sanırım biraz da komşuyuz Bahçelievlerde oturuyorsan :)

Dualogicde titreme sorunu balatanın ısınmasından kaynaklanan sorun olarak bilniyor hep. Yani araç durduğunda değil de, yoğun trafikte aracı her kaldırdığınızda kavrama sırasında titreme yapıyor. (Daha doğrusu manuellerde de aynı problem olabiliyor ama dualogicte fazla yarım gaz olduğu için daha çabuk oluyor ;) )

Senin sorununu ilk defa duydum. Araç durduğunda titreme var ise eğer:

Her durduğunda debriyaj görevini tam yerine getiriyorsa eğer, motordan/takozlardan kaynaklanan birt tireme olmalı. Ama böyle birşey olsa her zaman tekrarlar titreme olayı.

Ama debriyaj tam görevini yapmıyor ve balatayı tam ayırmıyorsa durma anında o zaman titreme yapabilir, amma bu şekilde durarak beklemek balataya zarar verir.

Ama eğer debriyaj da tam görevini yapıyor ve motorda/takozlarda sorun yoksa, dualogic robotu kendi kendine titreme yapıyor olabilir. Dönen ya da hareket eden bir parça kalmadı çünkü bu durumda :)

since1453
12/03/2012, 15:59

Dualogicde titreme sorunu balatanın ısınmasından kaynaklanan sorun olarak bilniyor hep. Yani araç durduğunda değil de, yoğun trafikte aracı her kaldırdığınızda kavrama sırasında titreme yapıyor. (Daha doğrusu manuellerde de aynı problem olabiliyor ama dualogicte fazla yarım gaz olduğu için daha çabuk oluyor ;) )

Her durduğunda debriyaj görevini tam yerine getiriyorsa eğer, motordan/takozlardan kaynaklanan birt tireme olmalı. Ama böyle birşey olsa her zaman tekrarlar titreme olayı.

Ama debriyaj tam görevini yapmıyor ve balatayı tam ayırmıyorsa durma anında o zaman titreme yapabilir, amma bu şekilde durarak beklemek balataya zarar verir.

Ama eğer debriyaj da tam görevini yapıyor ve motorda/takozlarda sorun yoksa, dualogic robotu kendi kendine titreme yapıyor olabilir. Dönen ya da hareket eden bir parça kalmadı çünkü bu durumda :)

Komşu değiliz kayınpederim orda oturuyor.ben Kartaldayım 45 km cik bir fark var :)
2000 kmde ilkez yaptı dediğim gibi 4 saat sürekli dur kalk gittim.
ertesi gün yapmadı aynı şeyi

celenlee
12/03/2012, 16:01

Bu arada gözümden kaçmış, boşa attığında problem düzeliyorsa eğer kesinlikle balatayı tam ayırmıyor demektir. Bu şekilde durduğunda titreme vs yaparsa eğer balatayı ekstra aşındırır. Allahtan aracın yeni ve garantide. İnş benim başıma iş açmaz bu dualogic :S forumda baksana tıkır tırkır başladı dualogic sorunları gelmeye..

since1453
12/03/2012, 16:05
Bu arada gözümden kaçmış, boşa attığında problem düzeliyorsa eğer kesinlikle balatayı tam ayırmıyor demektir. Bu şekilde durduğunda titreme vs yaparsa eğer balatayı ekstra aşındırır. Allahtan aracın yeni ve garantide. İnş benim başıma iş açmaz bu dualogic :S forumda baksana tıkır tırkır başladı dualogic sorunları gelmeye..

servise götürsemmi?
bugun tekrar avrupa yaksına geçicem trafikte test ediyim.....d

celenlee
12/03/2012, 16:11
servise götürsemmi?
bugun tekrar avrupa yaksına geçicem trafikte test ediyim.....d

Tekrar ederse kesinlikle götür.Sıkışık trafikte durduğunda boşa atarak başedilmez bu olayla. Hem harekete geçerken her 1.vitese atışında yeniden titreme geliyorsa kalkış yapana kadar ekstra aşınma olacak balatada.

Sorun çıkarta yarıotomatik vitesler bu yüzden 40-50-60BIN km gibi komik km'lerde baskı balata değiştirmek zorunda kalıyorlar.

Geçen forumdan dualogic şanzımanlı bir arkadaşa sordum ne zaman değiştiniz balatayı diye bir kaç başka soruyla birlikte. 124000km'de değiştirmemiş henüz. Nazar değmesin kim olduğunu söylemicem :)

Soruna erken müdehale yararına olur umarım ;)

celenlee
04/05/2012, 19:40
Senin bu olay nasıl sonuçlandı? Servis iyi kötü bir şeyler yaptı mı durum için?

Benim araç da 1saat trafikten sonra acayip hoplamaya başladı :)
Özellikle geri viteste...

since1453
05/05/2012, 12:32
Senin bu olay nasıl sonuçlandı? Servis iyi kötü bir şeyler yaptı mı durum için?

Benim araç da 1saat trafikten sonra acayip hoplamaya başladı :)
Özellikle geri viteste...

Servise gitmedim o olaydan sonra 1500 km yol gittim birdaha tekrarlamadı bende umursamadım :)

Senin dualogic nasıl ?

celenlee
05/05/2012, 17:53
Servise gitmedim o olaydan sonra 1500 km yol gittim birdaha tekrarlamadı bende umursamadım :)

Senin dualogic nasıl ?

Yaoğun kullanım sonrası titremeler arttı :) Geri viteste yokuş yukarı giderken hoplaya zıplaya gidiyorum balata sıcak olduğu zaman..

Bu ara 2. kez Vites ikazımı da aldım, sanırım baskı balata ve yağ değişimi yaptıracağım. Bu yağ seviyesi düştüğü zaman da böyle uyarı verebiliyormuş.
40000km bakımında neler yapıldığını önce servisten net bir öğreneyim sonra duruma göre ya beylikdüzü birmota gideceğim(eğer 40000'de şanzıman yağı vs değiştiyse) eğer değişmediyse direkt Erhan ustaya :)

newport0661
30/01/2018, 22:51
Arkadaslar bende grande punto dualogic var bi süredir 1500 1700 devirde gazdan ayagimi çekince silkeleme yapıyordu. Ikitellide arslan oto emrah usta var. Ona götürdüm bilgisayara bağladı şanzıman üst kulağı değiştirdi bir kac sensor baglantisini duzeltti ve bilgisayar ile adatasyon yapti. Sorunu çözdü. Silkeleme fwlan kalmadi. Vites gecisleride mukemmel oldu.

TahaBitmez
05/04/2018, 15:09
Ne kadar tuttu bunların hepsinin yapılması ?