PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 Fire dip gaz denemesi ve Fren Problemi.

celenlee
09/03/2012, 02:43
Aracı aldığımdan bu yana dip gaz bu fire ne yakar diye çok düşünüyordum. Bu Akşam işten biraz geç çıktım.Tem boş,aracı çalıştırdım,sıfırladım toplam 33km'lik yol geldim 20dk ortalama hız 100km olarak gözüküyor. Ortalama 9.5lt/100km.

Düz yolda 150'den sonra çok nazlandı araç, 155i gördük. Hafif rampa yerlerde 170'i görük ama üstünü denemedim. Ama gideri var. Anlık yakıt tüketimi olarak 17lt lere kadar okuduk rampa çıkarken.

Şimdi SORUNumuza gelelim:
Havaalanı bağlantı yoluna geldiğimde arkam bomboş kaldı, frenleri deneme isteği geldi içime nedense. önce yavaş yavaş yokladım. Hafif bir sağ sol gezinme hissettim.

Sonra tekrardan 140km'ye kadar basıp FULL Fren yaptım. Aracın sol ön tarafı resmen çöktü, sağ taraf ta yığıldı ama sol taraf daha fazla yere yapıştı. Bu neden olmuş olabilir?

skystar37
09/03/2012, 08:42
Sağ taraftaki frenleriniz de sorun olabilir. Düz yolda frenleme yaptığınızda araç sola çekiyorsada aynı şekilde frenle ilgili bir sorun olabilir. Balata daha çok aşınmıştır merkezler tam baskı yapmıyordur diskte aşınma olabilir vs.vs. aklıma ilk bunlar geldi.
96 model kartal arabamda sol ön fren kilitleniyor sağ ise tutmuyordu ikisininde tamir takımı vardı usta onları değiştirdi canavar gibi olmuştu. Bir tamirciye görünmekte yada servise gitmekte fayda var.

reddragon
09/03/2012, 09:31
Tespitler yerinde, belirttiğiniz gibi 150'de bitiyor fire motor. Rampa olmadan 160-170 'e çıkmıyor...
Aracın km si kaç? ilk sahibi siz misiniz? Birmota götürüp sorununuzu anlatırsanız ilgilenirler...

M@GIC
09/03/2012, 10:37
aracı cihazlı fren testine girin. orada sağ-sol ön-arka arasındaki sapma oranına bakılır.
sapma oranları yüksek çıkarsa fren tertibatını gözden geçirisniz.
ama daha az oranda çıkarasa bi şey yapmanıza gerek te yok. sadece lastik havalarına kontrol edin.
yol eğimi ve dengesiz lastik aşınmalarıda aracı bi tarafa çekmeye çalışır. aynı yolda hem giderken hem de gelirken panik freni yapın. yolda eğim varsa araç diğer tarafa çekme yapar.

celenlee
09/03/2012, 15:42
Amortisör ya da amortisör takozlarıyla ilgili bir problem bu bahsettiğim duruma neden olabilir mi acaba? Sol tarafın sağ tarafa göre fazla çökmesi??

Bu arada şunu da tespit ettim ki:
130 ve üzeri hızlarda direksiyon çok yumuşak kalıyor(Hyundai Accent kadar olmasa da ).

0-30 arası kademeli olarak sertleşip (30kmh için fazla sert hatta), üst hızlarda ekstra sertleşmediğini düşünmeye başladım.
30kmh için fazla sert dediğim direksiyon, yüksek hızlarda yumuşak kalıyor.

GP COSKUN
09/03/2012, 16:21
anladığım kadarı ile araçta bir tarafa çekme problemi yok

eğer yok ise

amortisörünüz patlak olsaydı o tarafa çekme olurdu
yada bir tarafın freni fazla tutsa o tarafa çekme olurdu
çekme yoksa bence pisikolojik olarak çökmüş hissine kapılmışsınız

celenlee
09/03/2012, 20:18
anladığım kadarı ile araçta bir tarafa çekme problemi yok

eğer yok ise

amortisörünüz patlak olsaydı o tarafa çekme olurdu
yada bir tarafın freni fazla tutsa o tarafa çekme olurdu
çekme yoksa bence pisikolojik olarak çökmüş hissine kapılmışsınız

Bidaha bidaha canlandırınca aklımda şu sonuca varabiliyorum:
Bariz bir çekme yok. Şeritten oynama da yok.
Ama kesinlikle sol ön taraf daha fazla yere yapıştı ondan eminim.
Bu sol ön tarafın fazla çökmesinden ötürü de sola sağa gitti hissine kapıldım bir ara.

GP COSKUN
11/03/2012, 01:04
o zaman sol amortisörünü bir kontrol ettir için rahat olsun