PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet kemeri uyarısı kapatılabiliyor mu?

shellcininabisi
09/03/2012, 01:01
arkadaşlar 30 dakikadır arıyorum forumda geçenlerde bi denk geldim sanki ama şimdi bulamıyorum.

uzun yola çıkarken mutlaka kemer takarım, yanımda da kim varsa taktırtırım. tecrübeyle sabittir AZİZ şey vesselam. ama küçük bir ilçede yaşıyorum ve arabayla en uzak yer 2 dakika. sanki bir yerlerde SERVİSLERDE BU SES (UAYRI) KAPATILABİLİYOR gibi bir şey okumuştum bir ara. acaba bilgisi olan var mı? kapatılırsa sorun çıkartma ihtimali varmıdır?

(şimdi ararken gördüm eski konularda şöyle tartışmalar olmuş KEMER TAKILI DEĞİLKEN AİRBAG ÇALIŞMAZ diye.. şansa ben de 2-3 gün önce DİSCOVERY de NASIL YAPILMIŞ adında bir program var orada izlemiştim. içerisinde belli G KUVVETİNDE patlayan kapsüller var ve bu kapsüller patlayınca balon şeklinde olan ve yastık diye bildiğimiz materyali saliseler içerisinde şişiriyor. ki şunu da söylediler kemerin takılı olmaması durumlarına karşı önce sadece belli kapsüller patlayarak ani çarpışmaları önlüyormuş yani kafamız airbage geldiğinde çoğu kapsül yeni patlıyormuş. bunu izledikten sonra airbaglerle emniyet kemerinin hiç bir bağlantısının olmadığına kanaat getirdim kendimce)

onurgenc87
09/03/2012, 01:15
konsolun sol alt tarafındaki menü seçenekleri içerisinde kemer sesi iptali var oradan oluyor...

must
09/03/2012, 02:00
Normal halinde menuden ayarlanmiyor, servise gittiginizde soyleyin hallederler.

fiery_hunter
09/03/2012, 02:03
yalancı kemerlerden al tak abi :)

OzzY
09/03/2012, 02:16
evet servisler kapatabiliyor. kapattıklarında menuden tekrar açılabiliyor(açıldığında menu yine kayboluyor)

en azından bizim arabalarda havayastığının kemerle ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Serhat(takres) kaza yağtığında sağ koltukta bırakın kemer takılı olmasını boş olduğu halde airbag açılmıştı.

Ziyaretci035
09/03/2012, 02:17
'a git halleder. Aracı bilgisayara bağlar. Sadece emniyet kemeri ses uyarısını kapatmak için seçenek var. Emniyet kemeri sensörü kapatılamaz, ama ses uyarısı bilgisayara bağlanınca kapatılabiliyor.

reddragon
09/03/2012, 09:58
Aslında mantığı şu: Bugün karşıdaki bakkala giderken takmazsın, yarın 5 dakka mesafedeki awm ye giderken , ertesi gün komşu ilçeye giderken...
Bip sesine ben de uyuz oluyorum ve bazen takmayıp bip bip gidiyorum yakın mesafeye:) fakat kapatmamak lazım derim kendi adıma...

aykut_1914
09/03/2012, 14:27
yalancı kemerlerden al tak abi :)

+1
kemal otodan falan halledersin abi,onun üstünede kemer takabilme yeri var çok kullanuşlı bence

M@GIC
09/03/2012, 14:32
cihazla bağlayıp kemer ikaz sesini kapatıyorlar. takmayınca göstergedeki ışıklı uyarı devam ediyor.

x-ray
09/03/2012, 15:01
Aslında mantığı şu: Bugün karşıdaki bakkala giderken takmazsın, yarın 5 dakka mesafedeki awm ye giderken , ertesi gün komşu ilçeye giderken...
Bip sesine ben de uyuz oluyorum ve bazen takmayıp bip bip gidiyorum yakın mesafeye:) fakat kapatmamak lazım derim kendi adıma...

çok haklısınız...
alışkanlık yapmaz ise bazı şeyler çok çabuk bırakılıyor. ALLAH vermesin ama günün birinde belki hayatımızı kurtarabilecek olan bu sistemi hep kullanmalıyız. hem alışkanlık olsun, takmayı unutmayalım diye. hemde "şehir içi" "kısa mesafe" "ekmek alıp gelicem" gibi kullanımlarda dahi hayati tehlikeli kazalar yaşanabilir. sonuçta trafiğe çıkılıyor. biz hata yapmasak bile başkası yapabilir.
sözlerime son verirken , unutmayalım; EMNİYET KEMERİ HAYATA BAĞLAR. :siritma:
ayrıca, sayın hocam sizin öğrencilerinize örnek olma vazifeniz de var :)

shellcininabisi
09/03/2012, 17:00
çok haklısınız...
alışkanlık yapmaz ise bazı şeyler çok çabuk bırakılıyor. ALLAH vermesin ama günün birinde belki hayatımızı kurtarabilecek olan bu sistemi hep kullanmalıyız. hem alışkanlık olsun, takmayı unutmayalım diye. hemde "şehir içi" "kısa mesafe" "ekmek alıp gelicem" gibi kullanımlarda dahi hayati tehlikeli kazalar yaşanabilir. sonuçta trafiğe çıkılıyor. biz hata yapmasak bile başkası yapabilir.
sözlerime son verirken , unutmayalım; EMNİYET KEMERİ HAYATA BAĞLAR. :siritma:
ayrıca, sayın hocam sizin öğrencilerinize örnek olma vazifeniz de var :)

kesinlikle doğru söylüyorsun da kemerin üzerine oturmaktan artık kemer kayışı buruş buruş oldu. ya zaten eğer 3-4 km den uzak bir yere gidiyorsam mesela cuma gnleri izmir ankara karayolunun karşında ilçe dışında bir okul var oraya gidiyorum 6 km evden mutlaka takıyorum kemerimi (zaten bir cuma günleri arabaya biniyorum) ama mesela dün akşam halısaha maçımız vardı dedim soğukta terli yürümeyeyim arabayla gittim taş çatlasın ilçe içi 1 kmdir. biiip allah biiip uyuz oluyorum bazen ondan sormuştum :)

şu aparatları demiş bazı arkadaşlar ama sanki devamlı takılı olması sıkıntı yaratıyor gibi bir durum okumuştum bir yerlerde ne kadar doğru bilemiyorum.

agusta
09/03/2012, 17:43
Kısa mesafede olsa takmanızı tavsiye ederim.1 km mesafeye giderken yanımda oturan kişiyi uyarmıştım kemerini tak diye.Aynı yanıtı verdi kısa mesafe ne olacak diye. Peki dedim.5 -10 Km hızla gitmeye başlarken frene aniden basılınca ,kafasını da konsola geçirince anladı :) Kemeri takmak 5 saniye iş niye emniyetle gitmek varken bunlarla uğraşasanız ki.Ama yine de siz bilirsiniz.Kolay gelsin.

etufan
09/03/2012, 18:10
30 KM 'yi geçtiğiniz hız yeterli, isterseniz 100 Mt gidin fark etmez, kemer her zaman takılmalı bence...

Ziyaretci037
09/03/2012, 23:19
Bende sürekli kemer takardım(2dklık yol olsa bile) ama sonrasında kısa mesafelerde o ötme sesinden sıkıldım ve plastik kemer tokalarından aldım ama onun yüzünden kemer takma alışkanlığımı nerdeyse kaybettim.Nolucak sanki yavaş gidiyorum zaten diyorum kemeri takmıyorum yol boyunca kemersiz gidiyorum.Kendimi tutamıyorum:)

Bence ne kemer tokası alın ne de uyarısını susturun.Gerçekten insan alıştımı tembellik yaratıyor..

firars
10/03/2012, 09:15
airbag açmıyor kemersiz bildiğim kadarıyla..

cihankardes
10/03/2012, 15:41
Emrah kardeşim sen bu soruyu sormuş olma biz de cevap vermiş olmayalım.
10 metre gideceksen bile tak lütfen.
Yakın bir arkadaşımızı geçen ay bu yüzden kazaya kurban verdik. Yanındaki arkadaşına hiç bir şey olmadı. Tek fark, evet tahmin ettiğin gibi emniyet kemeriydi.

reddragon
10/03/2012, 16:53
Ayrıyetten buyrun buradan yakın

https://forum.grandepuntotr.com/genel/24102-emniyet-kemeri-susturucusu-kullanan-veya-dusunenler-mutlaka-okuyun.html (https://forum.grandepuntotr.com/genel/24102-emniyet-kemeri-susturucusu-kullanan-veya-dusunenler-mutlaka-okuyun.html)

krm1983
10/03/2012, 18:24
Servisler artık bu işlemi yapmıyor diye duymuştum ama ne kadar doğru emin değilim.Şu da varki ne zaman kemeri takıp takmamayı düşünsem EGM nin attığı şu ileti aklıma gelir.
"Emniyet kemeri tekerlekli sandalye kadar bağlayıcı değildir"

oz.frkn
10/03/2012, 20:05
koltuğun arkasından dolaştır tak :) +

pertry
10/03/2012, 20:41
Can güvenliği açısından iptal etmenizi onaylamıyorum.

Ben yolunu söyliyim çünkü o sesi hiç sevmiyorum kendim iptal ettim.
Koltuğun altına eğilip bakarsanız bi kablo görüceksiniz o kabloyu kısa devre yaparsanız yani sizin anlayışınızla kablınun içindeki iki bakır ucu bi araya getirirseniz o sesi bi daha duymassınız. Ama O sesi duymıyıcam diye takmamazlık yapmayın, diğer araçlarımda bu kadar gıcık bi ses yoktu, puntonun sesi kulak tırmalıyor.

stotinka
10/03/2012, 21:00
bu işin uzunu kısası olmaz önce GÜVENLİK

sadece_erhan
12/07/2012, 21:42
koltuğun altındaki döşeme üzerinde duran kutunun içinde 2 damar kablo var onları soyup birbirine bağlayın, bir daha ötmezzz.

Ziyaretci040
13/07/2012, 08:43
Evet serviste olabiliyor ve sesini kısıyorlar bence kısık olması daha güzel ... Kemer hayat kurtarır...

emrahisilti
13/07/2012, 08:44
abi yapmayın kabloyu sökün şasi yaptırın falan yazık bu arabalar şahin değil millet koltuk sensörünü arıyor biz iptal ettiriyoruz :(

emniyet kemeri ötmesin diye şehir içinde toka kullanıyorum şehir dışında kemerimi her zaman takıyorum

Budweiser
13/07/2012, 08:58
Ben serviste gittim kapattırdımdım sesini. En güzeli o kablolarla oynamaya gerek yok sadece gösterge ekranında kemer işareti yanıyor oda sıkıntı değil. Serviste bir kere kapattırdıktan sonra aracın menüsüne zaten acıp kapama menüsü geliyor istediğiniz zaman sesini acıp kapatabiliyorsunuz menüden. Aldatıcı tokalar takmak cok tehlikeli. arabanın bilgisayarı onu kemer takılı olarak görüyor ve kaza durumunda airbag açılıyor. Kemer takmadan airbag acılması cok daha tehlikeli kurtulacagınız kazadan boyun kırılmasıyla sakatlanabilir daha kötüsü ölebilirsiniz. Bu kadar kötü olaylara kadar ucu uzanıyor.

zafer murat
13/07/2012, 09:02
Piyasada 2.5tl'ye satılıyor kemer susturucular orjinalliğini bozmayın araçların takın onlardan.

Budweiser
13/07/2012, 09:51
Tekrar ediyorum yanıltıcı aparat kullanmayın çok tehlikeli. Serviste ücretsiz bir şekilde kapatıyorlar sesini bilgisayardan aracın herhangi bir orjinalliğinide bozmuyor.

fotobelit
13/07/2012, 11:39
Menüden tam kapatılıyormuydu pek emin değilim ama sesinin kısıldıgını biliyorum..(pek tavsiye etmemekle beraber malesef bende yapıyorum)kemeri koltugun ön tarafından geçirip öyle takın ve takmanız gerektiğinde söküp takmaya gerek kalmadan kemeri koltugun önünde kalan kısmından çekip kafanızdan geçirin..Aparata kısa devreye ve servista kapatmaya gerek yok bence..

mert35
13/07/2012, 12:13
Servise gerek yok a gidin 5 dk bıle surmez kapatır benımkını kapattı kemerı takıorum tabıkıde ama ınsanın kafasını sısırıodu yan tarafa oturan olunca:)

Budweiser
13/07/2012, 12:43
arkadaşlar kemeri normal takmak dışında yapılanların hepsi tehlikeli diyorum niye anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Yazılarım falan mı okunmuyor? Kemeri koltuğun arkasından geçirmek veya oturmadan kemeri takmak üzerine oturmak toka takmak veya aparat takmak, bunlar airbagi aktif hale getiren unsurlar bilgisayar sürücü oturmuş ve kemerini takmış olarak algılıyor. Kaza anındada airbag açılacak ya ciddi bir sakatlığa yada ölüme kadar giden olaylara sebebiyet vericek. çünkü sizi tutan birşey olmayacak öne savrulacaksınız? Siz o airbaglerin ne kadar hızlı patladığını biliyormusunuz?? Ya gidin servisten uyarı sesini kapattırın takmayın kemer. Yada adama akıllı takın. Arabayı test cihazına baglayıp menüden kapatıyorlar daha sonra sizin kendi bilgisayarınıza geliyor (aracın menüsüne) oradan dilediğiniz gibi sesi acıp kapatabiliyorsunuz sonradan. Herhangi bir modifikasyon oynama kurcalamam yok kablo sök tak yok. servisin yetkili olarak yaptığı birşey. Hala daha niye alternatif yollar arıyorsunuz.

sonytech
13/07/2012, 14:53
arkadaşlar kemeri normal takmak dışında yapılanların hepsi tehlikeli diyorum niye anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Yazılarım falan mı okunmuyor? Kemeri koltuğun arkasından geçirmek veya oturmadan kemeri takmak üzerine oturmak toka takmak veya aparat takmak, bunlar airbagi aktif hale getiren unsurlar bilgisayar sürücü oturmuş ve kemerini takmış olarak algılıyor. Kaza anındada airbag açılacak ya ciddi bir sakatlığa yada ölüme kadar giden olaylara sebebiyet vericek. çünkü sizi tutan birşey olmayacak öne savrulacaksınız? Siz o airbaglerin ne kadar hızlı patladığını biliyormusunuz?? Ya gidin servisten uyarı sesini kapattırın takmayın kemer. Yada adama akıllı takın. Arabayı test cihazına baglayıp menüden kapatıyorlar daha sonra sizin kendi bilgisayarınıza geliyor (aracın menüsüne) oradan dilediğiniz gibi sesi acıp kapatabiliyorsunuz sonradan. Herhangi bir modifikasyon oynama kurcalamam yok kablo sök tak yok. servisin yetkili olarak yaptığı birşey. Hala daha niye alternatif yollar arıyorsunuz.

Aynen katılıyorum sana kardeşim.Bunları yazanlar airbag in nasıl açıldığını görmeyen arkadaşlar herhalde youtube da izleyin bir bakın.Hatta şaka olsun diye dükkanda adamın oturduğu yerin altına koyuyorlar adamı tavana kadar fırlatıyor.Çok tehlikeli Allah korusun...

sadece_erhan
19/07/2012, 01:27
Koltuk bos oldugu halde patlayan,
Kemer takili ilmadigi halde patlayan airbagler var. Yani kemerin airbagle bi ilgisi yok gibi gosteriyor durum. Kemer takmayin demiyorum aksine mutlaka takin ama airbagle alakasi yok.

Sent from my iPhone using

Budweiser
19/07/2012, 09:00
Patlamayan airbaglerde mevcut. Benim bilgim kemer takılı olduğu sürece patlıyor airbagler.

SKELETER
19/07/2012, 09:12
Geçen başka bir konuda takla atmış bir punto dan bahsediyorduk. Ön koltuktaki sürücünün emniyet kemeri takması sebebiyle kurtulduğunu, arka koltuktakilerin ise emniyet kemeri olmadığı için öldüğünü yazdık.

Kısacası emniyet kemeri hayat kurtarır. Bence bu tür şeylere gerek yok

fatihhhh
19/07/2012, 11:14
şu zamanda haala emniyet kemeri takmayan varmı yaaa????
özellikle şehir içinde takmak lazım çünkü size düşük gelen bir hızlarda bile, kol gücünüz yetmez sizi kurtarmaya,
kafayı-gözü parçalarsınz.
3 gün önce ordu-ünyede bir sohbet esnasında anlatılıyordu.
şehir içi bir kaza olmuş,
sürücü kafasını torpidoya çarpmış(genç-güçlü çocuk)
kafası- suratı yaralanmış.
değermi böyle aptalca bir sebebeten yaralanmaya.
emniyet kemeri takmak en önemli güvenlik tedbiridir.

Semih Kurtulmus
19/07/2012, 11:25
5 tl kemer uçları :)

SADIK YILDIZ
30/08/2012, 16:52
Sesli uyarı çok önemli kemer takmayı unutmamalıyız ama bunun için ses yoluyla insanın beynine işlemenin alemi yok :P
Ses daha insani bir tonla değiştirilse süper olurdu. En kısığında bile çıldırtıyor yahu.

juventude
30/08/2012, 19:15
menüden kapatılmıyor, servis kapatıyor ama zorluk çıkarıyor bazıları. kapattıktan sonra sadece uyarı ışığı yanıyor. menüden tekrar açılabiliyor ama açılınca bir daha tekrar serviste kapattırmak gerek bilmeyenler için bilgi olsun. ayrıca bence sese gerek yok yanan uyarı ışığı zaten yeterince rahatsız ediyor. ben de kapattırdım sesi ama kemeri takmadan çıkmam ;)

sinanuzun
30/08/2012, 20:53
Ben mümkün olsa yolcu koltuğuda ötsün isterim araca binenlere emniyet kemeri takalım dediğimde ne kemeri ya diyenler çokkkk

krm1983
30/08/2012, 20:56
Sag koltukta otuyor uzerinde yolcu oturuyorsa

sinanuzun
30/08/2012, 21:09
Sag koltukta otuyor uzerinde yolcu oturuyorsa

Benim araba ful kit 2011 gp ama yolcu koltuğu bu özelliği yok. sağ koltukta sanırım bu sistem yok.