PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir değişimini yaptırdım. kafam çok karışıktı :/

yavuzselim
08/03/2012, 21:36
Babamın ustası vardı oraya bir soralım yapıyorsa illa oraya yaptıralım dedi bende peki dedim. gittik görüştük parçaları siz alın getirin takalım dediler.
zincir seti : 120tl
v kayışı : 20tl
zincir kapak contası : 35tl
fiyat çekti parçacı aldım götürdüm ustaya.
uzun bir zaman sonra aracı almaya gittiğimizde ordaki

çalışan :siz zinciri niye değiştirtdiniz zinciriniz sağlammış.
ben : arabam 95 bin oldu ben 2.el aldım içim rahat etsin istedim.
çalışan : Triger zincirleri 200-300 bin gider 500 bin bile gider siz boşuna bunu değiştirdiniz. Zinciriniz sağlammış. Servise gittiğinizde triger zincirinin üsteki kapağı ve yağ pompasınıda değiştirirlerdi. zincir kapağı servisde 400-500tl fiyat çekerleri. Yağınızda biraz eksilme var 10-40 yağ getirin 1 litre ekliyelim birde yağ filtresi alın.
ben : bakımlarını 500km önce yaptırdım yağ filtrem yeni değişti. castrol edge 5-40 yağ koyuldu.
çalışan : ozaman 5-40 alın. Bu arada aracınız 95 bin olduysa 120bine yaklaşınca turbo biter. Aracınızı satın bence. 90bg'lik puntoların turboları 1500-2000 tl civarı.

Şimdi okadar çok pişmanımki oraya götürdüğüme. Morelimi iyice bozdu arabadan soğudum bir an satsammı diye düşündüm. 150tl işçilik parası aldılar. Parasında değilim ama benim bu konuşmalardan sonra çalışanın tecrübesiz olduğunu farkettim. İnşallah zinciri değiştirirken motorun içine etmemiştir :(
Siz siz olun tecrübeli işi bilen araştırarak yaptırın.

Yagmuradam
08/03/2012, 21:53
Ben tecrübesizliğin nerede olduğunu pek anlayamadım. Biraz daha açabilir misiniz?

GP COSKUN
08/03/2012, 21:54

bak bu son cümlene katılıyorum
ama senin elinin altında forum var burada birsürü insan varken neden danışmadan etmeden tanıdık sormadan böyle bir şeye kalkıştın

yavuzselim
08/03/2012, 22:00

bak bu son cümlene katılıyorum
ama senin elinin altında forum var burada birsürü insan varken neden danışmadan etmeden tanıdık sormadan böyle bir şeye kalkıştın

başka birisinin konusu altından yazmıştım cevap veren olmamıştı. ben beylikdüzünde oturuyorum bu taraflarda pek üye yok sanırım. Peder oraya güveniyor diye götürdük bide yakındı. Zinciri değiştirdiğime pişman oldum. Keşke kopana kadar binseydim canım bukadar sıkılmazdı.

yavuzselim
08/03/2012, 22:11
Ben tecrübesizliğin nerede olduğunu pek anlayamadım. Biraz daha açabilir misiniz?

zinciri neden değiştirdin gerek yoktu değiştirmene dedi. Bu zincir 500bin kilometre gider dedi. Triger zinciri kapağını ve yağ pompasıda değişmesi gerekir zincir setini değiştirirken dedi. Zinciri takıp parçaları toplayınca marşa korkarak bastım dedi. 500km önce bakım yaptırdım. Bana yağ ve yağ filtreside değiştirmen gerekiyor dedi. Benimde içime kurt düştü.

Tayfun-E30
08/03/2012, 22:14
Can skacak birsey yok 5 yil yada 120bin km ortalama omru evet 300-500kmde gider ama metal hareketli bir parca oldugu icin degistirmekle iyi yapmissiniz.. Araba sorunsuz vuruntusuz calisiyorsa bir problem olucagini sanmiyorum yaginida fiatin servislerinden tam 3.2 litre araciniz icin ozel yagi var onu almanizi oneririm..

yavuzselim
08/03/2012, 22:17
Can skacak birsey yok 5 yil yada 120bin km ortalama omru evet 300-500kmde gider ama metal hareketli bir parca oldugu icin degistirmekle iyi yapmissiniz.. Araba sorunsuz vuruntusuz calisiyorsa bir problem olucagini sanmiyorum yaginida fiatin servislerinden tam 3.2 litre araciniz icin ozel yagi var onu almanizi oneririm..

Bidaki bakımda mutlaka servisden alıcam. Yorumun için sağol rahatlattın beni.

tayfux
08/03/2012, 22:35
90 bindeki gp nin trigier zinciri sapasağlamdır çalışan orda haklı fakat turbo bitme olayına anlam veremedim????? 120 binde düzgün bakımlı bir puntonun turbosu hayatta bitmez..ben 2 puntomu da 120 binde sattım ve turbolarında hiçbir sıkıntı yoktu..

yavuzselim
08/03/2012, 22:41
90 bindeki gp nin trigier zinciri sapasağlamdır çalışan orda haklı fakat turbo bitme olayına anlam veremedim????? 120 binde düzgün bakımlı bir puntonun turbosu hayatta bitmez..ben 2 puntomu da 120 binde sattım ve turbolarında hiçbir sıkıntı yoktu..

benim aslnda v kayışım ses yapıyordu en başta sadece onu değiştircektim. Sonradan kanıma girdiler zincirde değiş dediler. Ordaki ustada en başta zincirin vakti gelmiş dedi. Zincir değişince 360 derece döndüler. aracım 2006 model 95binde. 2.el aldm daha önce nasıl kullanıldı onuda bilmiyorum. Puntodan soğutmayı başardılar beni :(

effect1903
08/03/2012, 23:45
Yavuz moralini neden bozuyorsun anlamadım, ağzı olan konuşur sen her konuşana bakacak olursan işin var. Trigerin değişmese de olurmuş ama değiştirmişsin iyi de olmuş işte kafan rahat rahat binersin arabana boşver daha iyi olmuş, turbo ömrü de daha çok kullanımla ve bakımların düzenli yapılmasıyla alakalı bir durum öyle sallama 120 km de turbo biter diye birşey yok merak etme, arabana gönül rahatlığı ile bin yeni arabanın keyfini çıkar :) birdaha ki bakımda ya servise gidersin yada işin ehli başka biryere büyütülecek birşey yok, araban hayırlı olsun bu arada.

yavuzselim
08/03/2012, 23:56
Yavuz moralini neden bozuyorsun anlamadım, ağzı olan konuşur sen her konuşana bakacak olursan işin var. Trigerin değişmese de olurmuş ama değiştirmişsin iyi de olmuş işte kafan rahat rahat binersin arabana boşver daha iyi olmuş, turbo ömrü de daha çok kullanımla ve bakımların düzenli yapılmasıyla alakalı bir durum öyle sallama 120 km de turbo biter diye birşey yok merak etme, arabana gönül rahatlığı ile bin yeni arabanın keyfini çıkar :) birdaha ki bakımda ya servise gidersin yada işin ehli başka biryere büyütülecek birşey yok, araban hayırlı olsun bu arada.

teşekkürler. Bide egr valfini temizleyin demiştim yolbilgisayarı arasıra egr valfi hatası veriyor. Onuda yapmamışlar neden yapmadınız dedim. Bizde temizleme spreyi yok dedi. bi 20-30 tl'de oraya sıkıştı sanırım :) hafta sonuda onu temizletcem artık.

OzzY
09/03/2012, 02:28
benim aslnda v kayışım ses yapıyordu en başta sadece onu değiştircektim. Sonradan kanıma girdiler zincirde değiş dediler. Ordaki ustada en başta zincirin vakti gelmiş dedi. Zincir değişince 360 derece döndüler. aracım 2006 model 95binde. 2.el aldm daha önce nasıl kullanıldı onuda bilmiyorum. Puntodan soğutmayı başardılar beni :(

hocam avatardaki araç sizin aracın fotoğrafımı?
Daha doğrusu aracı Cem abidenmi aldınız?

edit: değilmiş.

dogus618
09/03/2012, 09:18
Walla hocam aracına ne kadar iyi bakarsan o kadar iyi olur bak bende önceden multijet albea wardı önceki sahibi zinciri kopartmış ondan sonra ilerki zamanda ise radyatör hortumunu delinmiş hararet yapmış motor 169 binde üflemeye basladı o yüzden bakım önemli abi kafan rahat olmuş ve en azından sen biliorsun ne zaman değiştin ne yaptın o yüzden dert etme derim sen cocuğu üzücek bişi yapmamışın bende onu rahatlatıcak bişi yapmışın her parçayı dibine kadar kullanmannın veya parçalamanın anlamı yok zaten paşa paşa kullan abi için rahat olsun :) bence dert edilecek bi durum yok benim görüşüm birde iyi bir ussta bul cok usta gezersen kafan cok karışır

tayfux
09/03/2012, 09:30
bu arada babanız diğer araçlarının bakımını orda mı yaptırıyormuş ki sizi illaki oraya götürdü?

reddragon
09/03/2012, 09:39
Anlaşılan yarım yamalak bir iş yapmışlar. En iyisi sağlam bir servise ya da özel servise düzenli periyotlarda götürmek ve a 'dan z'ye tüm bakımlarını orada yaptırmak. Son kullanıcı olarak kulaktan dolma laflarla ya da arkadaş tavsiyeleriyle hareket edersek kafamız karışır.Neyse kafaya takılacak bişe yok bundan sonra daha dikkatli olun yeter...

armi
09/03/2012, 09:59
Babamın ustası vardı oraya bir soralım yapıyorsa illa oraya yaptıralım dedi bende peki dedim. gittik görüştük parçaları siz alın getirin takalım dediler.
zincir seti : 120tl
v kayışı : 20tl
zincir kapak contası : 35tl
fiyat çekti parçacı aldım götürdüm ustaya.
uzun bir zaman sonra aracı almaya gittiğimizde ordaki

çalışan :siz zinciri niye değiştirtdiniz zinciriniz sağlammış.
ben : arabam 95 bin oldu ben 2.el aldım içim rahat etsin istedim.
çalışan : Triger zincirleri 200-300 bin gider 500 bin bile gider siz boşuna bunu değiştirdiniz. Zinciriniz sağlammış. Servise gittiğinizde triger zincirinin üsteki kapağı ve yağ pompasınıda değiştirirlerdi. zincir kapağı servisde 400-500tl fiyat çekerleri. Yağınızda biraz eksilme var 10-40 yağ getirin 1 litre ekliyelim birde yağ filtresi alın.
ben : bakımlarını 500km önce yaptırdım yağ filtrem yeni değişti. castrol edge 5-40 yağ koyuldu.
çalışan : ozaman 5-40 alın. Bu arada aracınız 95 bin olduysa 120bine yaklaşınca turbo biter. Aracınızı satın bence. 90bg'lik puntoların turboları 1500-2000 tl civarı.

Şimdi okadar çok pişmanımki oraya götürdüğüme. Morelimi iyice bozdu arabadan soğudum bir an satsammı diye düşündüm. 150tl işçilik parası aldılar. Parasında değilim ama benim bu konuşmalardan sonra çalışanın tecrübesiz olduğunu farkettim. İnşallah zinciri değiştirirken motorun içine etmemiştir :(

Hocam adam konuşmuş işte. Boşver takma kafanı. Bende 2. el aldım aracı ilk yaptığım iş aracı direk bakıma sokmak ve trigeri değiştimek oldu. Bakım zamanı gelmemişti ama en azından içimiz rahat olsun dostum. Sıkma canını ve o servisten uzak dur bence ;) Turbo konusu ise bence tamamen şans. Bir arkadaşımın puntosu ilki 50 binde, 2. si 120 binde olmak üzere 2 kere turbo değiştirdi. Ancak bu tamamen kullanıcı hatası.

cihankardes
09/03/2012, 10:35
Rahat ol hocam aracında sıkıntı yok.
Bakımını forumda tavsiye edilen yerlere yaptır.
Ha bir de aracını park ettikten bi 30 saniye daha çalıştır öyle stop et ;)

tab
09/03/2012, 13:33
Bakım yaptırdıktan sonra pişmanlık yapmayın. Forumda punto için ardığınız zaman her şeyi bulursunuz. triger zinciri+conta+ sıvı conta+yağ+yağ filtresi ve işçilik çok uygun

yavuzselim
09/03/2012, 19:38
bu arada babanız diğer araçlarının bakımını orda mı yaptırıyormuş ki sizi illaki oraya götürdü?

babamın 91 model brodwayı var onu sürekli oraya götürüyodu tamirlerini o usta yapıyordu.

cemil akar
14/01/2015, 19:38
linea 1.3 90 lık aracım tırıgeri koparttı turboyu beklerken zincir koparttı 190000 bin km de yazdan enjektorleri komple bozulmustu 500 tlye yaptırdık tiriger ne cıkacak belli degil

cemil akar
14/01/2015, 19:41
arkadaslar turbo gözunuzu korkutmasın sıfırdan yapılmıs revızyonlu turbolar fazla para degil 1.3 75lik 350 tl 1.3 90lık 600 tl 1.3 95lik 750tl 1.6 105lik700 tl ankarada turbocuyum 542 811 12 93 bilgi alabilirsiniz

teo53
14/01/2015, 20:02
Dert edilecek bir durum değil bunlar aracı çok sıkıştırarak kullanırsan turbo 50 bindede biter :) Düzgün yağ ve sakin kullanım önemli mesela araç soğukken kesinlikle yüklenilmemeli araca ve uzun yoldan geldikten sonra mutlaka 1 dakika rölantide bekletirim ben aracımı ondan sonra stop ederim cemil bey haklı bende revizyon yaptırdım ve maşallahı var şuanda ki sıfırı serviste 3000 lira idi :) Bende 800 liraya halletmiştim

ibooovn
16/01/2015, 14:35
yaw aldığın parçalar 200 lira bile tutmamış..ben geçen 300 liraya röle aldım değiştirdim ufacık birşey...o kadar kafa yormadım yine...ne güzel işte değiştirmişsin artık kendin takip ediceksin bidahaki değişime kadar kafan rahat olucak..forumda 80 binde bile zincir koparanlar olmuş ...yarın öbürgün kopsa elemana gidip değiştirme demiştin sen deyip bedavaya değiştircek mi 1500 lira masraf yapıcaksın koparsa..boş ver değişmiş gitmiş işte....

ozkancavus5916
16/01/2015, 14:42
160.000km de degişmesi gerekirdi triger in .
190.000 çok iyi dayanmış

06kaymak
19/01/2015, 19:29
arkadaslar turbo gözunuzu korkutmasın sıfırdan yapılmıs revızyonlu turbolar fazla para degil 1.3 75lik 350 tl 1.3 90lık 600 tl 1.3 95lik 750tl 1.6 105lik700 tl ankarada turbocuyum 542 811 12 93 bilgi alabilirsiniz

Garantisi var mı ..? Revizyonlu Turbo yu taktık diyelim... Turbo bozuldu aracin bir yerine daha zarar verdi o zaman sadece turbo mu garantiye giriyor yoksa tüm masraf mı ?

ibooovn
20/01/2015, 15:25
turbo bozulursa araç bozulmazki . sadece traktor gibi gider sesli ve yavaş

06kaymak
20/01/2015, 17:28
turbo mil keserse yağı piston tepelerine verir bu da kısaca motor rektefiye anlamına gelir.olmaz olmaz dedik arkadaşımın başına geldi...

Mert34
20/01/2015, 17:34
ben turbomu revize ettirdim orjinal olarak 800liraya patladı nasıl oluyor anlamadım aynı turbo 600