PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Multijet aracım yağ eksiltiyor. yardım :(

Ziyaretçi048
07/03/2012, 17:29
iyi günler arkadaşlar

200 bin km ye yeni giren multijet aracımın en son bakımı 198.000 km de yapıldı.

yağ olarak 5/40 MOBİL 1 yağ konuldu. şu anda 200100 km de . sabah yağına bakıyım dedim biraz azalmış. korktum hemen motorcuma gittim.yarım litre yağ eksiltmiş. üst kapağı açtı üfleme yok. yağ çubuğunu çekti üfleme yok. üst kapağa giden bir hortumu çekti ordan hafif bir üfleme geldi.motoru açıp bakmamız lazım dedi.aracın altında hafif yağ yaşarmalarıda var. servis çok yoğun olduğu için lifte kaldırıp altınada bakamadık. sekman piston rektefiye enjektör ayarı ustalık derken 2000 tl gider dedi.sandık motor zaten komple 4000 tl.şimdi benim içim içimi yiyor araç motor isteyecek diye. eski aracım m42 motor kodlu 3.18is de üstten egzantrikliydi ve hafif üflerdi. buda aynı şekilde hafif üflüyor. silindir kapağından üfleme yapması multijetler için normalmi? yağ çubuğundan ve yağ dolum kapağından üfleme yapmıyor. birde araç norlmal multijet 1.3 lere göre sesli çalışıyor ve rolantide sarsıntılı çalışıyor.gidişinde yakıtında sorun yok. az yakıyor performansıda iyi.

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler

Sorun çözüldü

Coşkun Bey'in tavsiyesiyle Mobil 1 tam sentetik 10/40 yağ + NNT Bor katkısı konuldu. yağını değiştirmeden önce Würth motor temizleyiciyle motor 10 dk çalıştırıldı. Mazot deposu fullenip içine Würth enjektör temizleyici konuldu. yaklaşık 50 km yol yaptım
Sonuç şaşırtıcı şekilde motorda yarı yarıya seste azalma oldu. Gerek servisteki diğer muhabbet ettiğimiz müşteriler gerekse işyerimin önüne çeker çekmez çaycı kardeşim abi motora ne oldu sesi gitmiş dedi :) gerçekten traktör gbi çalışıyordu :)

ya motor temizleyicinin ya yağın eseri bu yada bor katkısının ..araç gaz pedalına daha ani tepki vermeye başladı. yüksek devirlerde rahatsız edici motor kucağımdaymış gibi homurtu yerine sadece motor sesi duyuyorum şimdi.rolantideki tiremede yok gibi birşey...herşey yolunda şu anda

yardımı olan görüş bildiren herkese çok teşekkürler

GP COSKUN
07/03/2012, 17:40
hüsamettin
ilk başta aracın 200 bin km de olduğu için mutlaka bir aşınma söz konusudur motorda ancak motor yapılacak diyede bir şey söz konusu değil

kaldıki aracına kullandığın tam sentetik 5-40 ya bu km de bir motor için kesinlikle ince bir yağ ve bu yağı kullandığın müddetçe eksiltecektir
benim sana tavsiyem aracına 10-40 yağ kullan eksiltme de kesinlikle gözle görülür bir azalma olacaktır

ayrıca üst kapak üflemesi neyin nesidir anlamadım nasıl bakıldı
yağ çubuğunda üfleme yoksa sorun yok multijetlerde genelde üflemeye yağ çubuğunun oradan yapılır
aracında bir sıkıntı yok 200 binde motorun sesli çalışması çok normal
benim arabam olsaydı yarın gider 10-40 yağ koyar yanında bir de kaliteli katkı atardım
saat gibi kullanırdım motorumu yinede içim rahat etmezse aracımı alır kompresyon testine sokup motorun durumunu net şekilde öğrenirdim

Ziyaretçi048
07/03/2012, 17:47
hüsamettin
ilk başta aracın 200 bin km de olduğu için mutlaka bir aşınma söz konusudur motorda ancak motor yapılacak diyede bir şey söz konusu değil

kaldıki aracına kullandığın tam sentetik 5-40 ya bu km de bir motor için kesinlikle ince bir yağ ve bu yağı kullandığın müddetçe eksiltecektir
benim sana tavsiyem aracına 10-40 yağ kullan eksiltme de kesinlikle gözle görülür bir azalma olacaktır

yağ çubuğunda üfleme yoksa sorun yok multijetlerde genelde üflemeye yağ çubuğunun oradan yapılır
benim arabam olsaydı yarın gider 10-40 yağ koyar yanında bir de kaliteli katkı atardım
saat gibi kullanırdım motorumu yinede içim rahat etmezse aracımı alır kompresyon testine sokup motorun durumunu net şekilde öğrenirdim

Çoşkum bey allah razı olsun . mesajınızı okur okumaz içimdeki sabahtan beri varolan sıkıntı birden bire gitti :X:X

Motor üflemesine motorun sol tarafında üst kapağın hemen altındaki üst kapak havalandırma hortumu sökülerek bakıldı. o hortumu sökünce beyaz bir duman geldi.

yarın ilk işim 10/40 tam sentetik yağ kuydurmak olacak. önerdiğiniz bir marka / model yağ varsa paylaşabilirmisiniz?
ayrıca küçük bir şehirde yaşıyorum. burada gerçek anlamda usta bulmak zor. usta dediğim kişiler bile henüz 5-10 yıllık tecrübesi olan kişiler. eski ustalarda yeni nesil motorlardan anlamıyorlar ve ellerinde bilgisayar vs. teknik ekipman yok. bana en yakın yer olan Devrek Bosch Servise ' den cuma günü için randevu aldım. bir umut enjektörler temizlenir ayar yapılır belki kendine gelir motor diye. sizin öneriniz varmı bu konuda?

GP COSKUN
07/03/2012, 17:52
çok iyi yapmışsın
enjektör temizliği ve ayarı motorun çalışmasını ve sarsıntıyı önemli ölçüde azaltacaktır
ayrıca aracınıza castrol magnetec 10-40 yağ koyun
bir de muhakkak double up motor katkısı bir kutu ilave et
aracın yağ eksiltirse ben buradayım

tayfux
07/03/2012, 18:02
bencede birşey yok sizin aracınızda Coşkun hocamın da dediği gibi 10-40 yağdan sonra güzel bir katkı sizin işinizi çözer..

Ziyaretçi048
07/03/2012, 18:04
İlgili ve alakadar yaklaşımınızdan ötürü çok teşekkürler Çoşkun Bey. Az önce motorcumu aradım ve yazdıklarınızı söyledim. Oda onayladı pek birşey diyemedi. . yarın tekrar yağ değişecek hayırlısıyla sayenizde bunuda hallettik allahın izniyle.
herşey için çok teşekkürler

Ziyaretçi048
07/03/2012, 18:07
bencede birşey yok sizin aracınızda Coşkun hocamın da dediği gibi 10-40 yağdan sonra güzel bir katkı sizin işinizi çözer..

sağolun Tayfun bey. Umarım sorun çözülür. psikolojim düzeldi sayenizde :)

peki NNT bor motor katkısı için düşünceleriniz nelerdir?

M@GIC
07/03/2012, 18:43
Çoşkun abi güzelce açıklamış. aracında km si epey yükselmiş.
2000 km de yarım litre de çok fazla yağ tüketimi değil. kalın yağ geçiş yaparak biraz daha kullanırsınız.

tayfux
07/03/2012, 20:29
sağolun Tayfun bey. Umarım sorun çözülür. psikolojim düzeldi sayenizde :)

peki NNT bor motor katkısı için düşünceleriniz nelerdir?
ben onu benzinli aracımda kullanmıştım ve süper etkisini görmüştüm..aracım duman atıyordu duman falan kalmadı, aracım sarsıntılı çalışıyordu sarsıntı kalmadı bende çok şaşırdım ama gerçekten etkili geldi..ama dizelde nasıl olur orasını bilemem bir ustaya danışmakta fayda var..

tab
07/03/2012, 21:34
Castrol magnetec 10-40 yağında yağ katkısı kesinle kullanmayınız diye kutuda yazar.

castrol edge 10/40 var ise +yağ katkısı kullanınız.

Kaliteli motor temizleyici ile motorun içini temizlet daha iyi performans alırsınız.

Ziyaretçi048
07/03/2012, 22:42
Kaliteli motor temizleyici ile motorun içini temizlet daha iyi performans alırsınız.

yüksek kilometreli araçlarda carbon clean önerilmiyor ; kurum bağlayan çizikler ortaya çıkıyor ve motor daha kötü duruma geliyor diye okumuştum bir yerde.

motoru temizlettikten sonra başımıza iş almayalım üstad :ermm:

Ziyaretçi048
07/03/2012, 22:46
çok iyi yapmışsın
enjektör temizliği ve ayarı motorun çalışmasını ve sarsıntıyı önemli ölçüde azaltacaktır
ayrıca aracınıza castrol magnetec 10-40 yağ koyun
bir de muhakkak double up motor katkısı bir kutu ilave et
aracın yağ eksiltirse ben buradayım

çoşkun ustam peki kompresyon testinde Multijetlerde çıkması gereken basınç değeri ortalama nedir? yani hangi değerden sonra motor durumu kötü diyebiliriz?

bar cinsindenmi hesaplanıyor?

GP COSKUN
07/03/2012, 22:52
Castrol magnetec 10-40 yağında yağ katkısı kesinle kullanmayınız diye kutuda yazar.

castrol edge 10/40 var ise +yağ katkısı kullanınız.

önerileri durum değerlendirmelerini algılayarak yapın
magnetecin üstünde katkı kullanmayınız yazar bizde bunu başka konularda defaten söyledik ancak karşınızda yada elinizde 200 bin kmde yağ eksilten aşınmış bir motor varsa ve motorunuzu biraz daha kullanmak istiyorsanız bu yağa katkı ilave ederek kullanırsınız
kaldıki önerdiğimiz katkı yağın özelliğini bozacak nitelikte değil

GP COSKUN
07/03/2012, 22:55
çoşkun ustam peki kompresyon testinde Multijetlerde çıkması gereken basınç değeri ortalama nedir? yani hangi değerden sonra motor durumu kötü diyebiliriz?

bar cinsindenmi hesaplanıyor?

2009 sensinde detaylı şekilde anlatmışım bunu
bazen aklınıza takılanları forumda aratırsanız bulabilirsiniz
ben size yinede link veriyorum bir okuyun

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/14149-kompresyon-testi-nasil-yapilir-sonuclar-nasil-yorumlanir.html

ayaman
08/03/2012, 09:01
hüsamettin

kesinlikle coşkun abinin dediği doğru 5-40 yağ hiç kimse kullanmıyor hele de araç dizel ise yani dizel araçlar için 5-40 yağ kullanılmaz hangi çılgın bu yağı koydu kesinlikle usta musta değil bu yağı kullanan ömründe hiç mi yağ değişmedi bu götürdüğün yer. belki de elinde kalan maldır bilmiyorum ama yapacağın ilk iş coşkun abinin dediği gibi git yağını 10-40 castrol yağla değiş canavar gibi olacak ve yağ da eksiltmeyecek. zaten araçta üfleme var mı diye kontrol edildiğinde yağ çubuğu çekilir ve kontrol edilir onun dışında orası burasıyla oynayıp üfleme püfleme var demek bana pek de mantıklı gelmiyor

Ziyaretci035
08/03/2012, 10:29
kesinlikle coşkun abinin dediği doğru 5-40 yağ hiç kimse kullanmıyor hele de araç dizel ise yani dizel araçlar için 5-40 yağ kullanılmaz hangi çılgın bu yağı koydu kesinlikle usta musta değil bu yağı kullanan ömründe hiç mi yağ değişmedi bu götürdüğün yer. belki de elinde kalan maldır bilmiyorum ama yapacağın ilk iş coşkun abinin dediği gibi git yağını 10-40 castrol yağla değiş canavar gibi olacak ve yağ da eksiltmeyecek. zaten araçta üfleme var mı diye kontrol edildiğinde yağ çubuğu çekilir ve kontrol edilir onun dışında orası burasıyla oynayıp üfleme püfleme var demek bana pek de mantıklı gelmiyor

Yok artık daha neler? Aracın kitabında yazar 5w-40 yağ konulacağı? Ayrıca yetkili serviste 5w-40 yağ koyar bunun neresi çılgınlık?

Ziyaretçi048
08/03/2012, 13:31
sabah ilk işim servise gittim. motora würth motor temizleyici eklendi ve 10 dk rolantide çalıştırdık. sonra yağı boşalttık ve ellerinde castrol olmadığı için yine mobil 1 tam sentetik 10/40 yağ koydurdum. 10 dk rolantide çalıştıktan sonra NNT Bor katkısı eklendi. Artık psikolojikmidir bilmem ama motor bana çok sessiz geldi :).. ordaki bir kaç müşteride onayladı ilk geldiği gibi sesli çalışmıyor dedi :=) sonra benzinciye gittim depoyu fulletip würth enjektör temizleyici koydurdum. Şu anda herşey normal araç zil gibi :).. inşallah yağ eksiltmez bir daha.

yardımlarınız için çok teşekkürler

pertry
08/03/2012, 13:32
Sözünü ettiğiniz karter havalandırma hortumu manifolda yağ buharı gönderir burdan üflemeyen araç şimdiye kadar görmedim illaki üfleyecek, çünkü karterin içinde basınç oluşur bu hortumu buraya koymalarının sebebi bu zaten sıcak yağ basınçlı ortamda beyaz buhar olarak görünür.

iyi günler arkadaşlar

200 bin km ye yeni giren multijet aracımın en son bakımı 198.000 km de yapıldı.

yağ olarak 5/40 MOBİL 1 yağ konuldu. şu anda 200100 km de . sabah yağına bakıyım dedim biraz azalmış. korktum hemen motorcuma gittim.yarım litre yağ eksiltmiş. üst kapağı açtı üfleme yok. yağ çubuğunu çekti üfleme yok. üst kapağa giden bir hortumu çekti ordan hafif bir üfleme geldi.motoru açıp bakmamız lazım dedi.aracın altında hafif yağ yaşarmalarıda var. servis çok yoğun olduğu için lifte kaldırıp altınada bakamadık. sekman piston rektefiye enjektör ayarı ustalık derken 2000 tl gider dedi.sandık motor zaten komple 4000 tl.şimdi benim içim içimi yiyor araç motor isteyecek diye. eski aracım m42 motor kodlu 3.18is de üstten egzantrikliydi ve hafif üflerdi. buda aynı şekilde hafif üflüyor. silindir kapağından üfleme yapması multijetler için normalmi? yağ çubuğundan ve yağ dolum kapağından üfleme yapmıyor. birde araç norlmal multijet 1.3 lere göre sesli çalışıyor ve rolantide sarsıntılı çalışıyor.gidişinde yakıtında sorun yok. az yakıyor performansıda iyi.

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler

Ziyaretçi048
08/03/2012, 13:35
Sözünü ettiğiniz karter havalandırma hortumu manifolda yağ buharı gönderir burdan üflemeyen araç şimdiye kadar görmedim illaki üfleyecek, çünkü karterin içinde basınç oluşur bu hortumu buraya koymalarının sebebi bu zaten sıcak yağ basınçlı ortamda beyaz buhar olarak görünür.

küçük yerde yaşamanın zorlukları hocam :) maalesef servis yok.. bulabildiğinizin en iyiside bu :)

ayaman
08/03/2012, 14:08
pardon 5-40 yağ özür dilerim :(

M@GIC
08/03/2012, 15:05
mobil 1 yeni 5-50 peak life diye eski motorlar için çıkardığı tam sentetik yağ var.bu yağıda kullanbilirsin. yağ eskiltme yapan araçlar için tavsiye ediliyor.