PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat ECU Yazılım (Orjinal)

nightblue
07/03/2012, 14:37
Arkadaşlar merhaba;

Başka servislerde göremedim iki gün önce maltepe medos servisine gittim italyan bir firma ile anlaştıklarını ve araçlarımıza özel yazılımlar attıklarını söylediler. Fiat ile anlaşmışlar fiyat olarak ise 650 tl söylediler. en yakın zamanda brosürün fotografınıda koyucam. yalnız benim asıl sormak istediğim, fiat servislerinde 3 saat süren bir yazılım yükleme işlemi yaptırılıyorsa ki garanti kapsamı içinde. herhangi bir bozukluk olmuyor, o zaman motora bu işin zararı yok diyebilir miyiz ?

Ustalar bizi aydınlatacaktır. Hepinize teşekkürler..

M@GIC
07/03/2012, 16:10
fabrikanın yazılımı dışında yazılım yüklemek garanti dışı bırakır.
müşteri hizmetlerini arayıp bu durum hakkında detaylı bilgi almadan yaptırmayın sonra aracınızı garanti dışı bırakırlar.

Ziyaretci037
07/03/2012, 16:59
Serviste yapılan bişeyse eğer garantiyi bozamazlar ancak bence motora zararı yok da diyemeyiz.Kısa vadede yoktur belki ama uzun vadede "bence" mutlaka bi yerlerden patlak verir.Ozamanda garantisi bittikten sonra olur,atıyorum turbo bozulup etsede servisin işine gelir..

ktpunto
07/03/2012, 17:02
ECU yazılımı ne işe yarar? sadece dizel araçlar için mi?

nightblue
07/03/2012, 17:10
ECU yazılımı ne işe yarar? sadece dizel araçlar için mi?
Kürşat burada yazılımdan bahsettiğimiz iş aslında bg ve tork atrışı için yapılan bir uygulama araca performans kazandırmak için böyle bir yola giriliyor.

ama merak ettiğim motora zararı olsa medos gibi bir servis bu işlemi uygular mı ?

kubilai
07/03/2012, 17:37
belki sadece güncelleme gibi bişeydir.

tayfux
07/03/2012, 18:05
ben her zaman şunu düşünürüm adamlar 1.3 den 75 ve 90 beygir çıkarmışlar neden daha seri ve az yakıt yapmak istemesinler ki fabrikadan???? bir bildikleri var ki istemiyorlar ve aracı böyle çıkarıyorlar..bence de bunun sıkıntısı uzun vade de kendini gösterir..

cemal arslan
07/03/2012, 18:36
Arkadaşlar merhaba;

Başka servislerde göremedim iki gün önce maltepe medos servisine gittim italyan bir firma ile anlaştıklarını ve araçlarımıza özel yazılımlar attıklarını söylediler. Fiat ile anlaşmışlar fiyat olarak ise 650 tl söylediler. en yakın zamanda brosürün fotografınıda koyucam. yalnız benim asıl sormak istediğim, fiat servislerinde 3 saat süren bir yazılım yükleme işlemi yaptırılıyorsa ki garanti kapsamı içinde. herhangi bir bozukluk olmuyor, o zaman motora bu işin zararı yok diyebilir miyiz ?

Ustalar bizi aydınlatacaktır. Hepinize teşekkürler..

italyan bir firma ile fiat servisi anlaşmışlar...sanırım...

bana bu italyan değilde sanki biraz türkmüş gibi geldi :)

yabancı firmaların dosya ücretleri belli...

size tavsiyem...cihazlarına bakın...nereye kime mail atıyorlar yada nereden kimden mail alıyorlar onlara bakın...

email adresleri hotmail mi gmail mi ??
yabancı firmaların mail adresleri...hotmail gmail olmaz...firma uzantıları olur...

diğer taraftan düzgün yapılan bir yazılım motora zarar vermez...

ben her zaman şunu düşünürüm adamlar 1.3 den 75 ve 90 beygir çıkarmışlar neden daha seri ve az yakıt yapmak istemesinler ki fabrikadan???? bir bildikleri var ki istemiyorlar ve aracı böyle çıkarıyorlar..bence de bunun sıkıntısı uzun vade de kendini gösterir..

bir araç üretilirken...motorun en hızlı en güçlü en az yakması olması düşünülmez...

bu konular nette defalarca yazıldı çizildi anlatıldı...

bildikleri...şu
avrupada vergi verirken aracın beygiride hesaplanıyor
avrupada emisyon değerleri daha sıkı takip ediliyor
avrupada motor hacimlerine göre vergi veriliyor
avrupada kilosuna göre vergi veriliyor

bizde ????
aracın kilosu yaşı motor hacmi...
henüz beygir ve emisyon yok...

ama merak etmeyin...2014 de emisyon geliyor..ne kadar emisyon o kadar vergi...

diğer taraftan bu alternatifler olmasa...herkes tek tip motor yada beygir de araç almak zorunda olacak...

oysa farklı beygirler ile ve de donanımlar ile süsleyerek satış yapıyorlar...

misal volkswagen 1400 tsi da boya farkı 250 lira iken 2000 tsi da 600 lira...
ama araba aynı ?? kasa aynı ???

eee fazlamı boya kullanıyor...yoooo
ama bu bir satış politikası ...biri lüks segmente giriyor...

yine vw tsi larda...etka (servis programı) da inceledik.
tüm 1400 tsi lar aynı

sadece 122hp de fark var...bunlarda küçük turbo ve intercooler...supercharger yok..ama yeri hazır tesisatı hazır...bir de intercooleri arkaya koymuşlar...

enjektörler aynı piston çap strok aynı motor bloğu aynı....vs.vs.

yine vw passatda 1900 tdi 110 hp ile 130 hp...gibi...yazılım farkı var...başka bir fark yok...herşeyleri aynı...

bu tarz örnekler çok...

bence bu konuları artık aşmamız lazım...

bizler einstein değiliz onlarda embesil değil...
ama...piyasa kuralları satış politikası vs.vs. böyle olmak zorunda...

nightblue
07/03/2012, 23:27
italyan bir firma ile fiat servisi anlaşmışlar...sanırım...

bana bu italyan değilde sanki biraz türkmüş gibi geldi :)

yabancı firmaların dosya ücretleri belli...

size tavsiyem...cihazlarına bakın...nereye kime mail atıyorlar yada nereden kimden mail alıyorlar onlara bakın...

email adresleri hotmail mi gmail mi ??
yabancı firmaların mail adresleri...hotmail gmail olmaz...firma uzantıları olur...

diğer taraftan düzgün yapılan bir yazılım motora zarar vermez...

bir araç üretilirken...motorun en hızlı en güçlü en az yakması olması düşünülmez...

bu konular nette defalarca yazıldı çizildi anlatıldı...

bildikleri...şu
avrupada vergi verirken aracın beygiride hesaplanıyor
avrupada emisyon değerleri daha sıkı takip ediliyor
avrupada motor hacimlerine göre vergi veriliyor
avrupada kilosuna göre vergi veriliyor

bizde ????
aracın kilosu yaşı motor hacmi...
henüz beygir ve emisyon yok...

ama merak etmeyin...2014 de emisyon geliyor..ne kadar emisyon o kadar vergi...

diğer taraftan bu alternatifler olmasa...herkes tek tip motor yada beygir de araç almak zorunda olacak...

oysa farklı beygirler ile ve de donanımlar ile süsleyerek satış yapıyorlar...

misal volkswagen 1400 tsi da boya farkı 250 lira iken 2000 tsi da 600 lira...
ama araba aynı ?? kasa aynı ???

eee fazlamı boya kullanıyor...yoooo
ama bu bir satış politikası ...biri lüks segmente giriyor...

yine vw tsi larda...etka (servis programı) da inceledik.
tüm 1400 tsi lar aynı

sadece 122hp de fark var...bunlarda küçük turbo ve intercooler...supercharger yok..ama yeri hazır tesisatı hazır...bir de intercooleri arkaya koymuşlar...

enjektörler aynı piston çap strok aynı motor bloğu aynı....vs.vs.

yine vw passatda 1900 tdi 110 hp ile 130 hp...gibi...yazılım farkı var...başka bir fark yok...herşeyleri aynı...

bu tarz örnekler çok...

bence bu konuları artık aşmamız lazım...

bizler einstein değiliz onlarda embesil değil...
ama...piyasa kuralları satış politikası vs.vs. böyle olmak zorunda...

hocam bilgilendirme için teşekkürler..

reddragon
09/03/2012, 10:06
Bence de takres hocam haklı. Ekonomi için ucuz araç alıp da 5 beygir fazla alcam diye yazılım değiştirmek mantıklı gelmiyor. Güç isteyen yazılım yerine donanıma kuvvet verse daha iyi olur. Fiyat mühendisleri aracın güç,kullanım ömrü ve fiziksel yapısına uygun olarak bütün parçalarını ve yazılımını tasarlamışlar zaten. Bize düşen gaza basıp vınlamak:)

cemal arslan
09/03/2012, 10:52
Bence de takres hocam haklı. Ekonomi için ucuz araç alıp da 5 beygir fazla alcam diye yazılım değiştirmek mantıklı gelmiyor. Güç isteyen yazılım yerine donanıma kuvvet verse daha iyi olur. Fiyat mühendisleri aracın güç,kullanım ömrü ve fiziksel yapısına uygun olarak bütün parçalarını ve yazılımını tasarlamışlar zaten. Bize düşen gaza basıp vınlamak:)

diyorsunuz.... :)

"Güç isteyen yazılım yerine donanıma kuvvet verse daha iyi olur"

sanırım yüksek motor hacimli beygiri fazla olan araçları tercih etmemiz lazım...demek istediniz...

bugüne kadar benim yaptığım en yüksek beygirde ki araçlar..

1. volvo xc90 272 hp
2. audi s3 265 hp
3. audi q7 3000 tdi v6 233 hp
4. audi tt 1800 225 hp

size bir örnek vereyim...

ford cargo 2024 (20 tonajı 24 beygiri temsil ediyor yani 20 ton kapasiteli 240hp) araç....sallıyorum 110 bin lira...

ford cargo 2026 modeli ise 115 bin lira...

arada 5 bin lira var...20 hp fark var...

...motor aynı...yazılım farklı....

biz bunları inceledik...birebir aynı...
tıpkı scania da volvo da renault da olduğu gibi...

adamlar 20 hp için 5 bin lira fark istiyor...

oysa biz 40-50hp için 1500 lira istiyoruz...

hem 2-3 katı hp taahhüt ediyoruz hemde 1/3 fiyatını talep ediyoruz...

sizce hangisi mantıklı ???