PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MTVD uyarı mektubu.

Delidavsan
06/03/2012, 00:11
Buraya mı açılır bu konu bilemiyorum ama diğer bölümlerle alakalı olmadığını düşündüm.

Motorlu taşıtlar vergi dairesinden eve bir uyarı mektubu gelmiş. Vergi borcunuzu ödemezseniz banka hesaplarınıza bloke konabilir ya da aracınız haczedilebilir yazıyor.

2009 yılında eşimin adına bir GP almıştım. 2010 ortasında da aracı sattım. Sıfır alırken Birmot 2009 ilk MTV'sini ödemiş ve orjinal makbuz bende. 2. taksitini de ben ödedim 2009 yılının. Onun da makbuzu duruyor. 2010 yılının ilk taksitini ödedikten sonra da aracı sattım. Yani herhangi bir vergi borcu yok. MTVD'ne mail atıp böyle bir borcumuz olmadığını söylediğimizde sadece ek'teki sorgu mesajını yolladılar.

Kafam allak bullak oldu. Vade tarihi 23.12.2009 diyor. Vergi dönemi 11/2009 yazıyor. Bu vergileri ödediğim halde nasıl borç çıkar? İşin diğer boyutu da o dönemde aracın vergisi 265 TL yazmışlar lakin vergi miktarının 196 TL olması gerekiyor. Diyelimki 265 TL vergi var fakat alttaki toplamda 622 TL çıkartmışlar. Neye göre çıkartmışlar kafam allak bullak oldu. İşten vakit alıp 1 - 2 gün içinde vergi dairesine gitme şansım da yok. Gel de çık işin içinden.

LorDracula
06/03/2012, 00:13
elibdeki mahbuzlarla beraber vergi dairesine uğricaksın ve tam anlamıyla bilgi alıcaksın baska yolu yok gibi gözüküyor.

dexter
06/03/2012, 00:19
bana da bir mektup geldi ve mtv veya trafik cezası borcu diyor mektupta,benim trafik cezam vardı onu kastediyorlar...sizinki de ceza olmasın...internet vergi dairesinden bi bakın

Delidavsan
06/03/2012, 00:23
bana da bir mektup geldi ve mtv veya trafik cezası borcu diyor mektupta,benim trafik cezam vardı onu kastediyorlar...sizinki de ceza olmasın...internet vergi dairesinden bi bakın

O araçla herhangi bir trafik cezası yemedim. Kaldı ki 600 TL tutacak kadar bir czea yemedim. Sadece alan şahıs kaçak köprü geçişi yapmış olabilir.
Aracı sattıktan sonra "Rica etsem OGS'yi 3 günlüğüne bana verir misin? Şehir dışına gideceğim ve ne KGS ne OGS'm var. Döner dönmez kargo yaparım geçiş paralarını da öderim" dedi. İnsanlık ettim "geçiş paralarına da gerek yok, işiniz olsun gidince iade edin yeter" dedim.
1.5 ay adamın peşinden koştum OGS'mi alabilmek için ve bu süre zarfında neredeyse her 3 günde bir köprü geçişi yapıp benim hesabımdan kullandı ********. En sonunda aramaktan usanıp OGS'yi iptal ettirdim. Utanmadan telefon açıp "hocam insan kapatıyorum diye bir uyarır ya, ceza yedim sizin yüzünüzden" dedi ******** herif. Tam sinkaflı söverken yüzüme kapattı telefonu.

Olsa olsa bu cezalar vardır ki bunlar da ben sattıktan sonraki döneme ait.

ZAK1980
06/03/2012, 00:24
zaaaarat bankasından yatırmıssan vergıyı onlar malıyeye bıldırmemıslerdır bundan dolayıda vergı borcun gozukuyordur.Trafık cezası ve mtv de bır kac kez basıma geldı hatta bahcelıevler subesının deposunda dekont dahı aradım sonra vergıdaıresıne gıttım alın sıze vergı odemesı dedım calısan abı sız oduyonuz ama banka bıze bıldırım yapmıyor parayı ısletıyor bızım kasaya gırmıyor sonra sız ceremesını cekıyorsunuz demıstı

Delidavsan
06/03/2012, 00:25
zaaaarat bankasından yatırmıssan vergıyı onlar malıyeye bıldırmemıslerdır bundan dolayıda vergı borcun gozukuyordur.Trafık cezası ve mtv de bır kac kez basıma geldı hatta bahcelıevler subesının deposunda dekont dahı aradım sonra vergıdaıresıne gıttım alın sıze vergı odemesı dedım calısan abı sız oduyonuz ama banka bıze bıldırım yapmıyor parayı ısletıyor bızım kasaya gırmıyor sonra sız ceremesını cekıyorsunuz demıstı

Yok hocam, sıfır alırken birmot bizzat vergi dairesi veznesinden ödemiş. Ben de ödemelerimi gelirler.gov.tr üzerinden online yaptım bu sorunlar doğmasın diye ama geldi yine bizi buldu.

ZAK1980
06/03/2012, 00:30
Yok hocam, sıfır alırken birmot bizzat vergi dairesi veznesinden ödemiş. Ben de ödemelerimi gelirler.gov.tr üzerinden online yaptım bu sorunlar doğmasın diye ama geldi yine bizi buldu.Ozaman dekontların ıle vergı daıresıne gıtmen gerekecek bankan ıle gorus kredı kartı extrelerını talep et.
Benım anlamadıgım bır olayda su aracı satarken borcu yoktur dıye yazı alıp oyle satısı yapılıyor satıs yapıldıktan sonrakı borctan banane kardesımozaman nıye borcu yoktur dıye yazı alıyorumkı

Solitude
06/03/2012, 01:13
Maliye bu ara cari açığı kapatmak için, ''tutturabildiğine'' sistemine geçti :D bizede başka bir aracın plakasına kesilen cezayı bizimmiş gibi yolladı :D Bu cezaları ödersek belki mayıs ayında zamlı maaşları verirler.

Delidavsan
06/03/2012, 01:26
Maliye bu ara cari açığı kapatmak için, ''tutturabildiğine'' sistemine geçti :D bizede başka bir aracın plakasına kesilen cezayı bizimmiş gibi yolladı :D Bu cezaları ödersek belki mayıs ayında zamlı maaşları verirler.

Bak bu hiç aklıma gelmemişti. 2 gündür çözmeye çalışıyorum ne olduğunu ve sanırım bu başka birinin cezası olabilir..

shellcininabisi
06/03/2012, 08:06
vergi dairelerinde oluyor genelde BAĞSIZ BORÇ diye bir şey. ben de kardeşim de araçlarımızı satarken imanımız gevlemişti. şöyle ki ben gidip vergi dairesine MTV ödemesi yapıyorum atıyorum 200 tl olsun. nasolsa ödedim diye çıkıyorum yıllar sonra karşıma geçip senin 200 tl borcun var öde diyorlar. Sebebi ise sistemlerinde senin 200 tl yi neden ödediğin görünmüyor. yani bi ödeme yapmışsın ama neden yaptığın görülmüyor gibi saçmalıklar olabiliyor. Vergi dairesine bir gidip soruştur derim ben.

OzzY
06/03/2012, 08:42
O araçla herhangi bir trafik cezası yemedim. Kaldı ki 600 TL tutacak kadar bir czea yemedim. Sadece alan şahıs kaçak köprü geçişi yapmış olabilir.
Aracı sattıktan sonra "Rica etsem OGS'yi 3 günlüğüne bana verir misin? Şehir dışına gideceğim ve ne KGS ne OGS'm var. Döner dönmez kargo yaparım geçiş paralarını da öderim" dedi. İnsanlık ettim "geçiş paralarına da gerek yok, işiniz olsun gidince iade edin yeter" dedim.
1.5 ay adamın peşinden koştum OGS'mi alabilmek için ve bu süre zarfında neredeyse her 3 günde bir köprü geçişi yapıp benim hesabımdan kullandı ********. En sonunda aramaktan usanıp OGS'yi iptal ettirdim. Utanmadan telefon açıp "hocam insan kapatıyorum diye bir uyarır ya, ceza yedim sizin yüzünüzden" dedi ******** herif. Tam sinkaflı söverken yüzüme kapattı telefonu.

Olsa olsa bu cezalar vardır ki bunlar da ben sattıktan sonraki döneme ait.
Öncelikle zaten asıl borç 265 TL. Gecikmesi vs derken 622,75 olmuş. Haberiniz yokken plakaya bir ceza yemiş olabilirsiniz oda siz aracı sattıktan sonra sisteme işlendiyse böyle bir durum olabiliyor. Zaten ben bunun vergi borcu olduğunu düşünmüyorum çünkü 11/2009 diye bir vergi dönemi yok.

Ozaman dekontların ıle vergı daıresıne gıtmen gerekecek bankan ıle gorus kredı kartı extrelerını talep et.
Benım anlamadıgım bır olayda su aracı satarken borcu yoktur dıye yazı alıp oyle satısı yapılıyor satıs yapıldıktan sonrakı borctan banane kardesımozaman nıye borcu yoktur dıye yazı alıyorumkı
Malesef sistemin yavaş çalışmasından kaynaklanıyor. Borcu yoktur güncel olarak bir borcu olmadığını gösteriyor ancak geçmişe yönelik ceza girilebildiği için böyle sorunlar çıkıyor.
Neyse ki genelde bu tip durumlarda cezanın tarihine göre plakanın eski sahibine borç çıkartılıyor.(burda bir yanlışlık yapılarak plakanın eski sahibi böyle bir ceza yediyse, tarih yanlış girilerek borç size çıkmış olabilir.)

Mesela babamın plakasını sadece plaka ile sorgulayınca(bankadan) trafik cezası görünüyordu ancak tckimlik farklıydı.

Dediğim gibi ben bunun ceza olduğunu düşünüyorum, o yüzden öncelikle borcun kaynağını öğrenmeye çalışın, duruma göre tebliğ edilmeme zaman aşımı vs nedenlerle silinmesi mümkün olabilir. Borç tarihi 09/11 görünüyor.

İyi bir memura denk gelirseniz, bu bilgileri telefonla alma şansınız olabilir. Ancak her durumda biraz uğraşacaksınız gibi görünüyor.

Delidavsan
06/03/2012, 09:02
Öncelikle zaten asıl borç 265 TL. Gecikmesi vs derken 622,75 olmuş. Haberiniz yokken plakaya bir ceza yemiş olabilirsiniz oda siz aracı sattıktan sonra sisteme işlendiyse böyle bir durum olabiliyor. Zaten ben bunun vergi borcu olduğunu düşünmüyorum çünkü 11/2009 diye bir vergi dönemi yok.

Trafik cezası olduğunu düşünmüyorum ben. O konularda biraz hassas bir insanım. Çok büyük dalgınlıkla kırmızı ışıkta geçsem dahi ceza miktarı 60 lira falan olur. Toplamda da 622 TL birikemez o cezaya istinaden. Bildiğim kadarıyla maksimum cezanın kendisi kadar oranda katlıyor ceza.

Dediğim gibi ben bunun ceza olduğunu düşünüyorum, o yüzden öncelikle borcun kaynağını öğrenmeye çalışın, duruma göre tebliğ edilmeme zaman aşımı vs nedenlerle silinmesi mümkün olabilir. Borç tarihi 09/11 görünüyor.

İçime dert oldu zaten. Bugün gidip soruşturacağım bakalım.
Ceza tarihi 09/11 ise benim için daha iyi. Bütün evrakları çıkarttım bugün. 10.03.2010 'da satmışım aracı..

armi
06/03/2012, 09:12
Vergi kodu olarak 9085 yazıyor hocam. Bunun anlamı da trafik cezasıdır. Kolay gelsin.

Yagmuradam
06/03/2012, 09:15
Umarım kolayca hallolur.. Hiç ummadığınız birşey de olabiliyor. Rakam olarak radar cezasını çağrıştırdı bana.

zafer murat
06/03/2012, 11:13
Maliye'Ye mail ile bu işi çözemesiniz istanbulda yaşıyorsunuz sanırım verdiğiniz resimde nakil vasıtlar vergi dairesi geçmekte.İstanbul ümraniyede bizzat gidip elinizdeki makbuzla durumu görüşün.

GP COSKUN
06/03/2012, 13:12
Vergi kodu olarak 9085 yazıyor hocam. Bunun anlamı da trafik cezasıdır. Kolay gelsin.

+1000
evet trafik cezası :scooter0:

Delidavsan
06/03/2012, 17:26
Bugün vergi dairesine gidip sordum. Vergi değil trafik cezası olduğunu söylediler ve araştırdığım kadarıyla radar cezası bu. Şimdi bu herifler bunu bana tebliğ etmediği için 265 TL'lik cezayı 622 tl olarak mı ödeyeceğim? Yok mu bunun bir çözümü?

OzzY
06/03/2012, 17:32
forumda trafik cezalarına itirazla ilgili konular var arama yaparsanız çıkar. size posta yolu ile cezanın tebliğ edilmiş olması gerekiyordu, eğer kayıtlı adresinizde değilseniz veya muhtara bırakıldıysa(muhtar haber vermemiş/ulaşamamış olabilir) en azından faizinden kurtulabilirsiniz belki, mevzuatları iyice okumak lazım her kafadan bir ses çıkıyor. Ancak dediğim gibi her halukarda biraz uğraşıcaksınız muhtemelen. Artık bi dahaki sefere ışıklara dikkat ettiğiniz kadar hız limitlerinede dikkat edersiniz :)

Delidavsan
06/03/2012, 17:37
forumda trafik cezalarına itirazla ilgili konular var arama yaparsanız çıkar. size posta yolu ile cezanın tebliğ edilmiş olması gerekiyordu, eğer kayıtlı adresinizde değilseniz veya muhtara bırakıldıysa(muhtar haber vermemiş/ulaşamamış olabilir) en azından faizinden kurtulabilirsiniz belki, mevzuatları iyice okumak lazım her kafadan bir ses çıkıyor. Ancak dediğim gibi her halukarda biraz uğraşıcaksınız muhtemelen. Artık bi dahaki sefere ışıklara dikkat ettiğiniz kadar hız limitlerinede dikkat edersiniz :)

Hocam şöyle söyleyeyim, kemer takmadan arabayı yerinden kıpırdatmam, trafik ışıklarda sarı yanıyorsa aman kırmızı olmasın diye basmaya çalışmam, takip mesafesini kesinlikle şaşmam, hız limiti 90 olan yerde 80'den fazla basmam, hele ki hızdan nefret ederim. Hollanda Almanya arasındaki otoyolda özellikle Almanya otoyolunda sol şeritte hız sıkıntısı olmamasına rağmen 120 hız limiti olan yerde 110'a sabitleyip saatlerce yol gittiğimi ama yine de hız yapmadığımı bilirim. Şehirler arası yollarda bile araçla hız yapan biri değilim..

Ha bu demek değil ki adamlar bunu kafasına göre yazmış. Elbet ben ya da aracımı emanet ettiğim biri bu kuralı ihlal etmiş. 2009 yılında da kime verdim hiç hatırlamıyorum. Benim derdim cezaya itiraz etmek değil, tebliğ etmedikleri için kat be kat fazla ödemek..

OzzY
06/03/2012, 19:07
Hocam şöyle söyleyeyim, kemer takmadan arabayı yerinden kıpırdatmam, trafik ışıklarda sarı yanıyorsa aman kırmızı olmasın diye basmaya çalışmam, takip mesafesini kesinlikle şaşmam, hız limiti 90 olan yerde 80'den fazla basmam, hele ki hızdan nefret ederim. Hollanda Almanya arasındaki otoyolda özellikle Almanya otoyolunda sol şeritte hız sıkıntısı olmamasına rağmen 120 hız limiti olan yerde 110'a sabitleyip saatlerce yol gittiğimi ama yine de hız yapmadığımı bilirim. Şehirler arası yollarda bile araçla hız yapan biri değilim..

Ha bu demek değil ki adamlar bunu kafasına göre yazmış. Elbet ben ya da aracımı emanet ettiğim biri bu kuralı ihlal etmiş. 2009 yılında da kime verdim hiç hatırlamıyorum. Benim derdim cezaya itiraz etmek değil, tebliğ etmedikleri için kat be kat fazla ödemek..
yanlış anlamayın ben hızlı gittiğinizi ima etmek istemedim, trafik cezası olmadığını düşündüğünüz için söyledim ancak amacımı aşmışım :)

Kafasına göre yazma olmaz ama başka bir plakayı yanlış okuyarak ceza size kesilmiş olabilir.

ben prosedürün farlı olduğunu düşünmüyorum, daha doğrusu tebligatın uygun yapılmadığı durumlarda cezanın iptali mümkündü o yüzden öyle yazdım. tabii dediğim gibi ceza muhtara tebliğ edilip size ulaştırlmasa bile tebliğ edilmiş sayılıyor böyle birşey varsa tamamını ödemeniz gerekicek, yoksa ilgili itiraz süreci başlıcak.

Kolay gelsin :)

sedini
06/03/2012, 22:32
Bana da geldi aynı kağıt.. sattığım arabanın vergileri ödenmiyormuş.. e iyide ben o aracı sattım dedim.. noter satış kağıdını istediler ertesi gün götürdüm sildiler.. bu seferde trafik cezanız var ödenmemiş dedi ne zamandan dedim.. 2008 dediler.. e ben bu arabayı satana kadar nerdeydiniz dedim.. muhtara sordum o da bulamadı.. ama tebliğ edilmiş görünüyor.. temizinden 622 TL istiyorlar.. 50 ile gidilmesi gereken yerden 74 le gitmişim.. Faizlerini ödemek istemediğimi söyledim tebliğ edilmediğinden ve aracı sattıktan 3 yıl sonra çıktığından.. ama ödeyecekmişiz..

armi
08/03/2012, 14:16
Bugün vergi dairesine gidip sordum. Vergi değil trafik cezası olduğunu söylediler ve araştırdığım kadarıyla radar cezası bu. Şimdi bu herifler bunu bana tebliğ etmediği için 265 TL'lik cezayı 622 tl olarak mı ödeyeceğim? Yok mu bunun bir çözümü?

Çözümü var dostum. Sulh Ceza Mahkemesi'ne cezanın iptali için dava açacaksınız. Mahkeme evrak üzerinden inceleme yapar, sizi duruşmaya falanda çağırmaz. Sadece bir dilekçe vereceksiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Gokdeniz34
08/03/2012, 17:28
https://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1239894

Buyrun buradan yakın

Sent from my iPhone using

Delidavsan
13/03/2012, 23:19
Çözümü var dostum. Sulh Ceza Mahkemesi'ne cezanın iptali için dava açacaksınız. Mahkeme evrak üzerinden inceleme yapar, sizi duruşmaya falanda çağırmaz. Sadece bir dilekçe vereceksiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Selam hocam..

Düşündüm dava açmayı ama ne diyerek dava açacağım? Ceza haklı olabilir karşıma bir fotoğraf koyarlarsa ne yapacağım. Ya da bu gibi durumlarda ne yapılır yolunu yordamını da bilmiyorum açıkçası. Ne gibi bir yardımınız dokunabilir?