PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çakmaklığa uygun el süpürgesi nasıl yapılır ?

atalayx
04/03/2012, 13:54
merhaba arkadaşlar size bir sorum olacaktı.
benim bi sarjlı elektrik süpürgem vardı. ancak pillerinin ömrü zamanla doldu. bende bu el süpürgesini değerlendirmek için otomobilin çakmaklığından alacağım elektirikle çalıştırmak istiyorum. motor 6V pilleri ise 3 tane seri bağlanmış 1500mAh lik pillerdi buna nasıl bir modifiye yaparsam çalıştırırım. motora seri olarak uygun direnç bağlasam yeterli gelir mi ?
arabanın elektirik sistemini çökertmek istemiyorum o yüzden temkinli davranıyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.

gorkem kaan
04/03/2012, 14:31
cevapları bende bekliyorum bendede sinbonun şarjlı el süpürgesi var çakmaklık girişi olmasına ragmen bataryasının ömrü bittigi için elektrik almasına ragmen cok az devirli calısıyor hemen bitiyor pil. direk elektrikle calıssa cok işime yarar arabada :)

ozgurse
04/03/2012, 15:11
Kaan geçen hafta sonu Kartal sahilyolunda seninle karşılaşmıştık galiba :)

gorkem kaan
04/03/2012, 15:19
dogrudur abi selamlaştık :)

oz.frkn
04/03/2012, 16:24
12 v 6v dc converter alman en kaliteli çözüm olur. 12 volttan 6 volt dönüştürücü bulmak çok zor yalnız ama 12 v 5 v standart olduğu için kolay bulursun. (+) (-) olmak üzere iki ucu olacak bunu süpürgeye bağlamak içinde (+) yı 1. pilin (+) sına (-) yide 3. pilin (-) sine bağlaman gerekli.
5 v düşük deme kaynak sağlam olduğundan pilli halinden daha iyi çalışacak :) zaten bu fikrin üzerinde yoğunlaşırsan tekrar yardımcı olmaya çalışırım kolay gelsin

atalayx
04/03/2012, 16:31
furkan yaklaşık olarak 1.2 ohm luk direci seri bağlasam bu sistem çalışmaz mı ? basit düşünüyor olabilirim elektriğe ilgim fazla olmadığından amatörüm.

ktpunto
04/03/2012, 16:32
ben de bir tane araç için elektrik süpürgesi var. ama pek işe yaramıyor :)

atalayx
04/03/2012, 17:34
hiç yoktan iyidir pratik ve kullanışlı olduğundan değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

nightblue_35
04/03/2012, 20:45
Atalay dırenc takarsan cok ısınır.Elekronıkten anlıyormusun bılmıyorum ama cok basıt bı devre yapabılırsın.Oncelıkle supurge ne kadar akım cekıyor?(Belkı wattlı dırencte olur) En basıt yonu 78L06 regulator transıstoru kullanmak 3 bacaklıdır yazı sana bakarken ılk gırıse 12v (+), orta uca (-) sonuncu uctanda 6 voltu alırsın tabı 6 voltun eksısınıde orta uctan alacaksın. :)

ZAK1980
04/03/2012, 22:21
Kemal supurgeden anlamam ama sunu soyleyebılırım ucretını ödemeden önce cakmaklıga tam oturuyormu ona bak aldıgımbır urun tam anlamıyla cakmaklıga oturmuyor ve galıba bıraz uzun oldugundan dolayı kablonun cok az oynaması cakmaklıga gıren kısmının tam temas etmemesınden dolayı sureklı bır calısyor bır calısmıyor

atalayx
05/03/2012, 00:20
Atalay dırenc takarsan cok ısınır.Elekronıkten anlıyormusun bılmıyorum ama cok basıt bı devre yapabılırsın.Oncelıkle supurge ne kadar akım cekıyor?(Belkı wattlı dırencte olur) En basıt yonu 78L06 regulator transıstoru kullanmak 3 bacaklıdır yazı sana bakarken ılk gırıse 12v (+), orta uca (-) sonuncu uctanda 6 voltu alırsın tabı 6 voltun eksısınıde orta uctan alacaksın. :)

6V 1.5A ile çalışacak belki emiş gücünü arttırmak için 2A bile olur.Elektroniğe hiç ilgim olmadı ama böyle işlerin ve sizlerin sayesinde yavaş yavaş öğreniyorum. dediğin elektrik elemanını alıcam ve denememi burada paylaşıcam. Teşekkür ederim

Zeynel abi çakmaklık girişini daha önceden almıştım yuvasına göre uydururum. yeterki elektiriği motordan sıkıntısız biçimde biyerleri yakmadan geçirebilmek.

OzzY
05/03/2012, 02:52
6V 1.5A ile çalışacak belki emiş gücünü arttırmak için 2A bile olur.Elektroniğe hiç ilgim olmadı ama böyle işlerin ve sizlerin sayesinde yavaş yavaş öğreniyorum. dediğin elektrik elemanını alıcam ve denememi burada paylaşıcam. Teşekkür ederim

Zeynel abi çakmaklık girişini daha önceden almıştım yuvasına göre uydururum. yeterki elektiriği motordan sıkıntısız biçimde biyerleri yakmadan geçirebilmek.

1.5 A olduğunu nerden öğrendin? cihazın üzerinde başka veri varmı? 78L06nın o akımlara dayanması mümkün değil.
Eğer 1.5A çekiyor ise 4ohm 20W direnci seri bağlayarak yapabilirsin ama buluşmadada dediğim gibi en temizi devre yapman(detayları bende bilmiyorum ama bulabilirsin internette)

atalayx
05/03/2012, 09:50
el süpürgesinin içinde 3 tane seri bağlı pil vardı. bu pilin özelliğide 2V 1500mAh burdan yola çıkarak motorun 6V 1.5A ile çalışacağını varsaydım. çünkü üzerinde herhangi bir bilgiye rastlamadım. bu gün 4ohm direnç koyup deneyeceğim. bu 4 ohm luk direnci bağladıktan sonra motorun çalışmama ihtmali var mı ?

nightblue_35
05/03/2012, 09:57
.

Atalay sen eminmisin 1.5 A çektiğine eminsen.LM338 var 5 amperlik onu yapabilirsin fakat onda çıkış voltajını potasyometreyle ayarlayıp ona göre direnç bağlıyorsun.Ben bi arastırayım sana en kısa zamanda daha kolayını yazarım.Fakat sana elektronik kompanenti söylesem bile onu yapabilcenmi? aslında en kolayı ozanın dediği seri 4 ohm luk 25w direnç hatta 50w lık metal kasa direnç var onuda yapabilirsin fakat sağlıklı değil.

1.5 A olduğunu nerden öğrendin? cihazın üzerinde başka veri varmı? 78L06nın o akımlara dayanması mümkün değil.
Eğer 1.5A çekiyor ise 4ohm 20W direnci seri bağlayarak yapabilirsin ama buluşmadada dediğim gibi en temizi devre yapman(detayları bende bilmiyorum ama bulabilirsin internette)

Ozan kardeşim doğru söylüyorsun ben bu kadar akım çekeceğini tahmin etmedim vede 7806cv ile 78l06 yı karıştırdım 78l06 100ma kadar. 7806cv 1A kadar dediğin gibi bu bile olmaz.Senin yaptığın hesap volt / akım dan 4 ohm çıkıyor.en az 20 wattlık direnç kullanması gerek.

nightblue_35
05/03/2012, 10:13
el süpürgesinin içinde 3 tane seri bağlı pil vardı. bu pilin özelliğide 2V 1500mAh burdan yola çıkarak motorun 6V 1.5A ile çalışacağını varsaydım. çünkü üzerinde herhangi bir bilgiye rastlamadım. bu gün 4ohm direnç koyup deneyeceğim. bu 4 ohm luk direnci bağladıktan sonra motorun çalışmama ihtmali var mı ?

Motorun watt ını söyle sana ne kadar akım çekeceğini söyleyeyim.4 ohm u bağlarsan motor çalışır fakat wattlı direnç kullan gıda çarşısında hatfon var ordan metal kasa 50w 4 ohm luk dirençta alabilirsin.4 ohm olmayabilir 5,6 ohm luk direnç vardır.Ben şimdi 1.5 amperlik yüke 5,6 ohm 50watt direnç bağladım 12volt verdim ve yük üzerine tam 6 volt düştü.

oz.frkn
05/03/2012, 11:56
furkan yaklaşık olarak 1.2 ohm luk direci seri bağlasam bu sistem çalışmaz mı ? basit düşünüyor olabilirim elektriğe ilgim fazla olmadığından amatörüm.

dirençle bu iş olmaz gibime geliyor. 1,2 ohm çok düşük bir değer zaten. çevirici daha sağlıklı daha pratik daha uzun ömürlü olur :) örneğin;

USB Araç Şarj Cihazı Beyaz 2A (https://www.ttafcable.com/tr/urundetay.asp?ha=506)

bir yerden usb kablosu bulup. bir ucunu şarj aletine diğer ucunu kesip (+) (-) sini dediğm gibi süpürgeye bağlayabilirsin. hem usbyi de çok amaçlı kullanabilirsin :)

oz.frkn
05/03/2012, 12:01

direnç yanar motora 12 volt giderse motor bir daha çalışmaz. direnç yanmaz sa motorda yanmaz çalışır :)

atalayx
05/03/2012, 14:11
bir dirençle bunu halledebileceksek sorun yok çünkü alet çok fazla çalışmayacak tek seferde 10 dakika ya çalışır ya çalışmaz aracın içindeki pislikleri çekse yeter o yüzden ısınma problemi çok olmaz 4 ohm luk 20-50w watt arası direnci seri bağlayarak bunu çözebilecek miyim ?

OzzY
05/03/2012, 14:33
bir dirençle bunu halledebileceksek sorun yok çünkü alet çok fazla çalışmayacak tek seferde 10 dakika ya çalışır ya çalışmaz aracın içindeki pislikleri çekse yeter o yüzden ısınma problemi çok olmaz 4 ohm luk 20-50w watt arası direnci seri bağlayarak bunu çözebilecek miyim ?

pilin üzerindeki 1500mAh kapasitesidir verdiği yada verebileceği akım değil. yani sen o pilden 1500 mA çekersen tam şarjda 1 saat enerji verir.

yani 6V doğru ama 1.5A olayını bilmiyoruz. dirençle bu iş olur ancak direncin değeri motorun gücü ile alakalı.
6V sağlam(yüksek güçlü) bir güç kaynağına bağlayıp ne kadar akım çektiğini ölçebilirsen(okulun lablarında vardır gerekli donanım girmen sorun olmaz bence)(veya bilgisayarının güç kaynağında uygun çıkış varsa)(yada en kolayı süpürge üzerinde kaç watt olduğu yazıyor olması :) ) (en olmadı tam şarjda ne kadar gidiyordu pili ordanda çıkar aşağı yukarı :))direnci hesaplarız.
ayrıca sağlıklı bir yok değil direnç kullanmak, yani bir zararı olmaz tabii ancak boşuna eneriji çekmiş olucaksın :) direncin wattı ne kadar yüksek olursa o kadar az ısınır. mesela 1.5A ya göre hesapladığımız 4ohm direnç üzerinde 10W enerji harcanıcak sen buna 10W direnç koyarsan elleyemezsin bile :)