PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza ve sigortasızlık

OnurunveR
01/03/2012, 13:14
Merhaba arkadaşlar

Geçtiğimiz hafta cuma günü Bahçeşehir tarafında kırmızı ışıkta durdum. Yeşil yandı ve geçmek için arabayı kaldırdım. Karşıdan kırmızı ışıkta geçen vatandaş girilmeyecek yer olan benim çıktığım yere girmeye çalışırken duramadı ve arabama arka tamponun yanından çarptı.

Çarpan arabadaki vatandaş biraz bekledi ancak arabadan inmedi. Bende inmesi için kapıyı acmaya calıstım baktım inmiyor aracın onune geçtim. O arabasıyla gaza bastı bana çarptı ve kaputunun üzerine düştüm. Biraz hızlandıktan sonra ani fren yaparak film sahnelerindeki gibi beni yere düşürdü ve ayağımın üzerinden geçerek kaçtı.

Ben 155 i aradım karakola gittim şikayetçi oldum. 1 saat sonra karakola teslim olmuş.

Ben sağlık raporu aldım. Ancak benim aracımın trafik sigortası 2 gün önce bitmiş. İşte benim için sorun burada başlıyor. Bildiğim kadarıyla karşı taraf ışık ve kural ihlalı yaparsa yani 8/8 kusurlu harekette bulunursa zaten benim sigortam para ödemez diye biliyorum.

Olayı ucundan gören kamera kayıtları var. Şahitler Var.

Ne olacak arkadaşlar bilgisi olan varmı.

SteinGP
01/03/2012, 14:06
sigortadan anlayan arkadaşlar olayın teknik kısmına yardımcı olurda.abi bu nası iş ya adam üstünden geçmiş bilmemne bence mahkemeye ver öldürebilirmiş adam seni.

diesel32
01/03/2012, 14:15
öldürmeye teşebbüsten bile yargılanabilir... böyle bişi var mı ya...

OzzY
01/03/2012, 14:24
büyük geçmiş olsun, bildiğim kadarıyla cevaplıyım
1) eğer sizede kusur çıkarsa (ki mümkün değil gibi) cebinizden ödemeniz gerekir
2) sigortanızı yenilerken az bişey zamlı olur gecikmeden dolayı
3) polis aracı bağlayıp otoparka çekebilirdi bu açıdan şanslısınız ihmal etmeden sigortanızı yenileyin

hakandurak
01/03/2012, 15:46
Olay anlattığınız gibi karşı aracın kırmızı ışık ihlali sonucu bir kaza ise bu olayda sizin trafik sigortanızla ilgili bir durum yok ancak size muhtemelen ceza keseceklerdir zamanı geçip yenileme yaptırmadığınız için de aracınız bağlanabilir...

hakandurak
01/03/2012, 15:51
AYRICA EK BİLGİ

Kaza geçiren sigortasız yurttaşların tedavisini Garanti Sigorta Fonu karşılıyor, ama bilen yok .Konuyla ilgili detaylı bilgi ve iletişim adresi:

https://www.tsrsb.org.tr/private/trk/...rantiadres.htm

Garanti Sigorta Fonu Genel Sekreteri Kongar: "Kaza geçiren
sigortasızların masrafını, başvuranlara veriyoruz. Ama kimse
bilmediği için parasını alan yok. Fon'da 110 trilyon lira birikti."

110 trilyon sizi bekliyor

Trafik kazası geçiren vatandaşların tedavi masrafları ile ölüm giderlerini karşılamak için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nun hesabında 110 trilyon lira birikti ama vatandaş parasızlıktan hastane kapısında can veriyor
Trafik kazalarında yaralanan ya da ölen sigortasız vatandaşların
milyarlarca lira tutan tedavi veya cenaze masraflarını karşılamak
için kurulan Garanti Sigorta Fonu'nda tam 110 trilyon lira birikti;
çünkü uygulamadan kimsenin haberi yok. Sağlık Bakanlığı'nın
hastane yönetimlerini bilgilendirmemesi ve vatandaşların da kanunları yeterince bilmemesi nedeniyle fona herhangi başvuru olmazken, çok sayıda parasız vatandaş hastane kapılarında can veriyor. Fondan sorumlu Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Bilge Kongar,
"Trafik kazası geçiren sigortasız tüm vatandaşlar başvurup tüm
masraflarını bizden alabilirler" dedi.

...........

Sigortası olmayanların masrafları karşılanıyor 1991 yılında Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Garanti Fonu, 1998'in sonuna kadar Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü bünyesinde
kaldı. Amacı, trafik sigortası olmayan araçların meydana getirdiği
yaralama ve ölüm masraflarını karşılamak. Plakası belirsiz araçların verdiği zarar da karşılanıyor. Fonun kaynağını trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan kesilen pay oluşturuyor. Trafik sigortası yapan sigortalıların trafik primi içinde ödedikleri paranın yüzde 2'si ve yüzde 1'i sigorta şirketlerinin öz kaynaklarından karşılanıyor. Karayolları Trafik Sigortası Kanunu gereği eğer kaza yapan araç sigortalı ise, kaza sonucu yaralanan veya ölen kişilerin masrafını sigortalı olsun ya da olmasın şirketi karşılıyor.

7 YILDA 3 ÖDEME
Kazaya neden olan araç sigortasız veya plakası bilinmiyorsa zarar
görenler direkt birliğe gelip masraflarını alabiliyor. Fon, 1998 sonunda Hazine'den alınarak Türkiye Reasürans Şirketleri Birliği
nezdinde bir hesaba aktarıldı. Adı önceden Garanti Sigortası Fonu iken devletin dahil olduğu tüm fonlar kapatılınca Garanti Sigortası Hesabı olarak değiştirildi. 1998 sonuna kadar 7 yılda Hazine'de, 450 milyar lira birikti. Ancak 7 yılda sadece üç kişiye ödeme yapıldı. Birlik bünyesindeki fon bütçesi Hazine'nin aksine bankada faizle değerlenince fon 110 trilyona ulaştı. Şimdiye kadar fondan yararlanmak için 1.623 kişi başvurmuş, bin 42 dosya ise sırada
bekliyor. Birlik bünyesindeki fonun yükümlülüğü daha sonraki yıllarda kanuna eklenen maddeler ile sadece bedensel hasarları
ödemekten çıkarıldı.

İhtiyacı olan parayı nasıl alacak

Kaza geçiren vatandaş hastane masraflarını faturalı olarak Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği'ne iletecek. Bunun için
birliğe, 0212 324 19 50 nolu telefondan veya tsrsb.org - En iyi tsrsb bilgi ve alim kaynaklar. Bu alan adi satilik. (https://www.tsrsb.org) adresinden ulaşılabilir.
Türkiye'nin her yerinden başvuru aynı şekilde yapılacak.
Gerekli belgeler ise hastane faturası, ikametgah senedi, nufüs cüzdan örneği, trafik zaptı ve imza beyanı. Belgeleri inceleyen birlik, vatandaşın verdiği banka hesap numarasına parayı yatırıyor.

tayfux
01/03/2012, 16:10
olaya bak yahu adam baya paniklemiş anlaşılan...hocam hemen sigortacıyı arayıp telefonla yenileseydiniz..geçmiş olsun..

kadio34
01/03/2012, 16:38
Geçmiş olsun..yine Allah korumus.. arabayı geçtim,insan nasıl bi psikolojiyle çarptığı arabanın şöförüne de çarpar..

GP COSKUN
01/03/2012, 17:44
anlattıklarınızdan yola çıkarak arkadaşlarda gereken cevapları vermişler bu durumda sizin trafik sigortanızı ilgilendiren bir durum yok sadece size sigortanız olmadığı için trafik cezası kesilir

ayrıca o vatandaşa mutlaka bir avukat tutarak
kasten adam öldürmeye tam teşebbüsten dava açın

coll34
02/03/2012, 02:02
geçmiş olsun poliçe süren geçtiği için ceza yiyebilirsin kaza olarak karşı taraf asli kusurlu ışık ihlali sigortan bişey alamaz sen karşı tarafın trafik sigortasına başvurursan hasarını tanzim edersin

SKELETER
05/03/2012, 19:15
Karşı tarafa maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle de kazanırsınız.