PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F 16 tim

Scottie
28/02/2012, 21:24
Sonunda F 16 timin yapımını tamamladım... bakalım beğenecekmisiniz....

https://e1202.hizliresim.com/u/w/339up.png (https://bit.ly/c25MCx)

Henüz boya işlemi bitmedi... boyayınca yeni resimleri yüklerim...

https://e1202.hizliresim.com/u/w/339xq.png (https://bit.ly/c25MCx)

https://e1202.hizliresim.com/u/w/33b0t.png (https://bit.ly/c25MCx)

buda koleksiyonum...

https://e1202.hizliresim.com/u/w/33b2g.png (https://bit.ly/c25MCx)

onn.off
28/02/2012, 21:42
Öyle bir heveslendirdin ki şimdi beni.
Çok güzel.

Scottie
28/02/2012, 22:18
Basla sende... cok guzel bir ugras....

KOMPAKT
28/02/2012, 22:23
El sanatı çok farklı emeğnin karşılıgnı alıyorsun şahsen ben teknik resimden vaz geçemem. çalımanız çok güzel resimleri küçük tam göstermiyor.

takres
29/02/2012, 01:15
çok güzel olmuş...

egzo-evo
29/02/2012, 10:00
havacılığa herzaman ilgim gerçekten çok yoğun. orta okul son sınıfta thk nın planör uçak yarışmasına gitmiştik öğretmenimizle ve 8 kişilik arkadaş grubumuzla. etimesgut ve gölbaşında bir hafta boyunca çok keyifli zaman geçirmiştik. bu dönemler ve lisede t uçak uğraşlarımda oldu. harçlıklarımla o zaman yerli üretim olan markasınıda çok iyi hatırlıyorum plastik model (pm) şeklindeydi ve sadece bir oyuncakçıda bulabiliyordum. özellikle sabretmeyi ve el becerisini geliştiren çok faydalı bir hobidir.

ilk t uçağım t-38 talon çift kişilik eğitim uçağıydı. beyaz renkli bir gövdesi olduğu için boya gerektirmemişti. sadece çıkartmalarını yapıştırmıştım. izmir çiğli hava üssünde simgesi arı olan 121.filo bu uçaklardan kullanıyor. brövelerini takarak pilot rütbesini alabilmek için sesin 1,5 katına çıkan bu jet uçaklarla 80 sorti ve 110 saat uçuş yapmak zorunda olan adayların uçuşlarını işyerinden hemen hemen hergün izleme fırsatım oluyor.

ikinci tim f-100 dü. 1988 de emekliye ayrılan bu uçağın gövdesini tarif edildiği şekliyle elimdeki amatör imkanlarla sulu boya ile açık ve koyu yeşil olmak üzere askeri kamuflaj deseniyle boyamıştım. burun kısmındaki köpekbalığı ağzı ve dişleri çıkartması onu çok saldırgan gösteriyordu.

üçüncü tim f-4 phantom du. onuda tarif üzerine açık ve koyu yeşil askeri kamuflaj rengine boyamıştım. 4 haziranda yine izmir çiğli hava üssünde gerçekleştirilen hava kuvvetlerinin 100.yıl etkinlikleri kapsamındaki hava gösterilerinde tanıştığım f-4 pilotundan f-4 ün pilotlar arasındaki lakabının baba olduğunu öğrendim. gerçekten boyutlarıyla baba lakabını hak ediyordu.

dördüncü tim savaşan şahin f-16 idi. aldığımda eve kadar zor sabretmiştim. aynı gün tamamlamıştım boyası ve çıkartmaları hariç. özel boyaları olmadığı için elimdeki imkanlarla bir zarar gelmesini istemiyordum. bütün hesaplamalardan sonra o açık gri koyu gri boyamasını yapıp çıkartmalarını yapıştırmıştım. çok güzeldi gerçekten. hava gösterilende solotürk ü izleyince hep aklıma o model gelmişti her nedense.

tabi bu modelleri uzun süre muhafaza etmek zor. hepsinin başına benim dışımda gelişen olaylar nedeniyle bir şeyler geldi. şu an elimde değiller.

evlendikten sonra ithal bir ürün almıştım. uçakta f-14 tomcat di. ses üstüne çıktığında geriye katlanan kanatları nedeniyle zahmetliydi biraz uğraştırmıştı beni. model tamamlanıp çıkartmalarını yapıştırınca bütün zahmete değmişti. ama maalesef evdeki temizlik sırasında olmadık yerlere tıkıştırıldığı için arkadaki yatay dikey kanatları iniş takımları kırılmış. hala aklıma geldikçe sinirleniyorum. bir türlü elim değmedi. ama sizlerdeki bu isteği gördükçe bir an önce eski haline getirmek ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Muhibbi
29/02/2012, 13:35
model t muhteşem bir uğraş gerçekten. 14 yaşından beri ben de uğraşıyordum ancak yer imkanlarının kısıtlı olması neticesinde bırakmanın eşiğine geldim :). ilk başlarda uçaklar ile başlamıştım acemilik dönemlerinde.

Sonra tank ve panoramalara geçtim daha keyif verici oluyor. belirli bir sınırı olmadığı için içinden geleni uygulayabiliyorsun. Model t yapanlara tavsiye ederim. :)

hakandurak
29/02/2012, 15:47
24. Plastik Model Uçak Yarışması (https://www.demirkilic.com/galeri/)
bende eski bir modelci olarak bu linki paylaşmak istedim güzel bir hobi t yapmak :)

onn.off
29/02/2012, 16:26
24. Plastik Model Uçak Yarışması (https://www.demirkilic.com/galeri/)
bende eski bir modelci olarak bu linki paylaşmak istedim güzel bir hobi t yapmak :)

bunlar muhteşem gaza getirmeyin beni yaw:-(

hakandurak
29/02/2012, 17:02
bunlar muhteşem gaza getirmeyin beni yaw:-(

walla evde 1/48 c47 ti var beni bekliyor :) havacılık müzesinden almıştım efsane uçaktır :) gel gaza yap sende :)

SchweppeS
29/02/2012, 17:03
Çok güzelmiş yönetici kardeş

Scottie
29/02/2012, 17:56
havacılığa herzaman ilgim gerçekten çok yoğun. orta okul son sınıfta thk nın planör uçak yarışmasına gitmiştik öğretmenimizle ve 8 kişilik arkadaş grubumuzla. etimesgut ve gölbaşında bir hafta boyunca çok keyifli zaman geçirmiştik. bu dönemler ve lisede t uçak uğraşlarımda oldu. harçlıklarımla o zaman yerli üretim olan markasınıda çok iyi hatırlıyorum plastik model (pm) şeklindeydi ve sadece bir oyuncakçıda bulabiliyordum. özellikle sabretmeyi ve el becerisini geliştiren çok faydalı bir hobidir.

ilk t uçağım t-38 talon çift kişilik eğitim uçağıydı. beyaz renkli bir gövdesi olduğu için boya gerektirmemişti. sadece çıkartmalarını yapıştırmıştım. izmir çiğli hava üssünde simgesi arı olan 121.filo bu uçaklardan kullanıyor. brövelerini takarak pilot rütbesini alabilmek için sesin 1,5 katına çıkan bu jet uçaklarla 80 sorti ve 110 saat uçuş yapmak zorunda olan adayların uçuşlarını işyerinden hemen hemen hergün izleme fırsatım oluyor.

ikinci tim f-100 dü. 1988 de emekliye ayrılan bu uçağın gövdesini tarif edildiği şekliyle elimdeki amatör imkanlarla sulu boya ile açık ve koyu yeşil olmak üzere askeri kamuflaj deseniyle boyamıştım. burun kısmındaki köpekbalığı ağzı ve dişleri çıkartması onu çok saldırgan gösteriyordu.

üçüncü tim f-4 phantom du. onuda tarif üzerine açık ve koyu yeşil askeri kamuflaj rengine boyamıştım. 4 haziranda yine izmir çiğli hava üssünde gerçekleştirilen hava kuvvetlerinin 100.yıl etkinlikleri kapsamındaki hava gösterilerinde tanıştığım f-4 pilotundan f-4 ün pilotlar arasındaki lakabının baba olduğunu öğrendim. gerçekten boyutlarıyla baba lakabını hak ediyordu.

dördüncü tim savaşan şahin f-16 idi. aldığımda eve kadar zor sabretmiştim. aynı gün tamamlamıştım boyası ve çıkartmaları hariç. özel boyaları olmadığı için elimdeki imkanlarla bir zarar gelmesini istemiyordum. bütün hesaplamalardan sonra o açık gri koyu gri boyamasını yapıp çıkartmalarını yapıştırmıştım. çok güzeldi gerçekten. hava gösterilende solotürk ü izleyince
hep aklıma o model gelmişti her nedense.

tabi bu modelleri uzun süre muhafaza etmek zor. hepsinin başına benim dışımda gelişen olaylar nedeniyle bir şeyler geldi. şu an elimde değiller.

evlendikten sonra ithal bir ürün almıştım. uçakta f-14 tomcat di. ses üstüne çıktığında geriye katlanan kanatları nedeniyle zahmetliydi biraz uğraştırmıştı beni. model tamamlanıp çıkartmalarını yapıştırınca bütün zahmete değmişti. ama maalesef evdeki temizlik sırasında olmadık yerlere tıkıştırıldığı için arkadaki yatay dikey kanatları iniş takımları kırılmış. hala aklıma geldikçe sinirleniyorum. bir türlü elim değmedi. ama sizlerdeki bu isteği gördükçe bir an önce eski haline getirmek ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

maşallah üstad.... iyiymiş valla.. eline sağlık... bende bu tlerin çok duracağını sanmam...
ben daha hiç çıkartma yapıştırmadım.. zor... çıkartmları ıslatıp arıyorsun sonra yapıştırıyorsun... çok küçükler...

Muhibbi
29/02/2012, 18:03

dördüncü tim savaşan şahin f-16 idi. aldığımda eve kadar zor sabretmiştim. aynı gün tamamlamıştım boyası ve çıkartmaları hariç. özel boyaları olmadığı için elimdeki imkanlarla bir zarar gelmesini istemiyordum. bütün hesaplamalardan sonra o açık gri koyu gri boyamasını yapıp çıkartmalarını yapıştırmıştım. çok güzeldi gerçekten. hava gösterilende solotürk ü izleyince hep aklıma o model gelmişti her nedense.

Üstad en güzel saklama yöntemi (gerçi istanbul'da kolay buluyordum izmir'de hiç bakamadım ) yapay cam ya da mika tarzı bir maddeden kaplar var. veya maddi durumun daha iyi ise camcıya gidip istediğin ebatlarda cam kestirip altına bir plastik zemin koyup saklayabilirsin. tabi bunları rahat rahat sergileyebilecek de yerin olması gerekiyor.

Bir diğer usul de camekanlı bir kütüphane alıp büyük ebatlarda içine dizerek ve kapağına kilit takarak :) saklamak olabilir...

Bir de çıkartmaların yapıştırıldıktan bir süre sonra kopup kaybolmasını engellemek için ince bir kat vernik atabilirsiniz. hem boyayı pırıl pırıl gösteriyor hem de çıkartmaların görüntüsünü koruyor :)

egzo-evo
29/02/2012, 18:11
maşallah üstad.... iyiymiş valla.. eline sağlık... bende bu tlerin çok duracağını sanmam...
ben daha hiç çıkartma yapıştırmadım.. zor... çıkartmları ıslatıp arıyorsun sonra yapıştırıyorsun... çok küçükler...

en büyük sorun bu tlerin oyuncak olduğunun sanılması. halbuki koleksiyon amaçlı hobi ürünleri bunlar. çok narinler o yüzden çok dikkatli sergilenmesi gerekiyor. çıkartmaların hepsini aynı anda yapmaya çalışmayın. makasla parça parça kesip bölüm bölüm yapmak kolaylık sağlayacaktır. en azından ben öyle yapıyorum.

operatormurat
29/02/2012, 18:20
evet eser çok güzel olmuş,bir adet te helikopter istiyoruz ch veya ah 64 olabilir...

Scottie
29/02/2012, 18:23
Üstad en güzel saklama yöntemi (gerçi istanbul'da kolay buluyordum izmir'de hiç bakamadım ) yapay cam ya da mika tarzı bir maddeden kaplar var. veya maddi durumun daha iyi ise camcıya gidip istediğin ebatlarda cam kestirip altına bir plastik zemin koyup saklayabilirsin. tabi bunları rahat rahat sergileyebilecek de yerin olması gerekiyor.

Bir diğer usul de camekanlı bir kütüphane alıp büyük ebatlarda içine dizerek ve kapağına kilit takarak :) saklamak olabilir...

Bir de çıkartmaların yapıştırıldıktan bir süre sonra kopup kaybolmasını engellemek için ince bir kat vernik atabilirsiniz. hem boyayı pırıl pırıl gösteriyor hem de çıkartmaların görüntüsünü koruyor :)

valla ben sergilemek için kitaplığın üstünü seçtim... ama hanım onlar orda durmasa demeye başladı...

en büyük sorun bu tlerin oyuncak olduğunun sanılması. halbuki koleksiyon amaçlı hobi ürünleri bunlar. çok narinler o yüzden çok dikkatli sergilenmesi gerekiyor. çıkartmaların hepsini aynı anda yapmaya çalışmayın. makasla parça parça kesip bölüm bölüm yapmak kolaylık sağlayacaktır. en azından ben öyle yapıyorum.

tabiki oyuncak değil ama dünyada bir kişiye oyuncak diye veririm... onunda gelmesine az kaldı....

egzo-evo
17/03/2012, 21:41
p-51 mustang ti buldum. yapıştırıcı gerekmiyor çıkartma ve boyama için uğraşmıyorsunuz. birleştirmek için 4 vida ve 4 pim kullnıyorsunuz bir çeşit demonte t. kolay olacağını düşünmüştüm ama montaj sıralamasına dikkat etmeniz lazım yoksa sökmek için epey uğraştırıyor. toyzz shoplarda diğer bir çok çeşiti var.

Scottie
17/03/2012, 22:05
p-51 mustang ti buldum. yapıştırıcı gerekmiyor çıkartma ve boyama için uğraşmıyorsunuz. birleştirmek için 4 vida ve 4 pim kullnıyorsunuz bir çeşit demonte t. kolay olacağını düşünmüştüm ama montaj sıralamasına dikkat etmeniz lazım yoksa sökmek için epey uğraştırıyor. toyzz shoplarda diğer bir çok çeşiti var.

2 gün önce bende loco pocodan yeni baktım fakat... beğenmedim modelleri... ben d&r dan internetten alıyorum...

elinize sağlık... güzel olmuş...

egzo-evo
17/03/2012, 22:23
2 gün önce bende loco pocodan yeni baktım fakat... beğenmedim modelleri... ben d&r dan internetten alıyorum...

elinize sağlık... güzel olmuş...

beğenmemenizin sebebi uçak türlerinimi beğenmediniz yoksa ürün kalitesini mi beğenmediniz.

Scottie
17/03/2012, 22:44
uçak türlerini beğenmedim... şuan elimde harrier, f-4 ve f- 16 var yapılmış... bir tanede eurofighter bekliyor... baya bir baktım ama güzel model bulamadım... bundan sonraki hedefim airbus yada boeing... ayrıca yapmak isterseniz... easy kitler var.... bu yaptığınız tten biraz daha uğraşlı... onlarda güzel...öneririm...

WiSTaRiA
17/03/2012, 22:50
bravo ellerine sağlık... gayet güzel uğraş ben sıkılıp bırakırım yarıda :)

mehmetvyz
17/03/2012, 23:19
Aşağıdaki linkte örnek birkağıt uçak modeli var, çıktısı alınıp yapılabilir, ben bu A-320 yapmıştım, oldukça iyiydive nazikti, yalnız bayağı zaman alıyor:)
STARFLYER AIRBUS A320 - Vehicles - Paper CraftCanon CREATIVE PARK (https://cp.c-ij.com/en/contents/2027/03422/index.html)

egzo-evo
17/03/2012, 23:20
maalesef aldığım üründe dahil easykit olarak isimlendirilen bugün baktığım ürünlerde plastik kalitesi çok iyi değildi açıkçası. dediğiniz gibi türlerde cabası tabiki.

eurofighter çok güzel bir seçenek. hava kuvvetlerinin 100.yıl gösterisinde italya adına katılmıştı ve kesinlikle döktürmüştü. mirage tarzında üçgen kanatları ile çok kısa mesafelerde çok seri hareketler yapabilen bir uçak. diğerlerinden gerçekten farklıydı.

az önce bir video buldum. eminim hoşunuza gidecek Bulutların ötesinde başka bir dünya! ? Küre TV (https://www.kure.tv/web-tv/796-motorlu-arac/bulutlarin-otesinde-baska-bir-dunya/117-Bolum/99751/)

egzo-evo
01/04/2012, 15:59
p-51 mustang tini görünce bizim ufaklığın havacılık aşkı tutuştu birdenbire :) ona da p-40 tomahawk ti aldık. ikisiyle nasıl güzel oynuyor hayal gücüyle neler oluşturuyor anlatılır gibi değil.

Scottie
01/04/2012, 16:17
gemi modeli de almayı düşünüyorum... çok zevkli olduğunu duydum...