PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites değiştirdiğim hızlar değişti

deor
25/02/2012, 14:55
Arkadaşlar başlıkta pek anlatamamış olabilirim kısaca anlatayım,aracımda bundan 2-3 ay önce 4.viteste 2000 devirde 70 km hızı görüyordum ancak şuan bunu 2200 gibi bir devirde görüyorum bunun nedeni nedir?

Solitude
25/02/2012, 15:44
Baskı balata, yakıt olabilir.

aykut_1914
25/02/2012, 16:05
araç kaç km de?

krm1983
25/02/2012, 16:28
baskı balata olabilir belki

deor
25/02/2012, 16:46
15.000 de

uzuncocuk
25/02/2012, 17:17
goz yanılması....... baskı kacırıyorsa devır bandını stabıl tutamazsınız... balatada saglam ıse arac kac km de olursa olsun 2200 devırde 70 le gıtmenız lazım

krm1983
25/02/2012, 17:18
15binde zaten balatanın bitmesi çok zor.Tabi çok zorlanmamışsa.

deor
25/02/2012, 17:20
Yardımlarınız için teşekkürler.

Bolu_Beyi
26/02/2012, 00:38
Akla ilk gelen şey baskı balata oluyor. Acaba aracınızın motorumu açılıyor? :)

oz.frkn
26/02/2012, 01:00
turbodan olabilir. zamanla sensörler kirlenir değerlerde sapmalar olur buda sürüşe yansır. maf sensörünü temizleyebilirsin.

deor
26/02/2012, 08:12
Baskı balatada sorun olacağını zannetmiyorum ama olursa bana ne kadara mal olur sizce?

uzuncocuk
26/02/2012, 08:34
aracınızda baskı balata bozuk ıse eger aracınıza anlık yuklenın eger aracınız verdıgınız gazı motora ıletemıyor , motorunuz devrını artırıp hızınızı artıramıyorsa baska bır deyısle arac bagırıyor ama gıtmıyorsa baskınız bozuluyordur.... alt vıteslerde daha belırgın olur.... yarım debrıyaj ıle yol aldıgınızı dusunun, debrıyaj arasıra kavrar kımı zamanda kavramaz bıraz yokusa gelsenız motorunuz gucten düşmez gaz yer ama arac yavaslamaya baslar..... bunu yasıyorsanız bı servıse gorunun...
dıger husus bır aracta oynama yapılmadıgı ve teknık bır arıza olmadıgı surece kesınlıkle devır-hız parametrelerı degısmez... sımdı hangı devırde hangı hızda gıdıyorsanız mılyon kılometredede aynı sekılde gıdersınız

deor
26/02/2012, 08:43
Anlattıklarınıza göre benim baskı balatada herhangi bir sorun yok.Yüksek devirde kullandığımda 3.viteste 4000 devirde araç 90 km hızı görüyor ve 4. vitese atıyorum 4.viteste 4000 devirde 130 km hızı görüyor bunlar aldığımdan beri değişmedi ama 4.viteste 2000 devirde 70 km hızı görüyordum şuan bu 2150-2200 gibi bir değer oldu bu değerleri filtreler etkileyebilir mi?

uzuncocuk
26/02/2012, 08:54
Anlattıklarınıza göre benim baskı balatada herhangi bir sorun yok.Yüksek devirde kullandığımda 3.viteste 4000 devirde araç 90 km hızı görüyor ve 4. vitese atıyorum 4.viteste 4000 devirde 130 km hızı görüyor bunlar aldığımdan beri değişmedi ama 4.viteste 2000 devirde 70 km hızı görüyordum şuan bu 2150-2200 gibi bir değer oldu bu değerleri filtreler etkileyebilir mi?

sunu baglamalıyız artık... motorunuz ve vıtes kutunuz bırbırıne baglandıgı anda o degerler neyse sımdıde o ... fıltre tıkalı, sarj etmıyor, klıma kompresoru bozuk vs... bunlar devır bandınızı etkılemez... ben kesınlıkle göz yanılmanız oldugunuzu düşünüyurum... bir gün 4-5 ıncı vıteste 90 km hızla örn:3000 devırde cıktıgınız bır yokusta, yıne aynı yokusa geldıgınızde aracınız yıne 90 km hızda ve aynı vıteste o yokusu 3500-4000 ve daha ustu devırde cıkıyorsa, yada sız ne kadar gaz versenıde devır ıbrenız sureklı yukselmesıne ragmen hızınız yukselmıyorsa baskıyı kucaklıyorsunuz demektır.... e bıktım da...:) anladın umarım ... sür usta arabanı bişey yok kanımca:)

deor
26/02/2012, 09:09
Boşa kuruntuda yapıyor olabilirim:) ama bugüne kadar çok düzgün kullandığım için böyle bir sorun olacağını sanmıyorum siz haklısınız sanırım teşekkürler.

tyilgin
26/02/2012, 09:53
Daha önceki 4.vites 2000 devirde 70 km dediğin durumu kaç kez test etmiştin? 1-2 kere görüp bu fikre sabitlendiysen o sırada yol aşağı eyimli, araç boş veya arkadan esen bir rüzgar seni yanıltmış olabilir. Birde bu günlerde kış şartlarının kendini daha fazla gösteriyor olmasından dolayı rüzgar hızınıda kesiyor da olabilir.

cemal arslan
26/02/2012, 10:01
araçta hızlanma problemi varsa...bunun çeşitli nedenleri olabilir.
aldığınız yakıt bile etkendir...
sensörlerden biri bozuktur kirlidir...
enjektörlerde sorun vardır...
turboda sorun vardır...

ancak bence biraz daha gözlemleyin..başka bir punto ile kıyaslayın...

servise gittiğinizde...
1. aracı servis cihazına bağlattığınızda...anlık değerlere baktırın...arıza sorgulamasında herhangi bir arıza çıkmayabilir...ama anlık değerlere baktırmak en iyisi...
ne kadar hava giriyor ..olması gereken ne ?
turbo ne kadar basıyor...olması gereken ne ?
ne kadar yakıt geliyor...olması gereken ne ?

2. her bakımda maf sensörünü temizlettirin

3. hava filtrenizi 5 bin km de bir değiştirin yada basınçlı hava tutarak temizlettirin...

4. bakımlarını 10 binde bir yaptırın...benden tavsiye...

GP COSKUN
26/02/2012, 13:40
turboda sorun vardır...

servise gittiğinizde...
1. aracı servis cihazına bağlattığınızda...anlık değerlere baktırın...arıza sorgulamasında herhangi bir arıza çıkmayabilir...ama anlık değerlere baktırmak en iyisi...

3. hava filtrenizi 5 bin km de bir değiştirin yada basınçlı hava tutarak temizlettirin...

olabilecek bütün nedenleri sıralamış cemal
aracınızı mutlaka cihaza bağlatıp anlık değerlerin normalitesine bakılmalı

makeles
26/02/2012, 17:50
bende benzer bir durum olmuştu..
lastik ebatını değiştirdiniz mi hiç?

deor
26/02/2012, 19:11
Yok lastik ebatları aldığımdan beri aynı bakımını 8000 km yaptırdım şuan 15000 de haftaya servise gidip maf sensörünü temizlemerini isteyeceğim.Sizin araçlar 4. viteste 2000 devirde kaç km hıza ulaşıyor hiç dikkatinizi çektimi?Birde sanırım yanlış anlaşıldım hızlanmada böyle bariz bir değişme yok sadece ufak değişmeler var öyle hissediyorum sadece, sizde araçlarınızın 4. vites 2000 devirde kaç km yaptınğını yazabilirseniz uygun zamanlarınızda fikir edinmiş olurum.

aykut_1914
26/02/2012, 19:38
Yok lastik ebatları aldığımdan beri aynı bakımını 8000 km yaptırdım şuan 15000 de haftaya servise gidip maf sensörünü temizlemerini isteyeceğim.Sizin araçlar 4. viteste 2000 devirde kaç km hıza ulaşıyor hiç dikkatinizi çektimi?Birde sanırım yanlış anlaşıldım hızlanmada böyle bariz bir değişme yok sadece ufak değişmeler var öyle hissediyorum sadece, sizde araçlarınızın 4. vites 2000 devirde kaç km yaptınğını yazabilirseniz uygun zamanlarınızda fikir edinmiş olurum.

senin yazından sonra dikkat ettim.
4.vites 2bin==> 70
4.vites 2900 gibi==>90
5.vites 2bin==>90
5.vites 3bin==>130

OzzY
26/02/2012, 19:56
abi naptınız ya sensör vs hiç birşey etkilemez hız devir oranını.
rüzgar yakıt turbo vsde etkilemez.

Ancak baskı balata kaçırması etkiler.

uzuncocuk
26/02/2012, 20:00
ozzzy ...... kafamı vurcam daglara taslara:)

deor
26/02/2012, 20:01
Benim 4. viteste 70'e 2150-2200 gibi bir devirde ulaşıyor.Baskı balata kaçırıyorsa bana ne kadara mal olur acaba komple değişirmi yoksa bir onarım söz konusumu araç garantide ama kullanıcı hatası derler mi acaba?

uzuncocuk
26/02/2012, 20:05
Benim 4. viteste 70'e 2150-2200 gibi bir devirde ulaşıyor.Baskı balata kaçırıyorsa bana ne kadara mal olur acaba komple değişirmi yoksa bir onarım söz konusumu araç garantide ama kullanıcı hatası derler mi acaba?

ford focusumuz 20000 de baskı yedı garantı dısı dedıler.... vw jetta 6000 de musterının aracı 6 dan ıkıye cekmesı sonucu sanzıman problemı verdı... garantıye soktular... tamamen servıse kalmıs bu ıs.... bı yarım saat servıse ugrayın en net cevabı alın.... sızınkı ne olur burdan soylemek zor hem sızı yalnıs da yonlendırebılırız...

deor
26/02/2012, 20:07
Perşembeye aldım randevuyu sağolun yardımlarınız için.

OzzY
26/02/2012, 21:24

%99 baskı balata garantiye girmez.
ama ben baskı balatanın sağlam olduğunu düşünüyorum, kaçırıyor olsa mesela kalkışlardada hissedersin. devirdeki değişiklik ise sana öyle geliyordur...

cemal arslan
26/02/2012, 23:30
baskı balata olsa her devirde kendini gösterir

araçta çekiş düşer yakıt artar ve koku olur....

GP COSKUN
27/02/2012, 00:03
abi naptınız ya sensör vs hiç birşey etkilemez hız devir oranını.
rüzgar yakıt turbo vsde etkilemez.

Ancak baskı balata kaçırması etkiler.

ozan hız devir oranı için bir şey yazmamış cemal

mesajındaki ilk cümleye dikkatli bak

biz bunun nedenlerini sıraladık ve onayladık

arkadaşın aracındaki soruna gelince ben yorum yapmadım pisikolojik olduğunu düşünerek

konunun içinde de cemalin güzel bilgileri içeren mesajı hoşuma gittiği içinde destek verdim

OzzY
27/02/2012, 01:16
ozan hız devir oranı için bir şey yazmamış cemal

mesajındaki ilk cümleye dikkatli bak

biz bunun nedenlerini sıraladık ve onayladık

arkadaşın aracındaki soruna gelince ben yorum yapmadım pisikolojik olduğunu düşünerek

konunun içinde de cemalin güzel bilgileri içeren mesajı hoşuma gittiği içinde destek verdim

yok abi sizin mesajlara yazmadım direk olarak genel yazdım. yoksa alıntı yapardım zaten beni biliyosun :) bende hız devir oranı için etkisizdir yazdım zaten :)

Du Hast
27/02/2012, 02:59
lastik havalarını kontrol edin diyeceğim ancak çok aşırı bir basınç eksikliği yoksa kadranı etkilemez.

OzzY
27/02/2012, 03:54
can hızı tekerlektenmi ölçüyor yaw? şanzıman çıkışından yada akstan değilmi? yani lastiğin çapını değiştirmek gerçek hızı değiştirir ancak hız devir oranını değiştirmez diye biliyorum yada şöyle söyliyim lastik çapı değiştiğinde araç 80le gider ama kadranda yine 70 yazar, yanlışmı?

kamilinal
27/02/2012, 10:19
Aracı ilk aldığımdan beri düz yolda hangi devir de ne kadar hız yaptığını gözlemliyorum..

3. vites 2000 devirde aracın hızı 50
4. vites 2000 devirde aracın hızı 70
5. vites 2000 devirde aracın hızı 90

Aracım 30000 km ye yaklaşıyor neredeyse ve senin karşılaştığın sorun hiç başıma gelmedi..En kısa sürede servise uğrayıp arabaya baktırmanı tavsiye ederim kardeş.

Kolay gelsin

punto_multijet
27/02/2012, 10:46
turboda sorun vardır...

servise gittiğinizde...

Bari siz yazmayın böyle :) Genel perf dusukluğu için sebepler ok de arkadas devir/hız oranının farklılasmasından bahsediyor ki sanzumana mekanik mudahele olmadıktan snra bunun tek sebebi baskı balatadır eger goz yanılması veya göstergenin kendisinde problem yok ise. yanlıs mıyım üstad?

cemal arslan
27/02/2012, 10:59
baskı balata bitmesinin en büyük belirtileri....

siz gaza basarsınız...motor bağırır...ama araç motordan çıkan sese göre hızlanmaz...

debriyaj pedali yukarıdan kavrar....pedali bırakınca araç ancak yürür...

SchweppeS
27/02/2012, 11:07
baskı balata bitmesinin en büyük belirtileri....

siz gaza basarsınız...motor bağırır...ama araç motordan çıkan sese göre hızlanmaz...

debriyaj pedali yukarıdan kavrar....pedali bırakınca araç ancak yürür...

Evet bunlar belirtiler

emreonur
27/02/2012, 11:13
daha önceden almak için baktırdığımız bir arabada, devir saati bozuktu. rölantideyken 0 gösteriyordu 700 - 800 göstermesi gerekirken. çalışmazken 0 değildi, daha aşağılardaydı. devir saati ya da km saati ile ilgili olabilir.

Du Hast
27/02/2012, 16:07
can hızı tekerlektenmi ölçüyor yaw? şanzıman çıkışından yada akstan değilmi? yani lastiğin çapını değiştirmek gerçek hızı değiştirir ancak hız devir oranını değiştirmez diye biliyorum yada şöyle söyliyim lastik çapı değiştiğinde araç 80le gider ama kadranda yine 70 yazar, yanlışmı?
4 tekerlekten abs sensörleri ölçüyor arabanın hızını :)
zaten abs sensörleri hızı ölçmezse abs ve esp çalışmaz. frene asıldık diyelim önler kilitledi haliyle vites kutusuda durdu akslarda abs devreye girdi ancak abs sistemi arka tekerleklerin döndüğünü algılayamayacak araç hareket etmiyorken bile frene basınca abs kendi kendine devreye girecek.
üreticilerde madem abs sensörleri hızı ölçüyor diye vites kutusuna ek sensör koymak yerine abs den hız bilgisini alıyor.

GP COSKUN
27/02/2012, 17:26
4 tekerlekten abs sensörleri ölçüyor arabanın hızını :)
zaten abs sensörleri hızı ölçmezse abs ve esp çalışmaz. frene asıldık diyelim önler kilitledi haliyle vites kutusuda durdu akslarda abs devreye girdi ancak abs sistemi arka tekerleklerin döndüğünü algılayamayacak araç hareket etmiyorken bile frene basınca abs kendi kendine devreye girecek.
üreticilerde madem abs sensörleri hızı ölçüyor diye vites kutusuna ek sensör koymak yerine abs den hız bilgisini alıyor.

can yukarıdaki yorumun yanlış
kilometre teli kilometre saatine ve şanzumandaki km dişlisine bağlıdır puntoda
ayrıca bir adet
Hız sensörü kilometre teli ile kilometre dişlisi arasına yerleştirilmiştir. Bu sensör kilometre telinin hareketinden faydalanarak “Hall” ilkesine göre dönüş hızını elektrik akımına çevirir.
Hız sensörünün çalışması için 12 Voltluk bir akım gerekir. Sistemde bulunan üçüncü bir kablo ise yol bilgisayarına sinyal taşır. Hız sensörü, yol bilgisayarına karesel voltaj nabızları şeklinde araç hızı ile bilgileri yollar. Bunların frekansı, kilometre teli hızı ile doğru orantılıdır (yaklaşık her 1metre başına beş nabız).
Yol bilgisayarı, hız sensöründen aldığı sinyallerle şu beş unsuru hesaplar:
• Anlık yakıt tüketimi,
• Ortalama yakıt tüketimi,
• Menzil (kalan yakıtla varılabilecek mesafe),
• Katedilen yol,
• Ortalama araç hızı gibi

kilometre göstergesi dijital olmayan araçlarda kilometre teli olmak zorunda saati beşka türlü çalıştıramazsın

aykut_1914
27/02/2012, 17:29
bugün daha bir dikkatli baktım 2200 gibi 70 oluyo benimde,bence sorun yoktur

sarich
27/02/2012, 21:51
baskı balata kacırdığında anormallik mutlaka fark edilir ve araç sürüş esnasında zorlanmadan da kacırma eğilimi varsa o araba zaten yürümez balata sorunu acık ve net sekilde belli olur....sert bir cukura girdiyseniz veya kızıp ön konsala bi yumruk falan attıysanız:) km saati yada devir saati kalibrasyonu bozulmuş olabilir göz yanılmasını yok sayarsak suana kadar bahsedilen hiç birşey etkilemez..

makeles
27/02/2012, 22:31
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/13195-sanziman-disli-oranlari-nasil-okunmali.html

-
belki bu konu yardımcı olur..