PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : turbo da sorun mu var?

punt0
25/02/2012, 11:49
merhaba arkadaslar benim bir sorum olacaktı
multijet 1,3 75hp aracım
km: 120.000
merak ettigim konu ise acaba turbonun ömrü bitiyormu şöyle ki benim arabanın turbosu 2000 devirden sonra devreye giriyor bu normalmi yani bir ayar falan mı yapılması gerekiyor ??

krm1983
25/02/2012, 12:09
turbo aslında hep devrede ama 1750 veya 300d/d den sonra tam doluyor

uzuncocuk
25/02/2012, 12:12
cevap cemal ustada.... :)

cemal arslan
25/02/2012, 12:21
ömrünün bittiğini nereden anladınız ??

turbo her daim devrededir...
ancak devir yükseldikçe gücü artar...

turbo basmıyorsa farklı sebepleri olabilir...

aracınıza carbon clean yaptırın... 80 lira
turbo temizliği yaptırın... 200-300 lira
maf sensörünü temizlettirin... belki para almazlar ama 5-10 lira

maf sensörünü her bakıma girdiğinizde mutlaka temizlettirin...inanın faydasını görürsünüz...tıpkı filtreler gibi bu sensörde zamanla kirlenebiliyor...

uzuncocuk
25/02/2012, 12:31
ömrünün bittiğini nereden anladınız ??

turbo her daim devrededir...
ancak devir yükseldikçe gücü artar...

turbo basmıyorsa farklı sebepleri olabilir...

aracınıza carbon clean yaptırın... 80 lira
turbo temizliği yaptırın... 200-300 lira
maf sensörünü temizlettirin... belki para almazlar ama 5-10 lira

maf sensörünü her bakıma girdiğinizde mutlaka temizlettirin...inanın faydasını görürsünüz...tıpkı filtreler gibi bu sensörde zamanla kirlenebiliyor...

usta hele su soyledıklerını bıde hdı ıcın tercume etsen:) carbon tamam anck turbo temızlıgınden kasıt ne anlayamadım... bıde bu maf sensorune hdı de ne ısım takmıslar hele bı deyıver:)

cemal arslan
25/02/2012, 12:37
üstadım...aynı...

turbo temizliğ...turbo sökülür ve içi açılarak güzelce kurumlardan temizlenir...benim web sayfamda var...oradan bakabilirsin...

yada buradan da bakabilirsiniz...

Turbo Resimleri (https://www.kilikotomotiv.com/turbo_resimleri.html)

maf sensörü. debimetre. hava akışmetresi. oksijen sensörü....hepside aynı

zor birşey değil bunu temizlemek siz bile kendiniz söker takarsınız...tek ihtiyacınız balata spreyi...

beceriniz ...tornavida açık ağız takım lokma takım vs...varsa...ve de vaktiniz varsa..turboyu bile kendiniz sökebilirsiniz..temizlersiniz...

ustalar 2-3 saatte söker temizler takar...siz sabah başlarsınız akşama bitirirsiniz...

uzuncocuk
25/02/2012, 12:45
üstadım...aynı...

turbo temizliğ...turbo sökülür ve içi açılarak güzelce kurumlardan temizlenir...benim web sayfamda var...oradan bakabilirsin...

yada buradan da bakabilirsiniz...

Turbo Resimleri (https://www.kilikotomotiv.com/turbo_resimleri.html)

maf sensörü. debimetre. hava akışmetresi. oksijen sensörü....hepside aynı

zor birşey değil bunu temizlemek siz bile kendiniz söker takarsınız...tek ihtiyacınız balata spreyi...

beceriniz ...tornavida açık ağız takım lokma takım vs...varsa...ve de vaktiniz varsa..turboyu bile kendiniz sökebilirsiniz..temizlersiniz...

ustalar 2-3 saatte söker temizler takar...siz sabah başlarsınız akşama bitirirsiniz...
usta becerı var takımda var .... ama bıktım yıllardır koca koca turbolardan... kendı aracıam el atmamaya calısıyorum ama ortam buzdan kurtuldugunda ılk ıs turboyu temızleyecegım....

GP COSKUN
25/02/2012, 14:23
aracınızın 120 bin km ye gelmesi turbonuzun ömründen yediği için mutlaka bir güç kaybına sebeb olabilecektir
bunu anlamak için bir turbocuya giderek turbo basıncınızı ölçtürün
buradan çıkacak sonuca göre cemalin de dediği gibi
sırasıyla carbon clean + temizlik gerekirse turbo sökülüp tamir takımı değiştirirsiniz

cemal arslan
25/02/2012, 14:25
önce mafı temizle....kardeş...

punt0
25/02/2012, 15:03
anladım o zaman en kısa zamanda bi turbocunun yolunu tutmak gerekiyor :(
dediginiz gibi bi gidip turbo basıncını ölçtürmek gerekiyor.
cok tesekkürler..

tayfux
25/02/2012, 15:27
normal geldi bana bittiğini buradan anlayamazsınız..

DarknessFall
25/02/2012, 16:04

:)
maf temizlemeden kasıt nedir?
nasıl temizlenir?
wd-40ımız var :)

ares666
01/06/2012, 22:24
ben aracıma karbon temizliği yaptırdım debiteresi de temizlendi ama bakımdan önce aracım 1750 2000 dd arası turboyu hissettiriken şimdi 2700 3000 hatta 3500 dd falan anca hissettiriyor acaba sebebi ne olabilir... saygılar

VHDG
01/06/2012, 22:29
cemal abi maf dediğin akışmetremi abi?hani bu hava filtresinin ordaki zımbırtımı?

cemal arslan
01/06/2012, 23:36
aynen öyle...maf sensörü ...hava akışmetresi...debimetre....aynı sensör...

hava filtresinden sonraki ilk sensör...

ancak würth'ün balata spreyi daha iyi olur....wd40 yerine onu tercih edin...

anilcan
01/06/2012, 23:58
ısLık atma yoksa pek bişi yoktur ısLık atarsa gidicidir beLLi km'Lerde turbo bakımı yapmak en doğrusu şahsen ben edirne-siLivri arası a1 yetki beLgeLi küçük araç dedikLer fiat scudo ve cıtroen jumpy araçLarLa yoLcu taşımacıLığı yapıyorum ve hergün 720 km yoL yapıyoruz turbo probLemLerini biz çok yaşıyoruz gerekLi zamanLarda doğru eLLerde bakımLarLa gayet güzeL ve uzun ömürLü oLarak kuLLanmak mümkün oLuyor orjinaL turbomu 460 binde motor yaprırken çıkardım hiç bişeyi yoktu aracımıza motor yapıLdıktan sonra 110'Luk dedikLeri turbodan taktık ve şuan 740.000 km'deyim geçen hafta ısLık sesi başLadı turbo gitti dedik ama baktık ki sapLama gevşemiş o yüzden bakımLarınızı eksik etmeyin