PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sogukken motordan ses gelmesi ?

ceb_58
20/02/2012, 17:15
Arkadaşlar malum kış ayındayız.Aracı ne zaman çalıştırsam 20 dk boyunca motor ısınana kadar tak tak diye ses geliyor.Kaputu açıp motora bakınca ses daha belirgin ve ürkütücü geliyor, korkuyorum valla bişey var diye.Hararet 90 a gelince ses gidior.Hararet 90 a gelene kadar kademe kademe ses kesiliyor ama motor tamamen ısınmadan gitmiyor..Soguktan mı acaba ?? Fire motor benimki

GP COSKUN
20/02/2012, 17:27
ses tak tak şeklinde mi
yoksa çıt çıt çıt şeklindemi ?

ceb_58
20/02/2012, 17:32
Valla tam olarak kestiremedim. İkisinin karışımı heralde.Motor tam olarak ısınınca tam rolantide çalışıyor seri şekilde ses kesiliyor.

GP COSKUN
20/02/2012, 17:35
ibrahim fıre motorda otomatik jikle devredeyken çıt çıt çıt diye bir ses duyarsın eğer senin duyduğun ses te bu şekil ise sorun yok zaten otomatik jikle devreden çıktığında ses kesilir
ama ses tak tak şeklinde ise derhal servise gidip bire ustaya göster gelmemesi gereken bir ses duyuyorsun

ceb_58
20/02/2012, 17:41
ibrahim fıre motorda otomatik jikle devredeyken çıt çıt çıt diye bir ses duyarsın eğer senin duyduğun ses te bu şekil ise sorun yok zaten otomatik jikle devreden çıktığında ses kesilir
ama ses tak tak şeklinde ise derhal servise gidip bire ustaya göster gelmemesi gereken bir ses duyuyorsun

aten aracı alalı 3 ay oluyor 112000 de peugeot plaadan expertiz raporuyla aldım.En son 111000 kmde fiat sivas oto sabır servisinde bakımları yapılmış.İşte yag filtresi akü vs değişmiş.Ayrıca daha önce hiç araç tecrübem yok ehliyeti alalı bir yıl oluyor.OTOMATİK JİGLE kış aylarında KENDİ KENDİNE Mİ çalışıyor acaba? Aracı ilk aldımızda havalar biraz sıcaktı ses felan yoktu.Soguyunca oldu ki araba 2 AYDIR garajda yatıyor. 2 haftada bir yarım saat çalıştırmaya gidiyorum sadece, yani aracı pekte kullanmadık zaten aldımız gibi duruyor.Öyle kötü bi sorun olsa bakımı eni yapılmış zaten belli olmaz mıydı serviste abi. Beni aydınlatırsan sevinirim.Zaten arka 2 amortisor miyadını doldurmuş aldım kişi dedi. Havalar ısınınca servise gidecem.Bide benim arac 2006 model bu modellerde CITY arızası oluyormuş.BELİRTİLERİ nedir belirtirseniz sevinirim .

GP COSKUN
20/02/2012, 17:46
ibrahim buradan sesi duymadan ne desem boş
sadece tarif ederek anlatmaya çalışıyorum
aracın yattığını belirtiyorsun yatan arabada her şey olabilir görmeden dinlemeden bir şey söylemek zor
sana tavsiyem bir servise yada tamireciye gidip en azından aracı dinletmen gerek
cıty arızasının bazı belirtileri vardır zaten arızalandığını anlar ve fark edersin
durduğu yerde sağa veya sola direksiyonun dönmesi
direksiyonun aşırı ağırlaşması
direksiyon arıza lambasının yanması gibi belirtiler

ceb_58
20/02/2012, 18:00
ibrahim buradan sesi duymadan ne desem boş
sadece tarif ederek anlatmaya çalışıyorum
aracın yattığını belirtiyorsun yatan arabada her şey olabilir görmeden dinlemeden bir şey söylemek zor
sana tavsiyem bir servise yada tamireciye gidip en azından aracı dinletmen gerek
cıty arızasının bazı belirtileri vardır zaten arızalandığını anlar ve fark edersin
durduğu yerde sağa veya sola direksiyonun dönmesi
direksiyonun aşırı ağırlaşması
direksiyon arıza lambasının yanması gibi belirtiler

Teşükkürler

GP COSKUN
20/02/2012, 23:05
teşekkür butonumuzu kullanabilirsiniz

ceb_58
23/05/2013, 21:00
Araç kış aylarında çalıştırınca motor ısınana kadar aşırı ses yapıyordu? Sebebini ustama sordum. Önceki yağ 10w40 olduğundan dolayı ısınana kadar ses yapar dedi. Sizce ne kadar doğruluk payı var ?