PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : amerikan park yapımı

OzzY
18/02/2012, 00:42
daha önce bi kaç yerde yazıldı ancak direk bir başlık bulamadım daha kolay bulunması açısından tekrar yazdım.

bunu yapmak için 2 yol önereceğim, her iki yoldada orjinal sinyal duylarını bozmak gerekiyor. ancak servislerden isterseniz temin edebilirsiniz kırılan farlarla beraber genelde çöpe gidiyor.
uygulamayı yaparken fotoğraf çekmedim o yüzden yalnızca yazıyla anlatacağım.

1. yol ampule lehim.
gerekli malzemeler:
2 adet çift duylu ampul
biraz kablo
havya ve lehim
yan keski

öncelikle duyun dip tarafındaki pini kırmamız gerekiyor orjinal duyumuz tek duy olduğu için oldukça büyük bir pin var. bu pinin duyun kenarına doğru devam ettiğini görebilirsiniz. duyun kenarındaki kısmı duy üzerinde kalacak şekilde kırın.

daha sonra çift duylu ampulun altındaki 2 adet pine kablo lehimleyin, bunlar +12 volt beslemedir(ampul şase kablosunu eski pininden almaya devam ediyor) birisi 21 Watt diğeri 5 Wattır. 21 Watt olan sinyal olarak çalışacak 5 watt olan park. bu 2 kabloyu lehimledikten sonra ampulu duya takabilirsiniz. az önce kırdığınız pinin yerinden kabloları dışarı çıkarın. ampulu duya oturmak için ampulun silindirik kısmındaki yukarda duran tırnağı kırmanız lazım, yan keski ile kolayce kesebilirsiniz.

artık ampul duya oturdu ve duyun dışına çıkan 2 kablomuz var, çıkan 2 kablodan sinyal için olanı kırdığınız pinin kalan kısmına lehimleyin bu kablo mümkün olduğunda kısa olsun ve dışarıya taşmasın. böylece sinyal eskisi gibi elektrik alacak ve çalışacaktır. şimdi duyu araç üzerine takabilirsiniz. duyun kenarından dışarıya bir kablo uzanmış oldu bu kabloyuda park kablosuna giden + beslemeye bağladınızda işlem tamamlanır. isterseniz farın içinden duya giden kablo üzerine isterseniz far soketine bağlayabilirsiniz.

2. yol ise hazır duy içi kullanmak.
malzemeler:
2 adet duy içi
2 adet çift duylu ampul
yan keski
yine orjinal pini yukardaki şekilde kırın. daha sonra hazır duy içini duya monte edin, kabloları aynı şekilde kırdığınız boşluktan dışarı alabilirsiniz. bu aşamada ampulu duya takıp yukarıdaki şekilde devam edebilirsiniz. şahsi fikrim lehim yapmak daha sağlıklı olacaktır. sadece ampul patlarsa lehimleri söküp yeni ampulle tekrar yapmanız gerekir.

sinyal kablosunu kırdığınız pine lehimlemek zor gelebilir isterseniz bunuda park kablosu gibi dışarı çıkarıp far soketine gelen sinyal kablosuna bağlayabilirsiniz.

not1: bu uygulamadan sonra park lambalarını iptal edebilir/led uygulaması yapabilirsiniz arıza lambası yakmaz.
not2: piyasada 20 tl civarında satılan kitler grande punto için arıza lambası yakar.

https://a1202.hizliresim.com/u/l/2u38b.jpg

krm1983
18/02/2012, 09:17
Peki bu amerikan park uygulaması muayenede sıkıntı oluyor mu?

diesel32
18/02/2012, 10:23
bende evolardaki gündüz farının hep yanmasını istiyorum bunun için ne yapılmalı peki?

not: parklar ile yanıyor ancak sisler yada farları açtığında sönüyor

OzzY
18/02/2012, 14:23
Peki bu amerikan park uygulaması muayenede sıkıntı oluyor mu?

her ne kadar tüvturk ile herşey standartlaşmış olsada uygulamada çok şey değişiyor.

kusur listesinde birebir uyan bir kusur bulamadım ancak muayeneyi yapan kişi bişeylere uydurup bırakabilir. ben geçen sene iptal ederek gitmiştim. adam bagajdaki takımları içerdeki ledleri filan görünce biraz sohbet ettik. dedim böyle bir uygulama var geçermi diye geçer heralde filan dedi :)

ancak şöyle bir durum var bu sistemi iptal edip tekrar bağlamak 2 dk sürer. parka bağladığınız kabloyu keserseniz sinyalin eskisinden bir farkı kalmaz. muayene çıkışı tekrar bağlarsınız. hiç birşeyi söküp takmaya gerek yok.

krm1983
18/02/2012, 22:02
her ne kadar tüvturk ile herşey standartlaşmış olsada uygulamada çok şey değişiyor.

kusur listesinde birebir uyan bir kusur bulamadım ancak muayeneyi yapan kişi bişeylere uydurup bırakabilir. ben geçen sene iptal ederek gitmiştim. adam bagajdaki takımları içerdeki ledleri filan görünce biraz sohbet ettik. dedim böyle bir uygulama var geçermi diye geçer heralde filan dedi :)

ancak şöyle bir durum var bu sistemi iptal edip tekrar bağlamak 2 dk sürer. parka bağladığınız kabloyu keserseniz sinyalin eskisinden bir farkı kalmaz. muayene çıkışı tekrar bağlarsınız. hiç birşeyi söküp takmaya gerek yok.

Bir de modülden bahsediliyor o farklı sanırım

OzzY
19/02/2012, 04:06
Modül tek duylu ampulun park hattından beslenerek kısık yanmasını sağlıyor. Lamba 21W, bunun 5W gibi yanmasını sağlamak için seri direnç bağlanıyor, yani 16W direnç 5W ampul harcıyor. Denemedim ancak fazla akımdan dolayı %99 uyarı lambasını yakıp elektriği keser(plaka lambasında yanlış direnç hesabı yapınca başıma geldi).

Module ilave birde röle koyularak yapılabilir ancak maliyet iyice artar. Anlattığım şekilde ilk yolla 5 tl 2. yolla 10 tl malzeme maliyeti var.

krm1983
19/02/2012, 10:56
O zaman mantıksız modül en iyisi dediğin şekilde yapılması.

selcukkuvvet
19/02/2012, 20:40
bununla ugrasmaktansa,camurluklara takılanlardan takmak daha mantıklı gelıyor bana

OzzY
19/02/2012, 21:31
bununla ugrasmaktansa,camurluklara takılanlardan takmak daha mantıklı gelıyor bana

tercih meselesi ama ben tamponu delmem kesinlikle. dönüşü yok.

takres
19/02/2012, 21:39
tercih meselesi ama ben tamponu delmem kesinlikle. dönüşü yok.

+1905...böyle çok daha güzel...

tayfux
19/02/2012, 22:01
özellikle hondacıların çok fazla yaptıkları bir olay emeğine sağlık..

Budweiser
21/02/2012, 20:25
Ozan kardeşim peki bu evodaki gündüz farlarını nasıl amerikan park yapıcaz malum bizim sinyaller altta GP gibi farda değil.

OzzY
21/02/2012, 23:43
sizin duy sistemi farklı(T20), o tipte çift duylu ampul varsa benzer şekilde uydurulur, veya direk tek duy turuncu takılır gündüz yanar sadece :)