PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tam Otomatik - Yarı Otomatik Vites ve diğerleri

Denizalp
18/02/2012, 00:18
Yaklaşık 1 haftadır Grande Punto'larla ilgileniyorum ve ikinci el bir GP arıyorum.

Daha önce çoğunlukla Tam Otomatik Vitesli araç kullandım.

Triptonik Vites'i birkaç defa gördüm ama kullanmadım, kavramlar kafamda tam netleşmiş değil.

Triptonik, anladığım kadarıyla hem otomatik (Drive) modunda kullanılıyor, hem de 1-2-3-4-5-6 şeklinde vites arttırarak (+) ve azaltarak (-) kullanılıyor.

Tam otomatik ise sadece Drive modundan ibaret, ben de hep böyle kullandım.

Easytronic, Multitronic vs. farklı tipler de var, Bunların birbirlerinden farkı nedir?

Ve daha önemli bir soru:
2006 Sonrası Benzinli ya da Dizel GP'lerde hep Yarı otomatik görüyorum. Bunlarda Tam Otomatik Yok mudur?

Saygılar...

Birkan61
18/02/2012, 00:20
Tam otomatik yoktur Grande Puntolarda. Yarı otomatik şanzumanlardır.

Teknik anlamda nasıllar bilmiyorum fakat, yarı otomatikler tam otomatiklere nazaran vites geçişleri biraz daha hissedilir seviyede.

Yarı otomatiklerde yakıt tüketimi daha düşük oluyor..

jrgakbulut
18/02/2012, 00:33
usta bende senin gibiydim valla bunda vites geçişleri birkanin dedigi gibi hissediliyor ve ayagini frenden çekince gitmiyor gaza dknman gerek ufak trafiklerde genel olarak ama anına gore vitesi artırıp alçaltabiliyorsun bide daha çok robota baglı oldugundan 1 ile 2. vites geçişleri çok değişkenlik gosteriyor çogu zaman sen ayarlamak zorunda kaliyosun ozellikle rampalarda

ZAK1980
18/02/2012, 00:36
Yarı otomatıkle ısınız olmasın forumda bır cok kullanıcı sıkayetcıydı yarı otomatıkten ya düz olsun ya tam otomatık olsun

takres
18/02/2012, 00:39
tam otomatik tavsiye ederim...

Denizalp
18/02/2012, 00:44
Beyler, doğrusu benim istediğim de Tam Otomatik kullanmak.

Şimdi biraz komik kaçacak ama, bugün, kullandığım şirket arabasının triptonik olduğunu farkettim :) Drive modundan, "+" "-" li moda geçtim, "bu ne yav" diyip, koşa koşa geri döndüm Drive'a :)

Yarı Otomatiğe alışmak benim açımdan zor.
Problemi de bol diyorsunuz.

Punto'larda Tam otomatik de yoksa...

Eyvah eyvah :)

takres
18/02/2012, 00:48
manuel tavsiye ederim :) hem daha geleneksel :D

Denizalp
18/02/2012, 00:59
tam otomatik tavsiye ederim...

manuel tavsiye ederim :) hem daha geleneksel :D

Hangisi Hocam :)

takres
18/02/2012, 01:05
manueli espri olsun diye yazdım :) ama tavsiyelerim şu yönde olur...
manuel olarak m jet punto...
tam otomatik b segmentinde i20 c segmentinde de honda civic...:)

levan34
18/02/2012, 01:14
punto dualogic viteste en sevdiğim + lar

1- durduğun zaman devamlı frene basmana gerek yok,ayağını frenden çek,araç öne gitmiyor
2- hillholder süper çalışıyor,geri kaydırma yok.
3- vites,istediğin zaman elle müdahaleye izin veriyor
4- geçişleri sessiz ve yeterince hızlı,hissettirmiyor,sarsmıyor
5- arıza çıkartmadı,çıkartırsa garantisi var.umrumda bile değil.
6- dualogic den sonra asla manuel araba almam.vites hamallık.

Denizalp
18/02/2012, 01:29
punto dualogic viteste en sevdiğim + lar

1- durduğun zaman devamlı frene basmana gerek yok,ayağını frenden çek,araç öne gitmiyor
2- hillholder süper çalışıyor,geri kaydırma yok.
3- vites,istediğin zaman elle müdahaleye izin veriyor
4- geçişleri sessiz ve yeterince hızlı,hissettirmiyor,sarsmıyor
5- arıza çıkartmadı,çıkartırsa garantisi var.umrumda bile değil.
6- dualogic den sonra asla manuel araba almam.vites hamallık.

Hocam Dualogic tam olarak nedir, anlatır mısın?

Triptonic, Easytronic, Multitronic'ten sonra Dualogic'i duydum, gerçekten kafam karıştı iyice :)

Du Hast
18/02/2012, 01:34
- tam otomatik vites kutularında manuel olarak vites artırma ya da düşürme özelliği olabilir, olmayada bilir. en sorunsuz ve konforlusu sayılır. ancak fazla yakıt tüketimi ve performansı törpülemesiyle tanınırlar.

- duallogic, multimod, easytronic gibi vitesler manuel vites kutularının robotize olarak otomatik hale getirilmiş halidir. yani sizin yerinize debriyaja basar vitesi atar. yine vites yükseltme veya düşürme seçenekleri mevcuttur. konfor vasattır, vites geçişi yavaştır, kalabalık trafikte vites robotu ısınıp hata verebilir.

- multironic vites kutusu ise audi deki cvt sisteminin adıdır. bence dünya üzerindeki tasarlanmış en iyi vites kutusudur. sonsuz dişli kombinasyonu iki tane koni kasnağın birbirine zincir vasıtası ile zincirin konumu değiştirilerek elde edilir. bu viteste kademenin ne işi var diyebilirsiniz ancak üreticiler bunlarıda manuel olarak kombine etme fırsatı sunuyorlar.

- son zamanlarda iyice moda olan çift kavramalı vites kutularıda çok iyidir. dsg, powershift, edc gibi. bu vites kutularında 2 tane balata vardır. siz 1. vitesle kalkış yapınca 2. vites hazır tutulur ve zamanı gelince 2. balata kavrama yaparak çok çok hızlı bir vites geçişi sağlar. 2. vitesteyken 3. vites hazır tutulur v.s.
her güzel sistemin kötü yanı olduğu gibi bununda vardır. fazla torka gelmez, daha hasastır.

multitronic (cvt) çalışma mantığı
https://www.youtube.com/watch?v=MhFK5gfAGpM

uzuncocuk
18/02/2012, 02:19
neden tam otomatık deyınce honda ılk akla gelen marka....????? honda normalde japonların ıcınde ılk sırada degıl ama otomatık denınce ne hıkmetse hep ılk sırada

takres
18/02/2012, 02:56
neden tam otomatık deyınce honda ılk akla gelen marka....????? honda normalde japonların ıcınde ılk sırada degıl ama otomatık denınce ne hıkmetse hep ılk sırada

kendi adıma cevaplayayım honda civic kullanıyorum çünkü :)

celenlee
18/02/2012, 08:58
Hillholder(Yokuş kalkış desteği) bulunan Dualogic araçlar kullanım rahatlığı açısından otomatik araçlar gibidir. Ama memnun olan sayısı kadar memnun kalmayan vardır.

En azından benim kullandığım araç otomatik vites rahatlığında :) Çok şükür ne vites geçişi hissediyorum, ne de bir sallantı.(Sadece uzun süre trafikte kaldıktan sonra/ Baskı Balata çook ısınınca kalkışlarda hafif sallıyor.)

Otomatik vites tecrübem, Hyundai Getz ve Punto Dualogic ile sınırlı ama ikisi arasında nerdeyse hiçbir fark hissetmedim şimdiye kadar. İnşallah da hissetmem :)

tonymontana
18/02/2012, 09:11
En bariz farkı, kavramasıdır. Tam otomatik vites kutularında debriyaj görevini gören pompa ve türbin çarkları vardır. Bunların içindeki sıvı sayesinde motor devri vites kutusuna aktarılır. Motor pompa çarkını çevirir,onun dönmesiyle hareket kazanan hidrolik türbin kanatlarına çarpar ve türbini çevirmeye başlar. Türbin direkt olarak vites kutusuna bağlıdır. Aradaki bağlantı sebebiyle yarı otomatik vites kutularına göre vites geçişlerini hissetmezisiniz. Çoğu zaman dişli sistemi de değişiktir. yarı otomatik vitesi kutuları manuel vites kutularına benzerken (dişli dizilimi olarak) tam otomatikler genelde planet dişli distemini kullanırlar.

Çift kavramalarda ise biri faalken diğer kavrama vites değiştirmek için hazır konumda olduğu ve bu sıra ile gerçekleştiği için daha başarılı ve sarsıntısız bir vites geçişi gerçekleşir.

Gorky
18/02/2012, 09:57
Hocam Dualogic tam olarak nedir, anlatır mısın?

Triptonic, Easytronic, Multitronic'ten sonra Dualogic'i duydum, gerçekten kafam karıştı iyice :)

Triptonic, Easytronic, Multitronic, Dualogic .. Bunların hepsi yarı otomatik vitesler zaten. Sanırım sadece mekanizmaları , çalışma prensipleri farklı :)

celenlee
18/02/2012, 10:42
Triptonic, Easytronic, Multitronic, Dualogic .. Bunların hepsi yarı otomatik vitesler zaten. Sanırım sadece mekanizmaları , çalışma prensipleri farklı :)

Küçük bir düzeltme ;) Yukarda da "Can" arkadaşımız zaten ayrıntılı yazmış:

Triptonic,Easytronic,Multimode,Dualogic viteslerin mekanizmaları veçalışma prensipleri aynı. Sadece MARKA/ÜRETİCİ leri farklı.
Yani:Tek kavramalı(Tek balatalı) motorize/robotize şanzıman.

Multitronic,CVT dediğimiz sistemler, Kayışlı/sürekli/ konik şanzımanlar.

EDC,DSG,Povershift Çift kavramalı(Çift balatalı) motorize/robotize şanzıman.

tonymontana
18/02/2012, 11:32
Küçük bir düzeltme ;) Yukarda da "Can" arkadaşımız zaten ayrıntılı yazmış:

Triptonic,Easytronic,Multimode,Dualogic viteslerin mekanizmaları veçalışma prensipleri aynı. Sadece MARKA/ÜRETİCİ leri farklı.
Yani:Tek kavramalı(Tek balatalı) motorize/robotize şanzıman.

Multitronic,CVT dediğimiz sistemler, Kayışlı/sürekli/ konik şanzımanlar.

EDC,DSG,Povershift Çift kavramalı(Çift balatalı) motorize/robotize şanzıman.

Ufacık bir düzeltme de benden olsun:) Triptonic değil tiptronic

celenlee
18/02/2012, 11:45
Ufacık bir düzeltme de benden olsun:) Triptonic değil tiptronic
Eyvallah bu da malum "egzoz" gibi bişi piyasada :)

comanchee
18/02/2012, 12:55
- tam otomatik vites kutularında manuel olarak vites artırma ya da düşürme özelliği olabilir, olmayada bilir. en sorunsuz ve konforlusu sayılır. ancak fazla yakıt tüketimi ve performansı törpülemesiyle tanınırlar.

- duallogic, multimod, easytronic gibi vitesler manuel vites kutularının robotize olarak otomatik hale getirilmiş halidir. yani sizin yerinize debriyaja basar vitesi atar. yine vites yükseltme veya düşürme seçenekleri mevcuttur. konfor vasattır, vites geçişi yavaştır, kalabalık trafikte vites robotu ısınıp hata verebilir.

- multironic vites kutusu ise audi deki cvt sisteminin adıdır. bence dünya üzerindeki tasarlanmış en iyi vites kutusudur. sonsuz dişli kombinasyonu iki tane koni kasnağın birbirine zincir vasıtası ile zincirin konumu değiştirilerek elde edilir. bu viteste kademenin ne işi var diyebilirsiniz ancak üreticiler bunlarıda manuel olarak kombine etme fırsatı sunuyorlar.

- son zamanlarda iyice moda olan çift kavramalı vites kutularıda çok iyidir. dsg, powershift, edc gibi. bu vites kutularında 2 tane balata vardır. siz 1. vitesle kalkış yapınca 2. vites hazır tutulur ve zamanı gelince 2. balata kavrama yaparak çok çok hızlı bir vites geçişi sağlar. 2. vitesteyken 3. vites hazır tutulur v.s.
her güzel sistemin kötü yanı olduğu gibi bununda vardır. fazla torka gelmez, daha hasastır.

multitronic (cvt) çalışma mantığı
CVT explained - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=MhFK5gfAGpM)

1-CVT şanzumanların yüksek torklu motorlar ile sıkıntısı var
2-klasik yağ basıncı ile çalışan Tork Konvertörlü araçlarda ise tekerleklere giden güçte bayağı bir kayıp oluyor.(1,4 98 Hp 16v clio II Faz II aracım tork konvertörlü idi bu sistemi çok inceledim.)
3-Fıat grubuda alfalarda TCT adlı çift kavrama sistem var.
Fiat Auto TCT - Twin Clutch Technology (by www.caroto.gr) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=v6PQyfCUt_k)

Alfa Romeo MiTo TCT Shifts - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Bgs3_lYiwhQ)

GP COSKUN
18/02/2012, 13:40

bende honda kullanıyorum

tek kavramalı sistemler arasında sınıfında en sorunsuz şanzuman
kullanım sırasında ki sessiz ve konforlu vites geçişleri kullanıcılara cazip te gelmekte bu yüzden otomatik denince honda yı es geçmek olmaz

celenlee
18/02/2012, 13:47
bende honda kullanıyorum

tek kavramalı sistemler arasında sınıfında en sorunsuz şanzuman
kullanım sırasında ki sessiz ve konforlu vites geçişleri kullanıcılara cazip te gelmekte bu yüzden otomatik denince honda yı es geçmek olmaz

Tek kavrama derken?
Hondanın Otomatik vitesleri tork konvertörlü hidrolik şanzıman değil mi?

GP COSKUN
18/02/2012, 13:55
Tek kavrama derken?
Hondanın Otomatik vitesleri tork konvertörlü hidrolik şanzıman değil mi?

doğrudur
bu sistemler tek yönlü kavaramaya sahiptirler
cıvıc hatcback ve jazzlarda hidrolik robotlu sistem var ve bunlar tek kavramalı
adına cvt diyorlar yanılmıyorsam
toyotoda aynı şekilde

srkaradag
18/02/2012, 14:25
1-Yarı otomatik tek kavrama şanzumanlarda fransız ve italyanlar başarılı alt vites geçişleri hissedilsede alıştıktan sonra kullanımı zevkli çok kaçan az yakan araçlar.büyük c-d sınıfı araçlarda ısınma sorunu olabiliyor,(örn pejo508,corolla,auris), toyota ısrarla hilholder koymuyor anlamak mümkün değil ,hondanın i-shiftinden kimse bahsetmemiş evlere şenlik bir vites kutusu, japonlar bu tek-çift kavrama şanzuman işinde başarılı değiller kurtuluşlar çok eski bir teknolojinin kayış yerine zincirle modifiye edilmesiyle ortaya çıkan CVT şanzuman oldu
2- CVT tekniği anlatılmış bir dönem ford dizel focuslarda kullanmış ve ciddi sıkıntılar yaşamış ve tamamen piyasadan kaldırmış, japonlarda son dönemde 2000lerin başında kullanıp bıraktıkları teknolojiye tekrar tutundu, yeni yaris,yeni jazz, quashquai,subaru....Arkadaşın jazz ını kullandım vites geçişi diye bir şey yok elektrikli araba gibi, ancak yakıt tüketimi bizim araçlar kadar az değil ve yüksek torklu dizel arabalara takılamıyor.ancak benzinli otomatik için ideal bir vites
3-klasik tork konvertörlü otomatik araçlar benzinliside dizelide çok yakıyor.(örnek:Hyundai kia dizellerinde şehir içi 9litrelerde geziyor, benzinli opel corsa 1.4 şehir içi 10-12lt forumlarda mevcut).bence bu vites benzinli-LPG dönüşümü yapılmış araçlar için ideal
4-çift kavramalı alman DSG,Powershift,fransız EDC,fiat-chrysler ortak yapımı TCT
en popüler vites çeşitleri, ancak arıza yaptıklarında çok masraflı deniyor, ancak wolksvagen çoğu zaman garantisi dolsa bile iyi niyet garantisiyle müşterisini mağdur etmiyor, renaultta EDC daha yeni olduğu için sorun olduğunda hemen müdahale ediyor, ford yeni çıkardı bakalım hayırlısı.Fiat bu vitesi alfalarda ve 2013 yılında kuzey amerikaya ürettiği C-D sınıfı modellerde kullanacağını açıklamış taa 2010da(Fiat TCT Dual-Clutch Gearbox Coming to U.S. First,).Guiletta tct kullanıcıları şehir içi yoğn trafikte 9-10 litreleri pek fazla aşmadıklarını yazıyorlar forumlarda bence başarılı.TCTli yeni bravo çıkana kadar ben c veya d segmenti DSG,EDC ve Powershift başka bir araç almış olurum büyük ihtimalle.
son