PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS devreye girip çıktıktan sonra oluşan ses.

makeles
17/02/2012, 21:48
frene absyi devreye sokacak kadar basıp tekrar bıraktığımda oluşan bir ses bu
sanki pan.pann.pann.pan şeklinde ritmik 8-10 defa vuruş oluyor.
geçenlerde karlı yoldan inerken çok rahatsız etti. başka sıkıntı yok gibi.

merakım ilerde ne sorun çıkartabilir?

o sesi ilk duyduğumda 70km/h hızla birden durma zorunda kaldığımda ve ayağım frene basılı iken olmuştu. üstünde 30bin km geçmiştir.

abs pompası olabilir mi? böyle ses yapar mı? değişmeli mi?
bir yerlerde boşluk olabilir mi?

yarın servise gitme ihtimalim var.
ön araştırma yapıyorum. yorumlarınızı bekliyorum.

shellcininabisi
17/02/2012, 22:01
hocam bildiği kadarıyla ABS de frene belli bir hızda basılınca dediğin sesi yapıyor. aniden pompaladığı için sanki arabada bir zincir kopmuş gibi bir ses geliyor. ve her zaman bu sesi yapacak ABS Sisteminin özelliği dolayısıyla.

bir sorun olmadığını ve normal olduğunu söyleyebilirim ben.

şöyle bir kaç alıntıyla anlatmaya da çalışayım...

ABS nasıl çalışır?

Sürücü dört-tekerlek ABS 'li bir taşıtın fren pedalına sertçe bastığında, sistem otomatik olarak fren basıncını dört tekerlekte düzenleyerek, tekerlek kilitlenmesini önlemek üzere her tekerleğin fren basıncını bağımsız olarak ayarlar. ABS, frenleri saniyede 18 defa kadar pompalayarak, sürücülere belirli ölçüde yönlendirme yeteneği kazandırmaktadır.

ABS'nin çalıştığı nasıl anlaşılır?

ABS'lerin çoğunda sistemin etkin hale gelmesi sürücü tarafından anlaşılabilmektedir. Sürücü mekanik bir ses duyar ve bazı basınç dalgalanmalarını veya fren pedalının sertliğinin daha da arttığını hisseder. Gürültü işitildiğinde veya basınç dalgalanmaları hissedildiğinde, ayağın fren pedalında tutulması önemlidir. Sert basınç uygulamasına devam edilmelidir.

(alıntıdır.)

tonymontana
17/02/2012, 22:13
emrah'ın söylediğine ek olarak o duyduğunun ses ve hissettiğiniz vibrasyon, tekerleğinizin bloke olmamasını sağlayan valflerin açılıp kapanmasından kaynaklanıyor.

makeles
17/02/2012, 23:46
arkadaşlar sanırım ben yanlış anlattım.
absnin normal çalışma prensibini çalışırken çıkardığı mekanik sesleri nasıl kullanılması gerektiğini bilen birisi olarak tekrar anlatmaya çalışayım.

saniyede 18 defa ya da daha fazla pompalar evet.
bu esnada frende sesler titreşimler oluşur evet.
vs.vs.

dikkati çekmek istediğim,
abs devreden çıktığında bu pompa sesini bir süre daha duymak normal midir?

başka abs li araçlarda aynı şartlarda bu şiddette neden duymuyorum?

tekrar tarif edeyim..
frene bastınız abs devreye girdi.
katır kutur patır putur ses yaptı pompaladı vesaire.. tamam.
işte tam o sırada frenden ayağınızı çektiniz ve dan.dannn.dann.dann.dannn.dan şeklinde bir ses.
yani pompalama devam ediyor ve bunun sesini şiddetli bir şekilde duymaya devam ediyorsunuz. derinden çınlıyor (danlıyor) =)

başka bir örnekle daha anlatayım.
rampayı fren yaparak iniyorsunuz diyelim.
rampanın ortasında bir kasis ve ön teker tam kasisi geçerken abs devreye giriyor sonra o ritmik vuruş sesi nerdeyse 1 saniye kadar..
anlatabildim mi?

bir yere kadar normal ama sesin şiddeti arada bir tedirgin ediyor.

IVAA
18/02/2012, 08:53
Normal normal bende de aynısı ABS devreye giriyor frene basmayı bırakıyorum ama arkadan o ses 1-2 saniye daha devam ediyor. korkulacak bişi yok.

makeles
18/02/2012, 13:37
hmmm... yine de göstertirivereyim ben bi servise.. =)