PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı menzil hesaplaması sürekli değişiyor

cemyk
15/02/2012, 09:31
aracımda yol bilgisayarı ekranında sürekli menzil bölümü acık. daha önceleri çok gerçekci olarak gösteriyordu ve çok sık değişmiyordu. ama son 1 aydır. surekli değişiyor. durunca bile değişiyor. bir 300 km yazıyor bir 120 km yazıyor. yani aracın kullanımına göre çok hızlı tepki veriyor. sizce bu sorunun kaynağı nedir. nasıl düzeltebiliriz.

Ziyaretci037
15/02/2012, 10:26
Bu bir sorun değil,bütün arabalarda olan bişey.

Bunun sebebide aracın o anki tükettiği yakıt durumuna göre hesap yapması,bu yüzdende sürekli değişebiliyo..

GP COSKUN
15/02/2012, 10:40
cemyol bilgisayarın 6 saniyede bir verileri güncelleyerek hesaplama yapar
bu yüzden anlık tüketimin bir çok etken sayesinde sıkça değişebilir
mesala hava sıcaklığı rampa çıkman inmen dur kalk yapman rolantide çalıştırman
tam gaz vermen klimayı açman gibi bir çok faktör bunda etkili olur
sıkıntı yaratacak bir durum değil merak etme

jrgakbulut
15/02/2012, 11:40
aracımda yol bilgisayarı ekranında sürekli menzil bölümü acık. daha önceleri çok gerçekci olarak gösteriyordu ve çok sık değişmiyordu. ama son 1 aydır. surekli değişiyor. durunca bile değişiyor. bir 300 km yazıyor bir 120 km yazıyor. yani aracın kullanımına göre çok hızlı tepki veriyor. sizce bu sorunun kaynağı nedir. nasıl düzeltebiliriz.

kesinlikle katılıyorum bu arabanin en kotu yonlerinden biri daha onceki araçlarimin hepsi teker teker duserdi kmyi bi bunda bole gordum bi 400 yaziyo 300 e dusuyo ne kadar hırçın kullanabilirsin ki :D 100 km brden dussun

cemyk
16/02/2012, 09:36
cevaplar için teşekkürler. fakat aracı 1,5 yıldır kullanıyorum hiç bu şekilde değişmiyordu. önceleri yavaş yavaş düştüğünü görebiliyordum. ama şimdi bi kararsız araç : )) 300 mü gider 500 mü gider bilemiyor gibi. 200 km derken 1 dk sonra hiçbirşey göstermeyebiliyor. yanı menzil hesabına güvenmiyorum artık.

emre dersiniz¿
16/02/2012, 22:51
cem aynı sıkıntı aralık ayından beri bendede var. 1 yıl önce sıfır aldığım dizel gp 10.000 bakım sonrası dediğin gibi çeyrek depodan kırmızı ışıkta dururken 90 km gösterdi hemen ardından 5 dk. sonra otobana çıkıp 150 km hızda 245 gösterdi. bu 5 dk içersinden tutarsız onlarca sonuç daha gösterdi.

bakımdan olduğunu düşünüp umursamadım daha sonra servise gidip yol bilgisayar fotolarını gösterdim. ve durumun normal olduğunu söylediler. bilgisayara bağladılar falan hiç bişey çıkmadı.

yani onlara göre sorun yok. ama 1 yıldır böyle değildide neden böyle oldu değimde mantıklı cevap verebilen 1 tane servis danışmanı çıkmadı. :)

özet olarak sinir bozuyor göz takıldıkça bu sebeple yol bilgisayarını menzilde değil farklı bişeyde kullan :)

GP COSKUN
16/02/2012, 23:07
cem aynı sıkıntı aralık ayından beri bendede var. 1 yıl önce sıfır aldığım dizel gp 10.000 bakım sonrası dediğin gibi çeyrek depodan kırmızı ışıkta dururken 90 km gösterdi hemen ardından 5 dk. sonra otobana çıkıp 150 km hızda 245 gösterdi. bu 5 dk içersinden tutarsız onlarca sonuç daha gösterdi.

bakımdan olduğunu düşünüp umursamadım daha sonra servise gidip yol bilgisayar fotolarını gösterdim. ve durumun normal olduğunu söylediler. bilgisayara bağladılar falan hiç bişey çıkmadı.

yani onlara göre sorun yok. ama 1 yıldır böyle değildide neden böyle oldu değimde mantıklı cevap verebilen 1 tane servis danışmanı çıkmadı. :)

özet olarak sinir bozuyor göz takıldıkça bu sebeple yol bilgisayarını menzilde değil farklı bişeyde kullan :)

şimdi elimden geldiğince bir daha anlatmaya izah etmeye çalışayım

öncelikle menzil hesaplaması nasıl yapılır onu bilmeliyiz
ecu her 6 saniyede bir verileri toplar ve yol bilgisayarına gönderir
yol bilgisayarıda o andaki yakıt miktarını aracın anlık tüketimini ve ortalama tüketimini göz önünde bulundurarak hesaplama yapar ve menzil ekranında sonucu gösterir

sizin verdiğiniz örneğe gelirsek ışıklarda durduğunuzu söylüyorsunuz tahminim o anda şehir içinde düşük hızla ilerlediğiniz içinide anlık tüketiminiz 7-8 litreler civarında idi deponuzda da atıyorum 7 litre yakıtınız vardı yol bilgisayarınız buna göre bir hesaplama yaparak size 90 km olarak bir menzil gösterdi daha sonra bir kaç dakika içinde ana yola çıkıp hızınız artıdınız 140-150 km ile ilerlemeye başlayarak belkide yolun bir bölümü armpa aşağı olduğu için anlık tüketiminiz 4 litrelere felan düştü bu esnada yol bilgisayarına gelen veriler güncellendi yeni hesaplamaya göre o anki tüketiminize göre menziliniz 240 km ye çıktı
bu sizin yol bilgisayarınızın bozuk olmadığını aksine devamlı tüketiminize göre yol koşullarına göre anlık hesaplamalar yaparak menzilinizi hesapladığını gösterir
umarım anlatabilmişimdir

onn.off
16/02/2012, 23:46
şimdi elimden geldiğince bir daha anlatmaya izah etmeye çalışayım

öncelikle menzil hesaplaması nasıl yapılır onu bilmeliyiz
ecu her 6 saniyede bir verileri toplar ve yol bilgisayarına gönderir
yol bilgisayarıda o andaki yakıt miktarını aracın anlık tüketimini göz önünde bulundurarak hesaplama yapar ve menzil ekranında sonucu gösterir

sizin verdiğiniz örneğe gelirsek ışıklarda durduğunuzu söylüyorsunuz tahminim o anda şehir içinde düşük hızla ilerlediğiniz içinide anlık tüketiminiz 7-8 litreler civarında idi deponuzda da atıyorum 7 litre yakıtınız vardı yol bilgisayarınız buna göre bir hesaplama yaparak size 90 km olarak bir menzil gösterdi daha sonra bir kaç dakika içinde ana yola çıkıp hızınız artıdınız 140-150 km ile ilerlemeye başlayarak belkide yolun bir bölümü armpa aşağı olduğu için anlık tüketiminiz 4 litrelere felan düştü bu esnada yol bilgisayarına gelen veriler güncellendi yeni hesaplamaya göre o anki tüketiminize göre menziliniz 240 km ye çıktı
bu sizin yol bilgisayarınızın bozuk olmadığını aksine devamlı tüketiminize göre yol koşullarına göre anlık hesaplamalar yaparak menzilinizi hesapladığını gösterir
umarım anlatabilmişimdir

bu değerli bilgi için çok teşekkürler

shams
17/02/2012, 00:18
benim de bir görüşüm var bu menzil hakkında. Bilgileri sıfırladıktan sonra, ortalama yakıt tüketimi(anlık değil) de sıfırlanıyor ve siz yeniden tüm verileri sıfırlayana kadar kullanımınızın ortalamasını gösteriyor. Aracın hararet göstergesi normal değerleri göstermeye başladığında yapılan hesap en doğru hesap. Örneğin menzil ortalama tüketimim 6.6 iken hep 600km iken, ortalama tüketimim 6.5 e düştüğünde 660 gibi bi değere çıkıyor (rakamları attım tamamen)

Ben olayın ortalama yakıt tüketim değerinde bittiğini düşünüyorum gözlemlerimle. Çünkü aracı 1. viteste 4 bin devirde bir dakika kadar kullanırsanız size menzil olarak 50km göstermesi gerekir ki böyle bir şey yapmıyor aracınız dikkat edin.

celenlee
17/02/2012, 09:26
6 saniyede bir güncelleme olayı iyi de.Anlık tüketime göre Menzil hesabı süper saçma bişi!

Son 2-3dk hatta son max5 daki ortalama yakıta göre hesap etmeli ki sağlıklı bir veri olsun. Yani bunu anlık tüketime göre ayarlayan mühendislere helal olsun!

GP COSKUN
17/02/2012, 09:33
yok yok yanlış anladınız arkadaşlar bende eksik yazmışım zaten
hem anlık tüketimi hemde ortalama tüketimi hesabın içine katıyor yol bilgisayarı
bu şekilde en doğru veriyi vermek üzere hesaplama yapıyor
benim mesajımda gözümden kaçmış tekrar düzeltme yapalım

menzil hesaplama = depodaki yakıt miktarı / anlık ve ortalama tüketim

clax22
17/02/2012, 10:03
cevaplar için teşekkürler. fakat aracı 1,5 yıldır kullanıyorum hiç bu şekilde değişmiyordu. önceleri yavaş yavaş düştüğünü görebiliyordum. ama şimdi bi kararsız araç : )) 300 mü gider 500 mü gider bilemiyor gibi. 200 km derken 1 dk sonra hiçbirşey göstermeyebiliyor. yanı menzil hesabına güvenmiyorum artık.

benim aracımdada sizi söylediğiniz gibi oluyordu taaki bir gün birkaç işlem için akü kutup başları sökülene kadar tekrar aküyü bagladığımızda yol bilgisayarı sıfırlanmıştı ve eskisi gibi olmuştu artık çok sık aralıklarla saçma sapan menzil göstermiyor sizde bir deneyin isterseniz

blackpunt006
13/01/2013, 15:48
Merhabalar, menzilin sürekli değişmesi gerçekten çok saçma bir durum. bugün yola çıkarken 150 km gösteriyordu eve geldim 290 km oldu. babamda megane 2 var depoyu doldurduktan sonra 900 km gösteriyosa normal bir şekilde azalıyor. puntoda böyle olması kötü bir özellik olmuş

adrentos
13/01/2013, 15:55
puntolarda menzil hesabı bu şekilde anlık tüketime göre hesaplıyor

örneğin 150 km gider diyor bayır aşağı olan bir yerde 1-2 km gidiyorum bakıyorum 400 km gider yazıyor.
clioda kullanmaktayım onda bu şekilde değil 150 yazıyorsa bayır aşağı gittiğimde aynı yolda 150 de kalıyor yada 149 yazıyor gaza aşırı derecede fazla yüklendiğimde 149 148 şeklinde iniyor

blackpunt006
13/01/2013, 16:00
anlık tüketime göre hesaplaması başarılı olmamış

celenlee
13/01/2013, 16:31
Aslında tam olarak anlık tüketime göre hesaplıyor denemez.

Muhtemelen son 1-2 dakikalık sürüşünüzn ortalamasına göre hesaplıyor ve ona göre menzili güncelliyor.

Özellikle denedim, dip gaz yapar yapmaz menzil azalmıyor..
Dipgaz bir süre gittikten (1kaç dakika) sonra menzil değişiyor.

Yani anlık tüketime göre değil de, farklı bir konseptten bahsedebiliriz :)
yani:
"ANLIK ORTALAMA TÜKETİM" son 1-2 dakikadaki ortalama.