PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EGR temizliği

vvkaymak
14/02/2012, 21:49
Merhaba Arkadaşlar
Arabamın yakıt tüketimi yükseldi ve çekişte yavaş yavaş düşmeye başlamıştı.
servise götürdüm egr ihbarı vardı resetledi tekrar ihbar geldi temizlenmesi gerek var dediler arabayı serviste bırakıp gittim. Akşam üstü geldim bir tur atalım dedim ve çıktık egr temizliği bu kadarmı fark eder başka bir ara gibi oldu gaza verdiği tepkiler müthiş değişti. bir temizlikten sonra bu kadar fark ederse iptal ettimmi nasıl olacağını tahmin edemiyorum arkadaşlar nasıl iptal edeceğiz bu egr yi.

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:08
programdan kapatılacak mekanik yolla kapatılması zor mehmet gazihan forumdan chip firması yapıyor geçen izmir ve manisadaydı

sizin aracınızın km si kaç ki egr valfi temizlik istesin ya da kötü yakıt kullanıyosunuz t*ermodan mı alıyosunuz yakıtı

oz.frkn
14/02/2012, 22:47
egr iptali aracın daha fazla yakıt yakmasına sebep olmaz mı.

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:51
egr iptali şöyle söyleyeyim yanmamıiş yakıtı motora tekrar yaktırıyo ama çok fazla birşey farkettirmez katalizör iptal etseniz belki yakıt çok artar ama egrde öyle Egr aldığınız yakıt kaliteli değilse motorunuza kurum bağlatmadan zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz.Opellerde hep sorun çıkartıyor.

Doblo Albea Paliolarda 1.3 multijetlerde orjinalden yok.
2004 Punto Mk2 iptal olmasına rağmen
1.9 jtdlerin çogunda fabrikasyon iptal
aslında bende iptal ettrcem ama şimdilk sorunum yok ama belli olmaz

kubilai
15/02/2012, 00:42
egr'nin tıkalı olduğunu nasıl anlarız ?

lektonstar17
15/02/2012, 13:27
egr kontrolünü ve temizliğini kendimiz yapabilirmiyiz

Misafir047
15/02/2012, 13:53
peki egr nin amacı nedir iptal etmelimiyiz sizce arkadaşlar

Du Hast
15/02/2012, 14:48
egr iptali şöyle söyleyeyim yanmamıiş yakıtı motora tekrar yaktırıyo ama çok fazla birşey farkettirmez katalizör iptal etseniz belki yakıt çok artar ama egrde öyle Egr aldığınız yakıt kaliteli değilse motorunuza kurum bağlatmadan zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz.Opellerde hep sorun çıkartıyor.

Doblo Albea Paliolarda 1.3 multijetlerde orjinalden yok.
2004 Punto Mk2 iptal olmasına rağmen
1.9 jtdlerin çogunda fabrikasyon iptal
aslında bende iptal ettrcem ama şimdilk sorunum yok ama belli olmaz
abim bizimkilerde de iptal oluyor. giriş yerine uygun şim kestirip takılabiliyor

Misafir047
15/02/2012, 14:53
coşkun yorum yaparsa çok sevinirim

yildiray
15/02/2012, 15:08
Evet arkadaşlar egr temizliği ne kadar süre ile yapılmalı veya periyodik bakımlarda bunlar yapılıyormu bunlar hakkındada bilgi verirseniz seviniriz....

Gokdeniz34
15/02/2012, 15:12
Grande puntolarda varmi bu denen Egr
Aracım 2007 1.3 dizel

Sent from my iPhone using

kubilai
15/02/2012, 16:11
Egr çiğ atma olayının önüne geçmek için var euro 4 emisyon normuna sahip dizel araçlarda var. yanmayan mazotu tekrar döndürüyo ama bu sırada bir miktar egzoz gazı da beraberinde geliyor tabi doğal sonuç olarak kurumlanma oluyor. İptali söz konusu fakat işte ecudanda iptal etmek gerekir diyorlar falan çok anlamadım. Tavsiye üzerine 5000 km 'de bir hava filtresi değiştiriyorum yakıtı da sürekli total excellium euro dizel alıyorum umarm tıkanmaz :)

lektonstar17
15/02/2012, 16:55
Egr çiğ atma olayının önüne geçmek için var euro 4 emisyon normuna sahip dizel araçlarda var. yanmayan mazotu tekrar döndürüyo ama bu sırada bir miktar egzoz gazı da beraberinde geliyor tabi doğal sonuç olarak kurumlanma oluyor. İptali söz konusu fakat işte ecudanda iptal etmek gerekir diyorlar falan çok anlamadım. Tavsiye üzerine 5000 km 'de bir hava filtresi değiştiriyorum yakıtı da sürekli total excellium euro dizel alıyorum umarm tıkanmaz :)

neden total excelium ?

kubilai
15/02/2012, 18:42
En temizi o diye biliyorum.

lektonstar17
15/02/2012, 19:33
En temizi o diye biliyorum.

Eğer gerçektende öyleyse bende ordan alırım.Bu excelium konusunda detaylı bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

vvkaymak
15/02/2012, 23:44
egr nin görevi okuduğum kadarı ile yanma odasında oluşan sıcaklık nekadar yüksek ile çevreye zararlı gaz okadar çok ortaya çıkıyor. Egr ile yanma odasının sıcaklığını düşürmek için eksoz çıkışıdan çıkan gazlardan bir parça yanma odası geri dööndürerek yanma odasında yanma şidderini düşürüp sıcaklığı birazdaha aşağı çekmek, bunun sonucunda kötü yanma ve daha düşük emisyon değerleri elde ediliyor. Fakat bunun kötü bir yanı var motor performansını düşürüyor, yakıtı arttırıyor ve kurumlanmaya sebep oluyor.

emrgnc
16/02/2012, 00:03
resimle egr temizliğini anlatıcak ya da havalar düzelince ankaradan bana yardım edecek olan var mı?

AYTEK AYDIN
16/02/2012, 11:24
ben 120.000 bakımı için önümüzdeki hafta sanayideyim bu egr olayını ustam ile görüşeceğim.

Misafir047
16/02/2012, 13:12
arkadaşlar bu konu önemli eğer yakıtı artırıyor ve performansı düşürüyorsa bende iptal ettirmeyi düşünüyorum

Misafir047
16/02/2012, 16:50
EGR yakıt tüketimini kötüleştirmektedir. Yabancı yerli makalelerde deney sonuçlarına bakarak bunu görebilirsiniz.

Motor tasarımı yapan bir şirkette 2 yıl kadar çalıştım. EGR oranı arttıkça aracın yakıt tüketimi artmaktaydı. Hatta motor ömrüde kısalmaktadır. EGR birtek emisyonları düşürmeye yarar. Kanuni zorunluluklardan dolayı ( 2005/55/EC ) üreticiler buna mecburdur.

bir forumdan alıntıdır

Misafir047
16/02/2012, 16:52
Araçlarda bulunan her parçanın mutlaka bir şekilde otomobile faydası olduğu yönündeki bir çok mesajınızı okudum ve gerçekten çok etkilendim.. şimdi sizin engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak için şunları sormak istiyorum..

1)herkezin söküp atmak için can attığı KATALİTİK KONVERTÖR lerin araçlara ne gibi faydaları vardır? teoride çevre kirliliğinin önlenmesi yanında yanmadan atılan yakıtın kontrolü ve bu sayede yakıt ekonomisi sağlanması için dizayn edildiğini fakat pratikte ne yazıkki hiçde böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. (egzost sistemi üzerinde oluşturduğu direnç nedeniyle) katalizör iptal edilip lambda sensörü egzost gazıyla iyi temas edecek şekilde uygun biryere monte edildiğinde araçta performans artışı ve direnç oluşturmadan yanmayan yakıt kontrol edildiğinden yakıt tüketiminde azalma olduğunuda biliyoruz.. e o zaman ARACA FAYDASI nedir bu katalizörün gerçekten merak ediyorum.. çevre kirliliğini önlemeye çalışmaktan başka ne işe yarar araç üzerinde..?

2)Egr valfinin araç performansı ve haliyle yanma verimine negatif hiçbir etkisi olamayacağını yazmışsınız.. Makine Mühendisliği Öğrenciliğim sırasında kimse bana CO in O2 den daha yakıcı olduğunu anlatmadı benim hocalarımmı çok kötüydü yoksa sizmi biraz eksiksiniz?? şimdi diyeceksinizki yanmayan yakıtta yeniden yanma odasına gidiyor ve yakılıyor. yanma odasından yanmadan çıkan yakıt depodaki yakıtla aynımı sanıyorsunuz?? o yakıt yanmamış değil kısmen yanmış ve karbonlaşmaya uğramış yakıttır bu sırada enjektörlerden çıktığı gibi partiküller halinde değildir ve hızlı bir şekilde buharlaşıp yanmaya katılması beklenemez. tamam küçük bir kısmı yanar ve dışarıya kullanılmadan atılan enerji kaynağı azaldığından çok çok küçükte olsa bir tasarruf sağlar ama tüm sistemlere kurum yapar ve bu şekide verim düşürür. bu bilgiler ışığında egr sisteminin motor sıcaklığını optimum seviyede tutmaktan (ki önemlidir) başka ne faydası olabilir?? özellikle rezalet yakıtların kullanıldığı ülkemizde zararları daha fazla değilmidir?

forumdan alıntıdır

serhat77
16/02/2012, 17:01
Arkadaşlar ben dün akşam Shell V-Power GTL yakıtı denedim. 2 yada 3 yakıt alımından sonra etkilerini daha çok hissedeceğimi söylediler. Kısaca olay şu sıfır kükürt oranı ve performans. Dün akşam 3. vitese kadar her kalkışta gazı sonuna kadar basmama rağmen sıfır duman attı. Ki dizel için çok şaşırtıcı. ( Normalde arkadaki arabaların farlarında dumanımı görürdüm. ) Yakıt doğalgazdan euro dizel e dönüştürülüyormuş. Ve sıfır kükürt oranına sahip. Yalnız lt fiyatı 4,09 TL ama bir kaç kere daha alıp deneyeceğim ve performans artışınada bakacağım.

emrgnc
16/02/2012, 22:01
Arkadaşlar ben dün akşam Shell V-Power GTL yakıtı denedim. 2 yada 3 yakıt alımından sonra etkilerini daha çok hissedeceğimi söylediler. Kısaca olay şu sıfır kükürt oranı ve performans. Dün akşam 3. vitese kadar her kalkışta gazı sonuna kadar basmama rağmen sıfır duman attı. Ki dizel için çok şaşırtıcı. ( Normalde arkadaki arabaların farlarında dumanımı görürdüm. ) Yakıt doğalgazdan euro dizel e dönüştürülüyormuş. Ve sıfır kükürt oranına sahip. Yalnız lt fiyatı 4,09 TL ama bir kaç kere daha alıp deneyeceğim ve performans artışınada bakacağım.

GTL yi bende kullanıyorum çok farkediyor. psikolojik değil tamamen başkalarınında gözlemleri sonucu ''bu araba 75 beygir gibi gitmiyor çok iyi yaa'' dedirtiyor. bi süre kullandıktan sonra arada bir normal v power kullanmanızı tavsiye ederim

vvkaymak
17/02/2012, 23:08
arkadaşlar euro 5 motorlarda çok daha etkin kullanılıyor bu egr. Euro 5 motor dan nasıl iptal ederiz bu egr yi

Du Hast
18/02/2012, 01:25
arkadaşlar euro 5 motorlarda çok daha etkin kullanılıyor bu egr. Euro 5 motor dan nasıl iptal ederiz bu egr yi
mekanik olarak iptal etmeniz gerekir. manifolta giden ekzost gazını bir şekilde kesmeniz gerekir yani. yazılımsal olarak imkanı yok. ya egr nin fişini çekeceksiniz (arıza lambasını yakar, araya direnç konarak belki arıza lambası söndürülebilir) yada egr yi söküp gaz girişi kısmına uygun şim kestirip komple kapatacaksınız.
egr yi temizlettikten sonra manifolt temizliği yaptırmanız şiddetle önerilir

vvkaymak
18/02/2012, 09:34
monifolda gide eksoz gazının önünü mekaniksel olarak kestiğimizde, araba egr pozisyonunu doğrulayamayacağı için egr hatası üretecek, sadece monifoltun önünü tıklamak yetmez birde elektronik olarak egr pozisyon setinin doğru olduğunu ecu ya bildirmek gerekli bunu nasıl yapacağız.

GP51
18/02/2012, 11:36
egr nin fişini çekersek, arıza lambasını yanacak. peki tekrar takınca sönermi?

vvkaymak
18/02/2012, 11:42
hayır sönmez resetlenene kadar alarm görünür.

Du Hast
18/02/2012, 13:12
monifolda gide eksoz gazının önünü mekaniksel olarak kestiğimizde, araba egr pozisyonunu doğrulayamayacağı için egr hatası üretecek, sadece monifoltun önünü tıklamak yetmez birde elektronik olarak egr pozisyon setinin doğru olduğunu ecu ya bildirmek gerekli bunu nasıl yapacağız.
gaz girişini tıkayınca egr valfi yine gaz pedalı ve diğer parametrelere göre açılıp kapanacak yani çalışmasını engellemiyoruz. yazılımsal olarak iptal etmeye gerek kalmaz.

egr valfinin fişini taktıktan sonra arıza lambası bende söndü.

Ziyaretci046
18/02/2012, 21:19
egr yazılımlı iptal olur 1.3 de mekanik iptal olmaz 1.9 jtd olur anca

vvkaymak
18/02/2012, 22:13
nasıl yani ne farkı var mjt ile jtd arasında

GP51
19/02/2012, 13:48
fişi hemen takınca arıza lambası sönmese bile belli bir süre sonra sönecektir. veya akü
(-) kutup başını söküp 10-15 dakika beklersek söner sanırım...

Mehmet Gazihan
19/02/2012, 14:24
İtinayla EGR yazılımsal kapatılır..

yakınlarınızda mutkala bir Megachips Yükleme Merkezi vardır..

konu ile alakalı makalelerimi dizelim.com dan okuyabilirsiniz..

Cevap: MODİFİYE CHIP TUNING VE POWER BOX (https://forum.donanimhaber.com/m_8921015/mpage_17/key_/tm.htm)

bu sayfanın sonuna doğru ilgili forumun yöneticisi bir arkadasımızla yaptığımız bir söylesi var..

konu ile alakalı net bilgiler mevcut..

ilyanos
20/02/2012, 00:03
nedir bu egr ya!

DarknessFall
20/02/2012, 11:28
ben egr yi iptal ettirdim yada temizlettim ,

şöyle idi şöyle oldu diyen biri yokmu?

vvkaymak
20/02/2012, 20:55
Merhaba Arkadaşlar
Arabamın yakıt tüketimi yükseldi ve çekişte yavaş yavaş düşmeye başlamıştı.
servise götürdüm egr ihbarı vardı resetledi tekrar ihbar geldi temizlenmesi gerek var dediler arabayı serviste bırakıp gittim. Akşam üstü geldim bir tur atalım dedim ve çıktık egr temizliği bu kadarmı fark eder başka bir ara gibi oldu gaza verdiği tepkiler müthiş değişti. bir temizlikten sonra bu kadar fark ederse iptal ettimmi nasıl olacağını tahmin edemiyorum arkadaşlar nasıl iptal edeceğiz bu egr yi.

Du Hast
21/02/2012, 02:19
servis egr iptali yapmaz, temizlendiği için işini tam olarak yapıyor (muhtemelen sizinki açık kaldığı için egr motor her devirde ve her gaz pedalı konumunda açık kalıyordu ve sürekli motora egzost gazı giriyordu) ve aracın çekişi düzelmişti.

GP51
22/02/2012, 10:48
punto ile linea egr sistemi farklımı? puntoda egr fişine ek başka bir fiş az üstünde bir parçaya giriyor. fakat lineada orası kapalı. nedenini bilen varmı?

Misafir047
22/02/2012, 14:20
Merhabalar tavsiye görüş ve önerilerinizi dikkatlice okudum çokk faydalı oldu teşekkürler..!! Albea aracımın debimetresi arızalandı zannetmiştim çünkü aracım verimden çok düşmüştü fişi çıkarınca araba eski haline dönüyordu..! Serviste bir ustanın tavsiyesi ile Yağ temizleyici hemen uçucu debimetre ve benzer aksamlar için üretilmiş bir sprey aldım debimetreyi yerinden çıkarttım ve temizledim..! İnanılır gibi degil debimetre arızalı degilmiş sadece yağlanmış..! Elektronik bir parça oldugu için servis ustasının tavsiyesinide aldım 6 ayda bir bu gibi spreylerle elektronik aksamların temizlememiz dogru olurmuş...!! Toz ve yağ bu gibi parçaların ömrünü kısaltırmış..! Bir çok kişi bu parça arızalandı diye yenisi ile yüksek meblalarda para ödeyerek degiştiriyormuş..! sanayi ustası çıkan eski parçayı bu bahsettigim spreyle temizleyip kutuya koyup yeni gibi satıyorlarmış..! Bende yeni ögrendim yeni ayıktım bundan sonra da herşeye tam emin olmadıkça yaptırmayacam..! Bizleri bu şekilde aldatan usta bozuntularınıda allah ıslah eylesin..!

Bir forumdan alıntıdır varmı bildiğiniz sprey markası hangi sprey belki işimize çok yarar

senergurbuz
22/02/2012, 14:45
bende ustamı aradım ve sordum.istersen sökebiliriz yakıt tüketimini etkiler dedi.
fakat insanın içine bir şüphe düşüyor.egr nin yokluğu farklı bir arıza yada hasara yol açarmı ? yada muayene v.s. gibi denetlemelerde sıkıntı yaşatırmı.
kaş yaparken göz çıkartmaktan korktum açıkcası

Mehmet Gazihan
22/02/2012, 15:11
EGR iptali sizi ibçok dertten uzak tutar..

Varlığı zarar yokluğu değil..

senergurbuz
22/02/2012, 16:51
arkadaşlar aracım 1,3 dizel 90hb multijet g.p.egr iptalini fiat servisinde çalışan bir arkadaşıma sordum.
aldığım cevap şu:yapılamaz eyer yaparsan arıza ışığı yanar ve araç 3000 deviri geçmez

ne dersiniz bu işe

Mehmet Gazihan
22/02/2012, 16:56
onlar yapamazlar ..

ben yazılımdan ilgili parametrelerle destekliyorum operasyonu..

senergurbuz
22/02/2012, 17:02
Nasıl yapıcaz hocam yardımcı olurmusun bize de

Mehmet Gazihan
22/02/2012, 18:14
tabiki olurum..

vvkaymak
23/02/2012, 23:42
arkadaşlar internette gezerken egr açıklık oranın motor üstünde gösterdiği 4 etkiyi açıklayan (duman-emisyon-güç-yakıt tüketimi)grafikler buldum çok açıklayıcı bilgiler. Egr pozisyonu daha fazla açıldıkça yakıt güç duman hepsini kötü ektiliyor sadece emisyonu düşürüyor.

GP51
24/02/2012, 09:11
3000 deviri geçmemek gerek....

GP51
24/02/2012, 09:12
punto ile linea egr sistemi farklımı? puntoda egr fişine ek başka bir fiş az üstünde bir parçaya giriyor. fakat lineada orası kapalı. nedenini bilen varmı?
cevabını bilen yok mu?

vvkaymak
24/02/2012, 10:37
resimli olarak gösterirsen mutlaka bilen arkadaş vardır.

iris19
24/02/2012, 10:48
şu egr nerede lütfen fotolarmıısnız veya varsa imkanınız temizlik yapılırken nasıl temizleniyor resimli anlatım şart galiba

Solitude
24/02/2012, 14:44
Rölantide ve tam yükte çalışırken zaten egr kapalı oluyormuş, yani egrnin güç kaybettirmeye başladığı devirlerden itibaren zaten egr oranı düşüyor, araştırdığım kadarıyla. Ama pratikte egr iptali fayda sağlarmı sağlamazmı onu ancak uygulayan arkadaşlar söyleyebilir.

Mehmet Gazihan
24/02/2012, 15:14
Rolanti de bi miktar açık.. Rolanti durumu en sakıncalısı, max yağ buharı rolantide olusuyor..

vvkaymak
24/02/2012, 17:46
sadece soketi söksek soketede bil elektronik devre taksak alarm vermemesi için olurmu acaba.

Mehmet Gazihan
24/02/2012, 17:58
Neden yazılımla kapatmayı tercih etmiyorsunuz..

vvkaymak
24/02/2012, 18:51
yazılım ile daha riskli olabileceğini düşünüyorum. Yarın bir gün devreye almak gerekir ise iptali yapan firmadan yada kişiden destek almak gerek olur, bu süreçte firmaya yada kişiye ulaşılamazsa ortada kalma ihtimali doğa bilir. Şöyle bir durumda olabilir yazılımı yapan kişi iptali yaptıktan sonra devreye alman gerekir ise diye nasıl devreye alınacağını öğretirse olabilir.

Du Hast
25/02/2012, 01:38
Neden yazılımla kapatmayı tercih etmiyorsunuz..
ne kadara patlar hocam bu iş bize?
ankarada nerede yaptırabiliriz? gazı keserek kapatmaktansa yazılımla kapattırmak daha işime gelir. ayrıca ecu nun sökülmesi gerekiyor mu?

Mehmet Gazihan
25/02/2012, 02:09
ne kadara patlar hocam bu iş bize?
ankarada nerede yaptırabiliriz? gazı keserek kapatmaktansa yazılımla kapattırmak daha işime gelir. ayrıca ecu nun sökülmesi gerekiyor mu?

505 616 16 16 Koray bey

Ankara yetkili yükleme merkezim..

ECU sökülmüyor, kaput dahi kaldırılmıyor..

EGR birdaha ihtiyac duyulmayacak kadar asalak bir sistem..

DarknessFall
25/02/2012, 16:12
505 616 16 16 Koray bey

Ankara yetkili yükleme merkezim..

ECU sökülmüyor, kaput dahi kaldırılmıyor..

EGR birdaha ihtiyac duyulmayacak kadar asalak bir sistem..

fiyat konusu açıkca yazılsa buradan 15-20 kişi toplansak hem siz kazansanız hem biz daha ucuza getirsek bu işlemi?

Mehmet Gazihan
25/02/2012, 16:55
bu işlem yaptıran sayısı arttıkça fiyatı düşecek bir uygulama değil..

Elektronik iptal sadece 50tl..

tafo0911
26/02/2012, 22:40
Mehmet bey bu işlemi Bursa'da nerede ve kaça yaptırabilirim?

Mehmet Gazihan
27/02/2012, 00:01
çok yakında Bursa Otoking Yetkili Yükleme Merkezimiz olacak..

Orda yaptırabileceksiniz. Yine 50tl den yapacaklardır..

Şu sıralar alt yapı kurulumu ve eğitimler için sık sık bursaya gelip gidiyorum..

Bi geldiğimde bende yapabilirim.

aktas24
04/02/2013, 14:17
eğer gerçektende öyleyse bende ordan alırım.bu excelium konusunda detaylı bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.
yok hocam hiç bir yakıt şirketine inanmayın hepsi aynı yerden alıyor bunların hepsi reklam kokuyor ben kendim şahidim bütün şirketlerin hepside opet tesislerinden alıyor en iyi bildiklerimizde en kötü bildiğimizde ordan alıyor kendim şahidim.aynı olduğu için opetten şaşmayın derim çünkü yerli sermaye iyi günler.

Birkan61
04/02/2013, 17:24
yok hocam hiç bir yakıt şirketine inanmayın hepsi aynı yerden alıyor bunların hepsi reklam kokuyor ben kendim şahidim bütün şirketlerin hepside opet tesislerinden alıyor en iyi bildiklerimizde en kötü bildiğimizde ordan alıyor kendim şahidim.aynı olduğu için opetten şaşmayın derim çünkü yerli sermaye iyi günler.

hocam öyle diyorsunuzda ben ist. b.evlerde oturuyorum ve yakınımda bp ile po var.

Genelde 50 liralık mazot alırım.. Hangisine denk gelirsem o istasyondan alırım.. po ile her zaman daha fazla kilometre yaptım..

Ziyaretçi033
04/02/2013, 17:46
ben aracımı aldım alalı opetten başka yerden yakıt almadım yakınımda shell var. sizce hangisi?

Birkan61
04/02/2013, 17:50
ben aracımı aldım alalı opetten başka yerden yakıt almadım yakınımda shell var. sizce hangisi?

hangisi yakınsa abi hahaha :D

eskiden babamda benzinli araç vardı, yıllarca shellden almıştık. Hiç bir sorun yaşamamıştık.. Ama dizelini pek kullanmadım. Bi kaç kere GTL aldım diğerini denemedim :)

Bizim servis araçları hep opetten alıyor mehmetçik vakfına bağlı olan ist. kurtköydeki.. Bir sıkıntı yaşasalar oradan mazot almazlardı zaten.

Opette iyidir..

acRep
04/02/2013, 19:08
hocam öyle diyorsunuzda ben ist. b.evlerde oturuyorum ve yakınımda bp ile po var.

Genelde 50 liralık mazot alırım.. Hangisine denk gelirsem o istasyondan alırım.. po ile her zaman daha fazla kilometre yaptım..

Standart alıp kendi geliştirdikleri katkıları ekleyerek satıyolar diye biliyorum O kullandığı katkısındandır birkanım :)

Birkan61
04/02/2013, 23:09
Standart alıp kendi geliştirdikleri katkıları ekleyerek satıyolar diye biliyorum O kullandığı katkısındandır birkanım :)

Doğrudur abi :)

Exellium, , GTL falan aradaki farkı katkıdır dediğin gibi.

smartmavi
21/05/2013, 02:26
bu video'da fişi çıkardıktan sonra direnç takarak arıza lambasını söndürmüşler.

işe yarar mı?

Eliminare EGR FIAT DOBLO 1.3 MJET 85 CP 2007.wmv - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=DSkBdEp1ITI)

mahmutosman
14/06/2013, 23:31
arkadaslar bendede 2004 albea 1.3 multıjet var su an agrı dayım agrı veya yakın ıllerde bu ısı yapan varmı yardımcı olabılırmısınız

car_audio96
24/11/2014, 07:09
Hort. 😊 peki nerde yapilir bu temizlik egzozcularda mi

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

Mehmet Gazihan
24/11/2014, 15:38
EGR Arızasımı var aracınızda ?

ecuadorm
24/11/2014, 16:40
EGR Arızasımı var aracınızda ?
Mehmet bey merhaba egr yi Yazilimla iptal yeterli mi yoksa yazilimin yaninda mekanik olarak iptal etmek daha mi faydali. Aracim icin egr iptalini düşünüyorum ama ikilemde kaldim bu konu yüzünden. Kimisi yeterli diyor yazilim için kimiside yazilim+mekanik iptal diyor (araya conta koyularak yapiliyormuş) bu iptalden sonra manifold temizligi, maf sensör temizligide düşünüyorum. Yapilmisken hepsi çıksın aradan ve Arac nefes alsin istiyorum.

Araç Punto evo 1.3 mjet 75bg

Mehmet Gazihan
26/11/2014, 17:53
Sorunsuz Sağlıklı EGR sistemlerini Sadece Yazılımdan kapatmak yeter..

Eğer valf arızalı ise mekanik kapatmak gerekir.

PUNTOCAN
04/12/2014, 19:44
Eskisehir yada Kütahya da EGR temizliği yapan yada bu konuda yardımda bulunabilecek yer, kimse varmı ? İptal edilirse emisyon ve araç muayenesinde sorun çıkarmı?

Ziyaretci046
04/12/2014, 20:02
Egr valfi 1.3 multijetlerde her 30 40bin km arasinda de aldığınız yakitin durumuna göre temizletirseniz bir sorun yasamassiniz bunun yaninda map maf sensorunude bakimdan bakima temizletmek iyi olur bu arada bakimlari yaptirirken servisiniz cihazdan bu sensorlerin degerlerini kontrol etmeli degerleri tutarsiz degismesi önerilir. Yakitiniz artar çekisiniz düşer

Mehmet Gazihan
04/12/2014, 20:51
Megachips // Chiptuning Hizmetleri Kurumsal Websayfası - Chiptuning.com.tr (https://www.chiptuning.com.tr) adresinden bayilerime ulaşabilirsiniz.

barisix
05/12/2015, 17:16
arkadaslar bugun palio 1.3 multijet aracim fazla yakiyordu hemen bir bosch turbo servisine gittim o da arabayi denerken debimetreyi söktü eskiden dik yokuslari 1.vitesle zor cikan arabam simdi 3.vites istiyor sorum su debimetre sokulmesi motora zarar varmi aracimla uzun yola cikicam fazla yakarmi yolda kalmayalim sonra ☺

barisix
08/12/2015, 00:39
debimetreyi söküp uzun yola gittim arkadaslar inanmicaksaniz ama cok fark etti arabam 250km lik yolu 30-40 tl arasi gitti yokus yukari 5.vites bile istiyor eger bu egr motora zarar vermiyorsa cikartip gezerim daha iyi ama debimetre(akismetre) degiserek daha fazla performans elde edeceksem tabiki degistiririm bu arada arac 1.3multijet palio dynamic 70hp saygilar herkese

nihat namuk
03/02/2016, 00:48
Motor arıza ışığı yandı. Ustama götürdüm baktık egr sorunu. Temizlenmesi lazım dedi. 200 tl ye olur dedi.
Fiyat uygunmu veya izmitte bunu yapaçak ustası olan varmı. Araçı yeni aldım 2006 punto 90 hp. 77.000 Km. De
Egr. Performansı rüşürüyormu biymiyorum.

Mert34
03/02/2016, 10:21
Motor arıza ışığı yandı. Ustama götürdüm baktık egr sorunu. Temizlenmesi lazım dedi. 200 tl ye olur dedi.
Fiyat uygunmu veya izmitte bunu yapaçak ustası olan varmı. Araçı yeni aldım 2006 punto 90 hp. 77.000 Km. De

200 anormal derecede fazla serviste bile daha uyguna söküp temizlenir

besyo3454
03/02/2016, 11:23
Serviste 80 tl ye yaptırdım 2 ay önce

D6603 cihazımdan gönderildi

nihat namuk
03/02/2016, 15:37
Banada pahalğ geldi. İzmitte olup sanayide bu işi yapacak ustası olan varmı acabe

nihat namuk
03/02/2016, 16:58
Az önce izmit fiat bayii efsane oto yu aradık egr temizliği ne kadar dedim.
Terbiyesiz 500 tl dedi. Edirnede nasıl 80 tl anlamadım. Edinede yaptırsam daha ucuza geliyor.

fencolic
03/02/2016, 18:51
Az önce izmit fiat bayii efsane oto yu aradık egr temizliği ne kadar dedim.
Terbiyesiz 500 tl dedi. Edirnede nasıl 80 tl anlamadım. Edinede yaptırsam daha ucuza geliyor.
efsane otoya uğramayın bile. sadece önunden geçip gidin. birde beykar otoyu arayın. gölcük yolu üzerinde hisareyn taraflarındaydı. Periyodik bakıma gitmiştim cok memnun kalmıştım.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

Mert34
03/02/2016, 19:24
Bende az önce aldım aracımı özel servisten 50tl ödedim egr temizliğine. ciddi ciddi arabada rahatlık hissettim

GPEMREE
03/02/2016, 20:25
Bende az önce aldım aracımı özel servisten 50tl ödedim egr temizliğine. ciddi ciddi arabada rahatlık hissettim
Nerde yaptirdiniz egr temizliğini ?

Mert34
03/02/2016, 20:28
Nerde yaptirdiniz egr temizliğini ?

beykoz/çubukluda kardeşler oto diye bir özel servis. sabah bıraktım soğukken sökülüyormuş zamanım yoktu akşam aldım

besyo3454
03/02/2016, 21:05
yanlış anlamış olabilirler mi acaba. komple egr fıyatı mı verdı kı :) 80 tl ye yaptırdım edirnede hala da sorun yok maşallahı var. Edirne' deki servis çok iyi çalışanları ustaları. 2 ay önce baskı balata değiştirdim dün konu açtım hatta vites zor geçiyor diye bugun servise gittim cuma gunu tekrar acıp bakcaklar ucretsız hemde. usta bındı araca kontrol ettı sorun oldugunu anladı. Adamlar işini hakkıyla yapıyorlar .

nihat namuk
03/02/2016, 23:03
Herhalde şaka yapıyorsunuz. Hemşerim biri 80 dedi. Biri 50 dedi. Özel servis 200 tl. Fiyat bayii 500 dedi. Yabu egr nin kendisi ne kader ki.

nihat namuk
03/02/2016, 23:04
Yok yaa temizlik fiyatı 500 dedi. Terbiyesiz

Mert34
03/02/2016, 23:54
Herhalde şaka yapıyorsunuz. Hemşerim biri 80 dedi. Biri 50 dedi. Özel servis 200 tl. Fiyat bayii 500 dedi. Yabu egr nin kendisi ne kader ki.

egr orjinali 380 olması lazım internette öyle görmüştüm. temizliğe 500 ü geçtik 200 bile terbiyesizlik. şanzıman indiriyorlar o işçiliği verince egr neymiş

Emre9110
04/02/2016, 00:13
egr orjinali 380 olması lazım internette öyle görmüştüm. temizliğe 500 ü geçtik 200 bile terbiyesizlik. şanzıman indiriyorlar o işçiliği verince egr neymiş

Hocam siz memnun musunuz ? Performansta çok farkediyor mu ? Yakıtı nasıl etkiledi bir de ?

nihat namuk
04/02/2016, 09:35
İzmit beykar a sordum fiyat bayii buda. Egr temizliğine 250 . Carbon clear temizliği için 70 tl dedi. İzmit sanayi egr için 200 demişti
Siz istanbulda 50 tl 80 tlye nasıl yaptııyorsunuz anlayamadım. Ya servisler benle dalga feçiyr. Ye da siz

mertvural90
04/02/2016, 10:09
merhaba,

konuyu hortlatmak istemiyorum ama nedir bu EGR temizliği? Neden ihtiyaç duyulur? Bahsedebilir misiniz.

nihat namuk
04/02/2016, 11:19
merhaba,

konuyu hortlatmak istemiyorum ama nedir bu EGR temizliği? Neden ihtiyaç duyulur? Bahsedebilir misiniz.

EGR tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum. ama forumlardan anladığım kadarıyla. Tam yanmamış yakıtı toplayıp tekrardan motora aktaran sistem sanırım.
Buda zamanla kurumlanıp kirlenip sarı motor arıza ışığı yakıyor. Bende olduğu gibi. Sarı motor arıza ışığı yandı bilgisayardan baktırdım. (EGR aralıklı) hatası verdi. Ustalar çok önemli bişey değil dediler. Temizlenmesi gerekiyormuş. Sıkıntı temizliği için İstanbulda 50 TL. edirnede 80 TL. İzmit sanayine 200 TL. İzmit fiyat servisinde ise 500 TL. istiyorlar. Çözemediğimiz nokto bu şu an.

SinanTR
04/02/2016, 11:39
temizletmek yerine değiştiren varmı parçanın sıfırı ne kadardır acaba

mertvural90
04/02/2016, 12:50
Fiyat farkını diyorsanız çözememeniz normal. Bende bu aralar triger setini değiştirmek için fiyat alıyorum hatta forumda konu açtım. Fiyatlar şöyle;

FİAT gürses oto triger seti değişimi için toplam 1300tl istedi
FIAT özel servisi ArslanOto sanayideki, triger seti değişimi için 480tl istedi.
Mobil oto servisi 450tl istedi.

occupyist
04/02/2016, 12:52
Fiyat farkını diyorsanız çözememeniz normal. Bende bu aralar triger setini değiştirmek için fiyat alıyorum hatta forumda konu açtım. Fiyatlar şöyle;

FİAT gürses oto triger seti değişimi için toplam 1300tl istedi
FIAT özel servisi ArslanOto sanayideki, triger seti değişimi için 480tl istedi.
Mobil oto servisi 450tl istedi.

Aracınız dizel değil mi? Bir de kaç km.'de?

mertvural90
04/02/2016, 12:54
Aracınız dizel değil mi? Bir de kaç km.'de?

aracım benzinli 1.4 2008 grande punto. 97000 de

occupyist
04/02/2016, 13:07
aracım benzinli 1.4 2008 grande punto. 97000 de

Mert Bey, triger seti için 1.300 TL.? Dizel araç için olsa anlarım da benzinli için imkansız derecede uçuk bir fiyat gerçekten de.

mertvural90
04/02/2016, 13:20
Mert Bey, triger seti için 1.300 TL.? Dizel araç için olsa anlarım da benzinli için imkansız derecede uçuk bir fiyat gerçekten de.

valla bende anlamadım. Telefonda verdiği fiyat bu. Ama arabayı görmemizde lazım dediler. Yani arabayı görüpte fıyatı düşüreceğini de sanmam. Sonuçta bütün bilgilerini verdim fiyat istedim.

occupyist
04/02/2016, 13:38
valla bende anlamadım. Telefonda verdiği fiyat bu. Ama arabayı görmemizde lazım dediler. Yani arabayı görüpte fıyatı düşüreceğini de sanmam. Sonuçta bütün bilgilerini verdim fiyat istedim.

"Arabayı görmemiz lazım" mı dediler? :) Bu biraz trajikomik bir durum olmuş gerçekten. Yani sizi ayaklarına kadar getirecekler sonra da "ondan dolayı, bundan dolayı, şöyle kampanya var, şunu da yaparız" vs. gibi klişe cümlelerle o parayı ödetmek mi maksat anlaşılır gibi değil.

Siz bu arada bir de Bosch Car Servis'lerden fiyat alın isterseniz.

mertvural90
04/02/2016, 13:52
"Arabayı görmemiz lazım" mı dediler? :) Bu biraz trajikomik bir durum olmuş gerçekten. Yani sizi ayaklarına kadar getirecekler sonra da "ondan dolayı, bundan dolayı, şöyle kampanya var, şunu da yaparız" vs. gibi klişe cümlelerle o parayı ödetmek mi maksat anlaşılır gibi değil.

Siz bu arada bir de Bosch Car Servis'lerden fiyat alın isterseniz.

İş yerimin yakınında mengerler bosh car servis var. triger seti olduğundan fiat arabasından tam anlayan servislere yöneldim ilk başta açıkçası. bir de bunları arayım bakayım.

teşekkürler.

Mert34
04/02/2016, 14:10
Hocam siz memnun musunuz ? Performansta çok farkediyor mu ? Yakıtı nasıl etkiledi bir de ?

daha dün yapıldığı için yakıtı anlamam biraz zaman alır. performansı bindiğim ilk andan itibaren hissettim diyebilirim ama şöyle benim aracım 184bin km de daha önce hiç temizlenmemiştir eminim ki. sizin daha temizdir km düşüktür fark olmaz belki

nihat namuk
04/02/2016, 20:32
Nihayet egr temizliğine izmit sanayide yaptırmaya karar verdim.
Sonuç manifoltta kadar kurum baglamış. Akşama yetiştiremediler. Hakikatten sokmesi temizlemesi.
Uzun ve zormuş. Sonucu yarın göreceğiz.

Mert34
05/02/2016, 01:22
punto yine bana sürpriz yaptı daha yeni temizlendi egr arıza ışığı sönmüştü az önce leventten çıktım eve gelirken arıza yandı şimdi kim bilir ne oldu

nihat namuk
08/02/2016, 00:13
Egr ve manifolt temizliginden sonra. Motor biraz daha sessizleşti. Ve sanki ivmelenmesi arttı. Aracı yeni aldığım
İçin eskisiyle çok kıyaslayamadım. M.jet 90 hp. Motor 6 ileri. Zaten oldukça seri bir areç.
Motor arıza ışığı egr den dolayı yandıysa dikkate alın. Kurum bağlamış egr resimlerii paylaşmıştım Motır rahetlıyor ve sessizleşiyor.

besyo3454
08/02/2016, 01:22
daha dün yapıldığı için yakıtı anlamam biraz zaman alır. performansı bindiğim ilk andan itibaren hissettim diyebilirim ama şöyle benim aracım 184bin km de daha önce hiç temizlenmemiştir eminim ki. sizin daha temizdir km düşüktür fark olmaz belki
Manifolt mu temizlendi ne kadar halletiniz ve nerde yaptırabilirim

Ugurooo
08/02/2016, 20:14
Manifolt mu temizlendi ne kadar halletiniz ve nerde yaptırabilirim

Manifolt temizligi yaptirmayi onerirmisiniz aracim 224 binde ve dizel

GPEMREE
08/02/2016, 21:02
Manifolt temizligi yaptirmayi onerirmisiniz aracim 224 binde ve dizel

+1 ( benim de 225000 de)

halilimo
08/02/2016, 22:33
Kac binden sonra temizletmeliyiz bunu

nihat namuk
09/02/2016, 00:43
Benim araç 78 binde. Egr ve manifolt kurum baglamış. Kullanım hatesıda var tabii.
Düşük devirlerde kullanınca oluyormuş.

Ugurooo
10/02/2016, 01:32
Benim araç 78 binde. Egr ve manifolt kurum baglamış. Kullanım hatesıda var tabii.
Düşük devirlerde kullanınca oluyormuş.

Egr iptali yapicam fakat manifoldu temizletmem lazim istanbul avrupa yakasinda yardimci olabiliceginiz bir yer var mi manifold temizligi icin tecrubeli olmasi gerekiyor tavsiye edebiliceginiz bir yer var mi?

nihat namuk
10/02/2016, 23:52
Ben izmitteyim istanbulda bildiğim yer yok. Birde egr iptal edince ne oluyor. Ne avantajı var

nihat namuk
10/02/2016, 23:53
Arkadaşlar carbon temizliği nedir bilen varmı veya yaptıran...

CanGo48
11/02/2016, 09:44
bayram temizliği gibi dip bucak ;) bütün kurum, yağ tortusu, paslanma motor içi dışı sıfırlanıyor gibi.

nihat namuk
11/02/2016, 11:42
bayram temizliği gibi dip bucak ;) bütün kurum, yağ tortusu, paslanma motor içi dışı sıfırlanıyor gibi.

Ben yeni egr ve manifolt temizliği yaptırdım. Carbon temizliği de yaptırmam gerekirmi. Veya carbon temizliğinde nereler temizlenmiş oluyor.?

CanGo48
11/02/2016, 11:59
25-30binde bir yaptırman iyidir motorun ömrü uzar,performans kaybı olmaz.Motorlarda yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının,enjektörlerin yani yanma dolayısıyla çalışan parçaların temizliği bakımı. 2006 gp active var düzenli olarak yaptırırım rampada falan 10 yıllık araç olmasına karşı gayet iyi.

nihat namuk
11/02/2016, 22:23
Ben yeni aldım. Multijet 90hp dynamic sivasın küçük bir kasabasından. Araç bakımsız buraz. Ön takım frinler
Egr temizliği yani biraz masraf ettim. Carbon temizliği de yaptırınca tam olur sanırım. Fiyatı nedi. Siz kaç tl ye yaptırdınız

CanGo48
16/02/2016, 11:56
en son serviste baya bi kavga etmiştim kafasına göre parça değiştirince. özür mahiyetinde yaptırmıştım :) şuan 150 civarında olması lazım

Linea aktiva plas
10/02/2018, 14:41
Egr iptali yapmaktansa bence temizlik yapılması uygun olur sadece egr de yil map sensorude temizlenmesi gerekli