PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitmek bilmeyen fren ıslık sesi

wosswoss
14/02/2012, 14:24
Merhaba arkadaşlar, artık fıttıracağım..Arabayla frene basınca gelen ıslık sesinden kafayı yemek üzereyim.

kardeşimle fren balatasını değiştirdik, diskleri torna yaptırdık ıslık sesi bayağı azaldı, ama özellikle kırmızı ışığa gelirken yavaş yavaş durmak için tatlı tatlı basarız ya frene ozmn çıkıyor ıslık sesi..acaba yağmurdanmıdır nedendir. yokmudur bunun bi çaresi

tonymontana
14/02/2012, 15:03
bulursan bana da söyle, yağmurda geçiyor ama yağmur bitip kuruduğunda yerler dayanılmaz ses yapıyor. Sorun balata yada diskte değil bence. Dediklerin bende de yapıldı ama geçmiyor. Benimki ıslık gibi de değil baya baya bağırıyor. Frene sert basarsam ses yok, dediğin gibi yavaş basarsam ses var.

Kanımca problem diskte. Çarpık olabilir, az bastığında balatanın tüm yüzeyi temas etmiyor ondan ses yapıyor. Ya da diskin bağlantısında problem var tam düzlemsel bağlayamadılar o yüzden olması gerektiği pozisyonda değil o yüzden çarpık gibi duruyor ve ses yapıyor. Aslında araçtan sökmeden tornalamak lazım ki bulunduğu konuma göre düzlemsel kalsın ses yapmasın. Fuarlarda vardı bu tip üzerindeyken torna yapan tezgahlar.

Kerasus
14/02/2012, 15:21
Aynı sorun benim frenlerde de vardı, Coşkun'un tavsiyesi ile Bosch marka fren balatası alıp değiştirdim. Uzum zamandır hiç ses yok ve balata tozuda yok denecek kadar az. Balataların sertleşmesi yüzünden yapıyormuş bu sesi, umarım kısa zamanda çözersiniz.

Bu vesile ile Coşkun'a da teşekkür etmiş olayım. Teşekkürler GP Coşkun :)

OzzY
14/02/2012, 15:24
Aynı sorun benim frenlerde de vardı, Coşkun'un tavsiyesi ile Bosch marka fren balatası alıp değiştirdim. Uzum zamandır hiç ses yok ve balata tozuda yok denecek kadar az. Balataların sertleşmesi yüzünden yapıyormuş bu sesi, umarım kısa zamanda çözersiniz.

Bu vesile ile Coşkun'a da teşekkür etmiş olayım. Teşekkürler GP Coşkun :)

fiyatı nedir bosch balatanın?

tonymontana
14/02/2012, 15:37
Balatanın zamanla sertleşmesi olamaz benim sorunum. Çünkü hema balata takılıydı. 3-4bin km ya yaptım ya yapmadım. Yeniden ses yapmaya başladı. Sonra şikayetle gittim, garantiden 0'ını taktılar aynı gün yine ses yaptı. Üstüne 1000km yaptım hala ses var.

Kerasus
14/02/2012, 15:41
fiyatı nedir bosch balatanın?

5-6 Ay oluyor ben değiştireli tam hatırlamıyorum ama kablolu balata 45 yada 55 Tl'ye almıştım.

Kerasus
14/02/2012, 15:42
Balatanın zamanla sertleşmesi olamaz benim sorunum. Çünkü hema balata takılıydı. 3-4bin km ya yaptım ya yapmadım. Yeniden ses yapmaya başladı. Sonra şikayetle gittim, garantiden 0'ını taktılar aynı gün yine ses yaptı. Üstüne 1000km yaptım hala ses var.

Yani ben pek anlamam sadece yaşadığım sorunu nasıl çözdüğümü söyledim, bu konuda uzman olan arkadaşlar yardımcı olacaktır eminim. Geçmiş olsun.

wosswoss
14/02/2012, 15:49
valla benimde frene sert basarsam yapmıyor ama yavaş yavaş basarsam yapıyor.eski balatalarda hep yapıyordu, şimdi yenilerde sadece durmaya yakın yapıyor..ama benimki yağmurlu havada yapıyor kuru havada yapmıyor okdr..valla yane araba sattıracak sorun..bizen eski arabalar var böle sorunlar yaşanmıyor..yokmudur bunun bi çaresi muhakkak olması lazım

SchweppeS
14/02/2012, 16:08
Aynı sorun bendede vardı çok rahatsız edici bir ses arabayı külüstür gibi gösteriyor sonra gittim servise balataları değiştirdim ses kesildi 1 ay kadar sonra tekrar yapmaya başladı. Bence kronik bir sorun puntolarda

wosswoss
14/02/2012, 16:15
bende balatalar değişti diskler torna edildi..tek değişmeyen disk..acaba diskleride değiştirsem kurtulurmuyum diye düşünüyorum?

Ziyaretçi051
14/02/2012, 16:21
Arkadaşlar balatadan yapıyor sesi,balatanın malzemesinden kaynaklanıyor.RIW marka kullanın sesi keser fiyatı:30 TL

wosswoss
14/02/2012, 16:40
tanesimi 30

Ziyaretçi051
14/02/2012, 17:04
tanesimi 30
takım

jrgakbulut
14/02/2012, 17:19
usta bu ses dediginiz otobuslerde tıss sesi gibimi?

OzzY
14/02/2012, 17:34
5-6 Ay oluyor ben değiştireli tam hatırlamıyorum ama kablolu balata 45 yada 55 Tl'ye almıştım.

iyiymiş 1 hafta önce opar takıldı 45+kdv. bi dahaki sefere bosch alırım artık :D

wosswoss
14/02/2012, 17:48
ıslık sesi ya kulak tırmalayan

jrgakbulut
14/02/2012, 19:00
benim eski arabamda olmustu frene basiyodum brakınca sanki havalı fren gibi :) pıss diye bi ses çkıyodu eger oleyse sorun westinghouse tadır

tonymontana
14/02/2012, 19:01
cıyk cıyk ötüyor.
babam 2ay kadar önce bosch car service'te hema marka taktırmış, 75TL çifti.

Ziyaretci046
14/02/2012, 20:24
cıyk cıyk ötüyor.

:Pyorum yok

tonymontana
14/02/2012, 20:39
:Pyorum yok

hiç söyleme hiç :dumbo:

wosswoss
14/02/2012, 21:45
cıyk cıyk ötüyor.

hema'lardamı ötüyor?

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:33
balata sanş işi boschda ötmemesi lazım ama o da ötüyo mert35 arabasına parçacıdan aldık taktık 40,000 km de 80,000 km de şu an araba 60,000 km civarlarında baya ötüyodu şimdi kesmiş parçacılarda özellikle opar balata garanti vermiyolar benim araba 60,000 km de merkez serviste takılmış balata arada benimkide ötüyo gideyim değiştireyim mi hemde orjinal :)

tonymontana
14/02/2012, 22:39
hema'lardamı ötüyor?

evet ötüyor, ama ötmesi haricinde iyi balata.
hema bosch opar meselesi değil bence. dediğim gibi diskin monte haldeki düzlemselliği bozuk kanımca ki tam fren kuvveti haricinde, tüm balata yüzeyi eşit basamıyor diske.

wosswoss
14/02/2012, 22:39
diski değiştirelim ozmn?

oz.frkn
14/02/2012, 22:43
konu ile ilgili

ısınan tekere soğuk su değince metal yamuluyor ses cıkartıyor. vurgun yemek gibi bişey.

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:44
diski değiştirelim ozmn?

bence oynak bi cd yapalım hareketli full ses onu dinleyelm :Ç

tonymontana
14/02/2012, 22:46
bekliyorum ben biraz, neyi bekliyorum onu da bilmiyorum. 50bin oldu olacak aracım, şimdiden disk değiştireceksem yandığımın resmidir.

ama dediğim gibi başka bir kaynak göremiyorum bu probleme. bitik balata da da aynı ses, 0 balata da da aynı ses. Balata değişiminden önce disk de tornalandı. Başka bişey kalıyor mu geriye?

Diskin kendisinde çarpıklık varsa ne ala değiştirince geçer ama benim şüphelendiğim şeylerden biri de porya akson vs'de mi sıkıntı var? ondan dedim disk arabaya bağlıyken torna edilmeli diye.

evet doğru ama sesi dışardan duyanlar bakıyor ona napcaz? :D

konu ile ilgili

ısınan tekere soğuk su değince metal yamuluyor ses cıkartıyor. vurgun yemek gibi bişey.

evet zaten otobüslere de ondan disk fren koymazlar. onlarınki direk çatlıyor. ama napalım suya mı girmeyelim? Türkiye'nin yollarında mümkün mü?

sfkbrtn
14/02/2012, 22:46

haha:D

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:47
o makinayi bende gördüm otomotiv fuarında ama sanayide öyle torna yapan yer daha hiçbir sanayide görmedim

tonymontana
14/02/2012, 22:49
o makinayi bende gördüm otomotiv fuarında ama sanayide öyle torna yapan yer daha hiçbir sanayide görmedim

birleşip sana alalım İzmir'de tek ol :D

wosswoss
14/02/2012, 22:51
ın çözemeyeceği tek şey bu sorun olacak!

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:58
ın çözemeyeceği tek şey bu sorun olacak!

ben o sorunu çözerim de aceleye gerk yok :-) sen beni biliyon :Ç

wosswoss
15/02/2012, 12:17
valla sende beni biliyon, ne kdr taktığımı..uzadıkça ruh sağlığım için tehlikeli..:)

kurnugea
01/08/2012, 15:26
Grande Punto Dualogic aracım yaklaşık 40.000 km'de. Aracın balataları ıslık sesi nedeni ile yetkili serviste 3 kez değişti. En son değişim 2.000 km once oldu fakat yıne o ses var. Arkadaşların dediği frene hafifçe basınca olan sesin aynısı. Bence de kronik bir sorun var.

tahsins
01/08/2012, 17:30
aynı sorun benim doblodada var. 5000 kmde şu an ama aldığımdan beri frene sert basınca ötüyor. balata nın dandikliğinden başka hiçbir açıklaması yok. insanlar güveniyor tabi koskoca fiat öten balata takmaz diyor. ama benim aracada kale balata takmış fabrika. araştırdım yeşil valeo balatalarda sorun yok dediler. ondan alacağım.
sakın disklerinizi filan değişmeyin.
zaten yetkili serviste garantiden orjinal balata değişse bile 2 gün sonra gene öteceğini söylüyor. kabul ediyorlar sattıkları malın ayıplı olduğunu.

cann
01/08/2012, 17:41
arkadaşlar msj ların tamamını okumaya çalıştım,muhtemelen söyleyeceğim şey çoğunuzun içini rahatlatacaktır.

arabam ve özelliklede frenlerim konusunda çok pimpirikli biriyimdir,ocak ayında bosh car serviste ücretsiz chek up yaptırdıktan sonra, ön balatalar değişti,diskler taşlandı , vs vs yapıldı,
2 aydır aynı sorun "frene yavaş basınca durmaya yakın çıkan ,sanki biryere sürtüyormuş gibi çıkan ses" bendede başladı,geçenlerde tamircime gittim,daha ben "frenlerden ses geliyor" der demez gülmeye başladı.söylediği şey

eskiden balatalarda kullanılan bir malzeme artık kansorejen etkisi olduğu için kullanılmıyormuş,(diskle balata arasındaki malzeme) dolayısıyla artık bütün balatalarda o ses oluyormuş,"endişe edecek birşey yok" dedi,
ama tabii en doğrusu içinizi rahatlatmak için sizinde tamircinize göstermeniz,ama güvendiğiniz birisi olsun,gereksiz yere balata değiştirip sizi keklemeye çalışmasın...

Ziyaretçi048
01/08/2012, 18:25
bende bıkmıştım. Çözüm Bosch fren balatası almamak . :) TRW diye bir marka taktırdım bu bakımda ne ses kaladı ne seda dünya varmış

byadrenalin
08/01/2014, 23:34
Benzeri sorun bende balata ve disklerimi değiştirdikten sonra başladı. Eski disk ve balatamda böyle sorunlar yoktu. Balatalarım bittiği için ve disklerde ömrünü doldurduğu için değiştirdim ama keşke değiştirmeseydim. Ötüp duruyorlar. Üstünden yaklaşık 5 bin km geçti ama hala aynı. Nasıl çözeceğim bilmiyorum. Birde TRW deneyeceğim sanırım