PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağının fazla olması

OzzY
14/02/2012, 00:52
geçen çarşamba yağ değişimi yapıldı her zamanki gibi 3lt yağ konuldu, yine her zamanki gibi bu yağ çubuktaki maxın üzerinde. daha öncede kafama takıldığı oluyordu ama bu sefer size danışmak istedim.

kitapçığa göre filtre ile birlikte kapasite 2.6 litre zaten çubuktan da bu durum görünüyor.

daha önce burda ve farklı forumlarda motor yağının fazla olmasının iyi olmadığını performansıda etkilediğini okumuştum.

sizce bu fazla yağ boşaltılmalımı?

GP COSKUN
14/02/2012, 01:25
sevgili ozan
belirttiğin miktar kadar fazlalığın motoruna tada performansına bir zararı kesinlikle yok
için rahat olsun
kaldıki fıre motor 1000 km de yaklaşık 80 gram yağ eksilten bir motor
şahsen ben motorumda 400 ml eksik yağ olacağına fazla olmasını her zaman tercih ederim bu arada
fazla yağın motora ve keçelerine contalarına ve motorun performansına zararları vardır ancak bu miktar 1 litre ve üstü gibi fazlalaıklar için geçerli bir durum
bende fıre motoru kullanırken yağ değişimini 3lt yapıyordum
için rahat olsun

OzzY
14/02/2012, 01:38
teşekkürler abi yorumun için :) yine banamı öyle geliyor bilmiyorum ama benim motor yağ eksiltmiyor en son yağ 2010 aralıkta değişmişti 9000km önce yine böyle çubuğun üzerindeydi seviye değişimden önce :)

GP COSKUN
14/02/2012, 01:41
9000 kilometrede 200 -300 gram en azından bir eksilme olmuştur
ama senin bunu çubukta fark etmen biraz zor
ayrıca fark edilmeyecek kadar az eksiltmeside senin adına sevindirici ve aracını fazla sıkıştırmadan kullandığının bir göstergesi
aynı motoru 9000 km devamlı performanslı ve 5 binli 6 binli devirler çevirerek sıkıştırarak
kullandığımızda en az 2 litre eksiltme olur

OzzY
14/02/2012, 01:46
9000 kilometrede 200 -300 gram en azından bir eksilme olmuştur
ama senin bunu çubukta fark etmen biraz zor
ayrıca fark edilmeyecek kadar az eksiltmeside senin adına sevindirici ve aracını fazla sıkıştırmadan kullandığının bir göstergesi
aynı motoru 9000 km devamlı performanslı ve 5 binli 6 binli devirler çevirerek sıkıştırarak
kullandığımızda en az 2 litre eksiltme olur

eksilme yok derken çubukta farketmiyorum tabiki yoksa üstten egzantirikli motorlarda az yada çok eksiltme oluyor demi.
abi tahmin ediyosundur benim kullanımımı 3000i nadir geçerim. 10000kmde 5000devirde gittiğim anca 10-15 km oluyodur arasıra işte :D

Du Hast
14/02/2012, 03:05
eksilme yok derken çubukta farketmiyorum tabiki yoksa üstten egzantirikli motorlarda az yada çok eksiltme oluyor demi.
abi tahmin ediyosundur benim kullanımımı 3000i nadir geçerim. 10000kmde 5000devirde gittiğim anca 10-15 km oluyodur arasıra işte :D
olm benzinli motor kullanıyorsun arada sırada bağırt kurumlarını atsın motor :D

OzzY
14/02/2012, 03:11
olm benzinli motor kullanıyorsun arada sırada bağırt kurumlarını atsın motor :D
arada sırada işte sinirlenince filan bir iki kilometre :D

ABNEW
14/02/2012, 13:31
Ozan, eski kitapçılarda yağ kapasitesi yanlış gösterilmekte.Hatırladığım kadarıyla benzinli puntolar 3-3.5lt yağ alabilmekte.Coşkunun da belirttiği gibi ufak fazlalıkların herhangi bir zararı olmaz, için rahat olsun ;)

OzzY
14/02/2012, 13:42
Teşekkürler abi :) 2008in kullanım klavuzuna baktım. zaten dediğim gibi fabrikada koyulan yağı saymazsak 5. kere yağ değişti hepsinde enaz bunun kadar koyuldu bi sıkıntı çıkmadı. yinede bi sorayım dedim :D

ekleme: evoya baktım şimdi oda 2,6l multiair 3,4l multijet 3,3l

ABNEW
14/02/2012, 14:14
Teşekkürler abi :) 2008in kullanım klavuzuna baktım. zaten dediğim gibi fabrikada koyulan yağı saymazsak 5. kere yağ değişti hepsinde enaz bunun kadar koyuldu bi sıkıntı çıkmadı. yinede bi sorayım dedim :D

ekleme: evoya baktım şimdi oda 2,6l multiair 3,4l multijet 3,3l

Multiairi bilmiyorum ama fire, starjet, t-jet yağ filtresiyle beraber 3-3.5lt rahatlıkla almakta.Ben de zamanında 3lt ye yakın koydurmuştum.Yağ minimuma çok yakında kalmıştı.Bunu görünce anladım 2.6 lt nin yanlış olduğunu...

kara kız
14/02/2012, 18:01
sevgili ozan
belirttiğin miktar kadar fazlalığın motoruna tada performansına bir zararı kesinlikle yok
için rahat olsun
kaldıki fıre motor 1000 km de yaklaşık 80 gram yağ eksilten bir motor
şahsen ben motorumda 400 ml eksik yağ olacağına fazla olmasını her zaman tercih ederim bu arada
fazla yağın motora ve keçelerine contalarına ve motorun performansına zararları vardır ancak bu miktar 1 litre ve üstü gibi fazlalaıklar için geçerli bir durum
bende fıre motoru kullanırken yağ değişimini 3lt yapıyordum
için rahat olsun

coşkun abi fire motorlar 3 lt mi ben fire ları ve starjetleri 4 lt biliyordum 10.000 de bir 4 lt lık magneteck koyuyordum ben hep..acaba benım starjettemi 3 lt ?

OzzY
14/02/2012, 20:00
kullanım klavuzuna göre starjet 2.9(filtre dahil) fire 2.6

Ziyaretci035
14/02/2012, 21:09
Bir tanıdığımızın başına gelen bir olayı anlatacağım.

Araç Hyundai Starex CRDI dizel. Bakım yapılırken gereğinden fazla yağ konulmuş. Fazla yağdan dolayı fazla yağ basıncı oluşmuş. Üst conta da pek sağlıklı olmadığı için contadan içeri oradan piston tepelerine. Motor dizel olduğu için motorun devri kendi kendine artmaya başlamış. Kontağı kapatmalarına rağmen motor çalışmaya ve devrini yükseltmeye devam etmiş. Sonuç, araç kol çıkarmış...

Ziyaretci046
14/02/2012, 22:43
Bir tanıdığımızın başına gelen bir olayı anlatacağım.

Araç Hyundai Starex CRDI dizel. Bakım yapılırken gereğinden fazla yağ konulmuş. Fazla yağdan dolayı fazla yağ basıncı oluşmuş. Üst conta da pek sağlıklı olmadığı için contadan içeri oradan piston tepelerine. Motor dizel olduğu için motorun devri kendi kendine artmaya başlamış. Kontağı kapatmalarına rağmen motor çalışmaya ve devrini yükseltmeye devam etmiş. Sonuç, araç kol çıkarmış...

hayırlsı olsun oğlunuz oldu :Ç ben fire motora 4 litre 15w40 koyan benzinliklte yağ değiştiren biirinden gördüm arçelik servisi 2008 senesinde doblo aldı adamlar multijete 15w40 koyduruyorlardı dedim yuhhhh :)

GP COSKUN
14/02/2012, 23:01
coşkun abi fire motorlar 3 lt mi ben fire ları ve starjetleri 4 lt biliyordum 10.000 de bir 4 lt lık magneteck koyuyordum ben hep..acaba benım starjettemi 3 lt ?

4 litre fazla onur kesinlikle

frkan54
28/02/2012, 17:02
bizde geçtiğimiz hafta sonu arabamızın bakımlarını yaptık. babamın çalıştığı şirketin kanalında yaklaşık olarak 3,4 lt yağ koyduk. Babam tırların motor bakımını yapıyor. Ve bu koyduğumuz yağ miktarının aracımız için uygun olduğunu söylüyor.