PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip Tuning Hakkında Bir Sorum Var

ekartoo
11/02/2012, 23:31
Herkese merhaba. Bir kaç yıldır chip tuning ile ilgili yazıları takip ediyorum. Başlarda özellikle motor problemi olabilir ya da garantide sorun yaşarım diye korkuyordum. Ancak özellikle de Mehmet Gazihan sayesinde (olumsuz yapılan bir kaç yorumu -en son yorum beyin kitlenmesiydi- hiç dikkate almadım) bu işi yaptırmayı yavaş yavaş düşünmeye başladım. Son zamanlarda dikkatimi çeken ve saygı duyduğum diğer bir isim de Cemal Arslan'dır bu arada bu konuda. Zaten yaptırmaya karar verdiğim anda da bu iki isimden biri olacak başvuracağım adres. Ancak benim merak ettiğim konu farklı. Bunu hem yazılımlı araç kullananlara hem de bu chip tuning işinin ustalarına sormak isterim. Kullandığım araç Punto Evo 2012 model 1.3 Multijet 75 beygir. Yazılımla olacak beygir ise ortalama 90 - 93 civarınca olacak ve tork da mevcut duruma göre artacak. İşlemden sonra yapılacak testlerde sayısal olarak bu verileri bilgisayar ortamında alabiliriz. Ancak diyelim ki orjinal olarak alınmış 90/95 beygirlik bir motora sahip Punto Evo'nun gücü ile benim motoruna yazılım yüklenmiş aracım aynı güce sahip olacaklar mı? Yani verilen değerler sadece bilgisayar ortamının verileri mi (yani teori mi) yoksa yazılım yüklü olmayan ama fabrika çıkışlı olan örneğin 90 beygirlik 1.3 motora sahip multijet bir evo ile aynı güce pratikte de sahip olacak mı? Bunu öğrenebilir miyim acaba detaylı olarak.

cemal arslan
12/02/2012, 01:02
bu sorunun cevabı ömer de...

Ayberk0616
12/02/2012, 01:09
Chip tuningden elde edilen beygirler havaya uçmuyor ya.Düz mantık iki araçta stock senin aracın 1.3 75hp diğer versiyon 1.3 90hp iki aracı kaldırdınız stock halde dragdada rolldede 90 lık senin aracı yer.Sen chip yaptın 92-95hp oldun diğer 90lık stock duruyor ikisini kaldırdınız bu sefer aradaki fark kapanmaz ise chip bunun neresinde takibi o aradaki fark kapanıcak pratikte aracın 92-95hp vericek zaten vermezse chipin ne esprisi kalıyor :)

omer06
12/02/2012, 02:26
orjinal 1.3 90 lık+yazılımlı aracı, benim aracım 2011 grande punto 1.3 75 lik + Cemal arslan yazılımıyla araçlar arasındaki mesafeler değişmeden gidebiliyosunuz
umarım yardımcı olmuşumdur :)

Romeo_er2
12/02/2012, 02:36
el elden üstündür =) amaç en iyi performans ise ps chiptuning veya ecufast tavsiye ederim..

cemal arslan
12/02/2012, 20:38
daha önce istanbulda bir firmada yapılımış 160 lık scirocco...ile benim yazdığım araç...( soft bir yazılımdı )...kafa kafaya gittini söylediler..

en son yaptığım scirocco ise....(yine başka bir istanbul firmasında yazılım yapılmış)....istanbuldan gelen bir scirocco ile (downpipe egzozt filtre olduğunu söyledi)...ankarada kaldırdıklarını ve benim yaptığım aracın 2-3 boy fark attığını söyledi...

valla ben onların yalancısıyım...

isteyene bu arkadaşların ceplerini verebilirim...bana inanmayan onlara sorabilir... :)

konuya gelecek olursak...şahsen ...yazılımlı bir 75hp aracı yazılımsız orijinal 90hp araca tercih ederim...

Mehmet Gazihan
12/02/2012, 21:04
Herkese merhaba. Bir kaç yıldır chip tuning ile ilgili yazıları takip ediyorum. Başlarda özellikle motor problemi olabilir ya da garantide sorun yaşarım diye korkuyordum. Ancak özellikle de Mehmet Gazihan sayesinde (olumsuz yapılan bir kaç yorumu -en son yorum beyin kitlenmesiydi- hiç dikkate almadım) bu işi yaptırmayı yavaş yavaş düşünmeye başladım. Son zamanlarda dikkatimi çeken ve saygı duyduğum diğer bir isim de Cemal Arslan'dır bu arada bu konuda. Zaten yaptırmaya karar verdiğim anda da bu iki isimden biri olacak başvuracağım adres. Ancak benim merak ettiğim konu farklı. Bunu hem yazılımlı araç kullananlara hem de bu chip tuning işinin ustalarına sormak isterim. Kullandığım araç Punto Evo 2012 model 1.3 Multijet 75 beygir. Yazılımla olacak beygir ise ortalama 90 - 93 civarınca olacak ve tork da mevcut duruma göre artacak. İşlemden sonra yapılacak testlerde sayısal olarak bu verileri bilgisayar ortamında alabiliriz. Ancak diyelim ki orjinal olarak alınmış 90/95 beygirlik bir motora sahip Punto Evo'nun gücü ile benim motoruna yazılım yüklenmiş aracım aynı güce sahip olacaklar mı? Yani verilen değerler sadece bilgisayar ortamının verileri mi (yani teori mi) yoksa yazılım yüklü olmayan ama fabrika çıkışlı olan örneğin 90 beygirlik 1.3 motora sahip multijet bir evo ile aynı güce pratikte de sahip olacak mı? Bunu öğrenebilir miyim acaba detaylı olarak.

yazılımı iyi ayarlanmış 75hp motor 95 lik den daha keyifli sürülüyor..

bunun sebebi desteklediği yüksek eksoz emisyon normlarından ötürü özellikle alt devirlerinin hantal olması.. benim onlarca 75lik den 90lığa geçen müşterim var ve ortak kanaat alt devir rezilliği..

bence kullandığınız aracın değerini bilin..

Yeni Hizmetinize Sunduğum Ankara Yükleme Merkezim ErGazi Elektronik de aracını programlıyabiliriz..

Tanıtım münasebeti ile sana 400tl den yaparız.

Koray AKYOL 0 505 616 16 16

İyi Pazarlar..

effect1903
12/02/2012, 21:15
Arkadaşımızn konusunu bölmüş gibi olmaz ise bende bir soru yöneltmek istiyorum.. Benim aracım turbo jet 120 hp, yazılım sonucu kaç hp ve kaç tork alınıyor ve yakıt tüketiminide etkisi ne kadar oluyor? Örneğin % 10 gibi bir düşüş oluyor mu?

Romeo_er2
12/02/2012, 21:56
Arkadaşımızn konusunu bölmüş gibi olmaz ise bende bir soru yöneltmek istiyorum.. Benim aracım turbo jet 120 hp, yazılım sonucu kaç hp ve kaç tork alınıyor ve yakıt tüketiminide etkisi ne kadar oluyor? Örneğin % 10 gibi bir düşüş oluyor mu?

filtre-egzoz ve pschiptuning yazılım ile 161hp 245nm dyno sonucum mevcut arabamın eski halinden kalma..aynı speclerde 1 tane beni geçen t-jet punto olmamıştı..yakıt kullanıma göre sakin sürüşte düşüyor bir miktar..şehir içi 7 litre civarı şehirler arası 6 litre civarı seyrediyordu yakıt tüketimim..eğer sorularınız olursa özel mesaj olarak atabilirsiniz..

effect1903
12/02/2012, 22:08
filtre-egzoz ve pschiptuning yazılım ile 161hp 245nm dyno sonucum mevcut arabamın eski halinden kalma..aynı speclerde 1 tane beni geçen t-jet punto olmamıştı..yakıt kullanıma göre sakin sürüşte düşüyor bir miktar..şehir içi 7 litre civarı şehirler arası 6 litre civarı seyrediyordu yakıt tüketimim..eğer sorularınız olursa özel mesaj olarak atabilirsiniz..

Cevap için teşekkürler, başka sorum olursa sorarım o zaman :)

ekartoo
12/02/2012, 23:49
zaman ayıran herkese teşekkür ederim.

USTA
12/02/2012, 23:55
Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 4.vites 70 km - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=8LXVFsFuA2s)

Kangoo 1.5 dci vs Megane 2 hb 1.6 16v 4.vites 80km - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=62QXxgyZKqM&feature=related)

Sana chipli bir dizel aracın nasıl gittiğini göstereyim,videodaki mavi Megane 1.6 benzinli ve 115 HP,camcar aracı 105 hp dci Megane 3,benim Kangoo 85 HP+Chipli dci ve Megane 2 HB den yaklaşık 230 kg daha ağır ve yüksek bir araç...:)

cemal arslan
13/02/2012, 12:10
hyundai getz 1500 crdi 88 hp (artılandı) vs fiat bravo 2000 hgt 20v

bu sadece kalkış denemesi......uzun mesafede elbette bravo alacaktır...

Hyundai Getz 1.5 crdi vs 2.0 Fiat BRAVO HGT 20 v.flv - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=x4GGQROCLxw)

Dj Locness
13/02/2012, 14:14
ah şu paranın gözü kör olsun ya :D cemal abi allah kısmet ederse 3 4 aya yanına gelcem :D

By Devvil
13/02/2012, 15:46
2010 Yılında Golf VI 1.4 122Hp 200Nm DSG aracıma Cemal Arslan (Artı Tuning) tarafından isteğime uygun yazılım uygulandı. 157Hp 297Nm değer kazandı araç.
Diğer aracımız olan 1.2 Fiesta 75Hp'e de yazılım uygulandı ve ciddi şekilde fark yaşandı..

Konuyu görmüşken yazayım dedim.. ;)

SchweppeS
13/02/2012, 15:58

Hyundai Getz 1.5 crdi vs 2.0 Fiat BRAVO HGT 20 v.flv - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=x4GGQROCLxw)

getz kaç hp ve tork oldu artılanınca ?

By Devvil
13/02/2012, 16:17
Getz 110-115 civarı ama tork hakkında bilgim yok. Yakın bir abimindir araç gidişi çok tatlı eski hali ile alakası yok.. ;)

cemal arslan
13/02/2012, 16:59
getz kaç hp ve tork oldu artılanınca ?

dynolarun saçma sapan değerleri yüzünden ...artık dynoya çıkartmıyorum....

ancak öngörülerimiz neyse yaklaşık o'dur...20hp diyorsak...30hp almaz...yada 10hp almaz...20hp diyorsak 22 olabilir 18 olabilir...bu da aracın durumuna bağlı olarak değişir...

ekartoo
13/02/2012, 21:45
Bir sorum daha olacak. Chip ya da başka bir deyişle yazılım uygulamasının motor ömrüne olumlu ya da olumsuz katkıları nedir?

uzuncocuk
13/02/2012, 21:49

buna bayıldım yaw.ablamda var getz o aracta olmaması gereken bır motor var... bıde 110 lugunu cıplesenız olay abartılır artık

cemal arslan
13/02/2012, 22:55
Bir sorum daha olacak. Chip ya da başka bir deyişle yazılım uygulamasının motor ömrüne olumlu ya da olumsuz katkıları nedir?

yazılım uygulaması bana göre faydalı bir uygulama ...neden derseniz daha üst devirlerde elde ettiğiniz gücü biraz daha altta alıyorsunuz...bu da şu demek...

daha az gaza bastığınız için...daha az yakıt ekonomisi demek
eskiden aldığınız gücü biraz aşağıda aldığınız için...piston sibop enjektör motor yağı ömrünü uzatmak demektir...

motor yağın ömrü ...aracı ne kadar üst devirde kullanırsanız o kadar çabuk özelliğini yitirir.

olumsuz etkisi....alışkanlık yapıyor...her aracınıza chip tuning yaptırmak isteği oluşuyor...

cemal arslan
13/02/2012, 22:58
buna bayıldım yaw.ablamda var getz o aracta olmaması gereken bır motor var... bıde 110 lugunu cıplesenız olay abartılır artık

o aracada yapalım üstadım... :)

bu getzin ezdiği video kaydı olmayan araçları görseniz kafayı yersiniz...

hatta araç sahibi müşterim bir ara aracın 110 luk olabileceğinden bile şüphelenmişti...ama ruhsatı 88 hp diyor...

kadango
13/02/2012, 23:18
Kia ve Hyundai'nin TD motorları chip konusunda oldukça verimli,110'luk yazılımlı Era'lar fena gidiyor.Benim aklımda bizim 110PS TDCI'a yaptırmak var ama yaptırırsam kendime hakim olamam sanıyorum ki :D

Romeo_er2
14/02/2012, 00:32

getz güzel gitmiş maşallah ama ferhat abini hgt pek iyi yürümüyor malesef..ayriyetten VİS altı basmış bravo o yüzden dahada bi geride kalmış..yinede getz in gidişi güzel ama kıstas alınacak bi video değil =) hgt gözde kötü görülmesin..

maceraci95
14/02/2012, 08:26
Chip işlemi yapıldıktan sonra belli dönemlerle yazılım güncelleme gerekir mi? Yoksa sürekli aynı yazılım kullanılabilir mi? (Bir kaç defa yazılımın güncellenmesi gerekir gibi sözler duydum. Bu nedenle soruyorum.)

USTA
14/02/2012, 10:21
3 yıldır aynı yazılımı kullanıyorum,güncelleme yapılmalı diye birşey duymadım.
İlk yapılan yazılım düzgün ve verimli yapılamadıysa bu güncelleme dediğiniz şey yapılabilir,yoksa chiptuning güncellemesi diye bir olay yok...
Microsoft mu kullanıyorsunuz...:)

cemal arslan
14/02/2012, 10:47
getz güzel gitmiş maşallah ama ferhat abini hgt pek iyi yürümüyor malesef..ayriyetten VİS altı basmış bravo o yüzden dahada bi geride kalmış..yinede getz in gidişi güzel ama kıstas alınacak bi video değil =) hgt gözde kötü görülmesin..

eyvallah...

benim bu tür videolarla yada kalkışlarla işim olmaz...

amacımız bu değil...o yüzden kendi aralarında denemişler...hangi şartlarda nerede nasıl yapılmış onu dahi bilmiyorum...

o yüzden ben ne videoyu ne de başkalarının videosuna bakmam da itibarda etmem...millet sahtekar olmuş...dynoda bile fazla hp çıkartıyorlar...maalesef...işin gerçeği...

yada bir diğer hilede...
tuningci arkadaş uygulama sonrası aracı kendi kullanıyor..deli gibi basıyor yüksek devirde araç sürüyor..sonrada aaaa bak araban nasıl gidiyor diyor....aynısını bana yapmışlardı...sonradan bu işin içine girince...benim aracıma yapılan dosyanın beş para etmeyeceğini anladım : )))

en güzel en doğrusu...müşteri memnuniyeti...gerisi boş...

cemal arslan
14/02/2012, 10:50
Chip işlemi yapıldıktan sonra belli dönemlerle yazılım güncelleme gerekir mi? Yoksa sürekli aynı yazılım kullanılabilir mi? (Bir kaç defa yazılımın güncellenmesi gerekir gibi sözler duydum. Bu nedenle soruyorum.)

güncelleme gerektirmez...

ancak müşterim bazen geliyor rica ediyor...abi biraz daha açalım...abi biraz düşürelim...vs...bu desteği de ücretsiz olarak her zaman sunuyorum...

ateserl
20/02/2012, 00:06
Merhaba aracım 1.3 75 ps turbodizel evo bu konuyada çok yabancıyım ,ama araçım biraz daha kuvvetlensin istiyorum işin aslı bu, ve sormak istediğim konu İstanbulda bu yazılımı doğru olarak nerelerde yaptırabiliriz?

VooDoo
21/02/2012, 13:14
evet ya mehmet kardeşim yardımcı olur mesela ben mercek farlar için c.tesi gelicem demiştim tamam dedi gel dedi gelmemişti :D çay içip gelmiştim bende :D

Mehmet Gazihan
22/02/2012, 13:17
evet ya mehmet kardeşim yardımcı olur mesela ben mercek farlar için c.tesi gelicem demiştim tamam dedi gel dedi gelmemişti :D çay içip gelmiştim bende :D

sen bide çay parası ödemişsindir ayıp olmasın diye yazmıyosundur buraya..

kimsiniz ? mercekli farla benim alakam nedir ? garjdaki diğer çocuklar ilgileniyor o işlerle niye beni beklediniz..?

cemal arslan
29/02/2012, 22:51
Merhaba aracım 1.3 75 ps turbodizel evo bu konuyada çok yabancıyım ,ama araçım biraz daha kuvvetlensin istiyorum işin aslı bu, ve sormak istediğim konu İstanbulda bu yazılımı doğru olarak nerelerde yaptırabiliriz?

istanbulda bayimiz var...dilerseniz yardımcı olabilirim...

cemal arslan
01/03/2012, 12:14
HYUNDAI GETZ 0-100KM...

video ters...ama sonuç ortada...

4 Ağustos 2011 12:49 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=SKCUVgmPdCo&feature=channel)

lazrailcd
11/03/2012, 11:13
istanbulda bayimiz var...dilerseniz yardımcı olabilirim...

Merhaba Cemal bey bende istanbulda yaşıyorum 2007 g.p. 1,3 90 hp aracım var chip yaptırmak istiyorum ne gibi bi sonuç alırım yakıtı etkilermi? ve bana neye maal olur aceba şimdiden teşekkürler.
iyi çalışmalar.

cemal arslan
11/03/2012, 12:34
Merhaba Cemal bey bende istanbulda yaşıyorum 2007 g.p. 1,3 90 hp aracım var chip yaptırmak istiyorum ne gibi bi sonuç alırım yakıtı etkilermi? ve bana neye maal olur aceba şimdiden teşekkürler.
iyi çalışmalar.

1300 mjet 90 hp aracınız uygulama sonrası yaklaşık 110hp civarında olacakdır...
yakıtınız %10 civarında azalacaktır.
maliyeti...tüm forum üyelerine aynı...

volkan asli
23/05/2012, 00:10
abi selam.antalyadayım.sana nasıl ulasabilirim?no?evo activ,75 hp.yazılım icin.saygılar.

cemal arslan
23/05/2012, 10:59
mail atabilirsin....

zorozor
07/06/2012, 09:28
mrb. günaydın üstad; ben site de çok yeniyim ama chiptuning sistemleri ile ilgili bir insan olarak( hem kullanıcı hemde uygulayıcı anlamında) CHİPTUNİNG 06 BOX YAZILIMI olarak bilinen ürünü işyerine ait linea ,palio ve punto araçlar da kullanıyoruz.sonuç ;yükseltilmiş olan beygir sekmentinin orjinal konforun dan farksız. hoş şu ana kadar belki kendiniz uygulayı yaptırmış birebir gözlemlemiş olabilirsiniz..saygılar..

cemal arslan
07/06/2012, 10:53
boxlarla ilgim yok....ancak son çare olarak tavsiye ediyorum.

boxlar o kadar iyi olsaydı...ben yazılımla uğraşmazdım...alırdım 2 dk takardım.

enderfikret
05/12/2012, 17:25
Cemal bey galiba şu an online'sınız, chip uygulanması durumunda vize problemi yaşanıyor mu?

cemal arslan
05/12/2012, 17:27
Vizeden kastınız araç muayenesi sanırım....sorun yaşanmıyor...

Avrupada ruhsata işletiliyor ancak türkiyede şuan öyle bir uygulama yok...

enderfikret
05/12/2012, 17:36
Çabuk cevabınız için teşekkür ederim, şunu mu anlamalıyım: Araç vizeye gittiğinde chip uygulandığı anlaşılmıyor.

cemal arslan
05/12/2012, 17:40
Araç muayenesinde motor gücüne bakılmıyor...