PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima Sadece Soğutmak için mi ?

sinanuzun
11/02/2012, 14:23
Arkadaşlar araçta bulunan klima sadece yaz aylarında soğutma işi için mi yoksa hem sıcak hem soğuk için mi ? Bu soğuk günlerde aracın içini hızlı ısıtmak için ne yapmalı ?

tayfux
11/02/2012, 14:26
hocam ısıtması da lazım aynı zamanda..bu arada ilkokuma yazma siteniz çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

sinanuzun
11/02/2012, 14:34
Teşekkür ederim.

rbcn
11/02/2012, 14:48
araçlardaki klima sistemi sadece soğutma diye biliyorum ısıtma için kalorifer var zaten

sinanuzun
11/02/2012, 15:23
Arkadaşta Clio var bendeki ısıtıyor dediği için yazma gereği duydum klima ısıtır mı ısıtmaz mı ?

x-ray
11/02/2012, 17:03
Arkadaşlar araçta bulunan klima sadece yaz aylarında soğutma işi için mi yoksa hem sıcak hem soğuk için mi ? Bu soğuk günlerde aracın içini hızlı ısıtmak için ne yapmalı ?

OTOMATİK ÇİFT BÖLGELİ KLİMA KONTROL SİSTEMİ
---KLİMA KONTROL SİSTEMİNİN DEVREYE ALINMASI
------3.paragraf;
" Klima kompresörü, sadece motor çalışır durumda ve dış hava sıcaklığı +4C'nin üzerinde iken çalışır. "

manuel klima kullanımına baktım, manuel de herhangi birşey belirtilmemiş.

hızlı ısıtma için ise;
otomatiklerde ortam ısısını max. getirip auto tuşuna basarsanız en hızlı ısıtma sağlarsınız.
manuel de ise;
-sıcaklık düğmesini kırmızının max. getirin.
-iç hava sirkülasyonu butonunu aktif edin
-üfleme bölgesini ayaklar olarak ayarlayın
-fan düğmesini 4. konuma getirin.

kullanıcı el kitabında yazan bunlar.
eee.! kışın klima ısıtıyor mu ısıtmıyor mu dersen net bi cevabım yok :)

takres
11/02/2012, 17:41
ısıtır tabii ki...

krm1983
11/02/2012, 17:59
Araçlarımızdaki klima sadece soğutur ısıtma fonksiyonunu kalorifer sağlıyor.

halils2
11/02/2012, 21:32
Araçlarımızdaki klima sadece soğutur ısıtma fonksiyonunu kalorifer sağlıyor.

arkadaşa katılıyorum sadece soğutma işlemi yapar. mantıken düşündüğünüzde klima hem ısıtma hem soğutma için kullanılmış olsa kalorifer kullanılmaz. evlerde kullanılan klimalarla karıştırmayın onlarda klima devresi çift taraflı kullanılıyor iç ve dış olmak üzere toplamda 2 ünite mevcut araçlarımızdaki sadece buzdolabı gibi soğutmada kullanılır

orkun09
11/02/2012, 21:38
Arac soğukken klimayı açıp 26 derece yaptığımda sıcak üfürüyor. Demek ki ısıtıyor. Motor ısındıktan sonra kompresör tuşuna basıp klimayı kapatıyorum, normal yoldan ısınmaya devam ediyorum.

meltdown
11/02/2012, 21:44
:) Teknik açıklama: klima da soğutma işlemini yapan evaparatördür. Soğutucu akışkanın sıcaklığı düşüktür. Buradan geçirilen havanın sıcaklığı, evaparatörden geçerken ısısını bırakır ve soğur. Soğuyan hava aracın içine girer. Isıtma için ise motor radyatör suyuna bağlı olan eşanjör vardır. Motor suyu belirli bir sıcaklığa ulaştığı zaman size ısı vermeyi sağlar. Üniversitede klimanın hem soğutup hem ısıtması üzerine bir araştırma yaptık. Fakat ısıtma için klimanın performansı motor soğutma suyuna göre daha düşük çıktı. Ancak motor soğutma suyunun ısınması için geçen süreye kadar (yaklaşık 5dk) klimanın ısıtma görevinin üstlenmesi daha iyi sonuçlar verdi. Bunun için evaparatör kondenser görevi görür. Ayrıca filtrenin yönü değiştirilmedilir. Umarım faydalı olmuştur :)

sinanuzun
11/02/2012, 22:13
Sonuç olarak klima sadece soğutuyor ısıtmıyor mu diyoruz ? En azından Active modeller için.

celenlee
11/02/2012, 22:15
Önce Şunun Cevabı Verilmeli: USTALARA SORUYORUZ.

Bizim araçların havalandırma sisteminde klima komprasörüne bağlı rezistans var mı yok mu?

Isıtıcı rezistans düzeneği varsa eğer, klimayı devreye aldığımızda (Motor soğuk olsa bile) ısıtır.
Ama Rezistans yok ise ısıtmaz bu kadar basit ;)

Hiç klima tamir eden yok mu aramızda :) ??

Du Hast
11/02/2012, 22:19
arkadaşlar öncelikle klima ve kalorifer ayrımını yapalım.
klima sistemi gazın faz değiştirmesi yardımıyla ortamdaki hava sıcaklığını değiştiren sistemlerdir ve araçlarımızda mevcuttur

kalorifer ise sıcak motor suyunun bir radyatör ve fan vasıtasıyla ortama sıcaklık veren sistemdir buda araçlarımızda mevcuttur.

araçlarda kullanılan klimalar evlerde kullanılan klimalar gibi çift yönlü çalışmazlar ve sadece tek yönlü çalışırlar ve soğutmaya yarar. siz arabanın sıcaklık düğmesini, sıcak konuma getirip klimayı açtığınızda sıcak hava çıkar çünkü düfüzörlerden çıkan hava önce klima tarafından soğutulur sonra kalorifer radyatörü tarafından ısıtılır.

kısacası bizim araçlardaki klima sisteminin ısıtma gibi özelliği yoktur, arabamızı kalorifer ısıtır ve kaloriferin ısıtması için motorun hararetinin yükselmesi gerekir.

celenlee
11/02/2012, 22:25
Önce Şunun Cevabı Verilmeli: USTALARA SORUYORUZ.

Bizim araçların havalandırma sisteminde klima komprasörüne bağlı rezistans var mı yok mu?

Isıtıcı rezistans düzeneği varsa eğer, klimayı devreye aldığımızda (Motor soğuk olsa bile) ısıtır.
Ama Rezistans yok ise ısıtmaz bu kadar basit ;)

Hiç klima tamir eden yok mu aramızda :) ??

Bu da örnek :) Dacia Logan MCV. Motor ısınana kadar ısıtıcı rezistans çalışıyor.

https://www.daciakulubu.com/showthread.php?tid=1414

Du Hast
11/02/2012, 22:26
Bu da örnek :) Dacia Logan MCV. Motor ısınana kadar ısıtıcı rezistans çalışıyor.

Biliyormuydunuz?Dacialarda KALORİFER REZİSTANSI olduğunu? (https://www.daciakulubu.com/showthread.php?tid=1414)

puntolarda da var yok değil adı ek ısıtıcı ancak tofaş sağ olsun diyorum böyle donanımları Türk halkına, bir Türk şirketi olarak layık görmüyor...

Misafir047
11/02/2012, 22:35
vay bee daciada olan bizde yok yuuuh diyorum

fire
12/02/2012, 19:04
genelde soğutma içindir motordan güç alır kışın buğu gidermek için kullanılabilir.

uzuncocuk
12/02/2012, 19:22
hıcbır aracın klıması ısıtma gorevı gormez... sız hıc ısıtsın dıye acılan bır klımanın motor gucunu yedıgını duydunuz mu??? aracınızı calıstırır calıstırmaz acın klımayı cevırın sıcaga dugmeyı bakalım arac klımanın soguk ufleme zamanı kadar bır zamanda sıcak ufleyecekmı???
dıger seklıyle: yazın klımayı actıgımızda ort. 30 sn 1 dk arasında arac dursada klıma soguk uflemeye baslar. pekı soguk havada calıstırılan bır arac 30sn 1 dakıka ıcınde sıcaküflemelı o zaman.... eger sıcak uflese ıdı vw transporter thermalı cıkarmazdı:) kamyonlarda ve transporter gıbı bazı araclarda rebosta sıstemı mevcut. bu sıstem sıstemdekı mazot ıle calısıp aracın calıstırılmasına bıle gerek olmadan aracı ısıtıyor ...konu epey uzamıs:) cevap bellı. klıma ısıtmaz.

cihankardes
13/02/2012, 01:57
genelde soğutma içindir motordan güç alır kışın buğu gidermek için kullanılabilir.

aynen bende yazmıştım bunu
max buğu giderme konumunda neden klima çalışır gibi bir soru vardı.