PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital Klima Tırtladı :)

StrawBeeRy
11/02/2012, 10:53
arkadaşlar dün akşam klima artık çok zor çalışmaya başladı kendi kendine bir çalışıyor bir çalışmıyor yani bir üflüyor bir üflemiyor önceden sona getirdiğim zaman gene havayı kesiyordu ama azaltıyordu şimdi komple kesiyor hiç hava felan gelmiyor sorun ne olabilir daha önce başına gelen oldumu?

Mjet
11/02/2012, 11:00
bozdunuz olum iyice arabayı satın kurtulsun sizden :D

StrawBeeRy
11/02/2012, 11:00
sorma mayk üşüyoruz reis yaptırmak lazım :D :D :D

Romeo_er2
11/02/2012, 11:02
Kardes gotur servise baksinlar baska yolu yok :) eger elektronik bi sikintiysa kolay olur ama hava kanallarinda,radyatorunde felan bisey varsa gogus iner komple..

StrawBeeRy
11/02/2012, 11:09
Kardes gotur servise baksinlar baska yolu yok :) eger elektronik bi sikintiysa kolay olur ama hava kanallarinda,radyatorunde felan bisey varsa gogus iner komple..

sıkıntı büyük ihtimal elektronikten kaynaklı

kadir07
11/02/2012, 11:09
eğer üflemesi kesik kesikse kalorifer rezistöründendir eğer kaloriferi biraz fazla aralıksız çalışrtırdıysan o parça çabuk ısındığı için arıza yapıyor bizim araçalarda özellikle dijital klıimalıların çoğunda arıza yapıyor...

StrawBeeRy
11/02/2012, 11:27
eğer üflemesi kesik kesikse kalorifer rezistöründendir eğer kaloriferi biraz fazla aralıksız çalışrtırdıysan o parça çabuk ısındığı için arıza yapıyor bizim araçalarda özellikle dijital klıimalıların çoğunda arıza yapıyor...

yok dediğin gibi kesik kesik geliyor aralıksız çalıştırdığımız pek olmuyor olduğu zamanda baştan beri kesik kesik çalıştığı için ısınma gibi bir problem olmuyor çünkü adam gibi çalışmıyor :)

emrahisilti
11/02/2012, 11:28
ben konu açmıştım.Sanırım klima rezistörü.İyi bir elektronikçi parçayı tamir edebilir.Benimde aynısı başıma geldi.Şuan çalışıyor istanbula dönünce yaptıracağım

takres
11/02/2012, 11:52
sadece dijitallerde mi oluyor bu sorun yoksa manuellerde de var mı ?

kara kız
11/02/2012, 12:39
arkadaşlar dün akşam klima artık çok zor çalışmaya başladı kendi kendine bir çalışıyor bir çalışmıyor yani bir üflüyor bir üflemiyor önceden sona getirdiğim zaman gene havayı kesiyordu ama azaltıyordu şimdi komple kesiyor hiç hava felan gelmiyor sorun ne olabilir daha önce başına gelen oldumu?

mert yapıcağım müdahaleyi sana anlatıyorum.önce klımanı sokuyorsun.soktukten sonra arka tarafında bir fan var zaten görüceksin. o fanı çıkartıp altındaki devir ve sıcaklık sensörünü temizliyorsun ,büyük ihtimalle senin sorunun tozdan çıkartmışken tus takımınıda falan sok alt tarafını tinerle bir fırcala..dene bakalım ne olcak.

kadir07
11/02/2012, 12:45
yok dediğin gibi kesik kesik geliyor aralıksız çalıştırdığımız pek olmuyor olduğu zamanda baştan beri kesik kesik çalıştığı için ısınma gibi bir problem olmuyor çünkü adam gibi çalışmıyor :)klima açık olunca üfleme yapamasada o parça yinede ısınıyor benimkide üflemiyordu bende değiştirdiğimde ateş gibi olmuştu sökerken farketti elektirikçi.

sadece dijitallerde mi oluyor bu sorun yoksa manuellerde de var mı ?manuellerdede yapıyor ama forumdaki problem yaşayanların çoğu dijital klima olanlar.

oz.frkn
11/02/2012, 12:50
mert yapıcağım müdahaleyi sana anlatıyorum.önce klımanı sokuyorsun.soktukten sonra arka tarafında bir fan var zaten görüceksin. o fanı çıkartıp altındaki devir ve sıcaklık sensörünü temizliyorsun ,büyük ihtimalle senin sorunun tozdan çıkartmışken tus takımınıda falan sok alt tarafını tinerle bir fırcala..dene bakalım ne olcak.

katılıyorum.
bi ihtimal sigorta kutusuna bak belki klimanın kı yerinden oynuyodr.

sedini
11/02/2012, 12:57
mert eski aracımda aynısı başıma geldi.. dijital klimaların sorunu sanırım.. Kesik kesik üflüyor.. hatta net şekilde üflemeyi kesiyordu.. klima kompressörü demişlerdi.. fakat sonra bostancı sanayide elektrikçiye götürdüm.. klima düğmelerinin olduğu yeri vs söktü oradan birşeyleri çıkardı temizledi 1-2 lehim yaptı tıkır tıkır çalıştı.. inşallah seninkide böyle basit bir durumdur..

tayfux
11/02/2012, 13:11
sağlam elektrik ustası yapar gibi gelio bana mert..servis direk parça değişimi diyor..daha önce de söylemiştim o olay polen filtresinin olduğu yerlerde bir modül var oradaki leyimlerin zamanla atmasından kaynaklanıyor..o leyimleri yenilediğinde sorun falan kalmıyor..

ESH
11/02/2012, 14:14
benım aracımda da 1,2,3 de calısıyr belırlı bır zaman sonra yanık kokusu gelıyrdu bazen de calısmıyrdu ama 4 de her zaman calısyrdu bır sıkıntısı yok ,dun elektrıkcıye gıttım resıstansmı ne bısey dedı o yerınden cıkıs ondan yapıyr dedı yerıne taktı ve bırdaha cıkmamamsı ıcın bırde kucuk vıdayla saglamlastırdı belkıde bolesıne basıt bırseydır , ama servıse gıtmeden ıyı bır elektrıkcıye gotur goster derım

StrawBeeRy
11/02/2012, 21:27
ya şimdi o klimanın olduğu yer sökülecek dediniz ya yaptırasım kaçtı :D neyse artık göstericez mecbur yaptırıcaz

moiz
20/03/2012, 13:15
Klima rezistör arızasıdır. Rezistör sökülüp içinde erimiş olan lehimler yeniden yapılıyor ve sorun halloluyor. Servise giderseniz rezistör değişecek derler...

rockforever
20/03/2012, 13:43
yazık araba mod a dayanamadı yeter diyor mert...

firars
21/03/2012, 18:53
bunun konusu vardı hepimizde olan bir problem çözümünü yazmışlardı şuan hatırlayamıyorum ararsanız bulabilirsiniz..

acRep
21/03/2012, 20:19
Geçmiş olsun mertt yaz geliyoo baktırr ufaktann..

firari3004
12/06/2012, 17:40
arkadaşlar aynı sorun bende de var. biraz parçayı araştırdım tam olarak bu mudur parça https://yedekparcacenter.com/GRANDE-PUNTO-KALORIFER-REZISTORU,PR-1647.html

Luc
12/06/2012, 18:12
arkadaşlar aynı sorun bende de var. biraz parçayı araştırdım tam olarak bu mudur parça https://yedekparcacenter.com/GRANDE-PUNTO-KALORIFER-REZISTORU,PR-1647.html

Evet bu parca. Bir baska konuda daha vsr. Gecen tartismistik yine.

https://forum.grandepuntotr.com/showthread.php?p=666671

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

gurik
12/06/2012, 18:53
tek sorun fan rezistörü başka yere elletmeyin.ben değiştirttim sorun çözüldü.

kadir07
12/06/2012, 19:21
arkadaşlar aynı sorun bende de var. biraz parçayı araştırdım tam olarak bu mudur parça https://yedekparcacenter.com/GRANDE-PUNTO-KALORIFER-REZISTORU,PR-1647.htmladı aynı ama parça bu değil aşağıdaki resimdeki parça.sizin paylaştığınız resimdeki parçayı ilk defa görüyorum acaba manuel klimaların ki bundan mı..?

Luc
12/06/2012, 21:00
Bende bu aksam biraktim araci servise. Bakalim ne olacak :)

firari3004
13/06/2012, 13:17
arkadaslar parçayı bizzat kendim söktüm ve actım icini bu pas ve yaglayici spreyler var onlarla bı guzel temizledim en son olarak soketleri temizledim taktım tekrar cok şükür canavar gibi durmadan üflüyor. ayrıca belirteyim hiçbir araç veya elektronik uzmanlığım yok ;)) bu arada tamamen mantık olarak düşündüğüm özellikle dijital klimalarda çalıştırırken 3 kademe var alt orta üst diye mutlaka orta ve altı çalıştırın. alttan tam torpidonun altından üflüyor parçanın soğumasına da cok aydasi olur. bozulmayanlar bile bu sekilde çalıştırsın en azından arızayı önlemiş olursunuz

emrptk
13/06/2012, 14:24
Torpido gözünün tam altında klimanın üflemesini sağlayan fan var ona giren 3 grup kablo var kilimayı aç ve o kabloları oynat arızalı olanı (genelde gevşeme olur) tespit et. Eğer gevşeme varsa sıkıştır (bazen bir kağıt parçası ile sıkıştırmak gerekebilir).

Luc
14/06/2012, 10:39
Benim klimayi da degistitmeden yaptilar ama nasil yaptilar bilmiyorum tabi :)

moiz
20/06/2012, 17:24
Sorun rezistördedir. Rezistörü değiştirmenize de gerek yok. Onun içindeki bağlantı lehimlerini elektrikçinize kontrol ettirerek yeniletin, sorun hallolur.

StrawBeeRy
26/08/2012, 01:10
arkadaşlar hortlatalım bu konuda bana yardımcı oluck varmı yaptıranlar nerede yaptırdı maliyeti nedir teşekkür ederim

kadir07
26/08/2012, 10:57
Mert kalorifer rezistöründe sorun var anlaşılan liste fiyatı 170 tl civarı ama pazarlıkla 140-150tl ye alırsın(ben geçen sene 130tl ye almıştım) elektirikçide 10tl ye takar ama önce rezistörün lehimlerini ve soketlerini kontrol ettir belki değiştirmeye gerek kalmaz..::)

dincsoy16
27/08/2012, 00:39

Dostum klima motorunun soketi erimis oldugu icin bu sorunu yapiyor.puntolarin kronik sorunudur.yolcu ayak tarafina egilip motor soketini cikarip bak erimis oldugunu goreceksin.soket 2 tl alip degistir düzelir.ayni sorun bendede vardi.arife günü soketi degistirdim düzeldi.

StrawBeeRy
27/08/2012, 00:46
Dostum klima motorunun soketi erimis oldugu icin bu sorunu yapiyor.puntolarin kronik sorunudur.yolcu ayak tarafina egilip motor soketini cikarip bak erimis oldugunu goreceksin.soket 2 tl alip degistir düzelir.ayni sorun bendede vardi.arife günü soketi degistirdim düzeldi.

ilk olarak bunu deneyeceğim tam olarak nerede kalıyor nasıl birşey biraz tarif edermisiniz yanlış birşey yapmayalım

gokhanaksaray
26/02/2013, 20:59
şu parça nerde rezistör biriniz tarif etsin hakikaten çok sinir bozucu bir durum klimam bi çalışlıyıor bi çalışmıyor kafasına göre arabaya binerken her adım atışımnda besmele çekiyorum özellikle puslu havalrda :):):)

muratalbayrak
27/03/2017, 23:44
Fan rezistoru diye bir parca var tprpidonun icindeki vidayi ceviriyorsun torpidoyu sokuyorsun alt tarafa egilerek isik yardimiyla baktiginda ay gibi bi parca var 3 vidali onu sokuyorsun eger dibi yanmadiysa kablolarini yenile duzeliyor ben oyle yaptim yanmaz kablo ve jak aldim onunla kablolari yeniledim sorunu cozdum dijital klimali