PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havada sürtme sesi

xxxonuralpxxx
10/02/2012, 15:28
Soğuk havalarda rolantide her zaman, viteste düşük devirde zaman zaman sanki birşey buzlu yola sürtermiş gibi (ama çamurlukta kar birikintisi falan değil) (kuru yolda ama soğukta da oluyor) bir ses geliyor. Ama debriyaja basınca kesinlikle her defasında kesiliyor. araç ısındıktan sonra (gün içerisinde kapatıp tekrar çalıştırsam bile.) soğuk havada da olsa yapmıyor. bu olay şanzıman yağımı değiştirmem ile oluştu. belkide tesadüf. yağımı selenia şanzıman yağı ile tekrar değiştirdim. ama kesilmedi. serviste bu duruma (sesi dinletttim.) dişlilerin yağlanana kadar (aracın ısınması ile) gece boyu süzülerek biriken yağın dişlileri tamamne yağlamasına kadar bu ses olur dedi.ama şanzıman yağım değişene kadar hiç böyle bir ses yoktu.

uLTRa GP
10/02/2012, 17:02
banada oluyor ilk çalışınca sürtme sesi geliyor sonra düzeliyor

armi
10/02/2012, 18:09
Aynısı bende de var motor biraz ısınınca geçiyor. Birde ilk marşta kayış sesi geliyor bir seferliğine.

salihcanbaz
01/03/2012, 09:23
aracım 20binde aynı ses bendede var. Sanayiden bi usta arkadaşa dinlettim sesi, şanzıman yağının değişmesi gerekir dedi. Normalde şanzıman yağı kaç bin bakımında değişiyor?

M@GIC
01/03/2012, 10:59
kullanıcı el kitabında 60 ve katlarında manuel vites kutusu yağ seviye kontrolu var.
şanzıman yağı öyle hemen değişmiyor hatta eskiler bırak dokunmaya diyor. eksilmişse tamamla yeter.

salihcanbaz
01/03/2012, 11:14
Peki bu sesten nasıl kurtulabiliriz?

M@GIC
01/03/2012, 11:56
Peki bu sesten nasıl kurtulabiliriz?

aracınız garantisi devam ediyorssa yetkili servise başvurup bi kayıt açtırısanız. kesinlikle yardımcı olurlar.
sesin kaynağı araştırmak gerek. belki üretim hatası vardır. belki de başka bir sebebi var. pekte fazla bi şey söylüyemiyorm.
20 bim km deki aracın şanzımanı ses geliyorsa bunu gidermekle yükümlüdür. yoksa ayıplı mal satmış olurlar.
yağ değişimi ya ekleme yapılacaksa 75W-85 multiviskoslu konulması gerek.

justneedyou
01/03/2012, 23:37
bende de aynı problem var. soğuk havalarda yapıyor ve şahsen beni uyuz ediyor. serviste dinlettim v kayışından tutun bütün herşey garanti kapsamında değişti ama ses hala gitmedi. daha önce bi konu açılmıştı debriyajdan yapıyor diye özellikle soğuk havada diye