PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer özlü ısıtmıyor

emrgnc
10/02/2012, 01:19
kaloriferim özlü ısıtmıyor.. harareti nerde olursa olsun rahatlatıcı bi ısınma olmuyor. 206 1.4 hdı da hararet tam yükselmediği halde sabahın ayazında benim arabanın en iyi ısıtır halinden bile iyi ısıtıyor. sorun nerde nelere baktırmak lazım yardım lütfen.. dizeldir bu geç ısıtır olayı değil, 30 km sonra bile mi adam akıllı ısınmaz bi araba.

volkan60
10/02/2012, 03:44
benim aracda ısıtmıyor sıcak üflüyor ama tatmin etmiyor diğer aracım megane onunla kıyaslarsam sınıfta kalıyor sıf bunun yüzünden ön iki koltuğa ısıtıcı aldım

mehmetvyz
10/02/2012, 07:19
benim aracım da ısınmıyordu, hararet göstergesinde herhangi bir problem yoktu, tamircide ön kaputu açtık, elimizle kalorifere suyu taşıyan boruları kontrol ettik, soğuktular, kalorifer radyatörünü söktüğümüzde içinde antifirizin etkisiyle tortuların biriktiğini gördük, suyla temizledik, tekrar taktık, şimdi gayet memnunum:) bir de aracımda dolu olan eski antifiriz bayağı bulanıktı. herhalde o biriken tortuların etkisiyleydi.

alperd
10/02/2012, 12:19
benim aracda ısıtmıyor sıcak üflüyor ama tatmin etmiyor diğer aracım megane onunla kıyaslarsam sınıfta kalıyor sıf bunun yüzünden ön iki koltuğa ısıtıcı aldım

koltuk ısıtma mı taktırdınız?
çok para değil mi onları sonradan taktırmak?

volkan60
10/02/2012, 12:33
koltuk ısıtma mı taktırdınız?
çok para değil mi onları sonradan taktırmak?

yok bir internet sitesinden 60 TL ye aldım çakmaklıktan güç alıp ısıtıyor. hoşuma gitti araç soğuk havalarda çok zor ısıtıyordu bunu çalıştırınca anında ısı vermeye başlıyor. koltuk kılıfı gibi birşey

emrgnc
10/02/2012, 17:51

onu bende düşünüyorum, sorun çözülse bile almayı düşünüyorum keyfi için :)

benim aracım da ısınmıyordu, hararet göstergesinde herhangi bir problem yoktu, tamircide ön kaputu açtık, elimizle kalorifere suyu taşıyan boruları kontrol ettik, soğuktular, kalorifer radyatörünü söktüğümüzde içinde antifirizin etkisiyle tortuların biriktiğini gördük, suyla temizledik, tekrar taktık, şimdi gayet memnunum:) bir de aracımda dolu olan eski antifiriz bayağı bulanıktı. herhalde o biriken tortuların etkisiyleydi.

kalorifere suyu taşıyan borular ne tarafta tarif edebilirmisiniz? antifirizi gözden geçiriyim bende

mehmetvyz
11/02/2012, 07:25
benim aracım 1.4 lpg active, akü ile motor bloğu arasında geriye, kabine doğru gidiyor borular

emrgnc
11/02/2012, 14:57
indiğimde bakıyım bi, teşekkür ederim

must
11/02/2012, 15:21
Gercekten isitma sistemi berbat bence de. 27 derece filan yapiyorum cok gec isiniyo. İsininca da yakmaya basliyo sonra 21 de 20 tutuyorum. Babam kullaniyo 2 haftadir o da ayni seyi soyledi. Ben de bi baktirmayi planliyorum.

emrgnc
11/02/2012, 15:27
keşke benimkide yakıp kavursada arabanın içini, ayarını düşürsem :) bence elletmeyin öyle dursun ya..

gurik
12/02/2012, 01:36
ısınmıyor diyenler polen filtresi kapağına bakın derim. eğer kapak tırnaklarınız kırıksa kapak düşüyor ve dehşet soğuk geliyor. Benim bakımda kapağı tam takmamışlar fırın gibi olan araba ısınmadı bir türlü. klima kontrollerinin altından soğuk hava geliyordu dış sirkülasyonda. Servise tekrar götürdüm sabitlediler. şimdi 2 dk da fırın oluyor. Elinizle yoklayın bir kapağı.

emrgnc
12/02/2012, 01:38
ısınmıyor diyenler polen filtresi kapağına bakın derim. eğer kapak tırnaklarınız kırıksa kapak düşüyor ve dehşet soğuk geliyor. Benim bakımda kapağı tam takmamışlar fırın gibi olan araba ısınmadı bir türlü. klima kontrollerinin altından soğuk hava geliyordu dış sirkülasyonda. Servise tekrar götürdüm sabitlediler. şimdi 2 dk da fırın oluyor. Elinizle yoklayın bir kapağı.

o kapaktan gelen soğukta vardı, kapağı değiştirdik halloldu ama ondan çok farklı bi durum elimi kalorifere tuttuğumda ılık üflüyor resmen.

bugün motoru ısıtıp baktım borulara ılık bile değiller sanırım termostatında bi sıkıntı falan var. kavaklıdere yolu göründü yani

EvoKoray
12/02/2012, 03:21
motor soğukken 28-30 derecede kullanıyorum klimayı.. yola çıkınca 3. vites 3500-4000 devir arası biraz bağırtıyorum 1 km kadar sonra sıcak üflemeye başlıyor.. 5 e atıp 2000-2200 devir devam ediyorum.. depoyu her fullediğimde sıfırlarım yol bilg. ort. tüketim havalar soğuduğundan beri 6.5 :) sizin borularda kesin bir sıkıntı var biran önce gösterin

mehmetvyz
12/02/2012, 10:21
Termostatda problem varsa hararet göstergesi küçük bir aralıkta aşağı yukarı hareket etmez, hareretle ilgili bir probleminiz yoksa bence problem kalorifer radyatöründe, tamirci benim arabam için daha önce yatmış olabileceğini söylemişti.

emrgnc
13/02/2012, 00:04
Termostatda problem varsa hararet göstergesi küçük bir aralıkta aşağı yukarı hareket etmez, hareretle ilgili bir probleminiz yoksa bence problem kalorifer radyatöründe, tamirci benim arabam için daha önce yatmış olabileceğini söylemişti.

hararet göstergesine dikkat ettimde; mesela yol yaptım ibre ortaya geldi, araba 5 dk rölantide çalışsın durduğu yerde ibre hafiften aşşağı iniyor. normal mi bu durum?

mehmetvyz
13/02/2012, 00:09
çok az aşağı veya yukarı hareket edebilir, bence hareret normal, eğer sorun kalorifer radyatöründeyse sökülmesi çok kolay merak etmeyin, hemen ayaklarınızın sağında, kolay gelsin en kısa zamanda sorun çözülür umarım

emrgnc
13/02/2012, 00:41
çok az aşağı veya yukarı hareket edebilir, bence hareret normal, eğer sorun kalorifer radyatöründeyse sökülmesi çok kolay merak etmeyin, hemen ayaklarınızın sağında, kolay gelsin en kısa zamanda sorun çözülür umarım

umarım, hafta içi servise götürücem artık

SERTAC_KAYA
13/02/2012, 02:53

Sayın gurik aynen bendeki durum,öyle gıcık oluyorum ki arabaya,şeytan yak ta ateşiyle ısın diyor.bu kapak tam olarak nerdedir el becerime guvenirim ancak mevzu servislik ise servise gitmem gerekliyse belirtebilir misiniz?klima lontrollerinin altından gelen soğuk ve kuru hava sayesinde sag dizimde romatizma çıktı .teşekkürler syg.

gurik
13/02/2012, 20:09
yolcu tarafında torpido ile orta kaplamanın birleştiği yerde iç kısımda köşesi görünür. zaten dış hava dolaşımında elinizi oralara uzatın soğuk havayı hissedersiniz. ileri doğru bastırın üst tarafı kapanır. ama sabitletmeniz gerekli. Tan oto bana borçlandı bu kapağı. şimdilik sıkıştırma yapıldı değişecek.

bakın burada görünüyor. Orta kaplamayı sökmenize gerek yok üst boşluktan ittirin köşesini yeter.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/29952-polen-filtresi-degisimi-resimli-anlatim.html

makeles
14/02/2012, 18:55
sıcaklığı sona 32 dereceye alıyorum. yaklaşık 2 kilometre sonra sıcak üflemeye başlıyor.
daha düşük sıcaklıklara almanızı tavsiye etmem üşüyorsanız en sıcakta dursun.

lektonstar17
14/02/2012, 23:52
Sanırım aynı sorun bendede var.Kesinlikle ısınamıyorum, derece hep 32 de.Şu sol taraftaki kapağı yarın bi kontrol edicem.

Du Hast
15/02/2012, 14:46
dün yola çıktığımda benimde polen filtresi kapağı çıkmış motor sıcak olmasına ve yokuş çıkmama rağmen bir türlü ısıtamadım. indim kapak yerinden çıkmış güzelce oturtunca içerisi resmen hamam oluyor. hava yönünü ayaklar ve cam yaparsanız arabanın içinde durulmayacak kadar sıcak yapabiliyor :)

alperd
28/02/2012, 09:41
hararet göstergesine dikkat ettimde; mesela yol yaptım ibre ortaya geldi, araba 5 dk rölantide çalışsın durduğu yerde ibre hafiften aşşağı iniyor. normal mi bu durum?

benim araç da ne yazıkki rolantide ısınmıyor illa yol almak gerek.
trafik sıkışınca hararet göstergesi sabit kalıyor ısınmak bilmiyor içersi..

kukart
28/02/2012, 23:59
https://www.youtube.com/embed/NdCfZQsZEHQ

kalorifer sorununa kesin çözüm sabırla izlerseniz çok ekonomik ....)

emrgnc
29/02/2012, 00:20
Sanırım aynı sorun bendede var.Kesinlikle ısınamıyorum, derece hep 32 de.Şu sol taraftaki kapağı yarın bi kontrol edicem.
durumu buraya yazarsanız sevinirim, o doğrultuda bende gerekli kontrolü yaparım

dün yola çıktığımda benimde polen filtresi kapağı çıkmış motor sıcak olmasına ve yokuş çıkmama rağmen bir türlü ısıtamadım. indim kapak yerinden çıkmış güzelce oturtunca içerisi resmen hamam oluyor. hava yönünü ayaklar ve cam yaparsanız arabanın içinde durulmayacak kadar sıcak yapabiliyor :)
can valla hararet 90ı görsün o şekilde yapsam başka şekilde yapsam yok abi öyle aman aman bi ısıtma yakma yok, anca burnumu kurutuyo :)

https://www.youtube.com/embed/NdCfZQsZEHQ

kalorifer sorununa kesin çözüm sabırla izlerseniz çok ekonomik ....)

yer olsa yapılabilir uyuyakalıp zehirlenme riskide yok :D

lektonstar17
29/02/2012, 11:35
durumu buraya yazarsanız sevinirim, o doğrultuda bende gerekli kontrolü yaparım

Geçen gün filtre kapağını kontrol ettim ancak bi sorun bulamadım.Kapağı bastırdım ama hiçbir oynama olmadı.Sanırım servise gidip durumu anlatıcam.

Zaten benim klimanın yönlendirmesinde de sorun var.Ayak bölümüne çok az hava veriyor.Yaklaşık bir buçuk ay önce Göztepe serviste durumu anlattım, Araca bilgisayar bağladılar , klimayı resetlediler.Sorunun klima içindeki hava yönlendirici kanatlardan kaynaklandığını ve göğsün tamamen sökülüp tamir edilebiliceni söylediler.Ben kabul etmedim,çünkü bu konuda göğüs söküldükten sonra gıcırtı tıkırtı sesi sorunu yaşayan araçlar var.

emrgnc
02/03/2012, 22:10
bugün test ederek farklı bişey öğrendim, arabayla giderken hararet 90a geldiğinde fanı hiç bi şekilde çalıştırmazsam hararette yerinden oynama olmuyor ama hareket halinde dahi olsam fanı çalıştırınca (yüksek devirde gitmiyorsam) hararet düşmeye başlıyor. sizlere sorum dizellerin hepsi böylemidir? umarım durumu anlatabilmişimdir..
bu arada bu olayı megane II ve chrysler de denedim onlardada ibrede düşme oldu

OzzY
03/03/2012, 00:24
benzinlilerde bile oluyor :)

izmirde bile oluyor :D

bir iki hafta önce bahçeliden çıktım cyberparka geldiğimde hararet daha bi çubuk çıkmıştı :D
ki kaloriferi kapattım arasıra ısınsın diye :D ama gazada mümkün olduğunca basmadım.

emrgnc
03/03/2012, 00:28
benzinlide bile oluyorsa termostatım sağlam demektir :D eski arabamda lpg liydi rampa aşşağı boşa sallasam ısınırdı motor, nerde eski motorlar :D ama ibre 90a dayansa bile özlü ısıtmadığı görüşüm hala değişmedi, bi arada kalorifer peteklerini söküp bakmayı denicem

OzzY
03/03/2012, 00:55
cut off varmıydı eski arabada? ne kadar yakıt o kadar ısı :)
Müslüm abiye gitmedin sanırım?
Ben pazartesi arabayı çıkarabilirsem gitmeyi düşünüyorum istersen sende bi uğra

emrgnc
03/03/2012, 01:00
cut off varmıydı eski arabada? ne kadar yakıt o kadar ısı :)
Müslüm abiye gitmedin sanırım?
Ben pazartesi arabayı çıkarabilirsem gitmeyi düşünüyorum istersen sende bi uğra

yok yahu ne cut off u bildiğimiz stock 91 model daıhatsu applause aile arabasıydı :D babamın iş yeri konya yolundaki kartaşa yakın olduğu için oraya uğradım arıza tespiti 60-120 lira arası tutar,ibre düşüyosa termostat değişcek diyince çıktım :) benim ders saatleri sıkıntılı bi tek cuma uyuyo ancak, gidicem ama aklımda. bu arada ünlüye termostatın fiyatını sordum lancia 90tl alman malınada 85tl dedi

OzzY
03/03/2012, 01:16
bence yeni nesil arabada tam ısınmadan düşmesi normal sonuçta su tam olarak ısınmayan hatta sürekli soğuyan su(radyatöre vuran soğuk hava) ile araçta yanan bişey olmadıktan sonra neyle ısınıcak :)

Arıza tespit ücreti, arıza tespit edilir ama sen yaptırmazsan alınır genelde kalorifer sistemlerini çok bilmiyorum ama abartmışlar sanki. sen en temizi müslüm abiyle önceden bi telefonla konuş sonra duruma göre gidersin(kesin gidersin zaten :D)

pazartesi bırakırsam cuma almaya giderim diye umuyorum :D

rbcn
03/03/2012, 09:18
benimkide aşırı ısıtıyor :D bi terslik var

emrgnc
03/03/2012, 15:06
bence yeni nesil arabada tam ısınmadan düşmesi normal sonuçta su tam olarak ısınmayan hatta sürekli soğuyan su(radyatöre vuran soğuk hava) ile araçta yanan bişey olmadıktan sonra neyle ısınıcak :)

Arıza tespit ücreti, arıza tespit edilir ama sen yaptırmazsan alınır genelde kalorifer sistemlerini çok bilmiyorum ama abartmışlar sanki. sen en temizi müslüm abiyle önceden bi telefonla konuş sonra duruma göre gidersin(kesin gidersin zaten :D)

pazartesi bırakırsam cuma almaya giderim diye umuyorum :D

ama 206 da inceleyince farkına vardım bu ısıtmanın normal olmadığının, kesin bi püf noktası var, sonuçta o da yeni nesil bi araba. bütün yollar müslüm abiye çıkıyor desene :D hafta içi duruma bakıyım gidicek olursam haberleşelim

benimkide aşırı ısıtıyor :D bi terslik var

kışın takas edelim mi arabaları :ermm: :D

OzzY
03/03/2012, 17:13
benim ısınmadan kastım motorun ısınması, yani soğuk havada, yokuş aşağı(cut offla) gidersen motor geç ısınır. ama motor ısındıktan sonra kaloriferinde içeriyi sağlam ısıtması lazım. yani senin sorun motor ısınmasında termostatta vs değil bence.

emrgnc
04/03/2012, 01:22
hah aynen öyle işte motor ısınmasında bi sıkıntı yok sadece kalorifer tam manasında bi sıcak vermiyor. hatta babam 2-3 km gider gitmez açardı kaloriferi camlar buğulanmasın diye dün sabah denedik açmayınca daha kısa mesafede ısındı arabanın motoru. yani termostatım sağlam ona güveniyorum artık :) tahminimce peteklerde ya da borularda bi sıkıntı var. sökülüp ufak bi temizlik yapılsa çözülür gibime geliyor, bakalım zamanım olursa neden yapmayayım