PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigorta atması :S

gorkem kaan
08/02/2012, 23:36
arkadaşlar birşey sorucam sis farlarımdaki xenonlar 1 ay kadar süredir sorunsuz yanıyordu fakat geçen gün farkettim yanmadıgını elektrikçiye gittim sigorta kutusuna bakıldı 15lik sigortam atmış. tekrar 15lik taktı yine attı.20-25 lik takıcaz öyle deneyecegiz dedi.bilgisi olan arkadaş elbet vardır kendi orjinal sigortası dışında başka büyük sigorta takan varmı?? varsa kaçlık? yada sorun başka bir nedenden kaynaklı olabilirmi ampullerin patlamadıgına eminim. yardımlarınızı bekliyorum :)

oz.frkn
09/02/2012, 00:00
25 zaten büyük risk te 20 takılmasından yanada değilim. sigorta devreyi aşırı akımdan ve büyük hasarlardan koruyan bir elemandır.

devre çok akım çeker ve sigorta atmazsa çok fazla ısınır. kullanılan plastik ısıya dayanıklı değilse erir.. kullanılan kablo 15A den daha fazlasına dayanıklı değilse kopar. bazı standartlar belirlenip devre elemanları ona göre kullanılmıştır bence. sonuçta bi çok elektronik aksamı bulunan ve beyni olan bir araç punto. eski usul işler yapılmamalı. tabi yılların ustasıdır bir bildği vardır deneyimleri vardır ona bişey diyemem. ben elektronik teknisyeni olarak düşüncelerimi paylaştım. sorunun çözülmesi dileğile :)

OzzY
09/02/2012, 00:13
sigortayı büyütmeyin biyerde kısa devre vardır. xenon balastları genelde 35W oluyor, orjinal halojenler ise 55W yani daha az akımla çalışır xenonlar. Zaten sonradan güçlenip fazla akım çekmesi gibi birşey söz konusu değil. yazıldığı gibi farklı yerlere zarar verme, kabloları yakma ihtimali var.

GP COSKUN
09/02/2012, 09:58
kesinlikle sigortanın atmaması için amperini yükseltmeyin
bu başınıza iş çıkartabilir eğer aracının sigortası atıyorsa bir yerde tesisatta sorun var
demektir. bu kısa devre olabilir takılan elemanda bir sorun olabilir
usta amperi büyülteceğine sorunun kaynağını bulmaya çalışmalı ve düzeltmeli
aracı yakmaya çalışmamalı =)))

krm1983
09/02/2012, 10:20
kesinlikle sigortanın atmaması için amperini yükseltmeyin
bu başınıza iş çıkartabilir eğer aracının sigortası atıyorsa bir yerde tesisatta sorun var
demektir. Bu kısa devre olabilir takılan elemanda bir sorun olabilir
usta amperi büyülteceğine sorunun kaynağını bulmaya çalışmalı ve düzeltmeli
aracı yakmaya çalışmamalı =)))

+1923

gorkem kaan
10/02/2012, 13:18
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar iyiki yazmışım konuyu dikkat etmem lazım :)

oz.frkn
10/02/2012, 23:42
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar iyiki yazmışım konuyu dikkat etmem lazım :)

sonuçlanınca haberdar ederseniz seviniriz :)

gorkem kaan
14/02/2012, 00:55
sonuçlanınca haberdar ederseniz seviniriz :)

elektrikçime anca bugun gidebildim sonuç olarak sol sis far beyni arızalanmış garantiden degişicek onun haricinde bir sorun yok yeni beyni bekliyorum gelince yine tampon inicek malesef ama yapıcak bişi yok başa gelen çekilir :)