PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel mi? Benzin mi? Basit bir hesaplama formülasyonu

sahankaya
08/02/2012, 18:12
Aşagıdaki linkte dizel mi benzinli mi diye düşünen arkadaşlara yardımcı olabilecek bir hesaplama şablonu var. Kesin bir sonuç vermese de fikir edindirir:

Benzinli mi? Dizel mi? Karşılaştırma | Dinamik Hesaplayıcı (https://www.otokritik.com/benzinli-dizel-karsilastirma/)

celenlee
08/02/2012, 19:57
Olay bu kadar basit hocam :)

Şu notu eklemiş olması zaten düzgün bir hesap yöntemi kullandığının kanıtır ;)

""Ayrıca karşılaştırmamıza konu olan araçların 2. el değerlerini kıyaslarsak dizel olan aracın daha yüksek fiyata satılacağını ve 2. el değerindeki bu farkın da sizin için kar olarak değerlendirileceğini hatırlatırız.""

takres
08/02/2012, 21:35
mümkünse dizel :)

mrttkc
08/02/2012, 22:38
güzelmiş teşekkürler :)

Misafir047
08/02/2012, 23:10
veriler yanlş clio grandeyle aynımı yakıyor

Birkan61
08/02/2012, 23:39
70 litre mazota 210 TL diyor site litresi 3,80'den.

Ama 210/3,80= 55 litre civarı yapıyor :)

IVAA
09/02/2012, 00:55
bizim puntolar için düşünürsek Dizel aracın yılda 288TL vergi avantajı var bunuda eklemek lazım :)

motor delisi
09/02/2012, 08:45
Benzinli sessiz ve titreşimsiz olduğundan herzaman benzinli tercih ederim pek yol yapmadığım için. ( yol yapan biri olsam dizel alırdım )

celenlee
09/02/2012, 09:26
70 litre mazota 210 TL diyor site litresi 3,80'den.

Ama 210/3,80= 55 litre civarı yapıyor :)

Keşke dedikleri doğru olsa dimi :)

Sistem sapıtmış demekki bayadır kontrol etmiyorlar. Bir ara düzgün çalışıyordu, bu ya da buna benzer başka bir site olabilir emin değilim.

ygurbuz
09/02/2012, 11:04
Benim izlenimlerim ; Milleti hep dizel araca yönlendiriyor, ben 1 yıllık km de az yazdım dizel araç yine kar diyor :) az km kullanan ve araçtaki gır gır sesini sevmeyenler için benzinli herzaman kardır...

krm1983
09/02/2012, 11:53
Az km yapan niye dizel alsınki.Satmak için alıyorsa da o zaman alsın bir sümbül 2 dkda satılır.

celenlee
09/02/2012, 12:03
Az km yapan niye dizel alsınki.Satmak için alıyorsa da o zaman alsın bir sümbül 2 dkda satılır.

Bir gün kafam atar da rahat rahat gezmek istersem içim rahat olsun diye :)

Ya da zaten az km yapıyorum, bari daha keyifli yapayım o az km'yi demek için :)

Tabi tam tersi de söylenebilir kullanıcının istek ve arzularına göre :)

Zaten az km yapıyorum, orda da kafa ütülemesin dizel,oh benzinli ne rahat denebilir :)
Ya da:
Zatem az km yapıyorum, ağır ağır gider keyfini sürerim, çok yakmaz hem de, denip benzinli alınabilir.

İşin maddi boyutundan kurtulunca geriye sadece istekler kalıyor.

krm1983
09/02/2012, 12:12
İşte dizelde de km yüksek olunca piyasa benzinliden kötü oluyor.Ama mesela gp de örnek vermek gerekirse para çok olsa sürüş zevki için tjet gelir en azından demek istediğim bu.

Porsche gibi bir firma bile dizel çıkardı bu da gerçek tabi.

rbcn
09/02/2012, 12:28
dizel benzinliye göre daha çok tutuluyor ve daha çabuk satılıyor bu da bi gerçek

krm1983
09/02/2012, 12:49
Bakımları düzgün yapılmazsa,kullanım geçmişi bilinmezse benzinliden daha çok masraf çıkardığı gerçeği de var.

sinanuzun
09/02/2012, 14:07
Neden benzilli satın alınıyor deseler şunu şöylerim : Tamamen duygusal. Kişi, herkesi genellemeyeyim ama istediği araç özellikleri için hem üst sınır olacak hem, az yakacak hemde ucuz olacak mantığıyla bakınca fiyat uçuyor ve anladığım kadarıyla 50 liraya dizel tam donanım alacağıma 30 liraya benzilli tam donanımlı alırım diyor ve ekliyor zaten ben arabayı her zaman kullanmayacağım ve bu aracı satmak için değil binmek için alıyorum

Mantık dorğu mudur yorum yok ama bana göre bir çok kişi herkesi genellemiyorum bu belirttiğim hususu göz önüne alıyor . Saygılarımla..

since1453
09/02/2012, 14:46
Neden benzilli satın alınıyor deseler şunu şöylerim : Tamamen duygusal. Kişi, herkesi genellemeyeyim ama istediği araç özellikleri için hem üst sınır olacak hem, az yakacak hemde ucuz olacak mantığıyla bakınca fiyat uçuyor ve anladığım kadarıyla 50 liraya dizel tam donanım alacağıma 30 liraya benzilli tam donanımlı alırım diyor ve ekliyor zaten ben arabayı her zaman kullanmayacağım ve bu aracı satmak için değil binmek için alıyorum

Mantık dorğu mudur yorum yok ama bana göre bir çok kişi herkesi genellemiyorum bu belirttiğim hususu göz önüne alıyor . Saygılarımla..

Araç işi tamamen bütçe meselesi zaten aldiğimiz araçlar orta direk araçları lüx araçlar değil.yani bu aracı alan kişi zengin değil elindeki imkanlarla en iyisini almak isteyen insanlar.

ben aracı alırken 3 tane otomatik vites araç arası kaldım 1-fiesta 2-evo 3-İ20
fiesta aşırı yakıt tüketimi ve 7 bin tl civarı fiyat fazlaliği nedeniyle elendi.(titanyum paket+güvenlik paketi) i20 i ağir basiyordu fakat yakıt tüketiminin evo dan fazla olması , evo da ki donım fazlaliği dış görünümü kritereri işi değiştirdi

Fakat seçimimdeki asıl etken 16bin tl ye 24 ay sıfır faiz ile aracımı almak oldu.neden durduk yere 15 bin tl çekip te bankaya 3-4 bn tl haraç veriyim.

Dizel işine gelince 7 bin tl pahalı. 16+7 =23bin tl kredi demek tahminim 36 ay kredi kullnılsa en az 5 - 6 bin tl fazi ödemek demek.

Ey güzel kardeşim yılda 10bin km yapan bir insan o 6 bin tl faizi kaç yılda çıkarır.o FArk 1500Lt civarı mazot demek 33-34 depo mazot.bu mazotu 2,5 yılda tüketirim anca :)

gelelim beniznli dualogic evolara.Kış şartlarında İSTANBUL da şehir içi 600 km yol yapıyor.Bu oran yeterde artar bile

Bir insan da beyin varsa analiz yapar ve o analize göre hareket eder yani herkez kendi analizini yaaprak hareket etti.Analiz yapmayanlar zaten forumda bas bas bağiriyor