PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rampada 1. viteste geri kaçıyor

vonali26
06/02/2012, 21:21
Park ettiğimde, yaklaşık %15 lik bir rampada 1. ve geri viteste araç durmuyor salıyor kendini. (13500 km 1 yıllık araç) Acaba neden olabilir? Normal mi sizce?

kadango
06/02/2012, 21:34
Mevzuyu tam anlayamamakla birlikte Hill-Hollder olmayan bir araçta yokuşta kalkarken aracın el freniyle kalkmadığınız sürece geri kaçması normal bir durumdur.

must
06/02/2012, 21:38
Sanirim park halindeyken kastediyor arkadas

vonali26
06/02/2012, 21:50
Mevzuyu tam anlayamamakla birlikte Hill-Hollder olmayan bir araçta yokuşta kalkarken aracın el freniyle kalkmadığınız sürece geri kaçması normal bir durumdur.
Teşekkürler arkadaşım mesajın için. Park ettiğimde sorun yaşıyorum

ZAK1980
06/02/2012, 22:24
baskı balatadandır buyuk ıhtımal

tayfux
06/02/2012, 22:37
baskı balata ayırmıyordur yada çok yukarıdan kavrıyordur..

vonali26
06/02/2012, 23:19
baskı balatadandır buyuk ıhtımal
13500 için erken değilmi baskı balata için?

GP COSKUN
06/02/2012, 23:25
el frenini çekersen geri kaymaz
çekmez isen 1 tonluk aracın yükünü 1. vites dişlisinin üzerine bindirip arabayı durdurmasını beklemek hayal kırıklığı olur

vonali26
06/02/2012, 23:29
çekmez isen 1 tonluk aracın yükünü 1. vites dişlisinin üzerine bindirip arabayı durdurmasını beklemek hayal kırıklığı olur
Mesajın için teşekkürler Çoşkun abi

kadango
06/02/2012, 23:39

Diğer vitesleri denemedin sanırım,sorunu buradan tahmin etmek zor.Ancak birkaç yönlendirmeyle en azından kabaca sorunun nerede olduğu hakkında bilgi verebiliriz.Şimdi aracı park ettin,el frenini çektin ve araba birinci viteste,stop ettin ,ayağını frenden çektin ve el frenini indirdin.Vites hala birde veya geride ve araba kayıyor öyle mi?

Baskı balatada sıkıntı olsa ki bu km'deki bir araba için enteresan bir durum,hareket halindeyken de fark etmen lazım.Eğer herhangi bir viteste ve herhangi bir devirde kaç km/h ile gittiğini yazarsan baskı balatanın durumu hakkında bilgi verebilirim.

Böyle bir şey ilk defa duyuyorum senelerdir araç piyasası içindeyim.Muhakkak ya ben anlamıyorum ya da sen sıkıntıyı tam anlatamıyorsun:rofl:

vonali26
06/02/2012, 23:44
Diğer vitesleri denemedin sanırım,sorunu buradan tahmin etmek zor.Ancak birkaç yönlendirmeyle en azından kabaca sorunun nerede olduğu hakkında bilgi verebiliriz.Şimdi aracı park ettin,el frenini çektin ve araba birinci viteste,stop ettin ,ayağını frenden çektin ve el frenini indirdin.Vites hala birde veya geride ve araba kayıyor öyle mi?

Baskı balatada sıkıntı olsa ki bu km'deki bir araba için enteresan bir durum,hareket halindeyken de fark etmen lazım.Eğer herhangi bir viteste ve herhangi bir devirde kaç km/h ile gittiğini yazarsan baskı balatanın durumu hakkında bilgi verebilirim.

Böyle bir şey ilk defa duyuyorum senelerdir araç piyasası içindeyim.Muhakkak ya ben anlamıyorum ya da sen sıkıntıyı tam anlatamıyorsun:rofl:
Evet aynen sizin anlattığınız gibi oluyor.
Hız içinse 2000 devir 50 km hız yapabiliyor mesela

GP COSKUN
06/02/2012, 23:47
gökhan anlamıyacak bir şey yok
dik yokuşta arabayı viteste bırakırsan el frenini çekmez isen araç akma diye tabir edilen durumu yapar
yani eğime göre ileri veya geri doğru atlayarak kaymaya başlar
hatta böyle bir durumda kontak açık olursa vurdurma gibi çalışır ilerler
bu dururmu şöyle anlarsın
bir aracı nasıl vurdurmak için viteste debriyajdan ayağını kaldırıyorsun şekil aynı

kadango
07/02/2012, 00:03
Evet aynen sizin anlattığınız gibi oluyor.
Hız içinse 2000 devir 50 km hız yapabiliyor mesela
Hangi viteste üçüncü viteste mi?

gökhan anlamıyacak bir şey yok
dik yokuşta arabayı viteste bırakırsan el frenini çekmez isen araç akma diye tabir edilen durumu yapar
yani eğime göre ileri veya geri doğru atlayarak kaymaya başlar
hatta böyle bir durumda kontak açık olursa vurdurma gibi çalışır ilerler
bu dururmu şöyle anlarsın
bir aracı nasıl vurdurmak için viteste debriyajdan ayağını kaldırıyorsun şekil aynı
Abi illa ki olur ama bunun olması için arabanın kütleli ve baya dik bir yokuşta olması lazım.Ben bu güne kadar birçok araç denedim,sadece Skystar'da karşılaştım kayma mevzusuyla ve ciddi dik bir yokuştaydı üstelik kasa yüklüydü çimentoyla.Bizim arabaların en ağırı 1200 civarı..Enteresan yani bilemiyorum.Bunda denemedim bir deneyeyim yarın acaba bendekinde oluyor mu diye..

Coşkun abi ukalalık olarak algılama fakat birinci vites dişlisi çap olarak diğerlerinden büyüktür ve bu güçlü bir dönme momenti beraberinde yoldan kayıp yani yüksek devri ifade eder.Bu yüzden araçlarımız birinci viteste çok ataktır fakat yüksek hızlara ulaşamaz.Amaç motora en fazla yük binen kalkış konumunda motora binen yükü bir nebze olsun azaltmaktır.Tekerin dış etkenler vasıtasıyla döndürülmesi ise dönme momentinin(Krank'ın döndürme momentinin)yüksek olması sebebiyle en zor birinci viteste gerçekleşir.Yani arabayoı beşinci viteste kaydırmak birinci veya geri viteste kaydırmaktan daha kolaydır.En zoru araçların %99'unda olmak kaydıyla geri viteste gerçekleşir.Çünkü en büyük dişli oranına-en büyük dişli çapına-en fazla dönme momentine sahip olan vites geri vitestir.

Du Hast
07/02/2012, 00:21
dizel araçta normal arkadaşlar. benimkide eğim fazla olunca tekerlekler 1. viteste motoru çevirmeye başlıyor.
dizel araçların torku yüksek, devri düşük olduğu için benzinli araçlara göre vites oranları daha uzun olmalıdır. çünkü motorun torku çapı küçük olan vites dişlilerinde bile aracı rahatça hareket ettirip aracı hızlandırmalıdır devir az olduğundan.

ford focus dizelde de denedim aynı yerde kayma yaptı sıkıntı yok.

Coşkun abi ukalalık olarak algılama fakat birinci vites dişlisi çap olarak diğerlerinden büyüktür ve bu güçlü bir dönme momenti beraberinde yoldan kayıp yani yüksek devri ifade eder.Bu yüzden araçlarımız birinci viteste çok ataktır fakat yüksek hızlara ulaşamaz.Amaç motora en fazla yük binen kalkış konumunda motora binen yükü bir nebze olsun azaltmaktır.Tekerin dış etkenler vasıtasıyla döndürülmesi ise dönme momentinin(Krank'ın döndürme momentinin)yüksek olması sebebiyle en zor birinci viteste gerçekleşir.Yani arabayoı beşinci viteste kaydırmak birinci veya geri viteste kaydırmaktan daha kolaydır.En zoru araçların %99'unda olmak kaydıyla geri viteste gerçekleşir.Çünkü en büyük dişli oranına-en büyük dişli çapına-en fazla dönme momentine sahip olan vites geri vitestir.

1.3 multijet 75 hp'nin geri vites ile 1. vites tahvil oranı aynı (3.909),

90 hp olanların :

1. vites: 3.818
geri vites: 3.545

bunları sadece vites kutusu ile kıyaslamak yanlış olur. diferansiyel oranları benzinli ile dizel için farklıdır. bu yüzden benzinli bir aracın 1. viteste yokuşta rahatça durabildiği yerde dizel duramaz :)

GP COSKUN
07/02/2012, 00:25

estağfurullah
e bu söylediklerin doğru zaten
ancak demekki arkadaşımızın aracını park ettiği yokuşun dikliği birinci vites dişlisinin yada geri vites dişlisinin aracı tutamayacağı kadar dik demekki

kadango
07/02/2012, 00:57
dizel araçta normal arkadaşlar. benimkide eğim fazla olunca tekerlekler 1. viteste motoru çevirmeye başlıyor.
dizel araçların torku yüksek, devri düşük olduğu için benzinli araçlara göre vites oranları daha uzun olmalıdır. çünkü motorun torku çapı küçük olan vites dişlilerinde bile aracı rahatça hareket ettirip aracı hızlandırmalıdır devir az olduğundan.

90 hp olanların :

bunları sadece vites kutusu ile kıyaslamak yanlış olur. diferansiyel oranları benzinli ile dizel için farklıdır. bu yüzden benzinli bir aracın 1. viteste yokuşta rahatça durabildiği yerde dizel duramaz :)
Evet dediğin gibi Can kardeşim,arkadaş 15 derecelik yokuş deyince kaymaması lazım diye düşündüm demek ki ufak bir yanılma var.Diferansiyel,tekerlek çapı gibi etkenler de giriyor elbette bahsi geçen meseleye...Neyse hepimiz aynı şeylerden bahsediyoruz ama yeni buluştuk orta noktada:Ç

estağfurullah
e bu söylediklerin doğru zaten
ancak demekki arkadaşımızın aracını park ettiği yokuşun dikliği birinci vites dişlisinin yada geri vites dişlisinin aracı tutamayacağı kadar dik demekki

Doğrusun abi,15 derece kafamı karıştırdı benim:whistlin:

İyi geceler cümleten...

malt
15/01/2014, 13:37

90 hp olanların :

1.3 75 lik puntonun vites oranlarını yazabilirmisin

celenlee
15/01/2014, 17:14
Her aracın motorunun aşınmasına(sekman yatak arasındaki boşluk/basınç farkı diyelim ya da), cinsine, ağırlığına göre kayacağı yokuş eğimi farkeder.

Aynı iki araçtan 90BINkmdeki 1. viteste akma yaparken, 10BIN'deki araç akmayabilir.

Yokuş çok dikse 2si de akar, ancak 90BIN'deki daha hızlı bir akış gösterir.

Arkadaşların dediği gibi, dizel araç benzinli modele göre daha kolay akar, baskı balatadan ziyade sekmanlarla ilgili bir durum.

-----------
Dişli durumuna gelirsek, araç en zor geri viteste akar, en kolay (en son viteste akar) çünkü geri viteste aynı dönme sayısı ile daha yüksek güç elde edilir, daha yüksek güce karşı konur.

Aynı mantıkla gözünüzün kesmediği bir yokuşa inecekseniz, ve araç yüklü çıkacaksanız, yokuşa kafadan girmek daha mantıklıdır, geri geri çıkma olayınız 1. vitese göre çıkmaktan daha kolay olur.

dexter
15/01/2014, 19:03
rampada değil düz yolda bile el frenini çekmeden park edip bırakmayın.

BaranSelo
15/01/2014, 20:51
rampada değil düz yolda bile el frenini çekmeden park edip bırakmayın.

Katılıyorum, el freni çekmeyip viteste bırakmanın mantığı nedir ki, o freni drift yapın diye koymuyorlar sonuçta :)

yeniuye
15/01/2014, 22:55
Daş yok mu daş :D benim araçta kayıyor yokuşta el freni çekmeyince geçen baya bi dik yokuşta durmuştum el freni çemememişim sonradan farkettim tabi akıyo

sakinkaradas
19/04/2014, 20:54
Arac dizelse bu gayet normal.motor kucuk oldugu icin kompresor orani yetersiz geliyor.yani 1100 kg lik araci el freni olmadan tutmasi zorlasiyor.bu benim aracimdada olanbir durum ama aracin durus yonune gore ters vitese tak yani aracin onu asagi bakiyorsa geri viteste birak.bu daha guvenlidir.arac vitesten atmadikca ileri hareket etmez.ama el frenini isi garantilemek adina kullan sen :))))

Discovery cihazımdan gönderildi