PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzun yol tecrübesi ve benzin

motor delisi
05/02/2012, 10:03
Merhaba arkadaşlar bu cuma bursaya gidicem sizden yardım istiyorum:)

1- İstanbul bursa vapur ile yaklaşık 150 km ye geliyor depoyu fullesem 40lt koysam gidip gelebilimiyim yoksa sadece gidermiyim araç 400 km de :) ( araç punto evo 1.4 77 hp dualogıc )

2- yola cuma akşam 6 7 saatlerinde istanbul dudulludan çıkıp gideceğim yani bursaya giderken hava karanlık olacak uzun yolda karanlıkta nelere dikkat etmeliyim.

3- ortalama hızım ne olmalı acemiyim yaklaşık 3 aydır falan araba kullanıyorum yada kullanmıyorum toplam baksanız 500 600 km yol tecrübem var :)

4- uzun yolda olduda araç sollayacağız malum bursa yolu kamyon tır otobüs vs bunları sollarken özellikle dikkat edeceğim birşeyler varmıdır.

Saygılar :)

tonymontana
05/02/2012, 10:24
Yakıtın yeter de, bence sollamaya kalkışma. İlla sollayacağım diyorsan da, aracı sollamaya başladığın andan itibaren sollaman bitene kadar vitesle oynama.

The End
05/02/2012, 10:31
Bence kesinlikle TEK uzun yola çıkma. Yanında mutlaka biri olsun. Yakıtı falan boşver zaten aracın az yakıyor sen kendi can güvenliğini ilk plana al gerisi hikaye. İyi yolculuklar kardeşim. Stepnenide bir kontrol et :)

krm1983
05/02/2012, 10:56
Sollayacağın yol yok zaten tüm yol duble hemen hemen.

effect1903
05/02/2012, 10:59
Merhaba arkadaşlar bu cuma bursaya gidicem sizden yardım istiyorum:)

1- İstanbul bursa vapur ile yaklaşık 150 km ye geliyor depoyu fullesem 40lt koysam gidip gelebilimiyim yoksa sadece gidermiyim araç 400 km de :) ( araç punto evo 1.4 77 hp dualogıc )

2- yola cuma akşam 6 7 saatlerinde istanbul dudulludan çıkıp gideceğim yani bursaya giderken hava karanlık olacak uzun yolda karanlıkta nelere dikkat etmeliyim.

3- ortalama hızım ne olmalı acemiyim yaklaşık 3 aydır falan araba kullanıyorum yada kullanmıyorum toplam baksanız 500 600 km yol tecrübem var :)

4- uzun yolda olduda araç sollayacağız malum bursa yolu kamyon tır otobüs vs bunları sollarken özellikle dikkat edeceğim birşeyler varmıdır.

Saygılar :)

Kaç kere uzun yola çıktım tek başıma :) daha cuma günü istanbuldan memlekete geldim memleket 480 km :) git-gel 1000 km aşağı yukarı..

1- 40 lt yakıt ile gider gelirsin daha birsürü yakıtın artar :) cuma günü öğlen çıktım depoyu fulledim gösterge daha yarıya geldiğinde tamı tamına 420 km yapmıştım :) (sakin kullanım ile tabi ort 90 km sürat) tam vardığımda ise yolda adapazarında oyalandım vs derken total 500 km olmuştu ve yarının biraz altındaydı gerisini sen düşün artık..

2-Uzun yolda karanlıkta özellikle kış günlerinde yolda gizli buzlanma olabilir bu nedenle çok güvenemediğin yerlerde süratli gitme, gündüz aydınlık olduğundan heryer görüş alanındadır ancak gece sadece farının aydınlattığı kadar görürsün.. Kış ayındayız ön camın yolda kirlenebilir cam suyunu tamamla hatta gerekirse küçük bir şişe cam suyu bagajında bulundur..

3-Ortalama hızın 90 km (acemiyim diyorsun) hem güvenliğin hemde yakıtın için en ideal sürat olur..

4-Sollamada (o yolu bilmiyorum duble değilse eğer ona göre yazıyorum) karşıdan gelen aracı iyi kontrol et, eğer ki teredütte kalıyorsan sakın sollamaya çıkma bekle biraz beklemekle birşey kaybetmezsin. Takip sırasında aracın tam devrinde olsun ki gaza yüklendiğinde iyi devirlensin ki çabuk sollayasın.. Benim t-jet ile nasıl soladığımı anlamıyorum bile çünkü sollarken fırlıyor adeta :)

Kazasız gidip gelirsin inşallah, 150 km kısa bir yol, hayırlı yolculuklar..

reddragon
05/02/2012, 12:01
Ben de bir acemi şoför olarak sana tavsiyem sollamaya kalkışma. Aracın dualogic gördüğüm kadarıyla. Duallogic araçlarda auto modda vites geçişine araç karar veriyor. Gaza yeterli düzeyde basmassan vitesi yüksekte bırakabilir ve sollaman yarıda kalır.
Sollamalarda vitesi manuele alıp 3. viteste sollaman lazım. İlla auto modda kullanıcam diyorsan eco modunu açma ve ağır seyreden kamyonları dip gaz yaparak rahatlıkla sollarsın ama dikkat et her zaman risk alma...
Punto dualogic fire motorla uzun yolda sol şeritte gidemessin. Araç da yeni üstelik . Düz yolda maksimum 140-150 yapabilirsin yol yetmez. Sen sakin sakin dedikleri gibi 90-100 civarı risk almadan yol al.

celenlee
05/02/2012, 12:13
Araç sollamadan önce duruma göre 1-2 vites düşersen iyi olur ;) Hızına ve duruma göre kaç vites düşmen gerektiği değişir. Yer olur vites bile düşürmezsin ;)

Vites düşüşünü sollamaya çıkmadan yapmalısın ki çıkınca apışıp kalma :)

Bir de şu nokta var:
Vites düşürdün, sola çıktın gidiyosun, dualogic bu çıt diye vites yükseltir kalakalırsın orda :S
Sola çıkınca ya manuel kullanacaksın ya da dip gazı bırakmayacaksın ;)

celenlee
05/02/2012, 12:15
Sollayacağın yol yok zaten tüm yol duble hemen hemen.

Tabi bir de bu olay var :-)

Boşuna yazdık onca şeyi :)
Yukarda yazdıklarıma bölünmemiş yollarda dikkat etmek lazım.

izoci
05/02/2012, 12:19
Coşkun abiden tüyoları aldım konu açıcaktım ama fırsat olmadı en yakın zamanda ekliyeceğim..

aykut_1914
05/02/2012, 12:30
yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu :)

USTA
05/02/2012, 12:39
Söylenenler bir not ta ben düşeyim,Bursa içinde çok sık radar uygulaması var,50 kilometreyi geçmeden şehir içinde kullan aracını...

ESH
05/02/2012, 13:10
YANLIZ BASINIZA GITMEYI TAVSIYE ETMEM ,bır gun gec gıdın ama gunduz gozuyle gıdın derım cam suyunuzu ve stepnenızı kontrol edın yaınızda yedek su bulundurum sollama yapmaya gelıncede hafıf sollamaya yanastıgınızda yolu net olarak goruyorsanız ve yol bossa cıkın artı sollama bıtene kadar sınyalınızı sondurmeyın uzun yollarda sınyal kullanmak selektor kullanmak onemlıdır ve sollamaya cıkmadan once her ıhtımale karsılık aracı bır vıtes dusurun o anda belkı anı harekete ıhtıyacınız olabılır ve hız olarakda 80 ıle 90 km hızı gecmemenızı tavsıye ederım hem yakıt hemde tecrubeslık soz konusu yanlıs anlamayın ,sımdıden hayrlı yolculuklar

motor delisi
05/02/2012, 13:38
Söylenenler bir not ta ben düşeyim,Bursa içinde çok sık radar uygulaması var,50 kilometreyi geçmeden şehir içinde kullan aracını...
Benim araçta 5" multımedıa ve navigasyon aletim var 1 km ye kadar yoldaki radarları söyliyor yasak bir alet biliyorum fakat yolun hız sınırınıda söyluyor yol hız sınırı aşıldığında uyarı veriyor bende bu uyarıları dikkate alarak hızımı ayarlayacağım birde en fazla 120 yaparım zaten 150 ye çıkmam bile :)

YANLIZ BASINIZA GITMEYI TAVSIYE ETMEM ,bır gun gec gıdın ama gunduz gozuyle gıdın derım cam suyunuzu ve stepnenızı kontrol edın yaınızda yedek su bulundurum sollama yapmaya gelıncede hafıf sollamaya yanastıgınızda yolu net olarak goruyorsanız ve yol bossa cıkın artı sollama bıtene kadar sınyalınızı sondurmeyın uzun yollarda sınyal kullanmak selektor kullanmak onemlıdır ve sollamaya cıkmadan once her ıhtımale karsılık aracı bır vıtes dusurun o anda belkı anı harekete ıhtıyacınız olabılır ve hız olarakda 80 ıle 90 km hızı gecmemenızı tavsıye ederım hem yakıt hemde tecrubeslık soz konusu yanlıs anlamayın ,sımdıden hayrlı yolculuklar
Tek başıma gideceğim gemlikten alıcam birini sadece gemliğe kadar tek başıma fakat zaten gebzeden sonra vapura binip yalovaya geçeceğim karadan gitmeyeceğim, bu kusurumu mahsur görün cam suyunu biliyorumda stepn ne oluyor onu anlayamadım :)

Arkadaşlar birde şu topcular-eskihisar vapur ücreti nekadar arabayla hiç geçmedim bursaya motosiklet ile 2 defa gidip geldim 8 tl ödemiştim vapura araba nekadar acaba ? :)

JASMINE
05/02/2012, 14:06
Tek başıma gideceğim gemlikten alıcam birini sadece gemliğe kadar tek başıma fakat zaten gebzeden sonra vapura binip yalovaya geçeceğim karadan gitmeyeceğim, bu kusurumu mahsur görün cam suyunu biliyorumda stepn ne oluyor onu anlayamadım :)
:)

Yedek lastiğin demek oluyor Berk. Hayırlı yolculuklar bu arada.

srkaradag
05/02/2012, 16:57
[QUOTE=aykut_1914;636203]yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu :)[/QUO
Bencede 150km uzun yol değil,ama ilk uzun yola çıktığımda bende çok heyecanlanmıştım, bu arada dualogic vitesle gayette güzel sollarsın gazı kökle vites düşer araç yağ gibi akar gider(bizim 95likler öyle enazından).Yalova bursa yol geniş, rampalar var giderken biraz yakar dönüşte telafi edersin, dönüş yolunda özellikle haftasonları çok çevirme oluyor, topçular eskihisar küçük araçlar 45tl,büyükler 55tl idi enson.
Bugün ılgaza çıktım, milli parkın içinde bi 300metrelik karlı hafif rampa var vatandaşlar sağa çekmiş zincir takıyorlardı, evomla 2. vites sakiiince geçtik yanlarından çok mutlu oldum.

motor delisi
05/02/2012, 22:01
Yedek lastiğin demek oluyor Berk. Hayırlı yolculuklar bu arada.
öğrendiğim iyi oldu teşekkür ederim :)

[QUOTE=aykut_1914;636203]yahu 150 km yi günlük gidip geliyorum ben ne uzunu :)[/QUO
Bencede 150km uzun yol değil,ama ilk uzun yola çıktığımda bende çok heyecanlanmıştım, bu arada dualogic vitesle gayette güzel sollarsın gazı kökle vites düşer araç yağ gibi akar gider(bizim 95likler öyle enazından).Yalova bursa yol geniş, rampalar var giderken biraz yakar dönüşte telafi edersin, dönüş yolunda özellikle haftasonları çok çevirme oluyor, topçular eskihisar küçük araçlar 45tl,büyükler 55tl idi enson.
Bugün ılgaza çıktım, milli parkın içinde bi 300metrelik karlı hafif rampa var vatandaşlar sağa çekmiş zincir takıyorlardı, evomla 2. vites sakiiince geçtik yanlarından çok mutlu oldum.
teşekkürler, radar çevirmeleri bilmemde radar problem olmaz radarı gösteren bilgi ekranım var :Ç

rbcn
05/02/2012, 22:08
radar gelmeden önce yol kenarında uyarı var zaten onları kaçırmazsan radara yakalanmazsın

motor delisi
05/02/2012, 22:16
çok soru sordum fakat radara yakalandık diyelim nasıl bir cezası var :)

gunaykarakas
05/02/2012, 22:45
Yakalandığında detaylı şekilde açıklıyorlar o konuda rahat ol ;)

mehmetvyz
05/02/2012, 22:53
En tehlikeli zaman, "ben araba kullanmayı öğrendim artık" dediğiniz zamandır, bunu dediğiniz zaman daha dikkatli olmalısınız, bir de şehir dışı yolculuk bittikten sonra şehir içine girdiğinizde daha dikkatli olmalısınız, insan şehir içinde de şehir dışındaki gibi süratle gitmek isteyebiliyor, hayırlı yolculuklar:)

tonymontana
05/02/2012, 23:00
Karşıdan gelenler durmadan selektör yapıyorsa dikkat et :D

puntor
06/02/2012, 00:00
Sollama güzelim

aykut_1914
06/02/2012, 02:10
Sollama güzelim

güzelin?:motorcu:

gunaykarakas
06/02/2012, 10:16
Navigasyon cihazına çok güveniyorsun bence fazla güvenme cihazdaki bilgiler sonuçta sabit ne kadar güncel tutsanda verileri radarlar farklı yerde olduğu sürece işine yaramaz onun için en güzeli hız limitlerine uyman acemi olduğunu söylemişin o yüzden ilk aşamada hızı çok düşünme güvenli bir şekilde gidip gelmeyi düşün derim ben.

Chief_Engineer
06/02/2012, 10:23
istanbuldan cıktıktan sonra feribotla geçeceksen sıkıntı yok ve bence kesinlikle feribotla geç feribottan sonra yolun tamamı çift şerit. şehir içinden 10 kat daha güzel bir yolda gidicen sıkıntı olmaz sadece yalovadan sonra orhangaziye gelirken bir yer var virajlı orda dikkat et birde gemlikten sonra bursaya gelmeden yokuş yukarı virajlı yerler var buralarda dikkatli ol onun dışında bazı arkadaşların dediği gibi 90-100 ü geçme çok rahat gidersin. sollama problemin olmaz bence kazasız hayırlı yolculuklar.

motor delisi
06/02/2012, 10:28
haca cuma günü -3 karlı gösteriyor kendime riske atmamayı tercih edebilirim :(

Chief_Engineer
06/02/2012, 10:39
Bursa, Turkey

4°C
Güneşli
11°C / 4°C
5 günlük hava tahmini

Bugün
11°C / 4°C

Yarın
10°C / 2°C

Çarşamba
3°C / -2°C

Perşembe
2°C / -2°C

Cuma
3°C / -3°C
Geçerli Koşullar
Barometre
1019.1 mb
Nem
59%
Görüş mesafesi
12.01 km
Rüzgar
9.66 km/h
Gün doğumu
07:07
Gün batımı
17:28
6-10 günlük hava tahmini
Weather.com tarafından

Konumumu Ayarla
Giriş
Gizlilik | Yasal
© 2012 Yahoo!. Tüm hakları saklıdır

Hava durumu bu çok sıkıntı olmaz bence bende cuma günü Bursa'da Olucam bakalım

emreonur
06/02/2012, 10:58
iki tane çok uzun rampa var, kamyonların önüne atlamasına hazır ol, otobüsler de arkadan gelebilir. bu tür rampalarda vitesi doğru ayarlayamazsan dönüşte arabayı satmak isteyebilirsin:D:D:D

fota
06/02/2012, 12:42
en iyisi bin otobuse ole git :) kar kış falan :)

krm1983
06/02/2012, 21:03
efsanevi süpürgelik ve dürdane :)

borakin
06/02/2012, 21:39
bence körfezden dolaşın ben balıkesirden istanbula 50 tl'lik mazot ile gittim.(hzıım 100 ü geçmedi genelde 90 dı) sabah yolculugu yaptıgım için pekde bir sıkıntı yoktu yolda durum nasıldır bilemiyorum..
dönüşte feribotla geçtim dönüş maliyetim 85 liraydı (dönüşde 100 ü geçtim)