PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : -22 derecede -25 derecelik antifiriz zarari

bulut
02/02/2012, 12:27
Slm arkadaslar. Malum gectigimiz gece ankara gece -22 derecelere dustu, belkide hissedilen -25 olmustur. Bende 1 ay once aracimin antifizini ölctürdügümde servis bana -25 derece soguga dayanir , bir problem olmaz denmisti. Gece aklima takildi; antifiriz derecesi dusuk oldugundan sıkıntı yaratirmi diye. Sabah araci calistitdigimda hicbir sorun yoktu. -25 derece antifiriz servisin soyledigi gibi normalmidir. Ayrica Antifirizin eksik olmasi veya özelligini kaybetmesi, araca bir zarar verirmi yada ne gibi zarar verir, bilgi ve tecrube sahibi dostlarim soruma yanit verirlerse sevinirim :) bana antifirizin sorunlu olmasi sonucu, motor blogunun catlayabilecegi gibi birseyler soylenmisti.

omer06
02/02/2012, 12:31
Maşallahı var arabanının bişi olmaz :)

kara kız
02/02/2012, 13:50
özelliğini yitirnmiş antifiriz berraklığını kaybeder.çamurumsu ve bulanık bir hal alır..dilinizle tattığınızda seker yoğunluğu ne kadar az ise antifiriz derecesi okadar azdır .bu saydıklarımın dısında bir durum var ise bir sıkıntı yaşatmaz.bu arada ben hala fabrikada doldurulan antifirizle kullanıyorum aracımı 2006 model ve 82.000 kmde.

ABNEW
02/02/2012, 15:26
Bulut, sen aracın geçmişteki servis kayıtlarına bir bak önce.Benim sana tavsiyem eğer hiç değişim yapılmamışsa antifirizini yenilemen (%50-%50 oranıyla) En azından örneğin 1lt su 1lt antifiriz değişimi yapman ki bu da soğutma sisteminin yaklaşık yarısını değiştirilmesi demek..

OzzY
02/02/2012, 18:01
öncelikle antifirizin zehirli olduğunu okudum bi kaç yerde tadına bakmak yanlışmış yani :)

fabrikada -35 derece olcak şekilde(%50 su %50 antifiriz) konuluyor.
bence ankara şartlarında donma için yeterli ancak antifirizin krozyon önleme vs özellikleri var bunlar zamanla özelliğini kaybediyormuş o yüzden komple yenilemek faydalı olacaktır. 2lt antifiriz 25-30 tl gibi bişeydi yanlış hatırlamıyorsam.

uzuncocuk
02/02/2012, 19:03
kafanıza takmayın oncelıkle ben baska bır bılgı vereyım... dıyelım aracında -30 derecede antıfırız mevcut ve dıyelım gece sıcaklık -40 oldu antıfırızın normal su gıbı donup buz olmuyor... jel seklınde donuyor ve sısteme zarar vermıyor.... dogu harıc -20 lık antıfırız her sekılde ıs gorur.

eskibur
03/02/2012, 00:49
Antifrizin içerisinde son derece zehirli olan etilen glikol bulunur. Özellikle kış aylarında, sanayilerde radyatör suyunun değişmesi sırasında tadı lezzetli olduğundan kedi ve köpekler içer, oldukça zehirlidir.
Bu sebeple kimse tadına bakmasın :)

bulut
03/02/2012, 01:05
bilgi ve paylaşımlar için herkese tekrar tesekkür ederim.

usaymaz
03/02/2012, 16:57
kendimiz değiştirebilirmiyiz peki bunu değiştirirsekte nasıl yapıcaz.

stonebridge
03/01/2016, 00:05
Antifriz değişimini kendimiz nasıl yaparız bilgisi olan varmı ?

Bayram3434
03/01/2016, 00:33
Antifriz değişimini kendimiz nasıl yaparız bilgisi olan varmı ?

2 gün önce motor soğukken bir hortum yardımı ile soğutma suyu deposundan hortum ile suyu çektim
yerine antifiriz koydum
Motoru çalıştırıp motordaki sıcak su depodaki su ile yer değiştirene kadar bekledim
750ml kadar antifiriz ilave etmiş oldum
çıkan antifiriz gayet net renkte olduğu için aynı işlemi tekrarlamadım
Araçtaki antifiriz rengi biraz bozuk olsaydı motor soğuyunca aynı işlemi tekrarlardım ama gerek duymadım
Yaptığım işlem sanırım olan antifirizimi -5 daha artırmıştır
Dün gece -12 yi gördük sabah 8 de -7 gösteriyordu araç depoya baktım suda buzlanma belirtisi yoktu :)

halils2
03/01/2016, 09:46
Radyatörün alt hortumunu söküp, sistemdeki suyu boşaltıp yerine antifriz koyup iyice doldurduktan sonra bir süre aracı rölantide çalıştırıp eksik kalan yeri tamamlayarak yapabilirsiniz.

ORS15
03/01/2016, 13:21
arkadaşlar aracım 22.000 km de 3 ay önce yetkili serviste 20.000 km bakımı yaptırdım, bakım esnasında aracın antifrizini kontrol etmiştir dimi.o zaman havalar gayet sıcaktı ö yüzden kafama takıldı.

feyzullah
03/01/2016, 13:31
arkadaşlar aracım 22.000 km de 3 ay önce yetkili serviste 20.000 km bakımı yaptırdım, bakım esnasında aracın antifrizini kontrol etmiştir dimi.o zaman havalar gayet sıcaktı ö yüzden kafama takıldı.

Derecesini herhangi bir yerde ölçtürebilirsiniz. Havalar soğumadan baktırmak en doğrusu.

ORS15
03/01/2016, 13:39
Derecesini herhangi bir yerde ölçtürebilirsiniz. Havalar soğumadan baktırmak en doğrusu.

ilk fırsatta ölçtürürüm ama 4 gündür aracın üzerine kar yağdı. Servisi aradım sordum dün -40 a kadar korkmayın dedi kapattı telefonu.

erenemre
03/01/2016, 18:32
arkadaşlar 37 binde 2008 gp dynamic multijetim var aracıma bu zamana kadar hiç antifiriz eklemesi yapmadım çünkü gram azalma yok forumlarda herkes zamanla eksildiğini belirtiyor ancak benim aracınki 8 senedir gram azalmadı antifirize baktığımda renginde herhangi bir bulanıklılık yok sanki yeni konmuş gibi berrak sizce normalmidir yoksa içindekini boşaltıp yenilemem gerekir mi

feyzullah
03/01/2016, 21:27
arkadaşlar 37 binde 2008 gp dynamic multijetim var aracıma bu zamana kadar hiç antifiriz eklemesi yapmadım çünkü gram azalma yok forumlarda herkes zamanla eksildiğini belirtiyor ancak benim aracınki 8 senedir gram azalmadı antifirize baktığımda renginde herhangi bir bulanıklılık yok sanki yeni konmuş gibi berrak sizce normalmidir yoksa içindekini boşaltıp yenilemem gerekir mi

Ölçümleri yapıyorsanız derecede azalma yoksa ve antifirizin rengi bozulmadıysa sorun olmaz. Ben de iki yıldır ölçtürüyorum hep -40 derecede. Sadece ölçtürmekle yetiniyorum renkte herhangi bir değişim yok.