PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım Lütfen (Oksijen sensörü devresinde yüksek voltaj )

skryldz
01/02/2012, 19:53
Merhaba Arkadaslar yeni punto aldım . geçen pazartesi 23 ocak 2012 atiker tüp taktırdım . çarşambada silindir kapak contasını değiştirttim .O günden itibaren problem başladı . (Arabam 1.4 fire active 2006 model 102000 kmde)
ARIZA lambası yanıyor motor devri iniyor cıkıyor mesela 8-14 arası motorun çalışması buna bağlı hızlanıp yavaslıyor. arabayı çalıştırmak zorlasıor geç çalışıyor.
bilgisayara okuttuk şu hataları veriyor.

1-hata kodu >p0138 >Oksijen sensörü devresinde yüksek voltaj(sıra1,sensör 2)
2-hata kodu >p0011 >Giriş (A) Kam Mili Pozisyon Zamanlaması Aşırı-Geliştirilmiş(Sıra 1)
3-hata kodu >p0016>Krank Mili Pozisyonu Korelasyonu (Sıra 1 Sensör A)

birde başka proğramda 1 numaralı hata şu şekilde yazıyor.
1-Hata Kodu> p0138> Lambda Sensör 1 Katalizörün Altında

Arkadaslar Yardımcı olursanız cok memnun olurum . Saygılarımla...

celenlee
01/02/2012, 20:20
Anlattığınız problemler ve ekrandaki hata kodları bana direkt MeganeII Benzinli araçlardaki problemi getirdi aklıma. Bu anlattığınız şikayetleri olan arkadaşlar:
"Kam mili kaptörü" dxenen parçayı yerine yeniden oturtuyorlardı(Temassızlık ihtimaline karşı), ya da bozulmuş oluyordu ve bu parçayı değiştirdiklerinde sorun çözülüyordu ;)

Bence bir baktırın bu dediğim parçaya (Bir nevi sensör bildiğim kadarıyla, bozulunca aracın kimyası değişiyor :) )

----------------
Bunları yazdıktan sonra bir baktım da puntoda yukarda bahsettiğim parçanın adı "ekzantirik mil sensörü" imiş.
Ama aşağıdaki linkte tam işe yaramamış değiştirmek. Belki iletişime geçerseniz arkadaş nasıl durumu çözdüğünü paylaşır.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/28182-cozulemeyen-ekzantirik-mili-sensoru-hatasi.html

cemal arslan
01/02/2012, 21:09
fiat grubunda bazen bu egzoz contası sorunu çıkabiliyor...

rölanti de dalgalanma yada geç çalışma...gaz kelebeği kirlenmiş yada bozuk olabilir...

skryldz
01/02/2012, 21:14
fiat grubunda bazen bu egzoz contası sorunu çıkabiliyor...

rölanti de dalgalanma yada geç çalışma...gaz kelebeği kirlenmiş yada bozuk olabilir...

Gaz Kelebeğini temizlettim .egzoz contasınada bi baktırayım yarın... teşekkür ederim cevabın için.

skryldz
01/02/2012, 21:16
Anlattığınız problemler ve ekrandaki hata kodları bana direkt MeganeII Benzinli araçlardaki problemi getirdi aklıma. Bu anlattığınız şikayetleri olan arkadaşlar:
"Kam mili kaptörü" dxenen parçayı yerine yeniden oturtuyorlardı(Temassızlık ihtimaline karşı), ya da bozulmuş oluyordu ve bu parçayı değiştirdiklerinde sorun çözülüyordu ;)

Bence bir baktırın bu dediğim parçaya (Bir nevi sensör bildiğim kadarıyla, bozulunca aracın kimyası değişiyor :) )

----------------
Bunları yazdıktan sonra bir baktım da puntoda yukarda bahsettiğim parçanın adı "ekzantirik mil sensörü" imiş.
Ama aşağıdaki linkte tam işe yaramamış değiştirmek. Belki iletişime geçerseniz arkadaş nasıl durumu çözdüğünü paylaşır.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/28182-cozulemeyen-ekzantirik-mili-sensoru-hatasi.html

Kam mili ve Krank mili sensörünü değiştirdim düzelmedi büyük ihtimalle problem oksijen sensöründe inşallah çözümünü bulurz. cvp icin teşekkür ederim saygılarımla

kara kız
01/02/2012, 21:22
lambda sensörü monıfold çıkısında bir kabloyla bağlı olması lazım yanlışsam uyarın beyler lütfen..
https://www.ngk.com.tr/tr/ueruenler-ve-teknolojiler/lambda-sensoerleri/lambda-sensoerue-teknolojileri/genis-aralikli-lambda-sensoerue/
işte tam budur...yanmış eksoz gazını olcer ve yanmamışını tekrar yanma odasına gonderen sensördür

skryldz
02/02/2012, 14:39
lambda sensörü monıfold çıkısında bir kabloyla bağlı olması lazım yanlışsam uyarın beyler lütfen..
NGK - Geniş aralıklı lambda sensörü (https://www.ngk.com.tr/tr/ueruenler-ve-teknolojiler/lambda-sensoerleri/lambda-sensoerue-teknolojileri/genis-aralikli-lambda-sensoerue/)
işte tam budur...yanmış eksoz gazını olcer ve yanmamışını tekrar yanma odasına gonderen sensördür

ewet doğrudur diğer adı oksijen sensörü . ama problem yeni tüp taktırdığımdan büyük ihtimalle okuyamıyor. benzine göre ayarlı idi simdi gazı algılarken problem yaşıyor . ama çözümü nedir acaba .

kara kız
02/02/2012, 16:43
ewet doğrudur diğer adı oksijen sensörü . ama problem yeni tüp taktırdığımdan büyük ihtimalle okuyamıyor. benzine göre ayarlı idi simdi gazı algılarken problem yaşıyor . ama çözümü nedir acaba .

benzinlen gazlan alakası olduğunu zannetmiyorum..bu sensör tamamen yanmamış gazı algılar ve yanma odasındakı oksıjenı ona göre ayarlar.bence senın bu sensörün bozulmustur.çunku bu sensorlerın bır ömru var ben garantiden değiştirmiştim hep aynı yerden ve aynı oktan yakıtı aldığım halde bozulmuştu..bu arada aracı benzine geçirdiğinde saydığın problemler ortadan kalkıyormu?eger oyleyse gazlan alakalı değildir diye düşünüyorum..

KOMPAKT
02/02/2012, 16:46
Lambda sensörüdür en büyük ihtimal digerleri zoraki Bir şey daha gaz takılan kullanılan araçlarda lambda bi işe yaramz derler alakası yok h

skryldz
02/02/2012, 20:31
benzinlen gazlan alakası olduğunu zannetmiyorum..bu sensör tamamen yanmamış gazı algılar ve yanma odasındakı oksıjenı ona göre ayarlar.bence senın bu sensörün bozulmustur.çunku bu sensorlerın bır ömru var ben garantiden değiştirmiştim hep aynı yerden ve aynı oktan yakıtı aldığım halde bozulmuştu..bu arada aracı benzine geçirdiğinde saydığın problemler ortadan kalkıyormu?eger oyleyse gazlan alakalı değildir diye düşünüyorum..

Benzindede aynı problemleri yapıyordu şu anda sadece arıza ışığı yanmaya başladı ne devir saatinde oynama var nede rölantide bi sıkıntı. arabaya birşey yapmadık ama sıkıntılar geçti sadece arıza ışığı yanıyor dediğim hataları yine bilgisayar gösteriyor ama sıkıntılar ortadan kalktı . Bu araba işini anlamak zor :) cvp için teşekkür ederim

celenlee
02/02/2012, 21:06
Benzindede aynı problemleri yapıyordu şu anda sadece arıza ışığı yanmaya başladı ne devir saatinde oynama var nede rölantide bi sıkıntı. arabaya birşey yapmadık ama sıkıntılar geçti sadece arıza ışığı yanıyor dediğim hataları yine bilgisayar gösteriyor ama sıkıntılar ortadan kalktı . Bu araba işini anlamak zor :) cvp için teşekkür ederim

Yukarda bahsedilen sensörlerden birinin işlevini doğru yapmaması sıkıntı yapmış olabilir. Şans işte, yerine oturmuştur belki sıkıntı yapan nane düzelmiştir. İnşallah bir daha yamuk yapmaz :)

skryldz
03/02/2012, 10:19
Yukarda bahsedilen sensörlerden birinin işlevini doğru yapmaması sıkıntı yapmış olabilir. Şans işte, yerine oturmuştur belki sıkıntı yapan nane düzelmiştir. İnşallah bir daha yamuk yapmaz :)

olabilir o gün krank mili kam mili ni tekrar eskisini taktırmıstım yerine iyice oturttuysa düzelmiş olabilir . şimdi hata kodunuda sildirdim ama arada bi yanıyo tekrar calısınca arıza lambası sönüyor . belli bir süre sonra tekrar yanıyor . bakalım bu da çözülürse hallolacak problemler . cvp için teşekkürler saygılarımla

skryldz
04/02/2012, 20:41
birde sekma atması diye birşey varmış o yüzden olabilirmi acaba bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa memnun olurum.

halils2
04/02/2012, 20:59
sanayide iyi bir motorcuya göster sente atlaması var mı die bence düşük bir ihtimal göz ardı etmeyin yinede motorun çalışmasını görmeden söylemek zor ama bildiğim kadarıyla sente atlaması olursa subapları eğiyor. benzer olay arkadaşımın başına geldi onda lpg yok ama opetten yakıt aldıktan sonra motor arıza ışığı yanmış bi süre gezdik araçla ışık söndü bilgisayara bağlatmadık belki yakıttan da yapmış olabilir. aynı yerden alıyorum derseniz o da hep aynı yerden alıyordu böyle bi olay oldu yakıt aldığı yeri değiştirdi şuan sorun yok