PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor çalışırken TAK TAK sesi,

Ziyaretci035
31/01/2012, 19:45
Selam dostlarım.

Aracım rölantideyken dikkatli dinleyince hızlı bir şekilde tak tak tak tak şeklinde bir ses gelmekte, aracı kaldırırkende genelde bu ses araç devirini alana kadar yükselmekte. Bana sanki bi parça gevşemişte bi yere vuruyor gibi geldi, C.tesi inşallah bakacak, ama başına gelen var mı diye merak ettim :)

takres
31/01/2012, 22:07
motor kulaklarından motor sallanıyor olmasın...

GP COSKUN
31/01/2012, 22:16
motorun alt tarafında bulunan koruma demiri yamulmuş olabilir
birde motor kulaklarına ve şanzuman kulağına bakmak gerekir
ama muhakkak a bir göster önemli bir seste olabilir
kesinlikle bakılması gerek

tayfux
01/02/2012, 11:03
benzinli mi dizel mi araç?

Ziyaretci035
01/02/2012, 19:20
benzinli mi dizel mi araç?

Dizel.

Mentor
01/02/2012, 23:12
koruma demırı yada eksoz olabılır

lithium_
02/02/2012, 12:30
bende de benzer problem var dikkatli dinleyince pat pat dyie ses geliyor devirlenince de aracın sesi eskisi gibi değil sanki bi yer delinmiş gibi gürültülü.bilginiz varsa yardımcı olun lütfen aracım dizel 53 binde

Ziyaretci035
06/02/2012, 19:39
Son durum şu dur ki, araç soğukken rölantide, kalkarken yani düşük devirde avans vuruntusu gibi tak tak ses çıkarıyor. Eskisinden daha sarsıntılı ve gürültülü çalışmaya başladı. Hatta soğukken doğru düzgün gaz yemiyor. Isındıktan sonra düzeliyor.

, enjektör dedi. Yarın pompacıya göstereceğim.

100.000 km deki araç enjektör yiyorsa satayım mı bu aracı?

Du Hast
06/02/2012, 20:51
Son durum şu dur ki, araç soğukken rölantide, kalkarken yani düşük devirde avans vuruntusu gibi tak tak ses çıkarıyor. Eskisinden daha sarsıntılı ve gürültülü çalışmaya başladı. Hatta soğukken doğru düzgün gaz yemiyor. Isındıktan sonra düzeliyor.

, enjektör dedi. Yarın pompacıya göstereceğim.

100.000 km deki araç enjektör yiyorsa satayım mı bu aracı?
alakası yok 100 bin km ile.
benim enjektör 70 binde vuruntu yapmaya başladı ne satmaya kalktım nede yakmaya :). kalkışlarda yüke bindiğinde tak tak tak vuruntu yapar düşük devirde.
pompacı 350 tl civarında bakımını yapar 4 enjektöründe. bunun nedeni kesinlikle kalitesiz mazot.
multijet dediğiniz motor ağır dizeller dışında dünyadaki en dayanıklı motorlardan birisidir..

Ziyaretci035
06/02/2012, 21:31
benim enjektör 70 binde vuruntu yapmaya başladı ne satmaya kalktım nede yakmaya :). kalkışlarda yüke bindiğinde tak tak tak vuruntu yapar düşük devirde.
pompacı 350 tl civarında bakımını yapar 4 enjektöründe. bunun nedeni kesinlikle kalitesiz mazot.
multijet dediğiniz motor ağır dizeller dışında dünyadaki en dayanıklı motorlardan birisidir..

Aynen öyle kalkışta yüke bindiğinde vuruntu yapıyor. Ama motor soğukken düzensiz ve çok gürültülü ve sarsıntılı çalışmaya başladı. Daha önce böyle değildi.

lektonstar17
06/02/2012, 21:55

Allah rızası için bi fikir verin hangi markanın mazotunu kullanalım.Ben aracı aldığımdan beri shell euro dizel kullanıyorum daha ötesi varmı? Ve aracım evo dizel .70 bin 100binlerden bahsediyorsunuz benim evo daha 8900 km de ve malesef o vuruntu sesi bendede var.Özellikle bugün kulağım çok gitti o sese.Korkuyorum acaba motorda bi sorun mu var diye.

lektonstar17
06/02/2012, 21:58
Daha önce dizel gp kullandığım için biliyorum.O aracın motoru yağ gibi çalışıyordu ve benim aracın sesinden çok daha az motor sesi vardı içerde.

Ziyaretci035
06/02/2012, 22:16
Opet dediler Opet aldık, işte enjektör, işte problem.

Ziyaretci037
07/02/2012, 00:17
Motor isinana kadar arada bi gelen tak tak sesler benim aracimdada var.Aracim daha 30binde ve eskiden böyle sesler gelmiyodu.

Bazen diyorum götüriyim servise ama gidene kadar motor isinicagi icin sesi duymicaklar ve sallicaklar baslarindan onun icin gitmiyorum.

Du Hast
07/02/2012, 00:33
Daha önce dizel gp kullandığım için biliyorum.O aracın motoru yağ gibi çalışıyordu ve benim aracın sesinden çok daha az motor sesi vardı içerde.
hocam sesi dinlemeden birşey demem çok zor. ancak vuruntu sesinin büyük kaynağı düzensiz püskürtme yapan enjektörlerdir.
aracınız garanti kapsamında korkmanıza gerek yokki. yatak sarsa bile garantiniz var kapı gibi.
soğuk havalarda motor ısınana kadar belli oranda sesli çalışma ve hafif vuruntu olabilir önemli olan hararet ve yağ ısısı normal seviyeye gelince ses varmı dinlemek gerekir.

GP COSKUN
07/02/2012, 00:42
enjekötrlerin sökülüp temizlenecek ve ayarları yapılacak
toplam masrafın 250-300 tl gibi olur
enjektör değişmez ise
bunun yanında enjrktörlerinize kızmayın km ile alakalı olan bir durum değil
can da söylemiş tamamen kullandığınız yakıt ile ve zamanında mazot filtresi değiştirmeniz ile ilgili bir durum

lektonstar17
07/02/2012, 11:19
hocam sesi dinlemeden birşey demem çok zor. ancak vuruntu sesinin büyük kaynağı düzensiz püskürtme yapan enjektörlerdir.
aracınız garanti kapsamında korkmanıza gerek yokki. yatak sarsa bile garantiniz var kapı gibi.
soğuk havalarda motor ısınana kadar belli oranda sesli çalışma ve hafif vuruntu olabilir önemli olan hararet ve yağ ısısı normal seviyeye gelince ses varmı dinlemek gerekir.

Can keske İstanbulda olsaydında görüşebilseydik. Dün daha bi kulak verdim bu sese. Araçla kmlerce yol yaptım ama ses hala devam etti.Belki ben abartıyo olabilirim ama o vuruntu sesi normal değil,bence bi ses var.Evet aracım daha çok yeni ve garantili ama yazık değilmi daha 10000 olmadan motor bitsin.Eğer servise götürürsem ne yapmalıyım ve onlar ne gibi işlemler yapıcaklar.Ve umarım bu kullanıcı hatası deyip beni yolmaya kalkmazlar. Böyle dememin sebebi opetle olan anlaşmaları,eğer opetten almıyorum diye bu durum garanti dışı olur derlerse hiç şaşırmam.

cemal arslan
07/02/2012, 12:07
4 enjektör sök tak ayar yap...200 lira...
4 enjektör memeleri değişirse...600 lira...

enjektör bozulmasının tek nedeni KALİTESİZ YAKIT....

isterseniz sürekli opetten alın yada başka bir yerden hatta aynı pompadan ...değişen bir şey olmaz...

her zaman diyorum...

deponu doldurdun...km sıfırla...kaç km de depo bitti ?? gaz yemesi nasıl ? aracın çekişi nasıl ? motor sesi değişti mi ? duman var mı ?
bunlara bakacaksın...ve bir kaç kez farklı yerden al...kıyasla....

aradaki 7 farkı bul :)

sonra en iyi yeri bulunca...sürekli oradan al...ama ara sıra hiç almadığın yerden de al....yine kıyasla...

sağlamasını yapmalısın...

yoksa 40 binde de enjektör bozarsın....100 binde de....

ayaman
07/02/2012, 12:29
merhaba arkadaşlar ben mesut foruma istanbuldan katılıyorum kim bu forumu oluşturmuşsa çok teşekkürler harika bir yer bura :)
arkadaşlar aynı ses benim aracımda da vardı. o sesle birlikte dikkat ederseniz vitesi boşa alın hafif gaza dokunun ve bırakın göreceksiniz motor aracı titretecektir nedeni ise enjektörlerden biri tıkalı yada işeme yapıyordur. bende de aynı sorun vardı pompacıya götürdüm benim enjektörlerin birinde proplem çıkmışta yani işeme yapıyordu onu revizyonlu (tamir yapılmış olanıyla) değişti ve diğer enjektörleri de temizledi toplam 300 tl verdim ama değdi buna yakıtta ve çekişte çok fark etti aracım bildiğiniz canavar oldu o ses ve vuruntudan eser bile kalmadı. bu işlemi 2 ay önce yaptırdım.
bazı arkadaşlarımız motor kulaklarında proplem olduğunu yzmışlar ama bence değil motor kulaklarında proplem olsa motor durduğu yerde vuruntu yapmaz vites değiştirdiğinde tak tuk ses gelir

ayaman
07/02/2012, 12:33
ama allah için götürdüğüm pombacı yani ustanın allahı var gerçekten işini erbabı. ve yaptığı işe garanti veriyo öyle yapayım göndereyim yolayım değil dört dörtlük adamdı. usta bildiğiniz yıllanmış şarap :)

lektonstar17
07/02/2012, 14:24
4 enjektör sök tak ayar yap...200 lira...
4 enjektör memeleri değişirse...600 lira...

enjektör bozulmasının tek nedeni KALİTESİZ YAKIT....

isterseniz sürekli opetten alın yada başka bir yerden hatta aynı pompadan ...değişen bir şey olmaz...

her zaman diyorum...

deponu doldurdun...km sıfırla...kaç km de depo bitti ?? gaz yemesi nasıl ? aracın çekişi nasıl ? motor sesi değişti mi ? duman var mı ?
bunlara bakacaksın...ve bir kaç kez farklı yerden al...kıyasla....

aradaki 7 farkı bul :)

sonra en iyi yeri bulunca...sürekli oradan al...ama ara sıra hiç almadığın yerden de al....yine kıyasla...

sağlamasını yapmalısın...

yoksa 40 binde de enjektör bozarsın....100 binde de....

Cemal hatırlıyorumda *hell markanın dizelini tavsiye etmemiştin.Açıklayabilirmisn neden böyle düşünüyosun.

Ziyaretci035
07/02/2012, 18:49
Arkadaşlar bu gün iki adet dizel servise gittim, biri, Bosch Dizel Servis, diğeri sanayideki markasız pompacı.

Bosch Servis, sorun enjektörlerde gözüküyor, sökülüp bakılacak. İyi olasılık temizlenip ayar yapılacak, kötü olasılık tamir takımı ile onarılacak dedi.

Sanayideki pompacı ise, sabah geç marş alma yok, performansta bir kayıp yok dedim, sadece temizlenip ayar ile kurtulur dedi.

Ama ben sanayideki pompacı ustaya pek güvenemedim, sonuçta diğer servisin tabelası Bosch. Sizce ne yapayım?

asil
07/02/2012, 19:04
Arkadaşlar bu gün iki adet dizel servise gittim, biri, Bosch Dizel Servis, diğeri sanayideki markasız pompacı.

Bosch Servis, sorun enjektörlerde gözüküyor, sökülüp bakılacak. İyi olasılık temizlenip ayar yapılacak, kötü olasılık tamir takımı ile onarılacak dedi.

Sanayideki pompacı ise, sabah geç marş alma yok, performansta bir kayıp yok dedim, sadece temizlenip ayar ile kurtulur dedi.

Ama ben sanayideki pompacı ustaya pek güvenemedim, sonuçta diğer servisin tabelası Bosch. Sizce ne yapayım?

farketmez bence önemli olan işine saygısı...

Du Hast
08/02/2012, 00:10
Can keske İstanbulda olsaydında görüşebilseydik. Dün daha bi kulak verdim bu sese. Araçla kmlerce yol yaptım ama ses hala devam etti.Belki ben abartıyo olabilirim ama o vuruntu sesi normal değil,bence bi ses var.Evet aracım daha çok yeni ve garantili ama yazık değilmi daha 10000 olmadan motor bitsin.Eğer servise götürürsem ne yapmalıyım ve onlar ne gibi işlemler yapıcaklar.Ve umarım bu kullanıcı hatası deyip beni yolmaya kalkmazlar. Böyle dememin sebebi opetle olan anlaşmaları,eğer opetten almıyorum diye bu durum garanti dışı olur derlerse hiç şaşırmam.
hocam servise gidip bir dinlettirin, ısrarlı olun. servislerin içinde enjektör tamiri yapacak ekipman yok dışarıda yaptırıyorlar zaten. olur ki servis garanti dışı bıraktı ve size 650 lira civarı bir fiyat çıkartacaklar. hemen dışarı gidiyorsunuz pompacıda yarı fiyatına yaptırıyorsunuz :)

GP COSKUN
08/02/2012, 09:58
daha 1 ay olmadı
forumdan arkadaşımız (sawyer) ilyasın arabasının enjektörlerini pendik sanayide söküp
temizlettik ayar yaptırdık
ustanın tanıdığım vasıtası olması sebebiyle toplamda 200 tl verdik aracı saat gibi oldu
anadolu yakasına gelebilecek arkadaş varsa yine seve seve yardımcı olurum

cemal arslan
08/02/2012, 11:54
Cemal hatırlıyorumda *hell markanın dizelini tavsiye etmemiştin.Açıklayabilirmisn neden böyle düşünüyosun.

shell gtl...doğalgazdan elde edilen bir karışıma sahip...sanırım bu yüzden bazı araçlarda sorun oluyor...bazı müşterilerim çok memnun...ama uzun vadede ne olur bilmiyorum...dediğim gibi her araca farklı etkiler oluyor...ben bu yakıtı almam...almadımda...

bosch olması oranın 4/4 lük bir yer olduğu anlamına gelmez...işi bilmeyen embesil o kadar çok insan var ki...

farketmez bence önemli olan işine saygısı...

bence çok fark eder...iş aynı ancak...yapılan yada verilen hizmet kalitesi aynı değil...

çok samimi olarak söylüyorum...ivedik sanayinde 25 bin esnaf var ...her sektörden....bana izin versinler bu 25 bin esnafı öyle bir sınavdan geçiririm ki....geri 5 bin esnaf ya kalır yada kalmaz...

basit bir ruhsat...ustalık sınavı tamam...sonra git dükkan aç...

ehliyeti olan insanları da tekrar sınav yapalım...türkiyede 100 bin kişinin ehliyeti varsa...10 bin kişi ehliyeti ya alır ya alamaz...

yılda şu kadar ehliyet verdik demek için reklam yapmak için herkese ehliyet veriyorlar...

senergurbuz
08/02/2012, 12:30
aynı ses şirkette kullandığım lınea da oldu tak tak tak diye ses yapıyordu servise götürdük enjektörlerden kaynaklandığı bunun sebebininde yakıtmatiği bulunan total mazotundan olduğu bosch tarafından belgelendi.900 tl civarında bir revüze işlemi yapıldı enjektörlere

lektonstar17
08/02/2012, 14:43
hocam servise gidip bir dinlettirin, ısrarlı olun. servislerin içinde enjektör tamiri yapacak ekipman yok dışarıda yaptırıyorlar zaten. olur ki servis garanti dışı bıraktı ve size 650 lira civarı bir fiyat çıkartacaklar. hemen dışarı gidiyorsunuz pompacıda yarı fiyatına yaptırıyorsunuz :)

Ne diyosun Can daha 9000 deki araç garanti dışı mı olucak.E sonra ne halt yiicem ben.İice sıkıntı yapmaya başladım.İnşallah önemli bişey yoktur.Yarın göztrepe servisten randevu alıp cuma gidicem.Ama başka servis öneriniz varsa önerilere açığım.

lektonstar17
08/02/2012, 17:18
daha 1 ay olmadı
forumdan arkadaşımız (sawyer) ilyasın arabasının enjektörlerini pendik sanayide söküp
temizlettik ayar yaptırdık
ustanın tanıdığım vasıtası olması sebebiyle toplamda 200 tl verdik aracı saat gibi oldu
anadolu yakasına gelebilecek arkadaş varsa yine seve seve yardımcı olurum

Eğer serviş ücret karşılığı yapmak isterse dışarda bir ustaya ihtiyacım olucak.Ben içerenköyde oturuyorum ,gerekirse pendiğe gelebilirim.

Ziyaretci035
08/02/2012, 18:59
Bu gün Pınarbaşı 5. Sanayii ye yolum düştü. Ege Dizel Center (Bosch) e gittim, işletme sahibi ile görüştüm. Çay ısmarladı, sigara içtik, Sıkıntılarımı anlattım. Senin anlattığın kadarıyla enjektörlerin temizlik ve ayar ile kurtulur. Enjektörleri temizlemek, yeniden kodlamak vs. 260 TL tutar dedi. 'ta bana pompanda terletme var demişti, onuda bahsettim. Pompanı tamir takımı ile onarıp, o-ring leri değiştirirsek bu araç sana uzun yıllar daha hizmet eder dedi. Pompa + enjektör bakımını 400 TL hallederiz dedi. Adamın ciddiyeti, samimiyeti ve hoş sohbeti bana çok güven verdi. Hiç bir pompacının açıklamadığı, anlatmadığı ve/veya bilmediği teknik detayları anlattı. Zannedersem tamir için bu adama giderim.

Ayrıca Würth Common Rail katkısı kullandım, seste farkedilir şekilde azalma oldu ama, hala var. İşin özü bu katkı sürekli kullanılsa bence çok faydalı olabilir, enjektörlerin ömrünü uzatabilir. Ama ben genede bi pompacıya uğramam lazım.

lektonstar17
08/02/2012, 20:11
Umarım ufak bi ücretle kurtarırım

GP COSKUN
08/02/2012, 23:16
Eğer serviş ücret karşılığı yapmak isterse dışarda bir ustaya ihtiyacım olucak.Ben içerenköyde oturuyorum ,gerekirse pendiğe gelebilirim.

tamam
eğer pendiğe gelebilirsen 200 tl ye yaptırırım
aynen ilyasın ki gibi
enjektör sökme temizleme ayar takma hepsi dahil
sen dışarıdan fiyat al duruma göre haberleşiriz

GP COSKUN
08/02/2012, 23:16
tamam
eğer pendiğe gelebilirsen 200 tl ye yaptırırım
aynen ilyasın ki gibi
enjektör sökme temizleme ayar takma hepsi dahil
sen dışarıdan fiyat al duruma göre haberleşiriz
yalnız yarım gününü ayırman gerek haberin olsun

lektonstar17
09/02/2012, 00:03
yalnız yarım gününü ayırman gerek haberin olsun

Yav sorun değil isterse 2 günüm gitsin hiç dert değil.Yeterki motor normale dönsün,araba daha 10000 i görmedi korkuyorum yataklara zarar verecez diye.Havalar çok kötü olmazsa cuma günü önce bi servise gideyim bi baksınlar, ne dicekler.Ona göre hareket ederiz.Merak ediyorum eğer direk senin ustaya götürürsek araç servis dışı kalırmı ?

lektonstar17
09/02/2012, 19:59
Cumartesi sabahı Medostayım bakalım ne dicekler.Olmazsa GP Coşkun un yardımıyla dışarda halledicez.

Du Hast
09/02/2012, 21:06
Cumartesi sabahı Medostayım bakalım ne dicekler.Olmazsa GP Coşkun un yardımıyla dışarda halledicez.
dediğim gibi ısrarlı olun kesinlikle 7 bindeki arabanın enjektörümü arızalanır diye yaygara çıkartın.

lektonstar17
09/02/2012, 22:01
[QUOTE=Du Hast;638566]dediğim gibi ısrarlı olun kesinlikle 7 bindeki arabanın enjektörümü arızalanır diye yaygara çıkartın.[/QUOTE

Elimden geldiğince zorlucam.Yav birazda olsa bana kulak versinler yeter fazla bişey istemiyorum.Dinlemeden kanaat getirmesinler.

GP COSKUN
09/02/2012, 22:35
Yav sorun değil isterse 2 günüm gitsin hiç dert değil.Yeterki motor normale dönsün,araba daha 10000 i görmedi korkuyorum yataklara zarar verecez diye.Havalar çok kötü olmazsa cuma günü önce bi servise gideyim bi baksınlar, ne dicekler.Ona göre hareket ederiz.Merak ediyorum eğer direk senin ustaya götürürsek araç servis dışı kalırmı ?

ümit sen yinede için rahat olsun medosa götür baksınlar
eğer sorun tahmin ettiğimiz gibiyse fiyat al eğer arada uçurum varsa
ki
tahmin bir 500 en azından fatura ederler fiyat alırken kdv dahilmi diye sor
sonradan birde 18 puan ödeme
pendiğe yanıma gel ben halledeyim sana
serviste hiç bir şey anlamaz merak etme sen :whistlin:

lektonstar17
11/02/2012, 21:12
Bu sabah Küçükyalı Birmot a gittim.Bi arkadaşımın serviste yetkili bi tanıdığı varmış onun aracılığıyla gittim.Servis yetkilisini buldum.Gayet iyi karşılandım.Herşeyi anlattım.Beraber bindik araca deneme sürüşü yaptık hızlanmasına,yüksek devirlerde motorun sesine ve tepkisine baktı.Arkadaş motorda sorun teşkil edicek bi sesin olmadığını söyledi.Motor soğukken enjektörlerin ses yapabiliceni söyledi.Servise döndükten sonra kaputu açıp birde o şekilde sesini dinledi.Titreşim nedeniyle ses tıkırtı yapan bazı noktalar buldu.Bana "motor gayet güzel çalışıyor,multijetin nasıl motor olduğunu bilirsin merak etme kolay kolay bişey olmaz,bu titreşim yapan yerleri ve motor kulaklarını iice sıkar sabitleriz,hem bide aracın 10000 bakımı gelmiş onu da yapalım farkedicektir" dedi.Benimde zaten artık niyetim vardı bakımı yaptırmaya,peki yapalım dedim.

Yapılan işlemler :motor yağı değişti filtre değişti.Motor bağlantıları kontrol edildi,kulaklar sıkıldı (yeni araçlarda motor kulaklarında gevşeme olabiliyormuş),titreşim yapan yerler sabitlendi,elektrik aksamı kontrol edildi,kapılar yağlandı,buğu yapan stoplar için kayıt açıldı geldiğinde değiştrilecek.Tüm bu işlemlerden sonra araç iç dış temizlendi parlatıcı ve plastik koruyucu sürüldü, motor temizlendi koruma yapıldı,aracım iç dış motor pırıl pırıl oldu.

Servise girdikten yaklaşık 2 saat sonra aracımı sıfır gibi teslim aldım.Ve ses konusunda baya bi değişiklik var eski tıkırlar gitti.Arkadaş için rahat olsun motorda bi sorun yok dedi.20000 e geldiğinde daha kapsamlı kontrol yaparız dedi.Teşekkür ederek ayrıldım.
Birmot a yakın ilgi ve alakadan ötürü çok teşekkür ederim.

Velhasıl enjektör ayarı işlemini şimdilik ertelicem,bi süre bu şeklilde kullaniim bakalım seste bi değişiklik olucakmı.Eğer bi seste artış olursa GP COŞKUN un yardımıyla halledicez inşallah.

Ziyaretci035
12/02/2012, 18:26
Bu sabah Küçükyalı Birmot a gittim.Bi arkadaşımın serviste yetkili bi tanıdığı varmış onun aracılığıyla gittim.Servis yetkilisini buldum.Gayet iyi karşılandım.Herşeyi anlattım.Beraber bindik araca deneme sürüşü yaptık hızlanmasına,yüksek devirlerde motorun sesine ve tepkisine baktı.Arkadaş motorda sorun teşkil edicek bi sesin olmadığını söyledi.Motor soğukken enjektörlerin ses yapabiliceni söyledi.Servise döndükten sonra kaputu açıp birde o şekilde sesini dinledi.Titreşim nedeniyle ses tıkırtı yapan bazı noktalar buldu.Bana "motor gayet güzel çalışıyor,multijetin nasıl motor olduğunu bilirsin merak etme kolay kolay bişey olmaz,bu titreşim yapan yerleri ve motor kulaklarını iice sıkar sabitleriz,hem bide aracın 10000 bakımı gelmiş onu da yapalım farkedicektir" dedi.Benimde zaten artık niyetim vardı bakımı yaptırmaya,peki yapalım dedim.

Yapılan işlemler :motor yağı değişti filtre değişti.Motor bağlantıları kontrol edildi,kulaklar sıkıldı (yeni araçlarda motor kulaklarında gevşeme olabiliyormuş),titreşim yapan yerler sabitlendi,elektrik aksamı kontrol edildi,kapılar yağlandı,buğu yapan stoplar için kayıt açıldı geldiğinde değiştrilecek.Tüm bu işlemlerden sonra araç iç dış temizlendi parlatıcı ve plastik koruyucu sürüldü, motor temizlendi koruma yapıldı,aracım iç dış motor pırıl pırıl oldu.

Servise girdikten yaklaşık 2 saat sonra aracımı sıfır gibi teslim aldım.Ve ses konusunda baya bi değişiklik var eski tıkırlar gitti.Arkadaş için rahat olsun motorda bi sorun yok dedi.20000 e geldiğinde daha kapsamlı kontrol yaparız dedi.Teşekkür ederek ayrıldım.
Birmot a yakın ilgi ve alakadan ötürü çok teşekkür ederim.

Velhasıl enjektör ayarı işlemini şimdilik ertelicem,bi süre bu şeklilde kullaniim bakalım seste bi değişiklik olucakmı.Eğer bi seste artış olursa GP COŞKUN un yardımıyla halledicez inşallah.

Benim araç 100.000 Km de, enjektörler sıkışmış. Temizletip ayarlattım. Araç ilk günkü gibi sessizleşti. Harika oldu.

lektonstar17
12/02/2012, 23:26
Benim araç 100.000 Km de, enjektörler sıkışmış. Temizletip ayarlattım. Araç ilk günkü gibi sessizleşti. Harika oldu.

Peki ne kadar ödediniz.ne gibi işlemler yapıldı bilginiz varmı ?

Du Hast
13/02/2012, 04:54
burada hikayesini güzel bir şekilde anlatmış ve mutlu sonla bitmiş:
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/34209-motor-calisirken-tak-tak-sesi.html

dediğim gibi kötü yakıt enjektörleri mahvediyor opet bile olsa. km yükseldikçe (90 - 100 bin gibi) enjektörleri temizletip ayarlatmak gerekiyor. 250 - 300 gibi mebla tutuyor ancak sonucuna kesinlikle değer.

benimkide bu aralar çok ilginçtir hararet ibresi 3-4 milim kalktıktan sonra enjektör işeme yapıyor ama birisi değil ya hepsi ya da 3 tanesi. hararet biraz daha yükseldikten sonra ses gidiyor, gayet normal çalışıyor.
aracın içindeyken yeni binenler dizel mi benzinli mi diye soruyorlar hoşumada gitmiyor değil :)

lektonstar17
13/02/2012, 10:26
Serviste bi araç vardı ve *pet kullandığı halde arızalanmış,tabi yakıt garantisinden *pet bütün masrafı karşılamış.Ancak bu bütün yakıtlar için geçerliymiş.Yani her ne marka olursa olsun eğer arıza yakıttan kaynaklanıyosa ve bu inceleme sonucunda da kanıtlanırsa yakıt firmaları masrafı karşılıyormuş. Bikaç ay önce *hell marka euro dizel kullanan bi mjet araç arıza yapmış ,bi uzman gelip yakıttan örnek almış ve sonunda yakıttan kaynaklandığı ortaya çıkmış.Bütün masrafı firma karşılamış.*pet garantisinin KOÇ un geliştirdiği bi satış stratejisi olduğunu herkes biliyor.Yani herkes istediği firmadan yakıt alabilir.

Ziyaretci035
14/02/2012, 22:40

260 TL ödedim. Bosch Diesel Service.

lektonstar17
14/02/2012, 23:20
Fiyat fena değilmiş.Sanırım değmiş.

Ziyaretci035
15/02/2012, 00:02
Fiyat fena değilmiş.Sanırım değmiş.

Değmez olur mu? Aracın motoru kedi gibi mırlıyor artık, sarsıntı ses herşey gitti. Yakıtım daha da azaldı. Şehir dışı 5.9 gösteriyordu, artık 3.8 gösteriyor.

lektonstar17
15/02/2012, 00:23
Çok iyi , iice aklıma yattı bu iş mayıs ayı bi gelsin bende giricem bu işe inşallah.

altanasci
01/03/2013, 16:00
avrupa yakasında işin ehli bi usta varmıdır bende bi temizleteyim diyorum

Leoapricorn
12/03/2013, 11:32
Merhabalar,

Benim enjektörlerde de arıza var ve temizletmek için iyi bir usta arıyorum.
Gebze-Tuzla-Pendik-Kartal civarında tanıdık güvenilir usta var mı? Gebzede sanayide özel servise götürdüm enjektörün 1 tanesi değişmesi gerekir dedi. Ben belki değiştirmeden temizletmeyle tüm sorunu giderebilirim diye düşünüyorum.

Yardımcı olabilir misiniz?

gurkanakbala
05/05/2021, 21:43
Benim benzinli punto.Benimde bu tak tak diye ses gelmeye başladı, uzun yolda gittim, bir problem var mıdır.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

gurkanakbala
05/05/2021, 21:44
Ve ibre 140 a geldiğinde titriyor araç, ibre bile gözükmüyor. Problem nerededir?

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi