PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : v w polo conta yakmasi

aon
31/01/2012, 16:53
Mrb arkadaslar bir yakinimin 99 model 1.4 polosunun uc aydir hararet isigi ara ara yanip sonuyor ve her kontrol edildiginde antifirizin eksildigi goruluyor.Bu gun araci sanayiye goturdum su eksilttigini soyledim usta soyle bir bakti ve conta yaktigini soyledi.Diger forumlardan ogrendigim kadariyla conta yakan arabanin cekisi ciddi oranda azalirmis.bu aracta oyle birr sorun yok.bir de bu usta masraf olarak 700 - 800 tl tutar dedi sizce de biraz fazla degil mi?

Ziyaretci046
31/01/2012, 17:51
su deposunun kapagını değiştirin mavi bi kapak var onun lastiğinden genelde kaçırıyo

tayfux
31/01/2012, 18:23
Ali Osman hocam şöyle bir durum var conta yakmasında arabanın hararetinde ciddi oynamalar olur..bana göre de o araba conta yakmış..700-800 lira tutacağını zannetmiyorum fakat çift egzantirik motoru normal bir motorcuya sakın açtırmayın çünkü normal bir motor değil benim kaynımın arabasının motoru açtılar hala hararet yapıyor araba..

aon
31/01/2012, 18:23
Bir de usta antifirizin bulundugu kabin kapagini acti pist diye bir ses geldi bunu da duruma ispat olarak gosterdi sizce bu yontem dogru mu conta yaktigini anlamak icin

tayfux
31/01/2012, 18:24
Bir de usta antifirizin bulundugu kabin kapagini acti pist diye bir ses geldi bunu da duruma ispat olarak gosterdi sizce bu yontem dogru mu conta yaktigini anlamak icin
ses değil de antifirizin içinde yağ olması kanıtıdır..

aon
31/01/2012, 18:29
Tayfun hocam butun belirtiler conta yaktigini gosteriyo gibi ama cekiste sorun olmamasi beni sasirtiyor baska ustaya da gostermeyi dusunuyorum motor bi arabanin en onemli kismi

speedy_16
31/01/2012, 19:00
düzgün WV ustası bulup sor ama WV parçaları pahalı inş yanlış bi tehşistir birden fazla yerden fiyat al geçmiş olsun

pertry
31/01/2012, 22:48
Ahw motorda kapağı açtığınız zaman ses yapması normaldir
usta sizi biraz kapaklamis

er5082
31/01/2012, 22:59
yağ çubuğunu çek bakalım ne renk
eğer yağ beyazlaşmışsa conta mefta kapak ta taşlanır tahmini masraf 350, 400 civarı
ayrıca hararet göstergesi 90 derece üstündeyken radyatör kapağını açma sakın
yoksa usta açtığındaki fıs sesinden çok daha fazlasını hissedersin
kaynar suyla haşlarsın elini kolunu
yağ çubuğunu çektiğinde siyahsa sorun yok...

aon
01/02/2012, 20:40
Bu gün aracın yağını kontrol ettim birincisi yağ olması gerekenden fazla gibi geldi çubuktaki üst çizgiye kadar yağ vardı.ikincisi yağa su karışması var mı diye yağın akışkanlığını kontrol ettim akışkanlıkta sıkıntı yok normal gibi.üçüncüsü yağın rengi kahverengiye yakın bir renkti son olarak da antifrizde köpürme olabileceğini duymuştum başkalarından kontrol ettim bi köpük göremedim.Nedir kesin sonuç?
Yağın renginin açık renk olması ve olması gerekenden fazla olması su karışma ihtimalini güçlendiriyor sanki?

GP COSKUN
01/02/2012, 21:16
conta yakmanın sonucunda ortaya çıkan sorunlar ve gözlemlemeler ,
aracınızın üst kapak contasının neresinden ve ne kadar yandığı önemlidir ki her conta yakma olayında farklı sorunla ve gözlemlemeler olur
ben buradan çoğunu yazayım sen ona göre kontrol edip karar ver

conta yanık olan araçta

1- yedek su haznesinde kaynama taşırma ve fokurdama
2- üst yağ kapağının altında beyaza yakın grimsi bir tortulaşma
3- araçta su eksiltme
4- hararet yükselmesi
5- eksozdan su atma
6- uzun süreli durmalarda piston tepesine su birikip motorun çalışmaması yada patırdayarak çalışma ilk anda
7- araç turbo ise turboda güç kaybı intercolerda kayıp
8- motorda bariz çekişten düşme
9- soğutma suyuna yağ karışması
10 - motor yağında girmsileşme ve tortu ve akışkanlık kaybı

gibi sorunlardan bir kaçını yada herhangi birini gözlemliyorsanız derhal bir tamirciye başvurun