PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Far Sökme

kadango
29/01/2012, 16:18
Selamlar arkadaşlar,arabanın farını parlatacağım diye zımparalarken içine su kaçırdım(Demek ki açık bir yer varmış öğrenmiş olduk),farı sökmem lazım dikkat etmem gereken bir şey var mı,tamponu sökmek gerekiyor mu?Biri kılavuz oluverse bana?

omer06
29/01/2012, 18:21
tamponu sökmen gerekiyor farı açman için bildiğim kadarıyla

kadango
29/01/2012, 19:31
Farı söktüm Ömer bey,tamponu sökmeye gerek kalmadı ancak;farla tampon arası boşluk sıkıntısı var bu sorunu yaşayan çok.Yarın ona da el atmam lazım,yaptıklarımı kademe kademe foto çekip eklemeye çalışacağım.Farın birinin ayakları da kırık bu arada onu da tamir edeceğim,çook iş var çok nalet olsun bu soğukta :D

omer06
29/01/2012, 20:37
kolay gelsin :)

Tayfun-E30
29/01/2012, 21:10
tampon sökmeden far sökülmez sizin ayaklar kırık olmasın? bir tamponcuya götürürseniz yada lehim makinasıyla onarılabilir ayaklar..

kadango
30/01/2012, 16:48
tampon sökmeden far sökülmez sizin ayaklar kırık olmasın? bir tamponcuya götürürseniz yada lehim makinasıyla onarılabilir ayaklar..

Tamponu biraz kastırarak dışarı çıkartabiliyorsunuz ama tırnağı çok hassas kırılabilir ve tampon boyası atabilir esnemeden.Ben vidaları söküp birini dışarı çıkardım,ayağı kırık olanı.Diğeri de çıkacak gibiydi.Sabah baktım dediğin gibi ayağı kırık olmayanı yerinde oynatıp çıkartamıyorsunuz.Bugün tembellik yaptım sabah erkenden başlayacaktım işlemlere,kalkamadım far vidalarını ve tamponun vidalarını söktüm,sağda-solda davlumbazla çamurluğun birleştiği yerdeki civataları bıraktım sadece hava karardı gece önü açık kalmasın riskli olur diye.Yarın tamponu söküp farlara parlatma,siyah zemin uygulayacağım.Tamponda da ayarsızlık vardı sökmüşken onu da halledecem(Farla tampon arası açıklık),far ayaklarını da tamir edip toplayacağım inşallah.An be an foto çekip ekleyeceğim ki diğer arkadaşlara da kılavuz olsun:)

Tayfun-E30
30/01/2012, 21:38
farları nasıl parlatıcaksınız? polisaj makinanız falan varmı?

kadango
30/01/2012, 21:47
farları nasıl parlatıcaksınız? polisaj makinanız falan varmı?

Evet polisaj makinesiyle.

Tayfun-E30
30/01/2012, 21:51
işlemleri ve deneyimlerinizi paylaşırsanız pad aşındırıcı vs sevinirim...

kadango
30/01/2012, 22:07
işlemleri ve deneyimlerinizi paylaşırsanız pad aşındırıcı vs sevinirim...

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım bu konuda.

operatormurat
30/01/2012, 22:42
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım bu konuda.
gökhan bu far parlatma nasıl yapılıyor? hangi kimyasallar kullanılıyor bilgilendirirsen sevinirim.geçen gün 6. sanayide arkadaşın arabayı yıkatıyorduk,yıkamacıda soluk olan farları ilk günkü gibi yapayım dedi 50 kağıdı aldı,zimparaladi ve sonra polisajla krem gibi bişeyle biraz ovaladı,sonrasında bayağı düzeldi.bende alet edevat bol ama kimyasalları bilmiyorum,bize bir tarif et usta...

kadango
31/01/2012, 02:25
gökhan bu far parlatma nasıl yapılıyor? hangi kimyasallar kullanılıyor bilgilendirirsen sevinirim.geçen gün 6. sanayide arkadaşın arabayı yıkatıyorduk,yıkamacıda soluk olan farları ilk günkü gibi yapayım dedi 50 kağıdı aldı,zimparaladi ve sonra polisajla krem gibi bişeyle biraz ovaladı,sonrasında bayağı düzeldi.bende alet edevat bol ama kimyasalları bilmiyorum,bize bir tarif et usta...

Abi şimdi ayrıntılı yazayım isterdim,amma yarın Denizli-İzmir yapmam lazım;bu işler de var,yolda da geceye kalmak istemiyorum.Bu yüzden yatmam lazım.Sabah erkenden kalkıp halledeceğim bu işleri Allah'tan bir maani olmazsa,yaptığım her şeyi fotolarla birlikte adım adım aktaracağım.Eğer işler yolunca giderse öğlene doğru eklerim anlatımla birlikte fotoları..İyi geceler...

kadango
06/02/2012, 19:58

Abi kusura bakma,uzadı cevap süresi..Hayatım baya karışık şu aralar,farın işlerini halledene kadar bir hafta geçti:gunsmilie:

Ben kısaca tarif edeyim şimdi,en kısa zamanda da konu açacağım yaptığım işlemler üzerine,özel mesaj atarım ben sana linki olmazsa.

Abi öncelikle farın korozyona uğrama miktarına göre zımparamızı seçiyoruz.Eğer hasar gören tabaka kalınsa daha düşük gritte zımpara kullanıyoruz,bundaki amacımız polikarbon maddenin daha derinine inmek ve o tabakayı temizlemek.Bu tabakanın kalınlığını anlamak tecrübesiz biri için kolay değildir fakat o kadar da büyütülecek veya anormal şeylere yol açacak bir mevzu değil.Genelde 1500-2000-2500-3000 grit,su zımparası kullanılır.Bu zımparaları sıradan yerlerde bulmak kolay değildir,gördüğünüzde siz de anlayacaksınız ki çok fazla aşındırma özelliği olmayan zımparalardır.Nihayetinde polikarbon malzemeler kolay zarar görebilen,hassas malzemelerdir.Kaportacılarda veya boyacılarda bulabilirsiniz.Yapı marketlerinde nadir bulunuyor.El ile uygulama yapmak hem yorucu hem de %100 verimle dönüş yapmaz.Matkaba bağlama aparatları satılmakta,normal yuvarlak zımpara tabanları ile birlikte cıvata gibi bir aparat sayesinde çakma polisaj makinemiz hazır olmuş oluyor eğer elimizde polisaj makinesi yoksa.Bu zımpara tabanı için,tabanın çapından yaklaşık 1-2cm taşacak çapta orta sertlikte(Ağır aşındırıcı-Finishing(Bitirme)Pedi arası konumda)polisaj pedi alıyoruz.Kimisi sadece cila atıyor zımpara işleminden sonra fakat ben işlemin daha temiz ve kaliteli olması açısından pasta-cila uyguluyorum.Bildiğiniz üzere pastanın da aşındırıcı ve doldurucu özelliği var,3000 grit zımparadan sonra 4000 grit zımpara etkisi yaratarak ilk günkü gibi çiziksiz hale getiriyor.Cila ile parlatıp,üzerinde koruyucu tabaka oluşturuyoruz.Fakat bu işlemleri yaparken birçok püf noktası var,açtığım konuda da bunları elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.Kullandığım malzemeler değişkenlik göstermekle birlikte piyasada yer edinmiş kaliteli markaların ürünleri oluyor.Menzerna,Meguiars gibi..

Bu kendi aracıma uyguladığım işlemin ilk safhaları sırasında çekilmiş bir fotoğraf,
https://a1202.hizliresim.com/u/6/2h7ud.jpg

Tayfun-E30
06/02/2012, 22:59
farlara sıra gelse bende bir giricem polisajla =)

kadango
07/02/2012, 00:24
farlara sıra gelse bende bir giricem polisajla =)
Vallahi hayatım kaydı yapacağım diye kardeşim,parlatması değil de açması öldürdü beni.Farlar fırına sığmıyor açmak zorundaydım delik vardı farın altında.Bunlara da öyle bir silikon uygulamışlar ki mübarek plastikle bütünleşmiş,güç bela açtım fön makinesiyle ama resmen maraton koşmuş gibi yoruldum.Halbuki daha önce birçok far açtım,bu ayrı bir zordu.Top Level'a ulaştık dedim bunu da açtık ya...Sonra bi'gayret toparladım farların kabloları bile takmaya üşendim araba pislik içinde,pasta cilayı ihtiyacı var ama üşeniyorum.Milletin arabasına pasta cila yapmaya gittiğimde adam bakıyor arabaya,diyor abi bu adamın kendine hayrı yok benim arabaya ne yapacak:-)

Tayfun-E30
07/02/2012, 00:31
ya ben sisleri açtım çok kolay açıldıda fardan korkuyodum korkularımı güçlendirdin =) polisajı zaten çekerim bant üstünde yaparımda karartmak istiyorum..

kadango
07/02/2012, 01:14
ya ben sisleri açtım çok kolay açıldıda fardan korkuyodum korkularımı güçlendirdin =) polisajı zaten çekerim bant üstünde yaparımda karartmak istiyorum..

Sislerin kapağı metal,hem silikonu da az,yuvalarına tornavida rahat giriyor.Farda plastiği yaktın mı sakat:crutch00: Ondan çok uğraştırdı,büyük fırın falan varsa hiç uğraşma elinde fırına at,kapakla farı tut ayrılıyor kolayca.O kadar korkacak birşey yok,gözü karartıp dalmak gerekiyor.Dediğim gibi enlice bir konu açacağım püf noktalarını da paylaşırım.Fakat fırın atmazsan illa ki plastiği bir miktar deforme ediyorsun ama göze batmıyor tekrar ısıtıp düzeltiyorsun.