PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlginç bi düşünce

Kubilayy
29/01/2012, 03:22
Aslında konu ile ilgili bilgi almak istiyorum. Çogu lüks aracta aracın uzaktan kapılarını actıgımızda on taraftaki gunduz farları veya park lambaları yanıyor. Bu uygulamayı puntomuz için dusunebilirmiyiz kafamdaki fikir tavan içi aydınlatmalarımız otomatik konumdayken kapıların kilidini kumandamızla actıgımızda yanıyor ki bunu ayak ısıkları yaparkende kullanmıstım cok sık oldu neyse burdan gidersek tavan aydınlatmanın kapılara baglı kısmından cekicegimiz kabloyu parklara uzatırsak aracın kilidini actıgımızda park lambalarımız yanar tabi burda sole bi sorun var parkları arac içinden kendimiz yaktıgımızda arac içi lambalarda yanıcaktır bunuda araya bi diyot yerleştirerek elektirigin tek yonlu gidişini saglıyarak yapabiliriz sanırım.. yani arac iç ısıklarından parklara guc gidecek ama parklardaki guc arac iç ısıgına gelmiyecek.Şimdi ben kafamda hipotezi bu sekilde olusturdum benim isteğim acaba bu dusuncede bi sorun varmı bilgisi benden daha geniş olan arkadaslardan yardım istegimdir.. Simdiden tesekkurler iyi forumlar...

diesel32
29/01/2012, 04:26
bunu yapan vardı forumda... röle falan kullanarak bi devre yapmıştı sanırım... tetikleyicide sanırım kapı kilitlerindendi...

tyilgin
29/01/2012, 10:19
Düşündüğün yöntem mantık olarak uygun ancak şöyle bir durum var, Muhtemelen park lambaların tavan aydınlatma lambasından daha fazla akım çekeceği için ecu aydınlatma sisteminde arıza var diyecek ve belkide enerji vermeyi kesecektir.
Bunun yerine tavan aydınlatma lambasından gelen kabloya bir röle bağlayın ve bu röle ile parkları besleyin. Böylece tavan lambanızı parklarklardan gelebilecek herhangi bir kısa devreye karşıda izole etmiş olursunuz.

Diyottan bahsettiğinize göre sanırım biraz elektronik bilginiz var, bir adım daha ileri gidelim;
Bu durumda kumanda ile kapı açıldığında tavan lambası ışık şiddeti artarak yandığı için rölenin çekme eşiğine geldiğinde parklar direk yanacaktır. Diğer bir deyişle tavan lambası gibi ışığı artarak yanmayacaktır.
Eğer tavan lambası gibi yavaşça, ışığın parkalığı artarak yanmasını istiyorsanız tavan lambasından gelen besleme ile bir npn transistörü besleyin, collectörü ilede pnp bir transistörü besleyerek bu 2. pnp transistörün collectoru ilede parkları besleyin.

Kolay gelsin.

asil
29/01/2012, 10:27
istediğiniz sistem için pic devresi satılıyo piyasada ama arza lanbası yanıyor...

evoefe
29/01/2012, 10:37
bende tam asiilik konu diyecektim asil yazmıs bile :)

OzzY
29/01/2012, 11:06
tavan lambasından olursa zırt pırt sürekli yanar. merkezi kilit tetikli yapılması lazım. bi tane gecikme rölesi oldu bitti :)

Kubilayy
29/01/2012, 18:47
yorumlar ve fikirler için çok teşekkürler... aksam bi ölçüm yaptım iç ısıkların tetikleyicisi (-) ucu kesip vermeyle saglanıyo (+) surekli var..(aracın bi sure sonra kesmesi hariç) ancak parklarda ise (-) surekli var (+) kesilip acılıyo... Yani durum birazcık karısık sanırım her iki kutuba bi işlem yapmak gerekicek gibi duruyo... daha açıkcası hem (+) hem (-) kutubu tasımak gerekicek işlemli bi şekilde... yada ben cok karısık dusunuyorum ayak ustu dusununce bole oluyo :) yaptıgınız yorumlar basit gibi gosteriyo bu konuyu ben fazla abarttım sanırım.. Deniyip gorelim ben sizin fikirlerinizden yola cıkarak bi işlem gerceklestiricem sonucları paylasıcam... İyi forumlar...

tyilgin
29/01/2012, 23:49
yorumlar ve fikirler için çok teşekkürler... aksam bi ölçüm yaptım iç ısıkların tetikleyicisi (-) ucu kesip vermeyle saglanıyo (+) surekli var..(aracın bi sure sonra kesmesi hariç) ancak parklarda ise (-) surekli var (+) kesilip acılıyo... Yani durum birazcık karısık sanırım her iki kutuba bi işlem yapmak gerekicek gibi duruyo... daha açıkcası hem (+) hem (-) kutubu tasımak gerekicek işlemli bi şekilde... yada ben cok karısık dusunuyorum ayak ustu dusununce bole oluyo :) yaptıgınız yorumlar basit gibi gosteriyo bu konuyu ben fazla abarttım sanırım.. Deniyip gorelim ben sizin fikirlerinizden yola cıkarak bi işlem gerceklestiricem sonucları paylasıcam... İyi forumlar...

daha iyiya, temelde 1 tane pnp transistörle halledebilirsin o zaman.

karamurat4141
30/01/2012, 14:03
hadi hayırlısı :)