PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park ta rölantide, 1 saat de ne kadar yakıt harcar?

fatihhhh
27/01/2012, 10:14
forumda aratma yaptım ama bulamadım.
mükerreer soru ise kusura bakmayın.
erzuruma gideceğim.
aracımın donma olasılığı çok çok fazla.(1,3 dizel)
kapalı garaj bulamazsam,
yedek anahtarla aracı çalıştırıp rölantide bırakacağım.
uzaktan kumanda ile kapıları kitleyeceğim.
araç, akşamdan sabaha kadar böyle çalışacak.(boşta, rölantide)
parkta, rölantide iken, 1 saatte ne kadar yakıt harcar acaba?

asil
27/01/2012, 10:19
2.lt(tahmin)

punto_multijet
27/01/2012, 10:23
rolantide ne kadar harcar bilememde sbh arabayı oldugu yerde bulamazsınız onu soyleyim

effect1903
27/01/2012, 10:29
Sabaha kadar çalıştırmayın bence gereksiz yakıt ve motor gereksiz yere çok ısınır.. Antifirizinizi öçltürün gerekirse ekleme yapın, sonuçta oradaki insanlarda da araba var.. Benim memleketim Afyonkarahisar eski arabam orada çok kaldı daha geçenlerde -26 dereceler görüldü gece erzurumla aynı yani :) donma falan olmadı.. Eğer her araba -20 de donsaydı herkes arabasını sabaha kadar çalıştırmak zorunda kalırdı :)

fatihhhh
27/01/2012, 10:39
hocam, erzurumda, aralık 15-şubat 15 arası tarihlerde, dışarda kalan dizel araçlar donuyor.
tecrübeyle sabit.
aracın donmaması için ya kapalı garaj olacak, yada sabaha kadar rölantide çalıştırılacak.
kapılarını kitleyip gitsem nasıl çalınabilirki?
1 saatde ne kadar yakıt yaktığını bilsem güzel olurdu.

USTA
27/01/2012, 10:57
Kelebek camını kırıp aracın kapılarını açarlar,araç zaten çalışır durumda olacağından kolayca götürürler.
Arkadaşların dediği gibi motor soğutma sıvısını ölçtürün,veya komple antifiriz doldurun sıkıntı olmaz...

punto_multijet
27/01/2012, 11:01
hocam, erzurumda, aralık 15-şubat 15 arası tarihlerde, dışarda kalan dizel araçlar donuyor.
tecrübeyle sabit.
aracın donmaması için ya kapalı garaj olacak, yada sabaha kadar rölantide çalıştırılacak.
1 saatde ne kadar yakıt yaktığını bilsem güzel olurdu.

aslında donan mazot yani duz mantıkla mazot deposu arkada oldugundan ve arac durur halde oldugundan sabaha kadar calısan aractada depodaki mazotun donabilme ihtimali oldugunu dusunuyorum ama izmirli oldugumdan boyle durumlar için tecrubem yok malum 0 altını bile kırkyılda bir goruyoruz ancak soyle bişey olabilir bence,

bazı araclarda standart olarak depo içi ısıtıcılar mevcut. yakıtın donmaması için. bu sonradan uygulanabiliyorsa surekli o kosullarda yasayan biri olarak onu tercih edebilirsiniz bence. tabii ki eger yapılabiliyorsa

asil
27/01/2012, 11:02
ben sivasta askerlik yaparken komutan yakıtı boşaltıyordu...bunuda yapabilirsiniz...

takres
27/01/2012, 11:39
1-1.3 tahminen...ama sürekli rolantide çalışması zarar verir araca...

izoci
27/01/2012, 12:15
Çalarlar kesinlikle..

levan34
27/01/2012, 12:46
Çalarlar kesinlikle..

yaw adam ne kadar yakacağını soruyor? sorusuna cevap verin,akıl öğretmeyin...çalınıp çalınmayacağı onu ilgilendirir.

fatihhhh
27/01/2012, 12:57
şu ana kadar cevaplar için teşekkür ederim.
çalışan, üzerinde anahtarı olan arabayı gerçekten yürütürler.
çalarlar diyenleri haklı görüyorum.
muhtemelen, 2 saat aralarla aracı rölantide başında bekleyerek çalıştıracağız.
depodaki yakıt değil, yakıt filtresindeki yakıt donuyor.
donmamasını engelleyecvek sistem henüz yok.
ben elektrikli battaniyeden izolasyon malzemesine kadar herşey denemiştim zamanında.
donmasını önlemenin bir yolu yok.

Ziyaretçi034
27/01/2012, 13:03

mesela kelebek camını kırıp içeri girerek.

çalışan araba kötü niyetli insanların iştahını kabartır. yedek anahtar olmayacağı için kasko sorun çıkartacaktır. riskli bir hareket bence

blackhawk
27/01/2012, 13:04
Tunceli de askerlik yaparken 1-2 saat arayla araçları çalıştırıp15-20 dk çalışmasını beklerdik sorun olmazdı.Motorda antifiriz olması gereken seviyedeyse akün ısıtma bujilerin sağlamsa sorun olmaz yalnız el freni çekmeMEyi unutma frenlerin donmasın.

effect1903
27/01/2012, 13:08
Motorin bildiğim kadarıyla -25 derecelere kadar dayanıyor.. Dizel yakıt donma önleyici katkılar var onlardan kullanabilirsiniz alternatif olarak.. Araç düz bir zeminde duracaksa el frenini çekmeyin, vitese de takılı bırakmayın, mümkünse lastiklerin önüne ve arkasına takoz vb koyun..

cemal arslan
27/01/2012, 13:09
rölanti de 1 lit yakar...

mazottan su yoksa...antifiriz derecesi -35 -40 falansa...marş dinamosu iyiyse...akü de sorun yoksa...araba sabah basacaktır...

tavsiyem aküyü olabilecek en yüksek amperde olanı taktırmak...çok faydası olacak...

birde MOTOR SILK kullanın ...mutlaka kullanın ...sabah ilk startda fayfadasını görürsünüz...GARANTI...

GP COSKUN
29/01/2012, 12:34
fatih daha öncede sorulmuştu bu soru
ben cevabını vereyim yine
1,3 multijet rolantide saatte 1,65 litre mazot tüketir

gelelim senin sorununa

erzurumda aracının donmasından korkuyor yada şüphe ediyorsan sabaha kadar aracını çalıştırmana gerek yok
bunun yerine gideceğin yere vardığında radyatörün alt tarafında su musluğunu açarak aracın suyunu tamamen boşalt ve bu şekilde stop edip git yat sabah geldiğinde
araca yeniden su doldurup aracını çalıştır

biz kamyonla çok soğuk yerlerde kalacağımızda bu şekilde yapar aracın motrunu dondurmaktan kurtulurduk
bunuda forumda daha önce tavsiye etmiştim

izoci
29/01/2012, 13:44
yaw adam ne kadar yakacağını soruyor? sorusuna cevap verin,akıl öğretmeyin...çalınıp çalınmayacağı onu ilgilendirir.
Ben sadece uyarımı söyledim abi,hem niye bana kızdınki başkalarıda söylemiş:cool0000:

celenlee
29/01/2012, 13:54
fatih daha öncede sorulmuştu bu soru
ben cevabını vereyim yine
1,3 multijet rolantide saatte 1,65 litre mazot tüketir

gelelim senin sorununa

erzurumda aracının donmasından korkuyor yada şüphe ediyorsan sabaha kadar aracını çalıştırmana gerek yok
bunun yerine gideceğin yere vardığında radyatörün alt tarafında su musluğunu açarak aracın suyunu tamamen boşalt ve bu şekilde stop edip git yat sabah geldiğinde
araca yeniden su doldurup aracını çalıştır

biz kamyonla çok soğuk yerlerde kalacağımızda bu şekilde yapar aracın motrunu dondurmaktan kurtulurduk
bunuda forumda daha önce tavsiye etmiştim

Bunun yerine max 1-1 oranında sağlam kaliteli bir antifiriz konsa 2-3 yıl bu dertten kurtarsa daha iyi olmaz mı :)??

Tabi toplamda motor+radyotörün hacmi nedir.
Yarısı ne kadar yapar ve kaliteli bir antifrizin fiyatı nedir bilmeden yazıyorum :)

levan34
29/01/2012, 13:58
Ben sadece uyarımı söyledim abi,hem niye bana kızdınki başkalarıda söylemiş:cool0000:

sana kızmadım güzel kardeşim,sadece senin mesajından örnek alıntı yaptım....herkes arabanın çalınma konusuna atlamış,adam,arabayı donmaktan nasıl kurtaracak onu soruyor.

abulbul08
29/01/2012, 17:12
Geçen hafta erzurumdaydım ve -22 derecelik doldurduğum silecek suyum dondu.
O bölgede hareket halindeki araçların bile mazotlarının donduğu oluyor. 2 gün üst üste çalıştırma ustasız biraz zor çalıştırırsın aracı. Benim araç benzinli olduğu için tek marşta çalıştı aracım. ama dizellerin çalışması biraz sorunlu

car_audio96
29/01/2012, 20:30
çalışsın bişey olmaz daha iyi olur hem

makeles
29/01/2012, 21:16
Coşkun bey güzel anlatmış o soğukta 2 litre üstü bile yakabilir.
düşününce sabaha kadar çalışır bırakmak mantıklı değil.
tavsiye edebileceğim bir kaç önerim var.
1- el frenini çekme (söyleyen olmuştu)
2- depoya katkı koydur (ibre çeyreğin altındayken)
3- aracın yönünü manevra yapmadan çıkabilecek şekilde park et
4- ya 1. viteste bırak yada boşta kalsın (takoz taş vb. koy mutlaka)
5- karlı sulu yollardan gittiysen motorun içi altı kuruyuncaya kadar bir müddet çalışır kalsın kuruyabilen yerler kurusun sonra motoru kapat.. 30dakika yeter sanırım.
6- eğer araç kuruysa su geçirmez branda kullanabilirsin
7- sabah vites donmuşsa klimayı en sıcağa getir vites çözülünceye kadar bekle
8- bence en önemlisi park edeceğin yer en az rüzgar alan yer olsun

GP COSKUN
29/01/2012, 21:20
Bunun yerine max 1-1 oranında sağlam kaliteli bir antifiriz konsa 2-3 yıl bu dertten kurtarsa daha iyi olmaz mı :)??

Tabi toplamda motor+radyotörün hacmi nedir.
Yarısı ne kadar yapar ve kaliteli bir antifrizin fiyatı nedir bilmeden yazıyorum :)

öyle soğuk olan yerler varki antifriiz de çare olamıyor maalesef
bu gibi durumlar için öneride bulundum sadece
unutmayın antifirizinde donma dercesi var :poster_t:

cemal arslan
29/01/2012, 21:31
1-1 değilde sadece antifiriz konduğunda -45 e kadar donmaz...
ayrıca her antifirizin bir derecesi var...bazıları -35 e kadar bazıları -45 lere kadar...donmuyor...

diğer taraftan...donmamaktan kasıt nedir ??????

yani antifiriz mi donuyor ?? yoksa yakıt mı donuyor ???

bu çok önemli...

antifiriz ise...çaresi sadece antifiriz koydurmak...
yakıt donuyor ise...yakıt katkıları var...

dolmuşçu taksici ...1 litre yağ koydururlar...ama bu da enjektöre pompaya...ve de common raile zarar verir...

acizane tavsiyem...
1. sadece kaliteli ve donma derecesi yüksek antifiriz koydur...ve de mümkünse var olanı boşalt....

2. depoya...yakıt katkısı koydur...MOTOR SILK ...kesinlikle müthiş bir katkı...

3. motor yağına MOTOR SILK ...koy...kışın özellikle sabahları ilk starda çok faydası oluyor...

ben satmıyorum...reklamınıda yapmıyorum...ama çok çok faydası var...

MOTOR SILK ...faydaları
motor yağ katkısı (sürtünmeyi azaltır vuruntuyu azaltır yakıt ekonomisi ve güce katkısı var)
yakıt katkısı (yakıtın donmasını engeller daha iyi yanmasını sağlar)
şanzıman katkısı (şanzıman yağı donanlar için tavsiye ederim)
diferansiyel katksı (diferansiyel dişlilerini korur varsa uğultuyu azaltır)

kendi web sitesini inceleyin ...yapılan test örnekleri var...
kesinlikle işe yarıyor...

alfisti
30/01/2012, 17:28
ayrıca her antifirizin bir derecesi var...bazıları -35 e kadar bazıları -45 lere kadar...donmuyor...

bu çok önemli...

dolmuşçu taksici ...1 litre yağ koydururlar...ama bu da enjektöre pompaya...ve de common raile zarar verir...

acizane tavsiyem...
1. sadece kaliteli ve donma derecesi yüksek antifiriz koydur...ve de mümkünse var olanı boşalt....

3. motor yağına MOTOR SILK ...koy...kışın özellikle sabahları ilk starda çok faydası oluyor...

MOTOR SILK ...faydaları
motor yağ katkısı (sürtünmeyi azaltır vuruntuyu azaltır yakıt ekonomisi ve güce katkısı var)

tek başına antifriz saf vaziyette -12 c dereceye kadar koruma yapar.su ile karıştırıldığında koruma sıcaklığı düşer.eşit oranda kullanıldığında -35 lere kadar koruma sağlar.

fortune
30/01/2012, 22:46
Sonucu merak ettim ben :)

mix
31/01/2012, 00:01
peki bu mazot katkısı işe yarıyormu malum haberlerde görüyoruz kamyonların altında ateş yakıyorlar mazot için hoş izmirde -1 -2 bile bin yılda bi olur ama bilgi olsun

Du Hast
31/01/2012, 02:37
0-30 motor yağı kullanın. ilk marş esnasında buz gibi motorun kolay çalışmasını ve yağ ısınmaya başlamadan koruma sağlayacaktır. ilk 4 - 5 dk motora hiç gaz vermeden rolantide çalışsın.

kaliteli antifriz

depoyu her zaman dolu ya da doluya yakın bırakın. mazot katkıları var onlardan koyun ya da biraz benzin

rodopian16
31/01/2012, 08:52
benzinli astra 1 lt yakmıyor...sıcak motor kesinlikle 1lt yi bulmaz...

agabey3838
31/01/2012, 08:57
ne kadar yakar bilmem ama sabaha kadar çalışırsa akü bitmez mi? var mı bilgisi olan

sedini
31/01/2012, 09:25
Suyun boşaltılması ve sabah tekrar antifrizli su eklenmesini doğru söylemiş coşkun abi bizde anadoluya toptan ürün sevkiyatı yaptığımızda kamyonlara o şekilde müdahele ediliyor.. yakıtlarının donmaması için de depoya benzin istasyonlarında satılan katkı veya 1-2 lt benzin katılıyor.. tabi benzin katılması enjektörlere falan zarar verebilir garantisi yok ama dondurmuyor.. benim tecrübem bu yönde..

mahhony06
31/01/2012, 10:11
WURTH - KIŞLIK MAZOT KATKISI 300 ML GittiGidiyor.com'da 32783025 (https://urun.gittigidiyor.com/garaj/wurth-kislik-mazot-katkisi-300-ml-32783025)

würth kışlık mazot katısı kullan için rahat olsun.

mahhony06
31/01/2012, 10:13
ne kadar yakar bilmem ama sabaha kadar çalışırsa akü bitmez mi? var mı bilgisi olan

çalışan arabanın aküsümü bitermi hiç

mahhony06
31/01/2012, 10:17

bu çok önemli...

acizane tavsiyem...

MOTOR SILK ...faydaları

Antifriz donmuyor mazot donuyor sadece. arada bir kalkıp araba çalıştırılacak yada kışlık mazot katkısı kullanılacak. Eski yıllarda bugükü kalitede antifriz ve mazot katkısı olmadığı için arabanın altında ateş yakılırdı.

fatihhhh
31/01/2012, 16:46
2003-2008 yılları arasında erzurumda yaşadım.
2006-2007 arası 97 model broadway RL aracım vardı(benzin-lpg)
2007-2008 arasıda puntiş.
1 kış boyunca aracımı (aralık15-şubat 15) hiç çalıştıramadım. dondu.
kapalı garajı olmayan dizeller donuyor.
çözümü yok. (pejo yetkili servis bi çözüm bulmuş diye duymuştum)
gel gelelim son seyehatime.
cumartesi sabah yola çıktım.(elazığ-erzurum)
bingöl karlıova ile erzurum çat arasında çığ düşmüş.
karayollarının açmasını bekledik 1 saat kadar.
saat 13,00 gibi erzuruma vardım.
akşama kadar aracı şehir içi kullandım.
tahminimden çok çok ılık bir hava vardı.
gece 23,00 de ve sabah 07,00 de aracımı 15 dk rölantide çalıştırdım ve başında bekledim.
ilk gece donmadı.
2. gün daha soğuktu. 2. gece aracımı kapalı garaja koydum.
3. gün öğlen elazığ a yola çıktım.
yollar tamamen karla kaplıydı ve çoğu noktada kar yağışıda vardı.
sorunsuz bir yolculuk oldu.
kış lastiklerimi seviyorum. zincir takmaya hiç gerek kalmadı.
benimkine benzer yolculuk yapanlara gündüz yapmalarını tavsiye ederim.

fatihhhh
31/01/2012, 16:51
donmaktan kasıt:
genellikle yakıt filtresindeki yada borulardaki yakıt donuyor.
çok çok soğuk olursa depodaki yakıt da donuyor.
erzurumda aralık15-şubat 15 arası dizeller dışarda kalırsa donuyor.
yani donuyor.araba çalışmıyor.
önerileriniz için teşekkür ederim ama bu işin çözümü yok maalesef. o antifirizler veya katkı ürünleri hiç bi işe yaramıyor.
ben, motora, izolasyon malzemesi veya elektrikli battaniye sarmaya kadar herşeyi denedim.
olmadı. işe yaramadı.

levan34
01/02/2012, 16:40
mazotun donması ilemi uğraşıcan ya...ücretli kapalı garaja koy arabanı donmasın,atla deve değildir parası..illaki erzurum gibi yerde vardır...o karda araba kullanmayı kafaya koyduysan.

sinanuzun
01/02/2012, 17:16
Bu formu bu yüzden seviyorum mutlaka ilerde lazım olacak güzel bilgi paylaşımları oluyor.

evo_dynmc
01/02/2012, 19:31
rölantide 1 saatte 0.25 lt yani 1 su bardağı kadar harcar diye duymuştum ama emin değilim. ayrıca aracı günlerdir kardan dolayı çıkartmıyorum, hareket ettirmesek bile arabayı biraz rölantide çalıştırmak gerekir mi? böyle bir ihtiyaç var mıdır arkadaşlar?

fatihhhh
06/02/2012, 14:05
mazotun donması ilemi uğraşıcan ya...ücretli kapalı garaja koy arabanı donmasın,atla deve değildir parası..illaki erzurum gibi yerde vardır...o karda araba kullanmayı kafaya koyduysan.
.....
......
......
tahminimden çok çok ılık bir hava vardı.
gece 23,00 de ve sabah 07,00 de aracımı 15 dk rölantide çalıştırdım ve başında bekledim.
ilk gece donmadı.
2. gün daha soğuktu. 2. gece aracımı kapalı garaja koydum.
3. gün öğlen elazığ a yola çıktım.
....
.....
.....

uzuncocuk
06/02/2012, 18:44
arac hıcbır sekılde 8 saat rolantıde calısmamalı eger bunu 3 gun denersenız sonra cok pısman olursununuz... ıkıncısı: tsk da kullanılan ıkı aracta ıkı farklı donma engelleme sıstemı var. bırı :
mercedes unımog: aracta sıra tıpı yakıt pompası mevcut.pompa oncesıne takılmıs yumruk ebadında bır parca var. parca ıkı bolumlu. alt kısmından radyator suyu gecıyor ust kısmından motorın. arac bır kez calısıp ısınırsa sartlar ne olursa olsun donmuyor.
2 faex man(su ustunde fuze rampaları olan burunsuz man kamyonlar yenı nesıl): aracta mercedese ılave olarak radyatorden cıkan su hortumu yakıt deposunun ıcınden gecıyor... yanı arac calkıstıktan sonra depodakı mazot ısıtılıyor ve dondurmak ımkansız.. -40 derecelerde kullanıyoruz gerektıgınde bır sıkıntı gormedım daha...

Budweiser
06/02/2012, 20:55

ooohh yeeaaaaahh! Bu Hardcore oldu :D :D