PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start&Stop devredeyken kontağı kapatmak?

hayalci79
22/01/2012, 23:38
Yolculuğunuzun bitiminde arabayla yanaştınız kenara, start&stop devreye girdi durur durmaz, bu esnada kontağı kapatmanın bir zararı olur mu? Yoksa durduğumuz yerde start&stop'u devreden çıkarıp, motoru biraz çalıştırıp öyle mi kapatalım kontağı?

srkaradag
23/01/2012, 16:59
yok hocam birşey olmaz

hayalci79
23/01/2012, 20:11
yok hocam birşey olmaz

Teşekkür ederim. Genelde yolculuğumun sonunda start&stop'u kapatıp öyle yanaşıyor ve duruyorum. Hani diyorlar ya, dizel araçlarda hemen motoru durdurmayın diye, bir zararı olur mu diye merak etmiştim.

fota
23/01/2012, 20:39
bnce de olmaz ama bn de sizin yptğnz gibi durdruyorm motoru :)

hayalci79
23/01/2012, 21:01
bnce de olmaz ama bn de sizin yptğnz gibi durdruyorm motoru :)

Bazen de unutuyorum işte, öylece kapatıveriyorum artık.

izoci
23/01/2012, 21:11
Yaptığınız gibi yapmakta fayda var :)

hakan7038
02/02/2012, 23:57
Ben Silifke'den Mersin'e (85KM) Bilen otomotive servise gittim.Dedilerki araba soğukken gaza basınca motor devirden dolayı öne gidip daha sonra gelirken kalorifer borularının bağlı olduğu kelepçeden geliyor dediler ve güya yaptılar.Ertesi gün yine aynı ses,sürtme sesi gibi bir şey.Servise mesafede olunca her zaman gidilmiyor.Araba 11500 de.Kararsız kaldım.Ne yapacağım bilemiyorum.Otomatik vitestemi bir şey var.Anlayamadım.Sizde de böyle bir sorun varmı?Kapılardanda cızırtı sesi geliyor.

since1453
03/02/2012, 10:31
Ben Silifke'den Mersin'e (85KM) Bilen otomotive servise gittim.Dedilerki araba soğukken gaza basınca motor devirden dolayı öne gidip daha sonra gelirken kalorifer borularının bağlı olduğu kelepçeden geliyor dediler ve güya yaptılar.Ertesi gün yine aynı ses,sürtme sesi gibi bir şey.Servise mesafede olunca her zaman gidilmiyor.Araba 11500 de.Kararsız kaldım.Ne yapacağım bilemiyorum.Otomatik vitestemi bir şey var.Anlayamadım.Sizde de böyle bir sorun varmı?Kapılardanda cızırtı sesi geliyor.

hakan bey bu konuyla alakasız birşey yazmişsiniz.evolarda kalaorifer den geln kronik bir sorun varmiş.gerçi bende yok.başlıklarda ararsanız bulubilirsiniz

USTA
03/02/2012, 10:36
Turbonun içindeki yağların süzülmesini beklemekte fayda var,en azından 30 sn aracınızı rölantide bekletin...

hayalci79
03/02/2012, 11:11
Turbonun içindeki yağların süzülmesini beklemekte fayda var,en azından 30 sn aracınızı rölantide bekletin...

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki aracı çalıştırınca yola çıkmadan ne kadar beklenmeli sizce? 5 dakika beklemeyince kötü gözle bakıyorlar bizim burada :). Nedense herkes "5 dakika beklemeden yola çıkma" diye tavsiyelerde bulunuyor. Nedir bu 5 dakikanın sırrı, bir şehir efsanesi mi, yoksa hakikat payı var mı? Çok uzun bir süre değil mi?

celenlee
03/02/2012, 13:59
Antalyada Hemde :)

İlk çalıştırmada sırf turbo mili yağlansın diye 30sn falan beklemek yeterlidir. Yeni nesil Turbo dizel motorların ısınması beklenmez. Isınana kadar da yüksek devirlere mecbur kalmadıkça çıkılmaz. Hararet yarıyı geçtikten sonra ise istediğini yap, zaten yarıyı geçince hızlı yükseliyo sıcaklığı ;)

USTA
03/02/2012, 14:36
Cevabınız için teşekkür ederim. Peki aracı çalıştırınca yola çıkmadan ne kadar beklenmeli sizce? 5 dakika beklemeyince kötü gözle bakıyorlar bizim burada :). Nedense herkes "5 dakika beklemeden yola çıkma" diye tavsiyelerde bulunuyor. Nedir bu 5 dakikanın sırrı, bir şehir efsanesi mi, yoksa hakikat payı var mı? Çok uzun bir süre değil mi?

Benzinli araçlarda 30 sn yeterli,dizellerde 1 dk yeterli gelir,kış şartlarında 2-3 dk yeterli olacaktır.
Kendi kullandığım Kangoo dci ile max 2 dk bekledikten sonra gazlamadan devam ediyorum,yolda düşük devirde ısıtmak en ideali...

hayalci79
03/02/2012, 15:15
Cevaplarınız için teşekkürler. Antalya şartlarında 1 dakika yeterli sanırım. İşin ilginç yanı, kitapçıkta aracı çalıştırınca beklemeden bahsetmiyor, ama arabayı durdurmadan önce bir süre bekleyin diyor. Fiat'ın bir servis elemanı aracı çalıştırdığımda beklememe gerek olmadığını, başka bir serviste başka bir eleman 30 saniye beklemek gerektiğini, bana aracı satan müşteri temsilcisi kendilerine eğitimde 1 dakika beklemek gerektiği söylendiğini ifade etti.