PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet kemeri uyarı ikaz lambası..

eastblood
22/01/2012, 19:07
Arkadaşlar bugün arabayı biraz karıştırayım dedim direksiyonun sol alt tarafındaki menü tuşuna gözüm ilişti onu kurcaladım.Emniyet kemeri takılmadığı zaman uyarı sesi gelmiyordu bi aktif hale getireyim dedim ettirmez olaydım.Sürücü ve yolcu tarafında emniyet kemerini takmadığın zaman insanın kulağını tırmalayan bi ses.Sonra tekrar kapatayım dedim menü tuşundan ara tara açtığım yer bir türlü yok bulamadım.Nedir bunun çaresi bileniniz varmı?

yavuzselim
22/01/2012, 19:22
o ses kapanıyormu ya :D bende koltuğun arkasından emniyet kemerini taktım hep takılı duruyor :D

abulbul08
22/01/2012, 20:18
Aracın ilk sahibi siz değilseniz sizden önceki sahibi sesi serviste kapattırmış.
Siz devreye aldığınız için menüden kayboluyor. tekrar kapatmak için servise uğramanız gerekiyor.

effect1903
22/01/2012, 20:25
Sesi kesmeye çalışmayın, koltuğun arkasınada takmayın.. Adı üzerinde emniyet kemeri, herzaman mutlaka takın.. Bizde genelde bize bişey olmaz mantığı vardır, olduktan sonra pişman oluruz ama iş işten çoktan geçmiş olur.. Kısa mesafeye dahi gidiyor olsanız kemerinizi takın. Ben alışkanlık edindim arabaya biner binmez ilk işim emniyet kemerini takmak oluyor :)

aliastam
22/01/2012, 20:27
Benim bildiğim kadarı ile emniyet kemeri takılı olmadığı zaman ve ciddi bir kaza durumunda hava yastıklarının açılmadığı söyleniyor.

ZAK1980
22/01/2012, 20:38
Sesi kesmeye çalışmayın, koltuğun arkasınada takmayın.. Adı üzerinde emniyet kemeri, herzaman mutlaka takın.. Bizde genelde bize bişey olmaz mantığı vardır, olduktan sonra pişman oluruz ama iş işten çoktan geçmiş olur.. Kısa mesafeye dahi gidiyor olsanız kemerinizi takın. Ben alışkanlık edindim arabaya biner binmez ilk işim emniyet kemerini takmak oluyor :)
Kemerı takmadıgınızda acılan hava yastıklarınz boynunuza (omurılıgınıze) cıddı hasar verme rıskı var kısacası boyundan asagınız felc olma rıskı dogurur .
Kemer olayı sadece kullanıcının beynınde bıten olaydır bence 21 gun takın 22.gun takmadıgınızda rahatsızlık hıssedeceksınız 30 km hızla gıttıgınızde onunuzdekı duvara carptıgınızda arka koltukların oradakı panduzit ustunde duran masum selpak arac mendılınızın arkadan one dogru gelırken kazandıgı hız sayesınde basınıza atılan bır tugla kadar zarar verebılecegını unutmayın.
sureklı olarak 21 gun boyunca yapılan bır durum ınsanda otamatıkmen alıskanlık halını alırmıs dıye bır makale okumustum dogrumu degılmı bılmem ama bende ıse yarıyor.2 aydır hafta ıcı 11:30 dan once yataktan kalkamıyorum :)

yavuzselim
22/01/2012, 20:38
kemer sanki beni boğuyor biri boğazlarımı sıkıyor gibi geliyor çok rahatsız edici birşey

tonymontana
22/01/2012, 20:39
Benim bildiğim kadarı ile emniyet kemeri takılı olmadığı zaman ve ciddi bir kaza durumunda hava yastıklarının açılmadığı söyleniyor.

aktif gergili sistemlerde evet. zaten açılsa bile kemer takmadığınızda airbag hayatınızı kurtaracak diye birşey yok. hayat kurtarmaktan çok yaralanmaları azaltmak amacı.

ben şahsen daima takarım, yanıma oturanların da takmalarını isterim genelde.

ZAK1980
22/01/2012, 20:49
aktif gergili sistemlerde evet. zaten açılsa bile kemer takmadığınızda airbag hayatınızı kurtaracak diye birşey yok. hayat kurtarmaktan çok yaralanmaları azaltmak amacı.

Arkadaslar aırbaglerede cok guvenmeyın derım pıyasada cıddı kaza yapıpta aırbagi acılmayan hermarka arac dolu .gecenlerde bır haber vardı 12 hava yastıgı olan arac hasat olmus neredeyse bır tanesı daha acılmamıs uzun lafın kısası aırbag,abs ye guvenıpte kemer baglamamazlık yapmayınız koltugunuza sıkı sıkı baglayan tek sey kemerdır

ben şahsen daima takarım, yanıma oturanların da takmalarını isterim genelde.

ben onlar takmadan takmıyorum boylece yolcularda sunu dusunuyor ben takmaz ısem bu sesın kesılecegı yok .hatta arkadakılere dahı sunu dıyorum koltuklarda sensor var arac ıcındekı tum yolcular kemerını takmadan susmaz bu ses boylece mıllet vay bee fiata bak c segment aracta bunu yapmıs bıızm arac b segment (üst segment demek ıstedım anlamam su segmen olayından) bızde yok boylece arac daha karızmatık oluyor ve herkes daha guvende

kemer sanki beni boğuyor biri boğazlarımı sıkıyor gibi geliyor çok rahatsız edici birşey
Sankı benı boguyor ıste arkadasım psıkıolojık bır hıs bu kaza anında camdan cıkacagını dusunursen bogulmakmı oda neymıs dersın

not:
20 km yı gecersenız uyarı sesı alırsınız sonra hızınızı arttırın sonra yıne 20 km altına dusun veya durun sonra yıne 20 km ustu yıne altı
daha sonra 100 km ıle gıtsenız ses gelmıyor tesadufen bunu fark ettım km lerde emın degılım ama kemerı takmadıgımda yavaslanıp hızlanıp yavaladıgımda ses gıdıyor

effect1903
22/01/2012, 20:54
Kemerı takmadıgınızda acılan hava yastıklarınz boynunuza (omurılıgınıze) cıddı hasar verme rıskı var kısacası boyundan asagınız felc olma rıskı dogurur .
Kemer olayı sadece kullanıcının beynınde bıten olaydır bence 21 gun takın 22.gun takmadıgınızda rahatsızlık hıssedeceksınız 30 km hızla gıttıgınızde onunuzdekı duvara carptıgınızda arka koltukların oradakı panduzit ustunde duran masum selpak arac mendılınızın arkadan one dogru gelırken kazandıgı hız sayesınde basınıza atılan bır tugla kadar zarar verebılecegını unutmayın.
sureklı olarak 21 gun boyunca yapılan bır durum ınsanda otamatıkmen alıskanlık halını alırmıs dıye bır makale okumustum dogrumu degılmı bılmem ama bende ıse yarıyor.2 aydır hafta ıcı 11:30 dan once yataktan kalkamıyorum :)

Zeynel bende zaten emniyet kemerinin herzaman takılması yönünde mesaj verdim :) zira ben arabaya biner binmez ilk işim emniyet kemerini takmak oluyor ve beni hiç rahatsız etmediği gibi aksine kendimi güvende ve daha rahat hissediyorum.. Bu mesajlarıda takmayan ve takmak istemeyen arkadaşlarımız dikkatlice okusun lütfen :)

OzzY
22/01/2012, 20:56
not:
20 km yı gecersenız uyarı sesı alırsınız sonra hızınızı arttırın sonra yıne 20 km altına dusun veya durun sonra yıne 20 km ustu yıne altı
daha sonra 100 km ıle gıtsenız ses gelmıyor tesadufen bunu fark ettım km lerde emın degılım ama kemerı takmadıgımda yavaslanıp hızlanıp yavaladıgımda ses gıdıyor
yazılım değişmiş olabilir bende daha farklı.

20 km/h yi geçince başlıyor. 90 sn sonra susuyor. geri vitese alınca tekrar başlıyor.

ZAK1980
22/01/2012, 20:59
yazılım değişmiş olabilir bende daha farklı.

20 km/h yi geçince başlıyor. 90 sn sonra susuyor. geri vitese alınca tekrar başlıyor.
Ozan 20 km gecınce baslıyor sonra susuyor sıkısık trafıkte fark ettım ama tam olarak hangı sartta susutugunu tam kesın olarak anlamadım o sıkısık tarfıkten kurtulma yollarını aradıgım ıcın

aykut_1914
22/01/2012, 21:21
kemerinizi takın :)

eastblood
22/01/2012, 22:29
Sonuç oalrak kemerimizi takıyoruz arkadaşlar:D

Mugen_punto
22/01/2012, 22:38
Ah birde kemer tokasını aşşağı yukarı konumlandırma olsaydı daha memnun olurduk... direk boğazıma geliyor allahtan kış olduğu için montun yakası kurtarıyor biraz ...

srkaradag
22/01/2012, 22:44
Yok bu bilgi yanlış ancak böyle yaygın bir kanı var, sensörler uyarılırsa hava yastıkları açılır kemerle alakası yok,ancak kemer takılı olmazsa tek başına hava yastığı yarardan çok zarar verebilir

srkaradag
22/01/2012, 22:51
Ah birde kemer tokasını aşşağı yukarı konumlandırma olsaydı daha memnun olurduk... direk boğazıma geliyor allahtan kış olduğu için montun yakası kurtarıyor biraz ...
MAlesef kemer tokası ayarı yok ancak boğazınıza gelmesi çok tehlikeli koltuk yüksekliğini değiştirebilirsiniz.

DoBLocU
23/01/2012, 23:08
Abi kapı direginde yükseklik ayarı yokmu ?

krm1983
23/01/2012, 23:38

gp larda emniyet kemeri yükseklik ayarı yok maalesef. En iyisi kemer pedlerinden almak lazım.

alpimmm
23/01/2012, 23:48
servis kapatabilir ancak.

blackhawk
24/01/2012, 10:39
Uyarıyı kapatmak anlamsız. Adı üzerinde emniyetimiz için uyarı .20 km hızda otomatik kapı kilidi devreye girdiği anda kemer ikazı başlıyor. Yaklaşık 1- 1.5 dk. Sonra susuyor. Geri vitese taktığımızda aynı şekilde susuyor.

aykut_1914
24/01/2012, 18:34
Uyarıyı kapatmak anlamsız. Adı üzerinde emniyetimiz için uyarı .20 km hızda otomatik kapı kilidi devreye girdiği anda kemer ikazı başlıyor. Yaklaşık 1- 1.5 dk. Sonra susuyor. Geri vitese taktığımızda aynı şekilde susuyor.

abi 8 kişi binmiştik bi defasında okulda araca,bırak kemeri takmayı 2den 3 e bile alamadım vitesi kırılmasın diye :D 4*5 dk lık yolda öttü habire hiç durmadı

fortune
24/01/2012, 22:24
bencede takın ve taktırın derim...

shams
24/01/2012, 22:33
emniyet kemerini takmak en doğrusu uyarı ikaz lambasıyla derdimiz olmaz böylece. (benimkinin sesi soluğu yok:))

Mugen_punto
24/01/2012, 22:36

Maalesef yok ercüment :( koltuk yükseklik ayarı yapılsada bir yere kadar diğer taraftan ayaklar direksiyona sürtüyor sürüş konforu azalıyor.. neyse yapacak bişi buluruz elbet.. fiatın açıklarını biz kapatıcaz araçlarımızı adam edeceğiz :D

kara kız
24/01/2012, 23:28
ne yazıkkı artık kapatmıyorlar..servislerde kesın bır karar alınmış..

WiSTaRiA
24/01/2012, 23:49
emniyet kemeri sesi iyidir kaldırmamak en iyisi...

hayalci79
25/01/2012, 01:00
Emniyet kemeri kesinlikle takılmalı ve taktırılmalı. Kemer ikaz sesi olmasa arabamda yanıma oturup kemer takmayacak çok arkadaşım var. Bazı insanlarda nedense kemer takmama alışkanlığı var, bir yük gibi geliyor emniyet kemeri. Başlarına hiç kaza gelmeyeceğini düşünüyorlar sanırım. Babam sağolsun, bu konuda çok titizdi. Arabasına binen herkese zorla taktırırdı kemeri, bana da bu alışkanlığı ve bilinci kazandırdı. Kuzenim Punto Evosuyla yaptığı şiddetli kazada kemer ve hava yastığı sayesinde hayatta kaldı, kazayı görenler o kazadan sağ salim kurtulmasına çok şaşırmışlardı, çünkü çok şiddetli bir kazaydı.

İlginçtir ki, bir bayan öğretmen arkadaşım ön koltukta oturduğunda emniyet kemeri uyarı sesi çalmıyor, veya bazen çalıp bazen susuyor, o koltukta oturan birisi olup olmadığına karar veremiyor sanırım. Arkadaş çok zayıf olduğu için herhalde, başka kimsede bunu yapmıyor. Hatta geçenlerde okuldan dönerken hız uyarı sesi çalınca kendi kemer uyarı sesinin çaldığını zannedip kemerini taktı, ben de o zaman farketmiştim kemer takmadığını.

asil
25/01/2012, 01:10
benim gibi 8 takla attıktan sonra takarsınız ikaz çalsada çalmasada:D

ESH
25/01/2012, 01:50
arkadaslar emnıyet kemerı kullanalım sonucta emnıyet kemerı kullanmak Allah korusun tekerleklı sandalye kullanmaktan kolaydır .. .

alparslan
25/01/2012, 09:57
emniyet kemeri uyarısını kapatmak yerine buzzer volume (sesli uyarı) ayarını maksimuma getirelim ki yolcu koltuğuna oturanların sesten rahatsız olup kemeri takmalarını sağlayalım. Onlarca kaza görüyoruz tv de ama başımıza gelmediği için "bişey olmaz " mantığıyla hareket ediyoruz. Allah hepimizi kazadan beladan korusun.

eastblood
25/01/2012, 10:53
Artık takıyorum emniyet kemerini arkadaşlar çokda hoşuma gitti yanımdaki kişide sesten dolayı mecburen takıyor.Çünkü okadar gıcık seski konuşturmuyor insanı bile:d,poliste geçende gördü durdurdu,arabanın plakalarını sökmüştüm yeni plaka almak için şöförler odasına gidiyodum,plaka nerde hayırdır diye sordu durumu anlattım.Sonra emniyet kemerini takmışın aferin dedi:D,yoluma devam ettim..

fatihhhh
27/01/2012, 10:49
hiç bir emniyet kemeri, tekerlekli sandalyeden daha rahatsız edici olamaz.
emniyet kemerimizi takalım, takmayanları uyaralım.
sene 2012 omuş, biz haala neyi konuşuyoruz?
bu zamandan sonra haala takmayan varmı yahu?
allah akıl-fikir versin.