PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS sorunu

unreal123
22/01/2012, 12:53
dün ankarada olan bilir akşam 8 civarı başlayan ve yolları kara bogan kar ı. şimdi soruna gelelim bün bir kaç kere oldu araba kaymaya başlıyo abs devreye giri takır tukur vuruyo ama tam durmaya yakın birden araba gaz veriyo 3 devire çıkıyo geri düşüyo bu arada bu vites boşda iken oluyor tabi vitesdeyken denemedim ama bu normalmidir servise gideyimmi YİNE.

ESH
22/01/2012, 13:16
arkadsım sanırım baskı balatan sıyırıyr yada bıtıyr bır kontrol ettrmende fayda var benım aracım dada aynı sey oldu durduk yere bırden devır 3000e yada 3500e cıkıyrdu ustama gotrdum ve baskı balatayı degısecek dedı degıstrdık sıkıntı yok , her zaman olmuyrdu arabayı bıraz zorlayınca ısıkta duruyrsun sonra durduk yerde cıkıyrdu . tabı o sıkıntı da olmayabılır kontrol ettrmende fayda var saygılar...

unreal123
22/01/2012, 13:23
daha 27binde yav inş baskı balatada bi sorun yoktur şimdi onuda bize iteler bu fiat kullanıcı hatası diye ama bu sadece dün başıma geldi yani sürekli abs nin devreye girmesinin ardından yaptı

srkaradag
22/01/2012, 15:08
abs devreye girmesi normal ama diğerlerini anlıyamadım

eexelanss
22/01/2012, 15:26
Aynı şey eski aracım olan puntomda benimde başıma gelmişti.. Geçen sene öveçlerde aniden kar yağması üzerine gideceğim yokuşu çıkamamış ve geri dönmek zorunda kalmıştım.. Aynı yokuştan aşağı inerken 1. vitese takıp hiç firene gaza basmadan inerken ara ara devir saatinin yükselip düştüğünü gördüm. Bunun üzerine frene basıncada kaymaya başladım zaten dediğin gibi alttan tak tak vuruyor abs ama ne fayda freni brakıyorum buseferde araç birinci viteste stabil gitmiyor gaz veriyor kendi kendine. Allahtan bir yere çarpmadan durabilmiştim..
Yalnız ben bu olayı şuna bağladım belirli bir hızla inerken içinde bulunduğunuz vites devrinin hız olarak altına düştüğünüzde araç stop etme durumuna geldiği için kendi kendine gaz veriyor gibi geldi bana..

vek66
22/01/2012, 16:09
aynı durumu bende dün farkettim bencede abs devreye girince zaten aracın fren mesafesi uzadığı için buzlu zeminde devir 10000 in altına düşünce bu durumu yapması eexelanss ın dediği gibi stop etmesin diye gaz verdiği için olabilir...

unreal123
22/01/2012, 16:41
ama vites zaten boşta rolantide iken gaz vermesi anormal degilmi :S oglede olsa bu çok saçma birden gaz verdiginde gidip biyerede vurabiliriz. şimdi servise götürcem diceklerki normal hani bişey olmuyo :)

krm1983
22/01/2012, 16:46
Bu gaz verme olayı westinghouse sisteminin ihtiyacı olan basıncı karşılamak için oluyor olabilir mi

halils2
22/01/2012, 18:10
Bu gaz verme olayı westinghouse sisteminin ihtiyacı olan basıncı karşılamak için oluyor olabilir mi
ewet sebebi bu. bırakın karlı buzlu yolu kuru yolda bile araç boşta giderken frene bastığımda abs devreye girmese bile devir 1300 1400 ü buluyor. motor yazılımı rölantiyi sabit tutmaya göre yazıldığından motor devrini düşürecek bir alıcı devreye girdiğinde (fan, fren, lamba vb.) ecu rölantiyi yükseltmek için motora yakıt gönderiyor bu ilk gönderdiği yakıt miktarı o anki ihtiyacından fazla olduğundan devir 1000 in üzerine çıkıyor bu da bizlere anormal geliyor. şöyle bir örnek vereyim kendimden; sabahları hava soğuk aracımı çalıştırıp 10 15 sn sonra hareket ediyorum. 20 m sonra sokağı dönerken aracı 2.vitese takıp debriyajı yavaşça bırakıyorum ve aracım 20 30 kmh hıza ulaşıyor yaklaşık olarak ama ben gaz vermiyorum 2 viteste araç stop edecekmiş gibi olduğundan ecu kendisi gaz veriyor ve aracı hızlandırıyor. sizin yaşadıklarınız da bunun benzeri arkadaşlar. bu durum bence gayet normal zaten gaz vermese stop edecek bu sefer problem oluşacak.

emrahisilti
22/01/2012, 19:32
durum gayet normal baskı balata ile hiçbir ilgiside yok.

GP COSKUN
22/01/2012, 20:59

işte bu işte bu :X:X:X:X:X:X:X

unreal123
22/01/2012, 21:20
ewet sebebi bu. bırakın karlı buzlu yolu kuru yolda bile araç boşta giderken frene bastığımda abs devreye girmese bile devir 1300 1400 ü buluyor. motor yazılımı rölantiyi sabit tutmaya göre yazıldığından motor devrini düşürecek bir alıcı devreye girdiğinde (fan, fren, lamba vb.) ecu rölantiyi yükseltmek için motora yakıt gönderiyor bu ilk gönderdiği yakıt miktarı o anki ihtiyacından fazla olduğundan devir 1000 in üzerine çıkıyor bu da bizlere anormal geliyor. şöyle bir örnek vereyim kendimden; sabahları hava soğuk aracımı çalıştırıp 10 15 sn sonra hareket ediyorum. 20 m sonra sokağı dönerken aracı 2.vitese takıp debriyajı yavaşça bırakıyorum ve aracım 20 30 kmh hıza ulaşıyor yaklaşık olarak ama ben gaz vermiyorum 2 viteste araç stop edecekmiş gibi olduğundan ecu kendisi gaz veriyor ve aracı hızlandırıyor. sizin yaşadıklarınız da bunun benzeri arkadaşlar. bu durum bence gayet normal zaten gaz vermese stop edecek bu sefer problem oluşacak.

ben çoguzaman vites de fren e basarım ve yani boşa almam taki araç rolanti devrine düşene kadar vitesi küçülterek devam ederim peki bu durumda atıyorum 3 üncü vitesde ve ben fren e birden panik oldum ve bastım debriyaja felan basmadan araba stop etmemek için sürekli zorlucak ve fren mesafesini uzatcakmı ?

halils2
23/01/2012, 00:30
ben çoguzaman vites de fren e basarım ve yani boşa almam taki araç rolanti devrine düşene kadar vitesi küçülterek devam ederim peki bu durumda atıyorum 3 üncü vitesde ve ben fren e birden panik oldum ve bastım debriyaja felan basmadan araba stop etmemek için sürekli zorlucak ve fren mesafesini uzatcakmı ?

güzel soru. bende fren yapacağım zaman vitesi boşa almam ya da debriyaja basmam ama panik frendeki durumda öyle sakin tepkimeler veremediğimiz için aracımızın tepkimeleri de faklı oluyor. ışıklara yaklaşırken araç viteste gaz vermeden hep vites küçültürüm baktım ışık yanmayacak sakince fren yapar aracı durdururum. ama panik frende olay farklı daha sert bir fren basıncı uygulandığından lastikler ister istemez kilitleniyor. abs devrede olsa bile motora tekerlekler aracılığı ile dur diyorsun ve durdurma kuvvetin fazla ise ki fazla o da stop ediyor zaten.

aykut_1914
23/01/2012, 01:14

yanlış anlamadıysam benzer bir durumu yaşadım şöle anlatayım;sokak içi 2.vitesdeydim bitiminde hemen sola dönücem. Gazdan çektim yavaşlıyorum normal,sağda park varmış ordan bisikletli bi velet fırladı. Devirde tam 1400 falan tahminim,frene asıldım o an,hani aracı çalıstır 1 e tak ayagını aniden debriyajdan çek araba kendini öne dogru sektirip istop eder ya? o sekmelerden ardı ardına 2*3 defa yaşadım ve debriyaja bastım,tabi 3*4 saniye içinde gerçekleşti bunlar,sorunsuz devam ettim sonra

unreal123
24/01/2012, 14:56
dün bi deneyim dedim evet fren e biraz sert basarsanız rolanti devri 1000 e kadar çıkıyor tabi bende 3000 e çıkştı oda ayrı

krm1983
24/01/2012, 15:44
işte bu işte bu :X:X:X:X:X:X:X

:)

puntoevoikibinonbir
25/01/2012, 16:09
Ankara Evo larında bi sıkıntı var.. :)))