PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant modeli ve replica jant?

effect1903
21/01/2012, 22:27
Arkadaşlar t-jet'ime havalar düzelmeye başlayınca yeni lastik alacağım, lastik almışkende gönlümden geçen jantıda alayım diyorum ama orijinalleri çok pahalı :( şimdi bu replica jantlardan alsam zararı olur mu? balans ayarsızlığı falan olur mu? beğendiğim model bu Fiat 150 - 14"-15"-16" (https://www.artvinticaret.com/_7882.html#0)

Tofaş - Fiat üretimi 15 inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 625 TL Mağazadan satılık sıfır - 60340871 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-yuzlas-fiat-jant-4x98-15inc-15x6-et35-60340871/detay/)

T-jet jantı alacaktım ama bu model daha çok beğeniyorum üzerinde gördüm birkere çok güzel oluyor gerçekten.. Forumumuzda replica jant alıp kullanan varmı? eğer sorun olmuyor ise bu janı da alayım diyorum lastiklerle beraber tam olsun :)

asil
21/01/2012, 22:33
beyendiğiniz modelin ismi nfs.replika hiç tavsiye etmem uzun vadede (1-2 yıl).balans sorunu ve bijon kesme olayları sık görünür replikalarda.
bizim komşumuz bmw nin replikasını aldı 2 defa kaynak oldu çatlama da yapıyor...
orjinalden veya markalı tanınmış janttan şaşmayın derim...

ABNEW
21/01/2012, 23:02
Arkadaşlar t-jet'ime havalar düzelmeye başlayınca yeni lastik alacağım, lastik almışkende gönlümden geçen jantıda alayım diyorum ama orijinalleri çok pahalı :( şimdi bu replica jantlardan alsam zararı olur mu? balans ayarsızlığı falan olur mu? beğendiğim model bu Fiat 150 - 14"-15"-16" (https://www.artvinticaret.com/_7882.html#0)

Tofaş - Fiat üretimi 15 inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 625 TL Mağazadan satılık sıfır - 60340871 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-yuzlas-fiat-jant-4x98-15inc-15x6-et35-60340871/detay/)

T-jet jantı alacaktım ama bu model daha çok beğeniyorum üzerinde gördüm birkere çok güzel oluyor gerçekten.. Forumumuzda replica jant alıp kullanan varmı? eğer sorun olmuyor ise bu janı da alayım diyorum lastiklerle beraber tam olsun :)

Mehmet, orijinali olmayacaksa tanınmış markaları seçmeni öneririm. CMS, KM gibi yerli üretimler hem uygun fiyatlı hem de sağlamdır...

tonymontana
21/01/2012, 23:16
bu ve benzeri replika jantlardan ben izmir batı lastikte gördüm. evirdim çevirdim baktım, kollarının iç kısmında bir tanesinde FIAT TURKIYE yazıyordu. :S

asil
21/01/2012, 23:21
ben ms marka almıştım yerli yapım çok kaliteli janttı anlık darbe mukameti 3 ton ton..replikalarda bu oran 750 kg kadar iniyor..

effect1903
21/01/2012, 23:23
bu ve benzeri replika jantlardan ben izmir batı lastikte gördüm. evirdim çevirdim baktım, kollarının iç kısmında bir tanesinde FIAT TURKIYE yazıyordu. :S

Enteresan gerçekten replica deyip geçiyoruz ama sonuçta bu jantlarda orijinal dediğimiz jantlarla aynı şekilde üretilmiyormu? Fiat'ın orijinal sattığı jantlar nerede üretiliyorki?

tonymontana
21/01/2012, 23:46
Fiat'ın jant tedarikçisini bilmiyorum ama VW'nin orijinal jantlarının bir kısmı, izmirden CMS ve Cevher Dökümden gidiyordu bir aralar.

Alaşım olarak satın aldığımız jantlar, enjeksiyon döküm olarak üretiliyor yüksek oranda orijinal denilenler gibi. Zaten sıvama yöntemiyle üretmesi çok maliyetli olur 500-600e jant alamayız o zaman. Arada fark oluşuyorsa, alüminyum alaşım malzemesinin mukavemet değerlerinin farklı olmasından yada enjeksiyonun kalitesinden kaynaklanıyor olabilir. Döküm iyi yapılmıyorsa gözle görülemeyen malzeme içi boşluklar oluşabilir ki çatlama kırılma meydana getirebilir. Balans sorunu yaratıyorsa da bunun kaynağı olabilir bu boşluklar. OEM jantlar buna önlem olarak xray taramadan geçiyorlar. replikalar geçiyor mu bilemeyiz. ama FIAT TURKIYE yazısı ilginç. gerçi jantı döken adam kalıba fiat türkiye yazısını da yazar ama... mantıklı olan OEM çalışan firmaların kendi markaları adı altında sattıkları ürünlere yönelmek. Örneğin CMS.... Almanyada tuning shoplarda lastikçilerde satılıyor CMS... Hafife alınmayacak kadar iyi adamlar. Ciddi mühendislik yaptıklarını da biliyorum.

asil
21/01/2012, 23:48
fıatın jantlarını hayez lemrez yapıyor...manisada amerikan şirketi...

effect1903
21/01/2012, 23:50
Fiat'ın jant tedarikçisini bilmiyorum ama VW'nin orijinal jantlarının bir kısmı, izmirden CMS ve Cevher Dökümden gidiyordu bir aralar.

Alaşım olarak satın aldığımız jantlar, enjeksiyon döküm olarak üretiliyor yüksek oranda orijinal denilenler gibi. Zaten sıvama yöntemiyle üretmesi çok maliyetli olur 500-600e jant alamayız o zaman. Arada fark oluşuyorsa, alüminyum alaşım malzemesinin mukavemet değerlerinin farklı olmasından yada enjeksiyonun kalitesinden kaynaklanıyor olabilir. Döküm iyi yapılmıyorsa gözle görülemeyen malzeme içi boşluklar oluşabilir ki çatlama kırılma meydana getirebilir. Balans sorunu yaratıyorsa da bunun kaynağı olabilir bu boşluklar. OEM jantlar buna önlem olarak xray taramadan geçiyorlar. replikalar geçiyor mu bilemeyiz. ama FIAT TURKIYE yazısı ilginç. gerçi jantı döken adam kalıba fiat türkiye yazısını da yazar ama... mantıklı olan OEM çalışan firmaların kendi markaları adı altında sattıkları ürünlere yönelmek. Örneğin CMS.... Almanyada tuning shoplarda lastikçilerde satılıyor CMS... Hafife alınmayacak kadar iyi adamlar. Ciddi mühendislik yaptıklarını da biliyorum.

Açıklama için çok teşekkürler Yiğit.. O halde cms gibi belli markalardan alacağız yada orijinal jantı olupta satmak isteyen olursada iyi olur :)

Ziyaretci035
21/01/2012, 23:54
fıatın jantlarını hayez lemrez yapıyor...manisada amerikan şirketi...

Hayes Lemmerz. Ayrıca tam Amerikan değil, İnci Holding e bağlı Jantaş şirketi ile ortaklar, Manisa'da üç adet fabrikaları var, 1.Hayes Lemmerz, 2.Jantaş, 3.Jaws.

asil
21/01/2012, 23:58
Hayes Lemmerz. Ayrıca tam Amerikan değil, İnci Holding e bağlı Jantaş şirketi ile ortaklar, Manisa'da üç adet fabrikaları var, 1.Hayes Lemmerz, 2.Jantaş, 3.Jaws.

doğru hocam inci holding ile bağlantılı...

tonymontana
22/01/2012, 08:52
hayes lemmerz demek fiat'a çalışıyormuş... genelde ağır ticarilere sıvama jant yaparlardı görünüş olarak bizim bu sac jantlara benzeyen. sac jantların menşei de mi onlar?

AYTEK AYDIN
22/01/2012, 15:33
bende bir ara replika düşünmüştüm sonradan koç grubuna ait olan, dj marka türk malı jantta karar kıldım,yurdumun markası. çin malından bin kat daha kaliteli ve sağlam.

Budweiser
22/01/2012, 22:01
Acikcasi kalitelileri secmek lazim. Arkadasin 240hplik a3 te bbs ch 18 inc ligini kullaniyor 2 senedir bi sıkıntı yok

effect1903
26/01/2012, 00:06
Arkadaşlar bu o.z. superturısmo jant çok hoşuma gidiyor ama genelde 17'leri var 15-16'ları yok gibi ama bir tane ilan buldum sıfırmı bilemiyorum bu; OZ Racing üretimi 15 inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 1.500 TL Mağazadan satılık sıfır - 56311930 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-o-z-racing-superturismo-wrc-jant-15-inch-4x100-kampanyali-fiyat-56311930/detay) bana biraz pahalı geldi 15" olmasına rağmen..beyaz renk istemiyorum ama bunu alıp boyatsak olurmu acaba :)

asil
26/01/2012, 00:15
gp varken çok araştırmıştım gerek kalitesi gerekse fiyat olarak en uygunu ms wheles türkiye yapımı hafif ve kaliteli bir jan fikir olması açısıdan...

effect1903
26/01/2012, 00:23
Teiekkürler Asil o da fena değilmiş ama bu superturısmo jantlar süper gerçekten tam aradığım jant..15 pek göstermez herhalde değilmi?

asil
26/01/2012, 00:30
Teiekkürler Asil o da fena değilmiş ama bu superturısmo jantlar süper gerçekten tam aradığım jant..15 pek göstermez herhalde değilmi?

16 dolgun gösterir abi daha iyi tabi.benim eski gp nin üzerindeki jantın 16 veya 17 sini bulsam 2000 tl +fiorinonun jantlarını veririm...

effect1903
26/01/2012, 20:48
birde şunu buldum KARŞIYAKALIOTO 15 İNÇ SAW JANT 4X100 15X6,5 ET35 PAZAR AÇIĞIZ - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 72385342 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-karsiyakalioto-15-inc-saw-jant-4x100-15x6-5-et35-pazar-acigiz-72385342/detay/) o.z. superturısmo'nun aynısını yapmışlar saw diye bir marka ilk kez duydum nasıl olur bundan alsam acaba? beyaz renk istemiyorum ama oz'nin aynısından birtürlü bulamadım alıp griye boyasak olurmu? birde bu jantlardan hangisi daha güzel :)

Budweiser
27/01/2012, 17:19
Arkadaşlar bu o.z. superturısmo jant çok hoşuma gidiyor ama genelde 17'leri var 15-16'ları yok gibi ama bir tane ilan buldum sıfırmı bilemiyorum bu; OZ Racing üretimi 15 inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 1.500 TL Mağazadan satılık sıfır - 56311930 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-o-z-racing-superturismo-wrc-jant-15-inch-4x100-kampanyali-fiyat-56311930/detay) bana biraz pahalı geldi 15" olmasına rağmen..beyaz renk istemiyorum ama bunu alıp boyatsak olurmu acaba :)

O fiyata olmasının nedeni ürünün orjinal olması. Boyatma olayına girmeyin. Elektrostatik boya atılmadıktan sonra sürekli soyulma falan olur. Elektrostatik boyadanda 4 jant için 350-400tl gibi bir fiyatı olur sanırım. Jantında değerini düşürür. O nedenle istediğiniz renkte seçiminizi yapın derim.