PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yakıt tüketim konusu...

engincantan33
18/01/2012, 22:58
arkadaşlar meraba...bugun berberdeyken sureklı olarak kapının onunde duran yenı cıtroen c4'un sahıbı ıle konusma fırsatım oldu...aracı benzınlıymıs 1.6 120 beygır olandan..laflafı actı multıaır dusunmus punto evo derken cıtroende karar kılmıs...ve cok memnun oldugunu soyledı sonra gel bı test et dedı...arkadaslar arac muazzam...cok hosuma gıttı kı cıtroen markasına hep onyargım olmustur...ama en cok garıbıme gıden nokta 100 kmde 8.1 yakıt tuketıyor olması...sert kullanırım dedı adam ve 8 lıtre!!!! gercekten bu mantıga kafam ermıyor...ben aracımı sattıktan sonra babamın fıre motoruyla ıdare ederken kı tuketım degerı suanda 7.8...nasıl olurda 1.6 120 beygır bı arac 8 lıtreye kadar duser???kı 1.6 multıjet bravoların 7-7.5 lıtre tukkettıgını dusunursek..hanı hıc dızele gerek kalmıyor gıbı(benım acımdan yılda 15-20 bın km)hanı bılgısı olan varmı nasıl bır sıstem benzınlı ve 8 lıtre sehırıcı sert kullanımda???

GP COSKUN
18/01/2012, 23:03
engin
şu anda 1.6 125 bg cıvıc hemide otomatik ortalalamam 7.8 litre

engincantan33
18/01/2012, 23:09
engin

abi cözemıyorum ıste!!!! nasıl oluyor??? nıye dızel alayım o zaman???ornek opel astra yenı degıl 1 oncekı kasası benzınlısı 9-10 lıtre gıbı buyuk rakam...ama cıtroen cok hosuma gıttı ve coskun abı hala anlayabılmıs degılım nasıl az yakar bu aracalar senın aracında aynı sekılde...

lionT-JET
18/01/2012, 23:09
vallahi surucu cok kisa mesafe dur kalk yapmiyor ve sikisik trafige girmiyorsa normal.civic otomatik abimde var.hanimi kullaniyor.10,5 lt ortalama var..

byspayn
19/01/2012, 00:07
engin

Coşkun Abi sen ayrısın zaten FIRE motorlada dizelleri kıskandıran bi ortalama yakalamıştın :D Sana laf yok abi :)

ecosi26
19/01/2012, 07:38
Bencede c4 ü kullanan kişi ne kırmızı ışık görüyordur ne de kısa mesafede kullanıyordur. bende 2011 dizel evo var yakıt şehiriçi dur kalk bol kırmızı ışık bol tüketim 6.7 lt/100km mazot 3.96tl benzin 4 tl nin üzeri tam bilmiyorum. bu kış ortamında dizelin çok yakması normal o kişinin aracı yazın seni epeyce bi geçer kışın agrasif kullanıyosa yazın trafik canavarıdır o kişi. İnşallah yazın bir kez daha karşılaşır kafanızdaki soru işareti bir anda gider...

rational
20/01/2012, 15:48
ortalaması gerçekten iyi, o zaman TSI motor kullansak sanırım şehir içi 7.0 ortalama tutturabiliriz...

fota
20/01/2012, 15:59
ortalaması gerçekten iyi, o zaman TSI motor kullansak sanırım şehir içi 7.0 ortalama tutturabiliriz...
fab müdürümde var 1.4 yeni jetta TSI, günde git gel 130 km ort 90 km altına hiç inmez :) ort 9,5 lt. araç az önce 10.000 bakımdan geldi :)

ABNEW
20/01/2012, 16:39
Kullanım tarzı çok önemli Engin.Benden de bir örnek o zaman:T-Jet in yakıt tüketimi 6.5lt/100km.Hadi maksimum 7lt/100km diyelim :)

blackhawk
20/01/2012, 18:06
Kullanım tarzı kesinlikle önemli. Büyük cc li araçlarda yüksek güç istediğnizde motor o ağırlığı kaldırmak için farka zorlanmaz. Fakat küçük cc araçta performans istediğinizde o kasayı kaldırabilme adına çok daha fazla yakıt harcarsınız. O yüzden sakin kullanımda küçük motor seri kullanımda ayvzl motor daha az yakıt harcar. Bu da benim düşüncem. Tabi bir de valve farkı var.

ykaya1983
20/01/2012, 20:05
arkadaşlar meraba...bugun berberdeyken sureklı olarak kapının onunde duran yenı cıtroen c4'un sahıbı ıle konusma fırsatım oldu...aracı benzınlıymıs 1.6 120 beygır olandan..laflafı actı multıaır dusunmus punto evo derken cıtroende karar kılmıs...ve cok memnun oldugunu soyledı sonra gel bı test et dedı...arkadaslar arac muazzam...cok hosuma gıttı kı cıtroen markasına hep onyargım olmustur...ama en cok garıbıme gıden nokta 100 kmde 8.1 yakıt tuketıyor olması...sert kullanırım dedı adam ve 8 lıtre!!!! gercekten bu mantıga kafam ermıyor...ben aracımı sattıktan sonra babamın fıre motoruyla ıdare ederken kı tuketım degerı suanda 7.8...nasıl olurda 1.6 120 beygır bı arac 8 lıtreye kadar duser???kı 1.6 multıjet bravoların 7-7.5 lıtre tukkettıgını dusunursek..hanı hıc dızele gerek kalmıyor gıbı(benım acımdan yılda 15-20 bın km)hanı bılgısı olan varmı nasıl bır sıstem benzınlı ve 8 lıtre sehırıcı sert kullanımda???

Valla yanlış anlamayın ama engin bey o söylediğiniz c4 ün sahibi nasıl araba kullandığını anlamış değilim.Çünkü söylediğiniz aracın manuel olanının şehiriçi yakıt tüketimi 8.8 litre.Otomatik olanın ki 10 litre.Eğer o kişi sert kulanarak o araca fabrika verisinin bu kadar altında yakıt yaktırıyorsa 2000 cc aracı olsa da ona bişey farketmez.

Fabrika verisi şehiriçi yakıt tüketimi 7.5 litre olan fire motora neredeyse haftada bir 11-12 litre yakıt tükettiriyorum diye konu açılıyor.O senin dediğin adam fire ye 5 litre yaktırır herhalde.