PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frenler dondu (Acil Yardım)

cute.poison
18/01/2012, 19:45
Merhaba arkadaşlar...
Bugün hava güneşli diye arabayı yıkattım...Aylardır o kadar pislenmişti ki üstüm kirleniyodu binerken...Neyse havada güneşli okulun bahçesine güneşe çekmiştim...Akşam çıkışta arabaya bindim ve baktım ki el freni çekik...Of dedim içimden inşallah donmamıştır diye ama maalsef frenler donmuş hareket etmiyor çok da zorlamadım bıraktım geldim...El alışkanlığı işte çekmişim hatırlamıyorum bile...Şimdi aracı iş yerinde bıraktım...Bu gecede -15 leri görcek diyolar...Yarın da gündüz çözülmezse sizce ne yapmalıyım???

uLTRa GP
18/01/2012, 19:49
sıcak su atardım ben olsam kampanaya

krm1983
18/01/2012, 20:03
sıcak su bence de

cute.poison
18/01/2012, 20:15
Sorun kampanada mıdır yoksa fren tellerinde falan mıdır?

krm1983
18/01/2012, 20:29
Kampanada diye biliyorum ben.

Du Hast
18/01/2012, 20:44
fren telide donmuş olabilir kampanaya balata yapışmış olabilir. önce her iki kampanaya yavaş yavaş sıcak su dökün açılmazsa bilen birinden yardım isteyin ya da biraz gazete parçası ile el fren telinin altından ateş yakın.

cute.poison
18/01/2012, 20:58
Teşekkürler yarın deneyeceğim...

tayfux
18/01/2012, 21:36
bence de kampanadandır ılık yada sıcak su dök açılır aynı olay başıma gelmişti..

GP COSKUN
18/01/2012, 23:20
emre
yapacağın en basit ve en pratik yöntem
aracın el frenini indir ve geri vitese tak sertçe geriye kalkmayı dene
tak diye atıp açacaktır
bunu bir iki defa denemen yeterli kesinlikle açar
tecrübeyle sabittir kışın genelde denenen en iyi yöntemdir

metelaxlypsiko
19/01/2012, 08:57
GP Coskun'un dediği gibi kesinlikle en mantıklı yöntem geriye takıp hareket etmek. araç yürüyünce zaten sıcaklıkla buz ve don'u çözülecektir.

cute.poison
19/01/2012, 23:42
Teşekkürler arkadaşlar...Sabah gittim denedim biraz geri gitmeye kalktım tak tak diye ses geldi zorlamadım bende hava güneşliydi öğlen iyice ısındı hava bi kez daha denedim sanki hiç donmamışcasına hareket etti araç... :)

GP COSKUN
19/01/2012, 23:57
[QUOTE=cute.poison;627558]Teşekkürler arkadaşlar...Sabah gittim denedim biraz geri gitmeye kalktım tak tak diye ses geldi zorlamadım bende hava güneşliydi öğlen iyice ısındı hava bi kez daha denedim sanki hiç donmamışcasına hareket etti araç..

evet sana ilk mesajımda dediğim gibi bu işin püf noktası geriye doğru sertçe kalkış yapmak
sen geriye doğru zorladığında o tak diye duyduğun ses esnasında frenlerin açmış

izoci
20/01/2012, 00:05
Coşkun abi ileri doğru gitsek yine açılırmı ?
Benim garajda geriye gitme şansım olmuyor da ?

GP COSKUN
20/01/2012, 00:09
Coşkun abi ileri doğru gitsek yine açılırmı ?
Benim garajda geriye gitme şansım olmuyor da ?

hayır 10 kilometre bile ileri gitsen açmaz
sadece geri doğru bir veya iki defa zorlaman yeter
zaten açma sesini tak diye duyarsın
soğuk havalarda garaja ters parket yavrum =))

kuday.
20/01/2012, 00:17
pratik çözümler :D

Du Hast
20/01/2012, 00:42
geçen gün nasıl bir kafam vardıysa el frenini çekmişim. gecede arkadaşa verdim arabayı dingil herif öyle yürütmüş arabayı. neyse kırıkkaleden ankaraya tam yola çıkacam 1 km gittim gitmedim sağ arkadan tak diye ses geldi. durdum indim baktım birşey yok. arabayı hareket ettireyim dedim sağ arka tekerlek kilitledi. hava zaten buz gibi. hafif geri yaptım açıldı tıkırtı şıkırtı sesleriyle 20 km yi geçmeden sanayiye gidip kampanayı açtırdım. fren ayar cırcırı yerinden çıkmış düşüp balatayla kampana arasına girip kilitlemiş. takılacak gibide değil üzerindeki bir parça kırılmış. fren ustamı aradım sordum böyle gelsem birşey olur mu diye birşey olmaz dikkatli ol yeter dedi. velakin 60 lira kilitlendi durup dururken.

SKELETER
20/01/2012, 04:17
geçen gün nasıl bir kafam vardıysa el frenini çekmişim. gecede arkadaşa verdim arabayı dingil herif öyle yürütmüş arabayı. neyse kırıkkaleden ankaraya tam yola çıkacam 1 km gittim gitmedim sağ arkadan tak diye ses geldi. durdum indim baktım birşey yok. arabayı hareket ettireyim dedim sağ arka tekerlek kilitledi. hava zaten buz gibi. hafif geri yaptım açıldı tıkırtı şıkırtı sesleriyle 20 km yi geçmeden sanayiye gidip kampanayı açtırdım. fren ayar cırcırı yerinden çıkmış düşüp balatayla kampana arasına girip kilitlemiş. takılacak gibide değil üzerindeki bir parça kırılmış. fren ustamı aradım sordum böyle gelsem birşey olur mu diye birşey olmaz dikkatli ol yeter dedi. velakin 60 lira kilitlendi durup dururken.

Arkadaşının kafa da güzeldir ondan olmuştur o :D

Bu arada Çoşkun abiden yeni bilgiler gelmeye devam ediyor

sebasti
20/01/2012, 21:01
Arkadaşlar,

Ankaranın -10 ları gördüğü şu günlerde, yaklaşık 5 gündür aracımı hiç çalıştırmamıştım, sabah marş kolay bastı ama debriyaj kütük gibi olmuştu, basılmıyordu, frende sertti ama debriyaj gibi değil, aracın sesi arttı sabah.
Geri viteste ani hareket ettirdim ama 15 km sonra felan normale dönmeye başladı, biraz yumuşadı, normal midir ?

ceb_58
21/01/2012, 20:55
Arkadaşlar siz -10 ları görüyonuz.Ben Sivas'ta -25 -30 derecede ne yapacam peki :D

poyraz
21/01/2012, 23:25
arkadaslar ben almanya da yasiyorum ve 2001 model puntom var 1,2 benzinli su anda 178000 de 76000 den buyana ben kullaniyorum ve burasi kislari -15 ve uzeri oluyor ve ben bu donma sorunlari hic yasamadim her gece 4de ise gidiyorum kontagi calistirip devam . fiat kaliteyi artiracagi yere dahada dusuruyor galiba ben buna anlam veremiyorum

alfisti
21/01/2012, 23:31
sorun fren tellerindedir.telin üzerindeki muhafaza kırılmış,yırtılmış olabiliriçeri giren suda donup teli hareketsiz bırakıyor.kendi halinde açılmasını bekleyeceksiniz.zorlarsanız teli kopartırsınız.
tecrübe ile sabittir.

evo_dynmc
01/02/2012, 19:20
malum günlerdir kış var araba yarıya kadar kar doldu servis de varken aracı çıkartmıyorum, aracı hareket ettirmesek bile biraz rölantide çalıştırmak gerekir mi? böyle bir ihtiyaç var mıdır arkadaşlar?

GP COSKUN
01/02/2012, 20:59
malum günlerdir kış var araba yarıya kadar kar doldu servis de varken aracı çıkartmıyorum, aracı hareket ettirmesek bile biraz rölantide çalıştırmak gerekir mi? böyle bir ihtiyaç var mıdır arkadaşlar?

tabiki aracı en azından 24 saatte bir çalıştırıp en azından bir 5 dakka çalıştırıp şarz etmek sağlıklı bir yöntemdir

evo_dynmc
02/02/2012, 09:26
tabiki aracı en azından 24 saatte bir çalıştırıp en azından bir 5 dakka çalıştırıp şarz etmek sağlıklı bir yöntemdir

teşekkür ederim ...