PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Suyu Donmuş. (Acil)

miharbi
17/01/2012, 20:27
Arkadaşlar bugün sabah arabaya geçip marşa bastığımda araba calışmadı, bir kac deneme sonra calıştı ama homurtulu bir sekilde. Hemen arabayı durdurdum ve kaputu actım. Yedek su deposu ve motordan radyatöre gelen giden borular donmuş. ılık su ile borulara su döktüm biraz yumuşayınca boruları çıkardım. donan su kar kıvamına gelmiş. ufo ile motoru biraz ısıtmaya calıştım. ama hala don var sanırım. radyatörün içindeki su da öyle.
şimdi ise motorun üzerine iki battaniye örttüm. kaputu yavasca kapatıp üzerinede büyük bir kilimle kapattım.

yarın fön makinasıyla buzu cözmeye calışacağım.

size soracağım şu an için yapacağım herhangi bir şey var mı. motora zararı olmuşmudur. basına böyle bir olay gelen var mı.

motor bloğu zarar görebilirmiş diyorlar. eğer böyle birsey olursa bana ne kadar masrafı olur bunun.

yarna kadar uyuyamam

Ziyaretçi051
17/01/2012, 20:38
motor bloğuna kolay kolay bir şey olmaz.ama su pompasının kanatlarını kırmıştır.su pompası değiştirmen gerekebilir belki radyatörüde patlatabilir.korkunun ecele faydası yok korkmayın.

Ziyaretci046
17/01/2012, 23:02
büyük ihtimal silindir kapak iptaldir geçmiş olsun antifirz neden gittiğiniz servis koymamış anlamam suç sizde ustanızdaaa

asil
18/01/2012, 00:49
devir daim sistemi pert buzlar çözülmeden aracı çalıştırmak çok zararlı...

GP COSKUN
18/01/2012, 01:03
ilk önce kesinlikle aracı çalıştırmaya çalışma
muhtemelen üst kapak devirdaim radyatör gitmiş durumdadır
motor bloğuna bakılır eğer tapa atmışsa çatlamamıştır
ama tapayı atamadıysa blokta rahmetlidir
araç servis bakımlı değilmi bu havada nasıl antifirzsiz bıraktılar
benim daha önce bu konuylşa ilgili yazdığım bir yazı vardı o linkide bilgi olarak vereyim okuyun yararı olur

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/14999-peki-ya-motorunuz-donarsa.html

miharbi
18/01/2012, 12:43
bugün yaptığım işlemler şöyle, sıcak su ile borular ve motordaki buzu erittim. radyatör de donmuştu onuda aynı şekilde erittim. sonra antifiriz ve su koydum. arabayı çalıştırdım ve hararetini kontrol ettim hararet tam ortaya geldi ve durdu. arabanın radyatör fanı çalıştı. bir müddet bekledim arabanın hararetinde falan bi farklılık yoktu. herşey normal görünüyor şu an. fakat kalorifer sıcak üflemiyor.

şimdi aracın motor bloğu veya başka herhangi bir yerine bir zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim. lütfen bilgilendirin.

Teşekkür ederim

miharbi
18/01/2012, 12:52
motor blok tapası nasıl bir şey, nerede olur tam olarak

tayfux
18/01/2012, 14:49
bugün yaptığım işlemler şöyle, sıcak su ile borular ve motordaki buzu erittim. radyatör de donmuştu onuda aynı şekilde erittim. sonra antifiriz ve su koydum. arabayı çalıştırdım ve hararetini kontrol ettim hararet tam ortaya geldi ve durdu. arabanın radyatör fanı çalıştı. bir müddet bekledim arabanın hararetinde falan bi farklılık yoktu. herşey normal görünüyor şu an. fakat kalorifer sıcak üflemiyor.

şimdi aracın motor bloğu veya başka herhangi bir yerine bir zarar gelip gelmediğini nasıl anlayabilirim. lütfen bilgilendirin.

Teşekkür ederim
devirdaimde ve termostatta sıkıntı olabilir..

GP COSKUN
18/01/2012, 15:29

Teşekkür ederim

muhtemelen kalorifer borularında da donma vardır
ayrıca motor donu7k iken marşa bastığınızdan dolayı devirdaim blok ve tapaları silindir kapağı nın kontrol edilmesi şart
aracınızı bir tamirciye kadar çektirip kontrol ettirin

operatormurat
18/01/2012, 15:43

Teşekkür ederim
ibrahim motor daki su donmuş iken çalıştırdığın için donmuş olan devirdaim kanatları(motordaki soğutma sıvısını dolaştıran pervane benzeri zimbırtı) kırıldı ve şuan motorundaki sıvı tur atmıyor muhtemelen,hararet yükselse bile fan devreye girip radyatörü soğutuyor ama sıcak soğutma suyu devirdaim tarafından dolaştırılamadığı için kalorifer peteğinden geçemiyor ve senin kaloriferin o yüzden ısıtmıyor.bence bu vaziyette hiç çalıştırma zira kırılan parçacıklar motorun içine kaçarak soğutma kanallarını tıkayabilir,bence devirdaimi bir söküp kanatlarını bir kontrol edin,bulunduğun yerde sık sık donma olayı yaşanıyorsa antifrizin derecesini yüksek tut diyeceğim ama öncesinde hep sadece su ile çalışmışsa saf antifrizde peteklerde ve borularda delinmeye yol açacaktır...

miharbi
18/01/2012, 17:46
cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. ustamı aradım ve durumu anlattım. oda bana böyle durumlarda en son kalorifer boruları çözülür dedi. ben de arabayla bir kaç tur attım ve dediği gibi düzeldi. sıcak üflüyor şimdi. devir daim de sorun yok, fanın çalışmasında ve hararette de bir sorun yok şükür. Ama yinede en kısa zamanda ustaya göstereceğim iyice bir incelesin. malum hafife alınacak bir durum değil.

tekrar hepinize teşekkür ediyorum

Ersal
18/01/2012, 18:44
Öncelikle arabaya antifiriz koydur

effect1903
18/01/2012, 18:58
Acilen usta baksın ve sorun yoksa eğer ardından acilen kırmızı antifiriz koyun..

tayfux
18/01/2012, 19:05
cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. ustamı aradım ve durumu anlattım. oda bana böyle durumlarda en son kalorifer boruları çözülür dedi. ben de arabayla bir kaç tur attım ve dediği gibi düzeldi. sıcak üflüyor şimdi. devir daim de sorun yok, fanın çalışmasında ve hararette de bir sorun yok şükür. Ama yinede en kısa zamanda ustaya göstereceğim iyice bir incelesin. malum hafife alınacak bir durum değil.

tekrar hepinize teşekkür ediyorum
motordaki horuldama sesi gitti mi hocam?

miharbi
18/01/2012, 20:07
motordaki horuldama sesi gitti mi hocam?
evet gitti. şu an herşey normal.

ykaya1983
18/01/2012, 20:11
Eğer bu şartlarda sıfır hata ile atlattıysanız helal olsun derim valla.İnşaallah başka bir arıza falan çıkmaz.Anlaşılan bizim araçların motoru bayağı sağlammış

Du Hast
18/01/2012, 20:47
Eğer bu şartlarda sıfır hata ile atlattıysanız helal olsun derim valla.İnşaallah başka bir arıza falan çıkmaz.Anlaşılan bizim araçların motoru bayağı sağlammış
şans eseri oluyor öyle. motor içindeki su tam donmuyor balçık kıvamına geliyor ve kalıyor.

miharbi
18/01/2012, 21:10
şimdi araca tekrar baktım, motorun altında damlayan herhangi birşey yok. ama su ve antifiriz koyduğum seviye 1-2 cm kadar aşağı inmiş. hemen ustayı aradım ilk koyduğun içindir bu gayet normal dedi (su ve antifiriz koymadan önce motordaki tüm suyu boşaltmıştım). bunun dışında herşey normal çok şükür. yinede ustaya göstereceğim. çok şükür. inşallahh böyle devam eder ve hiç bir sorun çıkmaz

Du Hast
18/01/2012, 21:20
şimdi araca tekrar baktım, motorun altında damlayan herhangi birşey yok. ama su ve antifiriz koyduğum seviye 1-2 cm kadar aşağı inmiş. hemen ustayı aradım ilk koyduğun içindir bu gayet normal dedi (su ve antifiriz koymadan önce motordaki tüm suyu boşaltmıştım). bunun dışında herşey normal çok şükür. yinede ustaya göstereceğim. çok şükür. inşallahh böyle devam eder ve hiç bir sorun çıkmaz
suyu koyarken radyatör üzerindeki tapayı açıp havasını aldınız mı?

miharbi
18/01/2012, 22:21
suyu koyarken radyatör üzerindeki tapayı açıp havasını aldınız mı?

evet aldık, ama tamamı çıktımı bilmiyorum, usta eğer kaldıysa kendisi atar dedi.

GP COSKUN
18/01/2012, 23:15
yinede şanslıymışsın ve çok ucuz atlatmışsın
herhalde tam donma gerçekleşmemiş eğer aşırı bir donma olmuş olsaydı üst kapağınız çatlamış devir daim pompanız dağılmış motor bloğunuz ya tapa atmış eğer atamasaydı
motor bloğunuz karpuz gibi yarılmış olacaktı yani korku filmi gibi bir nevii

ama ne mutlu ki fazla bir hasarınız yok her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsiniz
nasıl depoya benzin veya mazot koymayı unutmuyorsanız radyatörünüzede antifiriz koymayı unutmayın

miharbi
18/01/2012, 23:22
yinede şanslıymışsın ve çok ucuz atlatmışsın
herhalde tam donma gerçekleşmemiş eğer aşırı bir donma olmuş olsaydı üst kapağınız çatlamış devir daim pompanız dağılmış motor bloğunuz ya tapa atmış eğer atamasaydı
motor bloğunuz karpuz gibi yarılmış olacaktı yani korku filmi gibi bir nevii

ama ne mutlu ki fazla bir hasarınız yok her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsiniz
nasıl depoya benzin veya mazot koymayı unutmuyorsanız radyatörünüzede antifiriz koymayı unutmayın

çok haklısınız. aslında antifiriz vardı ama radyatör borusu gevşemiş ve su atmıştı bi ara, bende üzerine su ilave etmiştim. demekki özelliğini kaybetmiş. ölçtürmekte hiç aklıma gelmedi. inşallah bundan sonra daha dikkatli olurum. cevaplarınız için teşekkür ederim

clax22
19/01/2012, 10:21
fire motora bir alkış o zaman geçmiş olsun

GP COSKUN
19/01/2012, 10:25
çok haklısınız. aslında antifiriz vardı ama radyatör borusu gevşemiş ve su atmıştı bi ara, bende üzerine su ilave etmiştim. demekki özelliğini kaybetmiş. ölçtürmekte hiç aklıma gelmedi. inşallah bundan sonra daha dikkatli olurum. cevaplarınız için teşekkür ederim

zaten sizi koruyanda daha önceden antifirizin olmasıymış demek
siz üzerine su ilave edince yoğunluğu azaldı ve belli bir sıcaklığa kadar koruma sağladı
böyle durumlarda kışın aracınıza su yerine antifiriz ilavesi yapınız
kışa girerkende antifiriz bomesiyle soğutma suyunuzun kaç dereceye
kadart donmayı engelleyebileceğini ölçtürüp emin olunuz
donsuz günler::p:

Guram
11/01/2018, 13:45
fire motora bir alkış o zaman geçmiş olsun (https://www.deviceranking.biz.tr/tablet/5038/vido-m9i)

Ne diyorsun sen