PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boş viteste çıldıran yakıt göstergesi

xarsi
16/01/2012, 16:25
arkadaşlar,, bu yakıt göstergesi aracı boşa aldığımda ya da debriyaja bastığımda hareket halindeyken 30 l/km ye kadar çıkıyor, araç durunca değer vermiyor --- gösteriyor.. bilgisi olan var mıdır?

Engin_T
16/01/2012, 16:38
km/l ye çevirirseniz yol bilgisayarından sorun kalmıcaktır. Sizin değerleriniz şuanda 1 litre ile kaç km gidibeliceğinizi gösteriyor. Sol taraftaki menu ayarlarından aracınız dururken değiştirebilirsiniz..

fota
16/01/2012, 16:48
km/l ye çevirirseniz yol bilgisayarından sorun kalmıcaktır. Sizin değerleriniz şuanda 1 litre ile kaç km gidibeliceğinizi gösteriyor. Sol taraftaki menu ayarlarından aracınız dururken değiştirebilirsiniz..
aynen çözümü menü de ölçü birimlerinden bulabilirisiniz sanırım.

xarsi
16/01/2012, 17:10
Sözünü ettiğim anlık tüketim bilgisi ve 100 km de durmaya yakın anda 30 lt şeklinde yorumluyorum... sanırım doğru anlattım.. sizin dediğiniz gibi yaparsam km/l şeklinde ne değişir bakıp cevap veririm..

hakandurak
16/01/2012, 17:14
araç boş viteste hareket halindeyken fazla yakar ama olması gereken devirde giderse az yakar bunu şu şekilde test edebilirsiniz 100km sabit hızda giderken aracı boşa alıp ayağınızı gazdan çekip bakın birde aynı km de olması gereken devirde bakın farkı göreceksiniz..

chicknstrew
17/04/2012, 00:46
bende geçen hafta punto easy modelini aldım düne kadar sorun yokken bugün boşa aldığımda yakıt değerinin 15-25 lt/100km dolaylarına kadar çıktığını gördüm. Bazı arkadaşlar km/lt menüsünü değiştirin sorun kalmaz demiş ama zaten 100 km /lt olarak ayarlı. yani normal tüketim atıyorum sürüş sırasında 5lt/100km ise boşa alınca kendinden geçiyor. Bu durumu test etmek için tekrar depoyu fulledim ve gördüm ki daha önceki iki ölçüme oranla %30 gibi bir artış göstermiş yakıt tüketimi. Çözümünde yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bunun yanında 1.3 mjet aracım. Rolanti devri 700 civarlarında debriyaja basıp bıraktığımda bir 1000li devirlere çıkıp iniyor. Ayrıca frene basıp bırakınca da örneğin, kırmızı ışıkta, devir 300 devir civarı artıp düşüyor 700lere. Bu durum sizde de var mı benim yaşadığım bir sorun mu sadece? (Araç bir haftalık henüz 400 km de ilk 370 km için iki kez ölçüm yaptm şehr içi 19 krş yakmışım. son ölçüm 25 kuruş gösterdi ani bir artış var.)

halils2
17/04/2012, 01:15
araç boşta iken devirin değişmesi frene ya da elektrikli alıcıların çalışmasına bağlıdır. viteste iken rampa aşağı inerken gazdan ayağınızı çektiğinizde motor tekerleklerin etkisiyle döndüğünden yakıt harcamaz fakat vitesi boşa atarsanız çalışmasını sürdürmek için yakıt harcar birde bunun üstüne fren yaptığınızı havalandırma fanı ve farlarınızın açık olduğunu varsayarsak yakıtın artması gayet normaldir. hem sürüş güvenliği hem de yakıt ekonomisi için aracın boşa alınması tavsiye edilmez. yol bilgisayarınızdaki yakıt sapmaları bence gayet normal aynı durum bende de söz konusu ve diğer arkadaşlarda da. devirin oynaması zaten sizin bahsettiğiniz boştaki yükü karşılamak içindir ve doğal olarak yakıta etki eder. ayrıca farkında olmadan sürüş stilinizi değiştirdiğinizi düşünüyorum.

ayaman
17/04/2012, 09:11
arkadaşlar,, bu yakıt göstergesi aracı boşa aldığımda ya da debriyaja bastığımda hareket halindeyken 30 l/km ye kadar çıkıyor, araç durunca değer vermiyor --- gösteriyor.. bilgisi olan var mıdır?
ben de ilk zamanlar sözde yakıt tasarufu olsun diye boşa attım dediğin gibi yakıt göstergesi çıldırıyordu yine bu forumda çoşkun abi yazmıştı boşa attığımızda bizim araçlarda daha fazla yakıyor diye aynen de öyle
bir de aracı boşa aldığınızda eğer aracınız dizelse motor deli gibi kurum yapıyor sebebi ise motor içerisinde yanmanın tam olarak gerçekleşmemesi. bu bilgiler sokak ağzından derlenen bilgiler değil işin bilimsel tarafı.