PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital Klima

GP61
14/06/2007, 22:39
iyi akşamlar arkadaşlar...Dijital klimalarımızda baştan ikinci tuş mono'nun solundaki tuş (klavuzda yanlış hatırlamıyorsam klima kompresörü tuşu) ne işe yarıyor klavuzu okumama rağmen bir şey anlamadım hangi durumlarda açıp hangi durumlarda kapamam lazım veya sürekli açık ya da kapalı mı tutmalıyım?..Başka marka arabalarda görmedim böyle bir tuş:) bi de yeni logolar hakkında bir sorum olacak yeni lineaların logolarının boyutları ile bizim gplerin amblem boyutları aynı mı?Yeni kırmızı logolarla değiştirmeyi düşünüyorum :)

h k
14/06/2007, 22:46
Full otomatikte tutuyorum hic bir tusa basmiyorum :)

o kar tanesine benzeyen tus klima kompresörünü devrede cikartmaya yariyor. aracta sadece havalandirma falan yapmak isterseniz ona basip devreden cikartabilirsiniz.

GP61
14/06/2007, 22:47
Full otomatikte tutuyorum hic bir tusa basmiyorum :)

o kar tanesine benzeyen tus klima kompresörünü devrede cikartmaya yariyor. aracta sadece havalandirma falan yapmak isterseniz ona basip devreden cikartabilirsiniz.

doğandaki şahindeki gibi olyor yani :)

h k
14/06/2007, 22:51
evet klimayı devreden çıkatmış oluyorsunuz.

şimdi , kışın full autoda ısınmaya çalışırken bile klima kompresörü devrede kalır . amaç havanın nemini alarak buğu oluşmasını engellemektir , ancak bu durumda da aracın içerisi geç ısınır. kışları o tuşa basarak kompresörü devreden çıkartıp daha çabuk ısınabilirsiniz , ısınmaya başladığınızda buğuda oluşur genelde :) kompresörü devreye alıp buğuyu engellersiniz. kışın bu şekilde kullanmıştım ben , ama yazın ellemiyorum hiç bi tuşunu.

İbrahimKC
14/06/2007, 23:03
Yani kısacası o tuş klimayı açar kapar. (Diğer araçlarda A/C olarak gösterilen tuş)

İhtiyacın olunca sıcaklığı isteğin değere getirip klimayı açabilirsin. Yada Full Auto modunu seçerek bunu otomatik olarak sağlayab ilirsin.

GP61
14/06/2007, 23:04
logo soruma bir cvp yok mu arkadaşlar :)

anvil
15/06/2007, 08:44
ben de bişey sorayım bari yeri gelmişken. şimdi bizim dynamiclerde çift yönlü klima var. araçta tek kişiyiz. ekonomik olması açısından yazın nasıl bir ayar yapmamız lazım.

femoli
15/06/2007, 08:50
logo soruma bir cvp yok mu arkadaşlar :)

LOgaolar bizim araçlara uygun değil uymaz

ben de bişey sorayım bari yeri gelmişken. şimdi bizim dynamiclerde çift yönlü klima var. araçta tek kişiyiz. ekonomik olması açısından yazın nasıl bir ayar yapmamız lazım.
hehehe bu şekilde pek ekonomi yapılmaz gibi geliyor en fazla mono seçilip ısı ayarını düşürürsün o da neye ekonomik etki eder bilinmez

anvil
15/06/2007, 08:52
hehehe bu şekilde pek ekonomi yapılmaz gibi geliyor en fazla mono seçilip ısı ayarını düşürürsün o da neye ekonomik etki eder bilinmez
o zaman çift yönlü klimanın avantajı ne :uhm00000:

akin78
15/06/2007, 10:24
Çift yönlü klimanın avantajı sürücü ve yolcu için farklı ısılarda ısıtma ve soğutma sağlamasıdır.Örneğin bana yaz aylarında 22 derecelik soğutma yeterli gelirken kardeşim kendi tarafını 16 ya kadar düşürüyor.

ufukbzk84
15/06/2007, 11:09
ben yazın sürekli full autoda kullanıyorum havanın sıcaklığına göre ayarlayıp full auto ve mono tuşuyola sabitliyorum iki tarafıda... gerisini otomatik klimaya bırakıyorum ne yaparsa yapsın gpnin işine karışmıyorum insanın akıllı arabası olunca başka oluyo be ::) yok fazla soğuttu yok çarpıcak klima öle bi derdim olmuyo 22 derecemi ona ve güneşin vuruş açısına göre ayarlıyo... bide bizim arabalar oturan ilk sorduğu soru öndeki güneş sensörü... arasıra yakın olduklarıma geyik espriler yapıorum... işte üstünü elleyince ellerini soğutuyo vucudun gerek duyduğu soğukluğa ve terlemeyi engelliyo filan diye inananlar bile oluyo... :hotornot:

fatihhhh
15/06/2007, 11:56
klimada tasarruflu kullnaım die bişi varmı?
dışardaki ısı diyelimki 28 derece, ben 16 dereceye ayarlarsam mı klima daha çok masraflı olur? yada 22 derece ye ayarlarsam 16 ya nazaran daha ekonomik olurmu?
yani 16 ile 22 derece arasında bi fark varmı?

civcivx
15/06/2007, 12:27
Doğrudan klima tasarrufu diye bişey yok tabii ki. Sadece klima kompresörüne binen yükü artırıp-azaltabilirsiniz. Kompresör yükü de motoru ve buna bağlı olarak yakıt sarfiyatını etkiler.

Sürekli 16 C'ye ayarlı kullanılırsa, kompresör sürekli çalışacağı için (dış sıcaklığa bağlı olarak) yakıt sarfiyatı artacaktır.

femoli
15/06/2007, 12:40
Doğrudan klima tasarrufu diye bişey yok tabii ki. Sadece klima kompresörüne binen yükü artırıp-azaltabilirsiniz. Kompresör yükü de motoru ve buna bağlı olarak yakıt sarfiyatını etkiler.

Sürekli 16 C'ye ayarlı kullanılırsa, kompresör sürekli çalışacağı için (dış sıcaklığa bağlı olarak) yakıt sarfiyatı artacaktır.
+ milyon

katılıyorum klima tasarufu sadece bundan ibarettir ...

the_Algn
15/06/2007, 15:22
Şöyle birşey var eski teknoloji havayı tamamen soğutup sonra istenen sıcaklığa ayarlıyor fakat yeni teknoloji istenen sıcaklığı verebiliyormuş ...burdada fark ediyor

Ziyaretçi047
15/06/2007, 16:04
evet o farkı var dijital klimanın. yeni teknoloji araba soğuyunca kompresörü devreden çıkarıyor olabilir evdeki klimalar gibi. ama eskide de sabit bir değere ayarlıyorsun sürekli o değeri veriyor. devreden çıkma gaza basınca felan oluyor. yani dijital o bağlamda daha ekonomik.

ABNEW
15/06/2007, 19:37
Yarı otomatik klimalarda da ( manuel kontrollü) sıcaklık istenildiği gibi ayarlanıyor.Tabi GP de yok böyle bir seçenek...

ekremevo
03/04/2012, 17:42
s.a arkadaşlar 2010 evo aldım ama kıllanım kılavuzu yok halıyle klimayı anlayamadım lütfen yardım edermisiniz ayrıca evoda sıcaklık içim fan olayı yokmu????

tayfux
03/04/2012, 18:18
s.a arkadaşlar 2010 evo aldım ama kıllanım kılavuzu yok halıyle klimayı anlayamadım lütfen yardım edermisiniz ayrıca evoda sıcaklık içim fan olayı yokmu????
tabiki de illaki klimayı açmak zorunda değilsiniz auto tuşuna basarsanız kendisi klimayı aktif hale getirir siz normal derecenizi ayarlarsanız klima devreye girmez..