PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amerikan park ile led de arıza lambası sorunu çözme

Byfatih
13/01/2012, 23:42
Arkadaşlar merhabalar
çift duylu sinyal ile parklardan elektrik alarak amerikan park yapsak parklara'da led bağlasak hem arıza lambası yakmaz hemde amerikan park olmuş olur sizce arıza yakmaya devam eder mi deneyen oldumu hiç ?

mert35
13/01/2012, 23:45
valla benım amerıkanlar ve camurluk sınyallerı baglı normal parklar olunca arıza yaktı led taktık parklar arıza yakmadı:D

Byfatih
13/01/2012, 23:50
valla benım amerıkanlar ve camurluk sınyallerı baglı normal parklar olunca arıza yaktı led taktık parklar arıza yakmadı:D

Tamda istediğim cevap buydu teşekkür ederim peki ledleri böyle 6lı 8li takmak istiyorum çok ışık olsun m-tec xenonlarla şık durucak

mert35
13/01/2012, 23:54
valla ben ole cok parlak bısı takmadım tek ledlı otekı turlu amerıcanlar yanında sonuk kalıcak bole tam kıvamında oldu camurluklarıda baglatınca super oldu:D

Byfatih
14/01/2012, 00:00
eywallah yarın üşenmezsem yapıcam :)))

mert35
14/01/2012, 00:08
Örnek olma adına bırkac resım:D

OzzY
14/01/2012, 00:39
9 ledli park+amerikan.
https://e1201.hizliresim.com/t/g/1sxq7.jpg

asil
14/01/2012, 00:42
ozan amerikan park devresi nasıl yapılıyor biliyomusun...

OzzY
14/01/2012, 02:41
benim kullandığım çift duylu ampul, duy içini modifiye ederek taktım. 21W olan sinyal yanıp sönüyor, 5W olan sabit park olarak yanıyor.

tek duylu ampul için devre gerekli onun içinde 2 yol var.
1. mikroişlemcili devre. yapmak biraz tecrübe gerektirir hazır olarak almak mantıklı. geceucusu.com forumunda mustafa bağseven satıyor(benim sis devresini yapmıştı çok memnunum) fiyatlarını bilmiyorum.
2. direnç ve diyot kullanmak, sahibinden.com da 15-25 tl arası satılıyor. tahminime göre içersinde 2 diyot ve 1 direnç var. seri olarak direnç diyot ve lamba bağlantısı yapıldığında park olmuş oluyor, parktan gelen akımın sinyale gitmemesi için sinyal kablosu üzerinede bir diyot gerekiyor. dediğim gibi bu benim tahmin ettiğim devre. diyot ve direnç değerlerini hesaplamadım.

uraaal
14/01/2012, 02:52
benim kullandığım çift duylu ampul, duy içini modifiye ederek taktım. 21W olan sinyal yanıp sönüyor, 5W olan sabit park olarak yanıyor.

tek duylu ampul için devre gerekli onun içinde 2 yol var.
1. mikroişlemcili devre. yapmak biraz tecrübe gerektirir hazır olarak almak mantıklı. geceucusu.com forumunda mustafa bağseven satıyor(benim sis devresini yapmıştı çok memnunum) fiyatlarını bilmiyorum.
2. direnç ve diyot kullanmak, sahibinden.com da 15-25 tl arası satılıyor. tahminime göre içersinde 2 diyot ve 1 direnç var. seri olarak direnç diyot ve lamba bağlantısı yapıldığında park olmuş oluyor, parktan gelen akımın sinyale gitmemesi için sinyal kablosu üzerinede bir diyot gerekiyor. dediğim gibi bu benim tahmin ettiğim devre. diyot ve direnç değerlerini hesaplamadım.
abi sen yetkili bir abiye benziosun okuyom ben yaaaa :D bro ben sana fiyatı verırım :D

punt0
16/01/2012, 11:33
birsey sorucam arkadaslar ben bugun yaptırmak istedim cift duyulu bir ampulle elektrikciye ama adam bana yaptırma tavsiye etmem zamanla farın icini eritiyor dedi bunun gerceklik payı varmıdır.. yoksa adam ugrasmak istemedigi icin mi böyle söyledi
farların icindeki sinyaller icin diyorum..

Byfatih
16/01/2012, 11:45
zamanla eritse arkadaki stop lambaları eritir ve yapıp o şekilde sorunsuz kullanan arkadaşlar var fakat şöyle bir sorun var puntonun sinyal duyu soketli gibi artı olarak bu duya işlem yaparken dikkatli olmak lazım yedek parça olarak duyu bulamıyorsunuz anca çıkmacılar da var ben yedek duy bulmadan bu işlemi yapmıycam veya hazır devresi satılıyor onlardan alıcam amerikan park diye sahibinden de aratırsanız çıkıyor

punt0
16/01/2012, 11:48
hımm cift duylu ampulle elektrikci cözebilir yani bu isi dimi ?

pasa26
16/01/2012, 13:02
Örnek olma adına bırkac resım:D

TANIDIGIM IKI USTAYA GITTIM BENDE LED ISTEMIYORUM SADECE AMERICAN ONLER VE YAN SINYALLERE YAPAMADILAR DELI OLDUM ISTANBULDA TANIDIK BUNU YAPABILCEK YER WRSA BANA BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM :sweatingbullets:

asil
16/01/2012, 13:04
modül lıcaksın arkadaşım modülsüz çalıştıranassınız...

OzzY
17/01/2012, 03:57
led istemeyenler için işler karışır röle ve daha fazla direnç gerekir. yada parklara ayrı çıkış veren mikroişlemcili devre. yoksa arıza lambası yakar.

punt0
17/01/2012, 09:45
FORD FOCUS FIESTA AMERİKAN PARK SİNYAL MODÜLÜ EN KOLAY MONTAJ - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 71330511 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-ford-focus-fiesta-amerikan-park-sinyal-modulu-en-kolay-montaj-71330511/detay)
böyle birsey bizim isimizi görürmü Onur? yani bunu taktırırsak arıza uyarısı verirmi bi bakarmısın?

tyilgin
17/01/2012, 14:28
FORD FOCUS FIESTA AMERİKAN PARK SİNYAL MODÜLÜ EN KOLAY MONTAJ - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 71330511 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-ford-focus-fiesta-amerikan-park-sinyal-modulu-en-kolay-montaj-71330511/detay)
böyle birsey bizim isimizi görürmü Onur? yani bunu taktırırsak arıza uyarısı verirmi bi bakarmısın?

Ekteki ürünün içeriğinin ne olduğunu blmeden kimse doğru yorumu yapamayacaktır. Ancak bu ürünü kullanan arkadaşlar yorumlarını paylaşır sanırım.

mikroişlemci ile olmasına gerek yok. Temelde bir andgate ve bir transistörden oluşan bir devre en sağlıklı çözüm olacaktır (yandığınıda fark etmesi için birkaç eleman daha gerekebilir). Ancak bu üründe sabit besleme olmadığı için ne mikroişlemci nede dediğim devre olamaz.

Denemedim ama 2 adet diyotlada bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum. lambaların 1 amperi geçmeyeceği düşüncesiyle 2 adet 1N4001 kullanabilirsiniz.

Yinede belirtmek isterim, her ne kadar elektronik üzerine çalışıyor olsamda araçların sistemlerini (ECU'nun iç yapısı vs.) bilmediğim için bu yazım her türlü yoruma açıktır.

Not : Eğer denemek isterseniz test sırasında diyotlardan önce uygun sigorta koymanızı tavsiye ederim. uygun sigorta hesabı için
sigorta değeri = lambanın WATT değeri / 12 hesabını kullanabilirsiniz.

https://e1201.hizliresim.com/t/k/1vr8u.png

OzzY
18/01/2012, 00:01
Ekteki ürünün içeriğinin ne olduğunu blmeden kimse doğru yorumu yapamayacaktır. Ancak bu ürünü kullanan arkadaşlar yorumlarını paylaşır sanırım.

mikroişlemci ile olmasına gerek yok. Temelde bir andgate ve bir transistörden oluşan bir devre en sağlıklı çözüm olacaktır (yandığınıda fark etmesi için birkaç eleman daha gerekebilir). Ancak bu üründe sabit besleme olmadığı için ne mikroişlemci nede dediğim devre olamaz.

Denemedim ama 2 adet diyotlada bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum. lambaların 1 amperi geçmeyeceği düşüncesiyle 2 adet 1N4001 kullanabilirsiniz.

Yinede belirtmek isterim, her ne kadar elektronik üzerine çalışıyor olsamda araçların sistemlerini (ECU'nun iç yapısı vs.) bilmediğim için bu yazım her türlü yoruma açıktır.

Not : Eğer denemek isterseniz test sırasında diyotlardan önce uygun sigorta koymanızı tavsiye ederim. uygun sigorta hesabı için
sigorta değeri = lambanın WATT değeri / 12 hesabını kullanabilirsiniz.

https://e1201.hizliresim.com/t/k/1vr8u.png
böyle olmaz. park halindede 21 W yanar. parktan gelen kablo üzerinde direnç olması lazım.

birde bu şekildeki bir uygulama büyük ihtimalle arıza lambası yakıcaktır bizim arabalarda denemek lazım.

tyilgin
18/01/2012, 08:28
böyle olmaz. park halindede 21 W yanar. parktan gelen kablo üzerinde direnç olması lazım.

birde bu şekildeki bir uygulama büyük ihtimalle arıza lambası yakıcaktır bizim arabalarda denemek lazım.

Amacınız zaten sinyal lambasının parklarlada yanması değilmi, ben yanlışmı anladım ?

saygin54
18/01/2012, 11:47
bende bu ilan için satıcıya mesaj attım arıza lambası yakarmı diye bana gönderdiği mesaj;

Merhaba, aracinizda canbus ariza kontrol sistemi mevcut. Bu sistem aydinlatma akimlarini kontrol eder ve fark varsa sistemi kapatir. Yani bu modulu takarsaniz parklar kontagi acinca sistem korumaya alir ve kapanir. Bunun cozumu mavi kabloyu parklar yerine akuden beslemek ve araya role koymaktir. Linea, golf6 gibi araclarda bu seklilde montaj yapilabilmektedir.

tyilgin
18/01/2012, 12:09
Konuyu baştan okudum, doğru anladıysam yapmak istediğiniz şey parklarla beraber ameraikan park kullanmak.
Parklara paralel bağladığınızda sistem normalin üzerinde akım çekiyor diye arıza var diyor anladığım kadarıyla, sorun burada galiba.

Satıcının vediği mesaj bu durumda doğru. parkların enerji kablosu ile bir röleyi besleyerek rölede bekleyen sabit +12 ile röle çıkışından amerikan parkları besleyebilirsiniz.