PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tavan Lambası Sorunu

gousto
13/01/2012, 21:00
Arkadaşlar bugun aracımın tavan lambasının ampülünü led ile değiştirdim.Ama şöyle bir durum ortaya çıktı...kapılar açıldığında tavan lambası yanmıyor ama elimde manuel olarak ışık açık konuma getirdiğimde yanıyor...Bu durumun sebebi ne olabilir üzerindeki eski ampül'de böyle yapmıyordu ama led de şuan bir problem var...sorunun elektrikçiye gidecek kadar büyük olduğunu sanmıyorum...Bu arada tavan-bağaj aydınlatması sigortamda 15 lik olarak değişti..Sanırım bundan kaynaklı bir problem yoktur..Yardımlarınızı bekliyorum...

gurik
13/01/2012, 22:25
bu yazılımsal bir sorun olabilir ecu kapı açıldı komutunu iletmiyor. güncelleme yaptırmadan elektrikçiye mıncıklatmayın. çünkü hatta elektrik var.

tyilgin
13/01/2012, 23:40
Eskiyi tekrar taktığınızda hala çalışıyormu ?, Montaj sırasında kablosu kısadevre olmasın ?

uraaal
14/01/2012, 02:55
benım tavan lambasıda bozuldu goturup değiştirmek lazım yemın edıyorum zaten o lambayı falan varya cın ülkesinin en ucuz yerinden getirmişler daha davlumbazlar var ıkı tarafın davlumdazı yok bilmiyourm nsl olacak

gousto
14/01/2012, 12:28
eski ampül takılı olduğunda kaynaklanan herhanhi bir problem söz konusu olmuyor..Kapılar açıldığında tetikleme söz konusu olup tavan lambası yanıyor..ama led ampülü tekrardan taktığımda kapı tetiklemesi çalışmıyor..
aracıma taktığım led ampül'de bu arkadaşlar...
sistemsel bazda dediğim gibi herhangi bir problem ve sorun görünmüyor...

zafer murat
14/01/2012, 12:59
Led ampuller holejyen ampule göre daha çok düşük akım çeker.Burada ecu bunun sinyalini algılamamasından ötürü kapı uyarısı vermez zaten belirmişsiniz eski ampulü takınca yanıyor diye aslında lambada bir kaç işlem ile direnç v.s çözüm bulunabilinir ama biraz riskli

gurik
14/01/2012, 15:21
bu yazılımsal bir sorun olabilir ecu kapı açıldı komutunu iletmiyor. güncelleme yaptırmadan elektrikçiye mıncıklatmayın. çünkü hatta elektrik var.

eski ampulde de yapıyordu okumuşum kusura bakmayın.direnç değeri düşük.ecu hata algılıyor. bu işlemin anlatıldığı konularımız var inceleyip yardım alabilirsiniz.

Engin_T
14/01/2012, 15:29
Bende ilk taktigimda ledler calisiyordu ama kapi kapandiginda tam olarak sonmuyorlu ledler, daha sonra baska bi led aldim taktim sorunsuz bir sekilde calisiyor..

OzzY
15/01/2012, 00:08
Led ampuller holejyen ampule göre daha çok düşük akım çeker.Burada ecu bunun sinyalini algılamamasından ötürü kapı uyarısı vermez zaten belirmişsiniz eski ampulü takınca yanıyor diye aslında lambada bir kaç işlem ile direnç v.s çözüm bulunabilinir ama biraz riskli

eski ampulde de yapıyordu okumuşum kusura bakmayın.direnç değeri düşük.ecu hata algılıyor. bu işlemin anlatıldığı konularımız var inceleyip yardım alabilirsiniz.

tavan lambasında herhangi bir arıza/uyarı sistemi yok. farklı bir sorun var.

asil
15/01/2012, 11:28
orjinal ampulde yapmıyorsa bence ledde bir sorun vardır....

gousto
15/01/2012, 11:55
arkadaşlar gösteriğiniz ilgiye teşekkür ederim..evet normal ampülde herhangi bir srun ve problem söz konusu deil...ancak led üzerinde iken sanrıım direnç kaynaklı bir problem oluyor ve kapı tetiklemesi çalışmıyor...ledin aydınlatması çok iyi ama sadece manuel olarak kullanabiliyorum..sanırım tekrardan eski ampüle geçiş yapacağım mecburende olsa :(

tyilgin
15/01/2012, 12:17
Kapı devresinin azalarak yanması ve sönmesi sırasında enerji değişken bir frekansla gelir ancak tam parlaklığa ulaştığında sabit bir besleme geleceğini düşünüyorum.
bundan yola çıkarak eğer azalarak yanma sönme olmuyor direk yanıp sönüyor deseniz bir anlam verebilirdim ama bu durumda yorum yapamıyorum.

Kapılar açıkken ilgili kabloda voltaj varmı ölçü aleti,kontrol kalemi vs. ile test etmeniz mümkünmü ?

En azından enerji varda ledmi yanmıyor yoksa sistem enerjimi göndermiyor onu bilsek.

gousto
15/01/2012, 15:00
Kapı devresinin azalarak yanması ve sönmesi sırasında enerji değişken bir frekansla gelir ancak tam parlaklığa ulaştığında sabit bir besleme geleceğini düşünüyorum.
bundan yola çıkarak eğer azalarak yanma sönme olmuyor direk yanıp sönüyor deseniz bir anlam verebilirdim ama bu durumda yorum yapamıyorum.

Kapılar açıkken ilgili kabloda voltaj varmı ölçü aleti,kontrol kalemi vs. ile test etmeniz mümkünmü ?

En azından enerji varda ledmi yanmıyor yoksa sistem enerjimi göndermiyor onu bilsek.

Kabloda oluşabilecek ya da sistemsel bazda yaşanabilecek bir problemi ben düşündüm...hatta az önce terkardan kontrol ettim..eski ampül üzerinde iken kapılar açıldığında tetikleme çalışıyor ve ampül yanıyor..ancak normal ampülü çıkartım ledleri taktığımda ise kapı tetiklemesi olduğunda yanmıyor...manuel olarak açıtğımda ise yanıyor..
normalde manuel olarak açsamda ya da kapı tetiklemesi şekilinde bir akım söz konusu olsada ampüle gide aynı akım gücü...ama açıkçası bende problemin kaynağını çözebilmiş değilim..

gousto
15/01/2012, 18:26
problemi çözmüş bulunmaktayım :) bugun sonunda yeteri kadar vakit buldum ve tavan lambasını tamamen sökerek ön kapağınıda çıkarttım..Sonrasın her 2 ampülüde deneyerek sorunun neden kaynaklandığını çözdüm..Normal ampül , led e göre çok az bir miktarda daha uzundu.. bu da ampülün oturduğu yatay boşluğa daha fazla baskı yapmasını sağlıyordu böylece iletken uçlarda esneklik söz konusu değildi..Led ise bu boşlukta yeteri kadar baskı yapmadığı için iletken uçlardan biri ( kapı tetiklemesini sağlayan) hafif bir boşlukta idi..uçu diğer iletke doğru daha fazla gerdirerek bu boşluğu kapadım ve artık kapı tetiklemem led'le beraber çalışır durumda :) :)

optimuspax
14/06/2012, 14:21
Merhaba arkadaşlar bende uzun uğraşlar ve arayışlar sonunda gönlüme göre 2008 kırmızı TJET almış bulunmaktayım (TJET büyük harfle yazmak ne güzelmiş :) ) fakat şöyle bi sorunum var tavan lambasını kapılar açıldığında yanması gereken pozisyona getiriyorum fakat lamba sürekli olarak açık halde kalıyor. tecrübeli arkadaşlara sorum varmıdır çözümü varsada nerdedir saygılar..

ibrahim06
14/06/2012, 15:07
benım tavan lambasıda bozuldu goturup değiştirmek lazım yemın edıyorum zaten o lambayı falan varya cın ülkesinin en ucuz yerinden getirmişler daha davlumbazlar var ıkı tarafın davlumdazı yok bilmiyourm nsl olacak

puntonu davlumbazları çubuk kraker gibi. hemen kırılıveriyor

optimuspax
14/06/2012, 22:37
Merhaba arkadaşlar bende uzun uğraşlar ve arayışlar sonunda gönlüme göre 2008 kırmızı TJET almış bulunmaktayım (TJET büyük harfle yazmak ne güzelmiş :) ) fakat şöyle bi sorunum var tavan lambasını kapılar açıldığında yanması gereken pozisyona getiriyorum fakat lamba sürekli olarak açık halde kalıyor. tecrübeli arkadaşlara sorum varmıdır çözümü varsada nerdedir saygılar..

yardımcı olcak arkadaş var mı?

can_ibotek
14/06/2012, 23:08
usta sen bi elektirikçiye git :D

optimuspax
15/06/2012, 00:30
elektrikçi fikirini bende düşündüm fakat arkadaşlar beynle alakalı beyin kapıdan sinyal almadıpı için bu şekilde olabilir falan dedi emin olamadım

OzzY
15/06/2012, 02:05
elektrikçi fikirini bende düşündüm fakat arkadaşlar beynle alakalı beyin kapıdan sinyal almadıpı için bu şekilde olabilir falan dedi emin olamadım

akla gelen aracın sürekli kapı(lar)ın açık olduğunu düşünmesi oluyor, ancak öyle olsaydı uyarı verirdi, kilitlenmezdi vs

bu durumda beynin gecikmeyi sağlayan kısmında sorun var gibi çıkış yanıp sürekli şaseye dönmüş gibi görünüyor. öncelikle ölçü aletiniz varsa gecikme kablosunda sürekli şasemi var kontrol edin, ölçü aleti yoksa bir lambanın(12 V ile çalışan ufak bir lamba mesela park lambası) bir ucuna sabit +12V bağlayın(direk aküden mesela) lambanın diğer ucunu gecikme kablosuna* bağlayın(tavan lambasının yanmıyor olmasıı gererekn durumda) lamba yanarsa tesbitim doğru servise gidip sorunun yazılımla çözülüp çözülmeyeceğine baktırın çözülmüyorsa hiç uğraşmayın beyinde yapılcak yanlış bir işlem çok daha büyük sorunlar yaratabilir.

*: eğer hangi kablonun gecikme kablosu olduğunu bilmiyorsanız, sırayla 3 kabloya aynı işlemi yapın, normalde 1inde yanması 2sinde yanmaması lazım(tavan lambasının yanmaması gerektiği konumda) sizde 2sinde yanıp 1inde yanmayacağını tahmin ediyorum.

Onerhan
03/08/2013, 13:49
Ben yeni katıldım biraz bu konularda fazla meraklıyım abi bende aynı şekilde filamanlı ampülü çıkardım led taktım bi sıkıntı olmadı ama şöyle bi durum var led tek yönlü akım geçiriyor ters düz yap bence çalışır bide tavan lambasındaki düğmeler çabuk gevşiyor onlarada dikkat et söndükten sonra çok az yanık kalması şasesi tam deymediği için babam fiat servisinde çalışıyor ve tavan lambası kontrol ünitesine bağlı değilmiş hata verme gibi bi durum yok iyi günler :)

brkmrgn
12/09/2013, 21:28
aynen sorun bendede var kapılar kapatıldığında ledler loş bir vaziyette yanmaya devam ediyor. sizin taktığınız ledin marka ve model bilgisini verebilirmisiniz rica etsem

amt58
20/10/2017, 21:03
Bu videodan yola cikarak problemi çöze bilirsiniz
https://youtu.be/MGdpSpxEJjE