PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP Mjet calismama sorunu yardim ediniz

appie
12/01/2012, 15:08
oncelikle slm lar ben forumda yeniyim ve hollandadan forumu takip edip oldukca yarali bilgiler ediniyorum cok sagolun

sorunum ise benim gp nin motor ariza lambasi yaniyordu serviste egr valf yada debimeter de ariza var dediler bende bu forumdan ogrenip once egr valfi sonra debimetre yi soktum temizledim ve taktim ariza lambasi kendiliginden sondu aracta cekis arti gun sonunda araci evin onune park ettim fakat bu sabah arac calismiyor.mars aliyor yaklasik bir dakika tekleyerek calisiyor fakat gaz pedalina tepki vermiyor ve tekleyerek stop ediyor bir fikri olan varmidir acaba arac 2007 mjet gp simdiden cok sagolasiniz.........

Du Hast
12/01/2012, 17:00
debimetreyi temizledikten sonra hava hortumlarını düzhün taktınız mı?
debimetre ve egr nin fişlerini çekip tekrar deneyin.
kontağı açınca aracın içinde arka taraftan hafif tiz bir elektirik motoru çalışma sesi geliyor mu?

ek olarak akü zayıfsa bunu yapar.

appie
12/01/2012, 17:51
debimetreyi temizledikten sonra hava hortumlarını düzhün taktınız mı?
debimetre ve egr nin fişlerini çekip tekrar deneyin.
kontağı açınca aracın içinde arka taraftan hafif tiz bir elektirik motoru çalışma sesi geliyor mu?

ek olarak akü zayıfsa bunu yapar.

debimetre ve egr nin fislerin tam takili hatta dun test surusu yaptim 15 dakika kadar evet sanirim evet o ses te var pompa sanirim ondada sikinti yok sanki yakit gitmiyor gibi yada hava mi yapti gerci hava yapmasi icin yakit sistemi ile oynama yapmam lazimdi aku kutup baslarini tek tek ve tum soket leri tek tek kontrol ettim ama sorun devam etmekte

aku ye gelince yani dun akuyu soktum egr yi rahat alabilmek icin ama aractaki isik ve elektrik canavar gibi kutup baslarida tam

Ziyaretci046
12/01/2012, 19:10
bence senin arabada yakıtta sıkıntı var

appie
12/01/2012, 19:14
yarim depo yakit var su an gozuken ve ayrica araci hic ceyrek depodan asagi dusurmedim

ama bana da oyle geliyo peki cozum olarak ne onerebilirsiniz yakit ta ise yarim depo yakiti ne yapacam bilmiyorum

ayrica depo yu fullemistim yani bu yarim depo geri ye kalan herhangi bi ekleme yapmadim ustune!!!!!!

GP COSKUN
12/01/2012, 21:43
egr valfinin ve debimetrenin temizliğini ne ile yaptın ?

appie
12/01/2012, 22:15
egr valf i bez ile kuru zaten ici pek oyle kirli degildi debi metre yi de metal aksama dokunma dan kulak temizleme cubuklari var ya pamuklu o da temizdi zaten bi iki sivrisinek vardi salla yinca o da cikti sonra bu hava borularinida sabunlu su ile

taktiktan sonra deneme turu attim 15 dak kadar 1500 devirde iken tekleme yapmisti deneme de ama fazla degil simdi sikintiyi cozemedim zaten egr yi ondan bir gun once sokmustum o ara da kullandim araci dunde debimeter sonuc arac mars aliyo calisip teklemeye basliyo ve gaz pedali na tepki vermiyip stop ediyo

ayrica motor ariza lambasi yanmiyor aracta o sorun haloldu debimeter yada egr olsa sorun lamba sonmez di yaniliyormuyum?

ARKADAS NE LANET BI ARACMIS BU GRANDE PUNTO...... BENIM HANIMDA 2000 MODEL punto var araba daha tamirci yuzu gormedi gecen gun aracin debriyaj balatalari ilk defa degisti 92000 de bu arada kayinvalidede gp var 1.3 d kayin pederde marea 16 benzin kayinbirader de punto sporsound 1.2 bi bende kismetsizlik adamlar tamircinin onunden gecmedi daha yaa

appie
12/01/2012, 22:58
kafami bozarsa bu arac yarin sokerim tum motoru youtube tan bakiippp:D

(bu internet ne buyuk nimet bu ara da)

Du Hast
12/01/2012, 23:17
egr açık olarak kilitli kalmış olsa çalışmama sorunu yapar mı diye düşünüyorum. belki ilk çalışma esnasında egzosttan gelen hava nedeniyle boğulma yapabilir. debimetresiz çok defa çalıştırdım bir sıkıntı yapmaz ama egr yinin fişi çekik halde denemiştim sadece engine lambası yanmıştı. büyük ihtimal sizin egr takılı kaldı. çünkü sorun bu işlemlerden sonra ortaya çıkmış. enjektör veya mazot hortumlarını sökmediyseniz hava yapmaz ama siz yinede bir kontrol edin mazot hortumlarında kaçak falan var mı.

ben olsam uzun bir yokuşta 50 km civarında 3. viteste yavaş yavaş vurdurmayı denerdim :) önermiyorum ama ben olsam denerdim :)

appie
12/01/2012, 23:26
sevgili can cvp ve zaman ayirdigin icin cok sagolasin yarin ilk is egr nin plastik bolumunu sokup o pin gibi bolumun yerine oturup oturmadigini kontrol edecegim(eger boyle bi sorun var ise bu sonuca neden olurmu sizce) ayrica yokus olayinda gulumsedim birden ben hollandada yasiyorum dunyanin en duz ve yokusssuz ulkesi sanirim :shifty:

Du Hast
12/01/2012, 23:30
sevgili can cvp ve zaman ayirdigin icin cok sagolasin yarin ilk is egr nin plastik bolumunu sokup o pin gibi bolumun yerine oturup oturmadigini kontrol edecegim(eger boyle bi sorun var ise bu sonuca neden olurmu sizce) ayrica yokus olayinda gulumsedim birden ben hollandada yasiyorum dunyanin en duz ve yokusssuz ulkesi sanirim :shifty:
sonuçları paylaşırsanız sevinirim :)

GP COSKUN
12/01/2012, 23:54
egr valf i bez ile kuru zaten ici pek oyle kirli degildi debi metre yi de metal aksama dokunma dan kulak temizleme cubuklari var ya pamuklu o da temizdi zaten bi iki sivrisinek vardi salla yinca o da cikti sonra bu hava borularinida sabunlu su ile

taktiktan sonra deneme turu attim 15 dak kadar 1500 devirde iken tekleme yapmisti deneme de ama fazla degil simdi sikintiyi cozemedim zaten egr yi ondan bir gun once sokmustum o ara da kullandim araci dunde debimeter sonuc arac mars aliyo calisip teklemeye basliyo ve gaz pedali na tepki vermiyip stop ediyo

ayrica motor ariza lambasi yanmiyor aracta o sorun haloldu debimeter yada egr olsa sorun lamba sonmez di yaniliyormuyum?

ARKADAS NE LANET BI ARACMIS BU GRANDE PUNTO...... BENIM HANIMDA 2000 MODEL punto var araba daha tamirci yuzu gormedi gecen gun aracin debriyaj balatalari ilk defa degisti 92000 de bu arada kayinvalidede gp var 1.3 d kayin pederde marea 16 benzin kayinbirader de punto sporsound 1.2 bi bende kismetsizlik adamlar tamircinin onunden gecmedi daha yaa

sorun sabunlu su ile yıkayıp tam kurulamadan yada sen görmeden kuruladın sanarak takmış olmandan dolayı büyük ihtimalle de debimetre ye su gelmesinden dolayı olabilir
varsa oralarda servise rice et emanet bir debimetre takıp baksınlar sorun
burada bir daha temizleyeceğin zamanda su kesinlikle kullanma

appie
12/01/2012, 23:59
o zaman su debimetre olmadan yani cikarsam arac calisirmi yani en azindan sorunu tespit etmek icin

GP COSKUN
13/01/2012, 00:01
o zaman su debimetre olmadan yani cikarsam arac calisirmi yani en azindan sorunu tespit etmek icin

çalışmaz
:evet:

appie
13/01/2012, 00:08
gittimi yani su debimetre tamamen sence...

ayrica can yukarda msj inda ben cok defa calistirdim demis sence bi celiski yokmu ?

zaman ayridigin icin sagolasin

GP COSKUN
13/01/2012, 00:10
valla abidin seni gece gece üzmek istemem ama benim tahminim bu yönde
tamamen gittimi gitmedimi bir şey diyemem
başka bir tane referans olarak takıp kontrol etmek gerek
buradan ne desek boş

appie
13/01/2012, 00:13
ok eyvallah sagolasin ben yarin denerim sonuclari da burdan paylasirim bakalim ne cikacak

GP COSKUN
13/01/2012, 00:21
merakla bekliyoruz

Du Hast
13/01/2012, 02:31
çalışmaz
:evet:
çalışıyor abicim :D ecu son okuduğu değerleri referans alıp karışım hazırlıyor debmetreden veri alamayınca

appie
13/01/2012, 19:25
evet arkadaslar su an aracin calismama sorununu gecici olarak hallettim gecici olarak diyorum cunku sorun aracin katalizatorden kaynakli oldugu ortaya cikti yaklasik 450 euro yeni katalizator ama biz turkis way dedigimiz olayi yaptik ve katlizatorun icini bosaltik su an arac sorunsuz calisiyor herhangi bi uyari isigi da yanmiyor .. yaniyordu sondu ama benim icim rahat degil cunku aracin motordan hemen sonra eksoz gazini attigi yani egerninde bagli oldugu kapali siyah bolum cok kirli onu temizlemeye calistim ama tam anlamiyla temizlenmiyor sokmekte imkansiz icinden ne cikacak bilmiyorum simdi su katalizatoru bosalmam ne gibi zararlari var lafiniz esirgemeyin tavsiyelerinizi bekliyorum .yarica yukarda bahsettigim bolumu nasil ve ne ile temizleyebilrim?

Not. arac debimetre ve egr valfi ne bagli olmadanda calisiyor

Du Hast
13/01/2012, 19:49
evet arkadaslar su an aracin calismama sorununu gecici olarak hallettim gecici olarak diyorum cunku sorun aracin katalizatorden kaynakli oldugu ortaya cikti yaklasik 450 euro yeni katalizator ama biz turkis way dedigimiz olayi yaptik ve katlizatorun icini bosaltik su an arac sorunsuz calisiyor herhangi bi uyari isigi da yanmiyor .. yaniyordu sondu ama benim icim rahat degil cunku aracin motordan hemen sonra eksoz gazini attigi yani egerninde bagli oldugu kapali siyah bolum cok kirli onu temizlemeye calistim ama tam anlamiyla temizlenmiyor sokmekte imkansiz icinden ne cikacak bilmiyorum simdi su katalizatoru bosalmam ne gibi zararlari var lafiniz esirgemeyin tavsiyelerinizi bekliyorum .yarica yukarda bahsettigim bolumu nasil ve ne ile temizleyebilrim?

Not. arac debimetre ve egr valfi ne bagli olmadanda calisiyor
geçmiş olsun
92 binde katalizör tıkanmış - bozulmuş ve kurum sorununuz olduğu ortada. yakıtınız çok kalitesiz demek ki. bence siz komple emme - egzost manifolt temizliği yaptırın, egr yi bir şekilde iptal edin. arka susturucu tıkanmış mı kontrol ettirin ve arada sırada würth gibi mazot katkıları kullanın. motorunuz nefes alsın

appie
13/01/2012, 20:04
evet aynen oyle yapacagim bu arada mazot katkisini iyice mazot azalinca alip ustune full yapip mi kullanayim yoksa fark etmezmi ?

Du Hast
14/01/2012, 11:33
evet aynen oyle yapacagim bu arada mazot katkisini iyice mazot azalinca alip ustune full yapip mi kullanayim yoksa fark etmezmi ?
würth ün katkısı full depoya bir şişe olarak öneriyorlar yada yarım depo yarım şişe şeklinde.

appie
14/01/2012, 17:07
tekrar merhabalar :( aracim ayni sorunu bu sabahta yapti ve artik calistramiyorum resmini cektigim parcanin adini bilen ve nasil temizleyebilirim ayrica arac in akusude sanirim basmiyo artik takviye yapmama ragmen tiktik diye hizlica bi ses yapiyor ve gostergeler asagi dogru hizlica hareket ediyor kafayi siyirmak uzereyim

Ziyaretci046
14/01/2012, 19:33
katalizör olmazsa turboyu erken bitirirsin birde vizeden geçemezsin.

appie
14/01/2012, 19:37
katalizator degistircem gecici bi cozumdu zaten uygun birsey ayarlamaya calisacagim burada internet ve servis fiyatlari cok farkli.....yukarda ekte gosterdigim parcanin adi ni bilen varmi ve ici yagli kurum dolu arac bogulup calismiyor nasil temizlerim???

appie
16/01/2012, 19:28
evet arkadaslar benim gp yi bu gun cekici geldi aldi gelen servis motora yakit gitmiyor dedi bende yuksek basinc pompasinin tamirini yaptirmistim ney se cekiciye yuklediler goturduler bakalim ne cikacak cikan sorunu burdan daha sonra detayli bilgi yazarim

aykut_1914
17/01/2012, 00:25
geçmiş olsun,merak ettim doğrusu

appie
17/01/2012, 14:28
Simdi telefon ettiler egr valf sikismis bide flemen diye bisey varmis o kirilmis degistireceklermis pek bi para degilmis o parca ama burada iscilik pahali saati 63 eurodan 4 saat falan surecekmis 300 ile 400 euro bi fiyat cikardilar bakalim araci bi alip deneme surusu yapacagim umarim yapabilirler

Solitude
17/01/2012, 15:56
Yuuuuhhhh !!:surprise: Saati 63 euro mu ? 150 TL yani. Avrupanın krize girmesine şaşmamalı :tongue00: Neyse geçmiş olsun diyelim sonunda sorun tespit edildi.

Du Hast
17/01/2012, 19:26
Simdi telefon ettiler egr valf sikismis bide flemen diye bisey varmis o kirilmis degistireceklermis pek bi para degilmis o parca ama burada iscilik pahali saati 63 eurodan 4 saat falan surecekmis 300 ile 400 euro bi fiyat cikardilar bakalim araci bi alip deneme surusu yapacagim umarim yapabilirler
dediğim çıktı :)
hadi geçmiş olsun. işçilik ücretide fenaymış. 1 saatlik işçilik ücretine ben burada 10000 bakımını yaptırır 30 tl mazot alırım :)

appie
17/01/2012, 20:58
:) iscilik evet burda boyle bundan dolayi insanlar mecbur olmadiklarinda islerini kendi gormeye calisiyor ama soyle bi durum var aracin tamir goren yerleri 1 yil boyunca garantili oluyor yapan yer tarafindan tek avuntusu bu olay ilgi ve cvp lar icin tekrar dan cok tessekur ederim herkese

appie
18/01/2012, 16:21
araci bu gun teslim aldim 340 euro masraf cikti 314 u iscilik ve kdv neyse arac su an iyi durumda bu katalizatorun ici bos su an muayeneden gecmez ama daha muayene ye cok var herhangi baska bi zarari olurmu motora bi arkadas turbo yu cabuk yersin demisti?ama sonucta ekszost un parcasi ben bi alaka kuramadim ama bildigimden degil!!!!!!!

Du Hast
18/01/2012, 20:51
araci bu gun teslim aldim 340 euro masraf cikti 314 u iscilik ve kdv neyse arac su an iyi durumda bu katalizatorun ici bos su an muayeneden gecmez ama daha muayene ye cok var herhangi baska bi zarari olurmu motora bi arkadas turbo yu cabuk yersin demisti?ama sonucta ekszost un parcasi ben bi alaka kuramadim ama bildigimden degil!!!!!!!
katalizörün olmaması alt devirlerde cansızlık dışında başka bir zararını duymadım hiç. ha şuda var egr valfinin egzost gazı girişi katalizörden sonra olan araçlar için, kurumlanma çok çabuk olur. bizim araçlarda bu giriş katalizörden önce olması lazım.